Znížite si cholesterol prírodným spôsobom bez nebezpečných liekov, vyčistite upchaté cievy od usadenín a predíďte tak infarktu či mŕtvici! Zistiť viac

Je to oficiálne: Včela vyhlásená za najdôležitejšiu živú bytosť planéty


Je to oficiálne: Včela vyhlásená za najdôležitejšiu živú bytosť planéty

(TT) – Ako uviedli The Guardian v roku 2008, na schôdzi Kráľovskej geografickej spoločnosti v Londýne vyhlásil Earthwatch Institute včely za najcennejší živočíšny druh na tejto planéte.

Keby dnes zmizli včely, ľudstvo by ich veľmi rýchlo nasledovalo!

Liečba osteoporózy

Vedci a odborníci na život v prírode pridali včely na zoznam druhov odsúdených v blízkej budúcnosti na vyhnutie, pokiaľ ľudstvo ohľadom svojho najcennejšieho hmyzu niečo neurobí.

Dôležitosť včiel

Strata včiel by bola pre ľudstvo katastrofou, pretože sú nenahraditeľné. Vzťah medzi včelami a kvitnúcimi rastlinami je jednou z najrozsiahlejších, najharmonickejších a vzájomne najzávislejších kooperácií na planéte.

Vzťah trvajúci už takmer 100 miliónov rokov viedol k množeniu bohatej diverzity druhov a prispel tiež k vzostupu ľudského druhu na Zemi.

Včiel existuje viac ako 20 000 druhov. Prevažná väčšina z nich žije v úľoch. Ich veľkosť sa pohybuje v rozmedzí od 2 mm do 4 cm a neprispôsobujú sa dobre novým druhom rastlín.

75% potravinárskych plodín vytvárajúcich semená a plody, ktoré konzumujeme, podlieha vplyvu, aspoň čiastočne, opelenia.

87 hlavných potravinových plodín na celom svete je úplne alebo čiastočne závislých na opelení. Tie zasa kŕmia tisícky druhov zvierat a vtákov. Sú hlavným dôvodom diverzity rastlinných druhov.

Pokles včelej populácie by podľa správ Organizácie OSN pre potraviny a poľnohospodárstvo (FAO) nepriaznivo ovplyvnil hlavné plodiny, akými sú napríklad káva, kakao, mandle, paradajky a jablká.

Med ako najstaršie známe a zároveň najzdravšie sladidlo bol vyhľadávaný už od dávnych čias. Celkový export len u popredných med produkujúcich štátov predstavoval v roku 2009 objem 2,4 miliardy dolárov.

Ide o ďalší obrovský zdroj potravy, ktorý by s včelami jednoducho zmizol.

Finančne vyjadrená hodnota plodín celého sveta, ktoré sú priamo závislé na opeľovačoch, sa pohybuje v rozpätí 235 až 577 miliárd dolárov ročne.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Bol to bezplatný dar prírody. Spoliehať sa na umelý proces je takmer nemožné. Jediný spôsob, ako sa z toho dostať, je podporiť proces vedúci k prirodzenému opeľovaniu.

Odlesňovanie a pesticídy

Spustili sme už procesy, ktoré môžu v nie tak vzdialenej budúcnosti viesť k vyhynutiu hlavného opeľovača planéty a s ním aj nespočetného množstva ďalších druhov, vrátane človeka.

Potreba živiť stále zvyšujúcu populáciu viedla k používaniu metód na zvýšenie produkcie za každú cenu, predovšetkým k rúbaniu stromov pre získanie poľnohospodárskej pôdy a k čoraz väčšiemu používaniu pesticídov.

40% opeľovačov spomedzi bezstavovcov, najmä včely, čelí vyhynutiu.

To viedlo k prudkému poklesu populácií tak divých, ako aj domestikovaných včiel. V niektorých častiach Zeme boli zdecimované obrovské populácie.

Škodcovia, choroby a mobily

Nepriaznivý vplyv na včely mal v niektorých oblastiach prenos škodcov a patogénov z iných častí sveta z dôvodu globalizácie.

Vina sa kladie aj vlnám vytváraným mobilnými telefónmi. Švajčiarsky Federálny technologický inštitút hovorí, že včely sú dezorientované vlnami, emitovanými počas volaní.

Biológ Daniel Favre a ďalší výskumníci, ako bolo uvedené v The Australian, predložili dôkazy dokazujúce, že včely boli pri vystavení elektromagnetickým vlnám rušené a varovali ostatné včely.

Je tiež bezprostredne nevyhnutné prijať úplný zákaz používania pesticídov, najmä neurotoxínov a používať prírodné alternatívy. Nevyhnutnosťou v poľnohospodárstve sú postupy priaznivé pre opeľovače.

Pestovatelia si musia byť vedomí toho, že opeľovače potrebujú konkrétne plodiny a podľa toho konať. Musia sa chrániť lokality divej prírody.

Poľnohospodári môžu diverzifikovať farmy, aby vytvárali vždy dostupnú potravu pre včely. Treba podporiť obnovu ekologicky priateľských postupov. Tak sa zachovajú lokality pre našich nenahraditeľných opeľovačov.

Stop Candida

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vedci a odborníci na život v prírode pridali včely na zoznam druhov odsúdených v blízkej budúcnosti na vyhnutie, pokiaľ ľudstvo ohľadom svojho najcennejšieho hmyzu niečo neurobí.
    V prvom rade je potrebné zakázať chemické postreky z lietadiel tzv. Chemtreils. to je jajväčší ničiteľ prírody.

  2. Dr.Dusan Belacik

    Je faktom ze rozvojom liudske spolocnosto nicime besmierne vela okolitej zivej prirody vcetne vtakov,vciel a inych ruhov zivocichov a rastlin.Aby sme tomuto procsu zabranili potrebujeme vykonat vsetci obrovskr mnozstvo veci vcetne obmedzenia a kocentracie ludskej spolocnosti
    pevazne neproduktivnej,neprinasajucej spolocensky pozitivny prospech.Aby smez zachranili a ozdravili prirodu a progresivne spolocenske kruhy ludstva musime pristupit i k drastickym veciam nehumanitarnehjo druhu ktore je povazovane za protiludske /vojny,likviaciu ,zlocincov,mentalne a neviliecitelne chorych a ine neprogresivne spolocenske skupiny,ci sa nam to paci,alebo nie.Ak budeme veci iba konstatovat a nic vtom nerobit dopadneme velmi spatne nielen mi-ludstvo ale i priroda okolo nas

    • Musíme likvidovať mentálne a nevyliečiteľne chorých??? To hádam nemyslíte vážne!

    • Spojiť záchranu včiel s likvidáciou ,alebo obmedzením počtov neproduktívnej populácie je nad moje chápanie. A ktorú to populáciu vlastne myslíte? Aj ,keď s vami nesúhlasím v tomto bode likvidácie ,tak vám dám motiváciu takto nepremýšľať . Príroda sama sa postará o zníženie populácie, ak to uzná za vhodné , má na to v sebe zakódovaný určitý bezpečnostný protokol a my nemusíme zasahovať .Práve tým našim neustálym zasahovaním narúšame rovnováhu ,ktorá sa potom niekde vyrovnáva.

  3. A ako sa postara priroda? Tak ze nastahuje africanov ktori sa rozmnozuju 50 mil.za rok do Europy?

    • Príroda si reguluje dianie sama. Len na toho najúbohejšieho živočícha na tejto planéte – človeka – zatiaľ akosi nie a nie nájsť žiadnej páky.

Pridajte komentár

*