Lekári celé desaťročia odporúčali ako prevenciu infarktu a mŕtvice takzvané „detské“ alebo „nízke“ dávky obľúbeného lieku, ktorý bol pôvodne určený na potláčanie bolestí či znižovanie horúčky.
Nový výskum však ukazuje, že tento častý zvyk lekárov je dnes už prekonaný a naopak, môže mať nebezpečné vedľajšie účinky, ako je smrtiace krvácanie do mozgu.
Čo zistil výskum o aspiríne
Aspyrín je u nás známy aj pod náznami Acylpyrín či Anopyrín. Výskum nepriaznivých účinkov takzvanej „nízkej dávky“ aspirínu sa zbieral postupne po celé desaťročia.
Vlastne sme zaznamenali výskum siahajúci až do sedemdesiatych rokov o viac než 50 nepriaznivých účinkoch aspirínu, udávaných v biomedicínskej literatúre.
Všetky jeho vedľajšie účinky si môžete pozrieť v tejto aspirínovej databáze.
Len minulý mesiac začali lekári meniť desaťročia staré odporúčania aspirínu s varovaním, že smrtiace riziká každodenného užívania hoc i len detskej dávky aspirínu prevládajú nad prínosmi u chorôb srdca a mŕtvice.
Spoločnosť Bayer však napriek tomu na svojej webovej stránke ďalej propaguje svoju značku aspirínu ako „Zázračný liek“, „pre zdravé srdce“, „na prevenciu mŕtvice“, „na záchranu životov“ a „úľavu od bolesti“.
Napriek neochote spoločnosti Bayer oznámiť jasne zákazníkom skutočné riziká svojich produktov (ako ich dedičná „bolesť hlavy“ z toxického herbicídu Roundup spoločnosti Monsanto, o čom sme písali len nedávno v tomto článku), znepokojujúci výskum o odvrátenej stránke aspirínu sa hromadí ďalej.
Nová správa, uverejnená v časopise JAMA Neurology, dáva do súvisu nízku dávku aspirínu so zvýšeným rizikom vnútrolebečného krvácania.
Aspirín a riziko krvácania do mozgu
Článok nazvaný „Frekvencia intrakraniálnej hemorágie s nízkymi dávkami aspirínu u jedincov bez symptomatického kardiovaskulárneho ochorenia“, veľmi vážený a uznávaný systematický prehľad a metaanalýza, hodnotila 13 predchádzajúcich štúdií.
Do týchto štúdií sa zapojilo viac ako 130 000 ľudí vo veku od 42 do 74 rokov, ktorí dovtedy nemali žiadny záznam o chorobe srdca alebo mŕtvici.
Tí následne ako prevenciu týchto stavov dostávali buď placebo, alebo nízku dávku aspirínu (cca 81 miligramov denne).
Podľa výsledkov štúdií mali ľudia, ktorí užívali placebo, počas obdobia pokusu 0,46-percentné riziko krvácania do hlavy.
Na druhej strane aspirínová skupina mala riziko až 0,63 percenta, čo predstavuje o 37 % vyššie relatívne riziko.
Štúdia končí záverom:
„U ľudí bez symptomatického kardiovaskulárneho ochorenia sa užívanie nízkej dávky aspirínu spájalo s celkovo zvýšeným rizikom intrakraniálnej hemorágie a zvýšeným rizikom intracerebrálnej hemorágie, a to zvlášť u ľudí s nízkym indexom telesnej hmotnosti.“
Článok s názvom „Dôkazy proti aspirínu a za prírodné alternatívy“ (v angličtine) sa podrobnejšie zaoberá odvrátenou stránkou aspirínu.
Okrem toho v ňom nájdete aj niektoré prírodné, dôkazmi podložené alternatívy, z ktorých sa z pohľadu klinických pokusov v porovnaní s aspirínom ako zrejme najsľubnejší javil pycnogenol (extrakt z kôry borovice prímorskej).
Záver
Zistite viac a prečítajte si ďalšie články a štúdie z databázy o aspiríne (Aspirin database).
A nezabudnite sa o tento článok tiež podeliť s priateľmi, rodinou a svojimi blízkymi, ako aj so svojím lekárom, ktorý o novom výskume ohľadom aspirínu možno ešte nevie.
Tento článok bol pôvodne uverejnený na stránke greenmedinfo.com a neskôr so súhlasom prebratý ďalšími webovými stránkami, ktoré sa zaoberajú prírodnými prístupmi k zdraviu.
Zdroj: wakeup-world.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Bežné lieky na predpis sa spájajú so zvýšeným rizikom demencie. To hovoria štúdie
- Čo značí bolesť hlavy podľa miesta a typu: pichanie, tupá či tlak?
- Dávajte si pozor na tento obľúbený liek – zvyšuje riziko náhlej zástavy srdca až o 31%
- Užívanie obľúbeného lieku počas tehotenstva zvyšuje riziko ADHD u detí, zistila štúdia
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár