Keď ste vo svete zdravia a wellness nový, ako jednu z úplne prvých rád často počúvate, že máte konzumovať organickú (bio) stravu.
Lenže pri vysokých cenách a fakte, že pesticídy zasahujú doslova do každej časti obvyklej výroby, sa o konzumácii organickej stravy môže lepšie rozprávať, ako to robiť.
Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Berkeley a San Franciscu však práve dospeli k prelomovému záveru, ktorý by mal byť dôvodom, aby sme navždy povedali zbohom bežnému ovociu a zelenine.
Zistili, že ani nie po týždni konzumácie organickej stravy v tele dramaticky klesli hladiny toxínov.
Čo zistila štúdia
Na štúdii sa zúčastnili štyri rodiny z rozličných prostredí, ktoré šesť dní konzumovali bežnú a ďalších šesť dní potom organickú či bio stravu.
Vykonaním testu ich moču pred a po konzumácii čistej bio stravy výskumníci zistili v ich telách obrovský pokles pesticídov.
Pesticídy v strave sú často dávané do súvisu s celým radom problémov, ako sú napríklad rakovina, hormonálna nerovnováha či nervové poruchy.
Najohromujúcejší výstup ich výskumu bol 95-percentný pokles toxínu zvaného malatión, ktorý sa u detí spája s poškodením mozgu.
„Momentálne je štandardom poľnohospodárstvo, ktoré používa pesticídy. My však tento systém môžeme zmeniť. Veda jasne dokazuje, že vieme dopestovať dostatok potravy aj bez pesticídov,“ povedala spoluautorka štúdie a vedúca vedkyňa, zaoberajúca sa výskumom organických potravín v organizácii Friends of the Earth.
„Potrebujeme sa organizovať, pozdvihnúť hlasy, požadovať od našich lídrov, aby vystúpili z tieňa a presadzovali podporu, výskum a politiku k vytváraniu systému, kde je bio strava dostupná pre všetkých.“
Kleinová a jej kolegovia sa zamerali hlavne na odhaľovanie, nie na zdravotné výsledky pri konzumácii bio stravy. Štúdie zameriavajúce sa na zdravotné výsledky si často vyžadujú veľa času a zdrojov.
Ďalšie objavy
V poslednej dobe však došlo hneď k niekoľkým prelomovým objavom.
Nedávna francúzska štúdia namerala po zaradení vyššieho podielu organických/bio potravín do stravy až 25-percentné zníženie hladín rakoviny. Ďalšia štúdia dala tento druh stravy do súvisu so zlepšenou mierou plodnosti.
Okrem redukcie nebezpečných toxínov v tele môže prechod na bio stravu zlepšiť aj zdravie planéty. Organické poľnohospodárstvo menej znečisťuje vodu, podporuje biodiverzitu, chráni kvalitu pôdy a je vo všeobecnosti dlhodobo udržateľnejšie.
„Organická strava funguje. Riešenie už máme. A napriek tomu mnohí ľudia v celej krajine stále nemajú prístup k organickým potravinám, alebo si ich nemôžu dovoliť.
Je to neakceptovateľné. Všetci máme právo na jedlo bez toxických pesticídov,“ dodala Kleinová.
Medzi jej obľúbené tipy, ako si môcť finančne dovoliť organickú stravu, patrí obmedzenie konzumácie mäsa – mäso je často najdrahšou časťou jedla.
Odporúča tiež kupovanie mrazených výrobkov, nakupovanie na miestnych farmárskych trhoch a nákup počas sezóny.
Záver
Ak dychtíte pustiť sa do života s organickými produktmi, alebo aspoň chcete konzumovať čistejšiu bežnú stravu, potom môžete začať zoznamom Environmentálnej pracovnej skupiny.
Nájdete v ňom 14 najšpinavších a tiež 15 pomerne čistých druhov ovocia a zeleniny. Týmto zoznamom sa môžete riadiť pri nakupovaní.
A ak vám len zmena stravy nestačí, môžete prejsť priamo na bio výrobky aj pri starostlivosti o pleť či pri skrášľovacích prostriedkoch. Pre váš žalúdok, pleť a planétu môže byť prechod na bio výrobky tou správnou voľbou.
Zdroj: mindbodygreen.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ďalší nový trend v stravovaní – „bio strava“ a ďalšia vec, citujem „„Momentálne je štandardom poľnohospodárstvo, ktoré používa pesticídy. My však tento systém môžeme zmeniť. Veda jasne dokazuje, že vieme dopestovať dostatok potravy aj bez pesticídov,“ „, sám pestujem rôzne ovocie a zeleninu a keď niekto tvrdí, že bez pesticídov sa dá vypestovať dostatok potravy pre všetkých, tak ten vie o pestovaní asi „kulové“, chodte a spýtajte sa tých, ktorý s tým majú osobnú skúsenosť, nech vám povedia niečo o výnosoch z m2 z tzv. bio-potravín.
Možno to len vy neviete. Pozrite si tento článok, im to celkom ide: https://www.badatel.net/stat-v-indii-zakazal-pesticidy-a-teraz-je-svedkom-rozkvetu-divociny-a-turizmu/
Porovnávať Slovensko s Indiou alebo s USA je ako porovnávať hrušky s jablkami, čo ja viem tak v Indii žije najviac podvyživených detí z celosvetového priemeru, a tvrdiť o štátu, že jeho všetky dopestované potraviny sú 100%-tnej biokvalite, je ako keby ste tvrdili, že cukor lieči rakovinu.
