Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

Jeden rýchly a extra účinný tip proti bolesti hlavy


Nedávno sme sa s vami v jednom z našich článkov podelili o zopár tipov proti bolestiam hlavy. Dnes by sme chceli na túto tému nadviazať a ponúknuť vám jeden rýchly, jednoduchý a extrémne účinný spôsob na podobné bolesti.

Všetci ho dokonca aj poznáte, no väčšina z vás ho aplikuje nesprávne alebo aspoň nie dostatočne.

Zbohom vysoký krvný tlak

Ide o jednoduché opláchnutie si tváre a hlavy studenou vodou. Jeho zosilnenou verziou je priloženie si studeného obkladu na čelo.

To už je síce o niečo lepšie, no stále nie dostatočné. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo ešte navyše potrebujete urobiť.

Najprv si ale vysvetlíme princíp studených obkladov.

Prečo nás bolí hlava

Bolesti hlavy sú zvyčajne doprevádzané zápalom niekde v okolí mozgu. Zápal je spôsobený opuchom a prejavuje sa zvýšenou teplotou v jeho okolí. Tým sa telo snaží zápal potlačiť.

Aplikovaním chladu sa teplota umelo zníži, zmierni sa opuch a následne dôjde k ústupu bolesti.

Na fyzike ste sa kedysi učili o spôsobe prenosu tepla. Teplo prechádza vždy z teplejšieho miesta do studenšieho. Nikdy nie naopak.

Chlad nikdy neprechádza do tepla. Ak napríklad otvoríte chladničku a pocítite chlad, tak v skutočnosti to nie je chlad z chladničky, čo cítite, ale únik tepla z vášho tela do chladničky.

Podobne je to aj s obkladom na hlave. Nadbytočné teplo z hlavy prechádza do ručníka, prípadne do studenej vody na vašej tvári po oplachu.

Z fyziky však ďalej vieme, že existujú tri spôsoby prenosu tepla – dotykom, vyžarovaním a odparovaním.

Hádajte, ktorý z nich je za bežných okolností a pri bežných teplotách najúčinnejší (teraz nehovoríme o teplotách ako napríklad na slnku)? Dotyk to nie je a vyžarovanie pri izbových teplotách je zanedbateľné.

Správna odpoveď preto znie: Odparovanie

Ako rýchlo odstrániť bolesť hlavy

Teraz už možno tušíte, kam smerujeme. Pri opláchnutí tváre vodou síce na krátku chvíľu pocítite výraznú úľavu, no akonáhle si tvar utriete ručníkom, proces prenosu tepla ustane.

Aj keď si na čelo dáte obklad, stále je v akcii len dotykový prenos tepelnej energie. A aj to len na čele, čo nemusí byť dostatočne veľká plocha pre dôsledný odvod tepla z celej vašej hlavy.

Namiesto studeného obkladu alebo len opláchnutia skúste niečo iné: Opláchnite si tvár, prípadne aj celú hlavu pod sprchou studenou vodou, no neutrite si ju hneď.

Utrite si prípadne len oči ak je vám voda na tvári nepríjemná. Zvyšok vody nechajte na tvári a hlave sa postupne odparovať.

Po odparení si tvár opláchnite znova v prípade, ak bolesť ešte neprešla alebo sa nezmiernila.

Ako to funguje

Ako už bolo spomenuté, odparovanie pohlcuje a odvádza neporovnateľne viac tepla ako priamy dotyk. Preto aj napríklad voda v hrnci zovrie za pár minút, no na celkové odparenie by potrebovala možno aj niekoľko hodín.

Stop Candida

Platí to aj opačne. Najviac tepla voda poskytuje kondenzáciou z pary.

Preto sú popáleniny z pary oveľa závažnejšie ako tie z vriacej vody. Ak sa vám na koži vyzráža para, odovzdá do nej oveľa viac energie ako keby ste si na kožu vyliali vraciu vodu.

Celý efekt odparovania vody z tváre môžete ešte viac umocniť napríklad tým, že si budete tvár ovievať vejárom, časopisom alebo niečím podobným.

Ide o to, že prúdením vzduchu výrazne zosilnite odparovanie a s ním aj odvod tepla z hlavy.

Extra tip na bolesť hlavy

Ak by náhodou tento spôsob nezafungoval, prezradíme vám ešte jeden bonusový tip.

Vezmite 1 čajovú lyžičku kurkumy v prášku a 1/4 čajovej lyžičky čierneho korenia a rozrieďte ich v pohári vody.

Potom, kým sa voda v pohári ešte krúti, rýchlo túto zmes vypite. Keďže kurkuma ani čierne korenie nie sú vo vode rozpustné, usadili by sa na spodku pohára. Proto to musíte vypiť rýchlo po domiešaní.

