Jedlo vaším liekom: 15 najzdravších potravín všetkých čias


Jedlo vaším liekom: 15 najzdravších potravín všetkých čias

V prieskume modelov nákladov, vynakladaných domácnosťami  na jedlo, zistila Ekonomická výskumná služba (ERS) amerického Ministerstva poľnohospodárstva, že ľudia míňajú veľkú časť svojich potravinových rozpočtov na nákup veľmi nezdravých jedál.

Priemerná americká domácnosť (a iste je to podobné aj u európskej či slovenskej) míňa väčšinu svojho potravinového rozpočtu (takmer 18 percent) na rafinované obilniny, po ktorých nasleduje cukor a sladkosti (takmer 14 percent).

Zbohom vysoký krvný tlak

Druhou najvyššou kategóriou bolo červené mäso (zväčša z hromadných živočíšnych chovov), nasledované mrazenými či chladenými pokrmami a nápojmi.

V príkrom kontraste s tým míňajú Američania menej než 0,5 percent svojho potravinového rozpočtu na tmavú zeleninu a podobné množstvo na zeleninu. Ďalšie druhy zeleniny tvorili menej než 4 percentá domácej spotreby potravín a celé ovocie len čosi vyše 6 percent.

Ako uviedol magazín Forbes:

 „Nejde o to, že nakupujúci míňajú na potraviny celkovo menej, než by mali. 17 percent svojich dolárov na nákup potravín míňame na rafinované obilniny (viac než trojnásobok toho, čo je odporúčané).

 „A zatiaľ čo USDA odporúča míňať na cukor a sladkosti menej než 1 percento, väčšina Američanov míňa na sladkosti takmer 14 percent svojho potravinového rozpočtu. To znamená, že v skutočnosti nás k zlému stravovaniu nenúti túžba šetriť peniaze, ale naše vlastné zlé rozhodnutia.“

Ja som presvedčený, že je to sčasti záležitosť dobrých rozhodnutí a sčasti záležitosť vzdelávania o tom, ktoré potraviny sú skutočne zdravé. V rozpore s obľúbeným presvedčením nemusíte kvôli tomu, aby ste jedli dobré jedlo, vylúpiť banku.

V skutočnosti je veľa nasledujúcich najzdravších potravín cenovo vcelku nenáročných.

A ešte lepšie je, že pri existencii takého množstva zdravých potravín, si môžete jedlá plánovať podľa toho, čo ponúka ročné obdobie… a toho, čo sa predáva.

Ak chcete chrániť svoje zdravie, odporúčam míňať 90 percent vášho potravinového rozpočtu na nespracované potraviny a len 10 percent na spracované. Veľmi dobrým začiatkom pre správne stravovanie vašej rodiny je vyberať si z nižšie uvedeného zoznamu.

15 najzdravších potravín pre ľudské telo

1. Avokádo

Avokádo, ktoré je v skutočnsoti klasifikované ako ovocie, obsahuje málo cukru fruktózy a veľa zdravých mononenasýtených tukov a draslíka. Výskum potvrdil jeho schopnosť prospievať činnosti ciev a zdraviu srdca.

Ja osobne konzumujem celé avokádo doslova každý deň. Zvyčajne si ho dávam do šalátu. To zvyšuje môj príjem zdravých tukov a kalórií bez toho, aby sa veľmi zvýšil môj príjem bielkovín či sacharidov.

Avokádo tiež obsahuje veľmi veľa draslíka (viac než dvakrát toľko, čo banán) a pomáha vyrovnávať váš veľmi dôležitý pomer draslíka k sodíku.

Avokádo tiež poskytuje takmer 20 nepostrádateľných živín pre podporu zdravia, ako sú vláknina, vitamín E, vitamíny skupiny B a kyselina listová. Okrem toho, že  sa dajú jesť surové, môžete ich používať aj ako náhradu tuku v receptoch vyžadujúcich si maslo či iné oleje.

Ďalším požehnaním avokáda je, že ide o jeden z najbezpečnejších bežným spôsobom pestovaných druhov ovocí, aké môžete kúpiť. Nepotrebujete preto míňať viac peňazí na to organické. Ovocie vnútri chráni pred pesticídmi jeho hrubá koža.