Pokud dostanu z 1 bio mrkve tolik zivin jako ma 5 mrkvi vyprodukovanych klasickym, intenzivne-devastacnim zemedelstvim s prumyslovymi hnojivy a pesticidy, tak bude stacit mnohem mensi vynos. Nebo ne, pane Jane?
Áno to je pravda, keby dala 1 bio mrkva toľko živín ako 5 klasických mrkví, tak to by bolo super, no je to z biologického hľadiska nemožné. Priemyselné hnojivá a pesticídy zvyšujú objem produktivity, ich vplyv na množstvo živín v jednotlivých potravinách je daný pôdou, druhom atď.. Predstavte si teraz na malú chvíľu, čo by sa stalo, ak by vedci teraz prešli na bio- hospodárstvo. Objem produktivity by rapídne klesol čo sa rovná nedostatku potravín nielen pre ľudí, ale aj pre zvieratá čo znamená nedostatok mäsa. Mali by si síce potraviny v bio-kvalite, len by ich bolo rapídne málo. Nedostatok potravín rovná sa hladomor. Pokiaľ si myslíte, že by napr. pásavka zemiaková vynechala vaše pole zemiakov a odišla na susedové pole len preto, že ste bio-farmár, tak to sa rapídne mýlite, zožerie vám všetku úrodu a vám ostanú len slzy pre plač. Možne si poviete, že by ste ich zberal ručne, aaj to sa dá, no chcem vás vidieť , ako zberáte pásavku na rozlohe napr. 200 ha.
Problém je, že v dnes oproti minulosti sa vďaka mechanizácii zvýšili plochy, na ktorých sa pestujú monokultúry a zároveň znížil počet pracovníkov v poľnohospodárstve. Riešenie by bolo zvýšiť počty zamestnancov a znížiť osevné plochy (nie celkové, ale určené pre jednu plodinu, čiže zaviesť vyššiu diverzifikáciu plodín, čo by vyšší počet zamestnancov umožňoval).
Utrpela by síce produktivita a HDP, ale na druhej strane by získali ľudia na svojom zdraví a tiež príroda zvýšením biodiverzity. No a z takého 1 hektára by sa kľudne dala zberať ručne aj pásavka. Otázka je, či je to reálne. Pri systéme zameranom na neustále zvyšovanie produktivity a výnosov asi nie. Tu však ide o nevôľu, nie o nemožnosť.
Dalsim riesenim by bolo zrusit celosvetovo armady .. tam je penazi a ludi neurekom .. a su to vyhodene zdroje do vzduchu v sialenych sumach .. dalej darmozracov je neurekom v statnej sprave, ktora je na Sk neefektivna aj tak .. prave teraz by sa mali znizovat vo vacsej miere pocty statnych uradnikov a firmy by tak mali tiez viac ludi .. zaroven by sa tym zabili dve muchy jednou ranou (ak nie aj viac) a okrem vyssieho poctu ludi na trhu prace by stat neplatil zbytocne darmozracov a kadejakych zlodejov prepojenych na oligarchov
Presne tak. A keby ľudia konečne vyzdraveli (čo by sa vďaka ozdraveniu potravín určite stalo), nebolo by treba lekárov, lekárnikov, zdravotných sestier ani ďalších pridružených profesií. Ozdraveli by sme samozrejme aj psychicky, takže by sa mohli porúčať aj páni psychiatri, policajti, prokurátori…aj zamestnanci väzníc, pretože choré skutky dokážu páchať jedine choré, nedoživené mozgy. A ďalej zbúrať všetky jalové budovy s jalovými povolaniami, na ich miesta navoziť nekontaminovanú zeminu hoci aj z exoplanéty, a šup ho na polia, Slováci.
Žiaľ, nestane sa tak. Lebo chorý mozog sa sám vzchopiť nedokáže. A tí, ktorí z ľudskej hlúposti profitujú, tú zmenu nikdy nedopustia. Najskôr tak ešte zopár „éčok“ prihodia: pretože zdraví a rozumní nie sú pre chorú spoločnosť nijakým prínosom. Takí sú pre našu úbohú pospolitosť skôr nepohodlní.
Reklamní článek na předražené bio potraviny, které ve skutečnosti žádné „bio“ nejsou!
Nejlepší mít kousíček země a v malém pěstovat. Dá se i na balkoně, na okně…nebo kupovat skutečné, prověřené bio u zahradníka, sadaře…chovatele…,o kterém vím a jsem i svědkem, že nepoužívá chemii.
Priemyselné hnojivá a pesticídy devastujú pôdu a životné prostredie, to je fakt, nikto nechce jesť potraviny s obsahom pesticídov, na to ich dávať svojím deťom ani ja nie, ale uvedomte si jednú vec, pri množstve ľudí na tomto svete a potravín, ktoré sa dennodenne zužitkujú, momentálne nieje iná cesta, ako dosahovať rovnakú produkciu. Osobne som videl ako zamestnanci nemenovaného hypermarketu prehadzovali banány, ktoré boli „obyčajné, pestované s umelými hnojivami,…“ na kôpku, kde sa predávali bio banány, a predávali ich ako bio-banány. Nálepka bio-potravina, zdravá potravina ešte neznamená, že je naozaj bio, alebo zdravá.
poznám taký vtip hraničiaci s realitou:
Aký je rozdiel medzi bežnou a bio zeleninou?
bio zeleninu postrekujú v noci