Najlepšie je tento recept užiť na prázdny žalúdok, aby sa čím skôr zmes dostala zo žalúdka do čriev a následne sa vstrebala do krvi.

Účinok by sa mal dostaviť už v priebehu jednej hodiny.

Perlička na záver

Predstavte si, že ste na pláži, pri mori v horúci deň a je 35 stupňov v chládku.

Takže, ste na pláži a máte fľašku super piva. Problém je, že nikde na okolí nie je chladnička. A more má tiež vyše 30 stupňov.

Otázka: Ako pivo vychladíte?

Odpoveď: Dajte fľašu do ponožky (prípadne inej látky, ak ponožku na pláži nemáte), namočte ju do vody v mori a zaveste na palmu na takých 15 minút. Najlepšie do vánku alebo vetra. Ak je bezvetrie, krúťte ponožkou s fľašou ponad hlavu aspoň 5 minút.

Výsledok: Vychladené pivo

Upozornenie: Nekrúťte ponožkou príliš rýchlo, inak možno aj ľad vyrobíte. A zamrznuté pivo predsa nechcete…To myslím vážne! Týmto spôsobom by sa dal vyrobiť dokonca aj ľad – to všetko v prostredí, kde je všade naokolo vyše 30 stupňov!

Teraz už budete vedieť aj vedecky zdôvodniť rady vašich starých mám, aby ste vo veternom počasí boli dobre oblečení a nikdy nemali na sebe nič vlhké.

Čo platí pre pivovú fľašu vo vlhkej ponožke, platí aj pre vaše telo vo vlhkom oblečení. Preto si dávajte poroz na mokré oblečenie nielen v zime, ale aj v lete.

P.S.

Dozvedeli ste sa dnes niečo nové? Však by ste si nikdy nepomysleli, že fyzika a medicína môžu mať toľko spoločné?

Vyskúšajte niektorý zo spomenutých rýchlych trikov a dajte nám v komentároch vedieť ako to fungovalo u vás!

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Práve včera ma pekelne bolela hlava. Z prostredia v práci. Tento článok som včera ešte nečítala. Ale mne vždy pomôže keď si čelo poriadne „šťavnato“ natriem Francovkou – zelenou alpou. Dobre to schladí a bolesť ustúpi.

    • Pri frankovke alebo alpe sa jedná o ten istý princíp. Dokonca ešte intenzívnejší, pretože alkohol v nich obsiahnutý má rýchlejší koeficient odparovania ako voda. Chladenie preto prebieha rýchlejšie.

  2. mna ked obcas zacne boliet hlava asi raz za mesiac, predpokladam ze zo zvyseneho tlaku, vypijem minimalne pol litra vody a bolest je do pol hodiny prec

  3. Ja som uz par rokov dobra migrenicka. Migreny mam pomaly kazdy druhy tyzden. Pomaha mi umyt si vlasy a nechat len tak vysusit.

    • Áno, pri vysúšaní vlasov nastáva presne ten istý efekt. Možno ešte lepší ako pri omytí tváre, keďže sa voda odparuje a odvádza teplo z väčšej plochy. Dokonca aj vtedy, keď sa používa horúci fén!

      Lepšie je ale v takýchto prípadoch nefénovať, alebo použiť studený fén…predsa len ten horúci vzduch bude znižovať účinnosť chladenia.

  4. Dobré s tím pivem, určitě v létě vyzkouším:-)

  5. Páči sami tento nápad, vyskúšam..

  6. Pivo sice ochladite, ale kym ho po tom kruteni v ponozke budete moct vypit, tak sa vam znova zohreje. Nechcete predsa, aby vam polovica piva vybublala po otvoreni plechovky 😉

    • To máte absolútnu pravdu, na to sme nepomysleli 🙂

      Mám pre vás dve kvízové otázky:

      1. Bude tlak vo fľaši po zatrasení vyšší ako pred zatrasením?

      2. Prečo pivo (ale napríklad aj šampanské a iné bublinkové nápoje) po zatrasení fľaše a jej následnom otvorení vysičia?

      • Juraj Mac.

        Myslím, že to má dočinenia s teplotou, čím je nápoj chladnejší, tým je menší tlak.

        Na plechovky mám ale super Typ: jednoduchým 20sec. poklepaním nechtami pozdĺž po stenách plechovky a bublinky ktoré vznikli otrasom a pridržali sa na stenách „spadnú“ a pivo Vám už nikdy viac nevysičí.
        Môžete s ním predtým kľudne aj 5min. triasť a oni nevysičí..

        Nazdravie ?☀️

  7. Fakt to funguje 🙂 cca 15 minút a bolesť je preč

  8. Skúška pri odstránení bolesti hlavy dopadla na jednotku !

Pridajte komentár

*