2. Mangold (listová cvikla)

Mangold, spolu s repou a špenátom, patrí do čeľade mrlíkovitých. Je vynikajúcim zdrojom vitamínov C, E a A (vo forme betakaroténu) a tiež minerálov mangán a zinok. Keď jete mangold, získavate množstvo antioxidačných a protizápalových benefitov.

Ako uvádza nadácia Gerogea Mateljana:

 „Paleta fytonutrientov v mangolde je ešte pestrejšia, než sa výskumníci pôvodne nazdávali a dosiaľ v ňom boli identifikované asi tri tucty antioxidačných fytonutrientov, vrátane betalaínov (betacyanínov aj betaxantínov) a epoxyxantofylov.

Mnoho týchto antioxidačných fytonutrientov poskytuje mangoldu jeho farebné stonky, stopky a listové cievy.“

Betalínové pigmenty v mangolde (nachádzajúce sa aj v repe) podporujú vo vašom tele druhú fázu detoxikačného procesu, ku ktorej dochádza, keď sa rozložené toxíny viažu na iné molekuly, aby mohli byť vylúčené z vášho tela.

Mangold obsahuje aj dôležitú zmes živín, vrátane vysokých množstiev horčíka a vitamínu K1, dôležitých pre podporu vášho kostného zdravia.

Okrem toho obsahuje mangold flavonoid zvaný kyselina syringová, ktorá môže pomáhať regulovať krvný cukor a prinášať benefity ľuďom s cukrovkou a tiež flavonol kaempferol, ktorý môže pomáhať v boji s rakovinou a znižovať vaše riziko chronických ochorení, vrátane choroby srdca.

3. Cesnak

Cesnak obsahuje veľa mangánu, vápnika, fosforu, selénu a vitamínov B6 a C, je teda prospešný pre vaše kosti a tiež vašu štítnu žľazu. Uvažuje sa, že veľká časť liečivých účinkov cesnaku pochádza z jeho zložiek, obsahujúcich síru, ako je alicín, ktorý mu tiež dodáva jeho charakteristický zápach.

K ďalším zložkám podporujúcim zdravie patria oligosacharidy, bielkoviny bohaté na arginín, selén a flavonoidy. Existuje výskum demonštrujúci účinky cesnaku u viac než 160 rôznych ochorení.

Celkovo spadajú jeho benefity do štyroch hlavných kategórií:

  • Zmierňovanie zápalov (znižuje riziko osteoartritídy a ďalších ochorení, spojených so zápalom).
  • Zlepšuje činnosť imunity (antibakteriálne, antimykotické, antivírusové a protiparazitné vlastnosti).
  • Zlepšuje kardiovaskulárne zdravie a krvný obeh (chráni pred tvorbou zrazenín, bráni tvorbe plaku, zlepšuje lipidy a znižuje krvný tlak).
  • Toxický pre 14 druhov rakovinových buniek (napríklad bunky rakoviny mozgu, pľúc, žalúdka a pankreasu).

Okrem toho môže byť cesnak účinný proti baktériám, ktoré sú odolné voči liekom. Výskum zistil, že pri trávení alicínu sa vo vašom tele tvorí kyselina sulfónová, zložka reagujúca s nebezpečnými voľnými radikálmi rýchlejšie než ktorákoľvek iná známa zložka.

To je dôvod, prečo som zaradil cesnak medzi sedem najlepších potravín proti starnutiu, aké môžete konzumovať.

4. Klíčky a výhonky

Klíčky a výhonky môžu poskytnúť jedn z najvyšších možných hladín živín, ako sú vitamíny, minerály, antioxidanty a enzýmy, pomáhajúce bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi.

Napríklad čerstvé výhonky brokolice sú ďaleko účinnejšie než celá brokolica, čo vám umožňuje zjesť jej oveľa menej.

Výskum ďalej zistil, že trojdňové výhonky brokolice konzistentne obsahujú 10- až 100-krát vyššie množstvo glukorafanínu – ochrannej zložky – než sa nachádza v dospelej brokolici.

Zložka glukorafanín má zrejme aj ochranný účinok pred toxickými polutantmi a to vďaka tomu, že zlepšuje schopnosť vášho tela ich elminovať či vylučovať. Dokázané tiež bolo, že glukorafanín chráni pred rakovinou.

Doma pripravované klíčky sú oveľa lacnejšie (o 90 a viac percent) než kupované, dôrazne preto odporúčam pestovať si vlastné. Na začiatok to skúste s výhonkami a klíčkami brokolice, žeruchy a slnečnice.

5. Huby

Okrem toho, že obsahujú veľa bielkovín, vlákniny, vitamínu C, vitamínov skupiny B, vápnika a minerálov, sú huby aj vynikajúcim zdrojom antioxidantov.

Obsahujú polyfenoly a selén, ktorý je vo svete rastlín bežný, ako aj antioxidanty nachádzajúce sa len v hubách. Jeden taký antioxidant je ergotioneín, ktorý teraz začínajú vedci uznávať za „hlavný antioxidant“.

Štúdia v časopise Nature sa zaoberala dôležitosťou ergotioneínu, ktorý sa do znančnej miery obmedzuje na huby, opisujúc ho ako „nezvyčajný, síru obsahujúci derivát aminokyseliny, histidín,“ ktorý hrá zrejme veľmi špecifickú rolu v ochrane vašej DNA pred oxidačným poškodením.

Navyše, niektoré z najúčinnejších prostriedkov pre podporu imunity pochádzajú z húb a to je jeden z dôvodov, prečo sú také prospešné pri prevencii aj liečbe rakoviny.

Za prospešný účinok húb na váš imunitný systém sú zodpovedné hlavne polysacharidy s dlhým reťazcom, najmä molekuly alfa a beta glukánu. V jednej štúdii sa zistilo, že pridanie jednej či dvoch porcií sušených húb shiitake (húževnatec jedlý) má prospešný, upokojujúci účinok na činnosť imunitného systému.

6. Kel

Iba jedna šálka kelu zaplaví vaše telo proti chorobám bojujúcimi vitamínmi K, A a C a spolu s nimi aj úctyhodnými množstvami mangánu, medi, vitamínov skupiny B, vlákniny, vápnika a draslíka.

V každej porcii kelu tiež nájdete viac než 45 jedinečných flavonoidov, ktoré majú tak antioxidačné, ako aj protizápalové benefity.

Kel je tiež dobrým zdrojom rakovinu potláčajúceho sulforafánu a indol-3-karbinolu (I3C). Zatiaľ sa zistilo, že kel znižuje riziko najmenej piatich druhov rakoviny, ako sú rakovina močového mechúra, prsníka, hrubého čreva, vaječníkov a prostaty.

Glukozinoláty v keli a ďalšej kapustovitej zelenine sa rozkladajú na produkty, pomáhajúce chrániť pred poškodením DNA.

Zatiaľ čo nejaký výskum naznačuje, že najlepšou prevenciou proti rakovine je surový kel, iné štúdie naznačujú, že najlepší je zľahka uvarený, sčasti preto, že to zlepšuje schopnosť kelu viazať žlčové kyseliny vo vašom tráviacom trakte.

To vášmu telu uľahčuje vylučovanie žlčových kyselín, čo má priaznivý dopad nielen na hladiny vášho cholesterolu, ale aj na vaše riziko rakoviny (žlčové kyseliny sú dávané do súvisu so zvýšeným rizikom rakoviny).

7. Špenát

Špenát obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov, ako sú folát, vitamín A, železo, draslík, vápnik, zinok a selén.

Špenát obsahuje aj flavonoidy, ktoré môžu pomáhať chrániť vaše telo pred voľnými radikálmi, poskytujúc pritom protizápalové benefity a antioxidačnú podporu. Ako uvádza Nadácia Georgea Mateljana:

 „Hoci táto zmes obvyklých živín dáva špenátu jedinečné postavenie v antioxidačnom a protizápalovom oddelení, všetkému dáva pečať nezvyčajná zmes fytonutrientov v špenáte, čo sa týka jeho antioxidačných a protizápalových zložiek.

Pokiaľ ide o flavonoidy,  špenát je jedinečným zdrojom metyléndioxyflavonolových glukuronidov a čo sa týka karotenoidov, je ťažké nájsť osožnejší zdroj luteínu a zeaxantínu.

Vítanými zložkami špenátových listov sú aj epoxyxantofylové karotenoidy neoxantín a violaxantín.“

8. Listová kapusta

Listová kapusta je blízka príbuzná kelu a po výživovej stránke sú si veľmi podobné. Obsahuje veľa vitamínu K a fytonutrientov – kyselinu kávovú, ferulovú, kvercetín a keampferol.

Stop Candida

Listová kapusta pomáha znižovať vo vašich bunkách oxidačný stres a zároveň bojovať proti zápalu.

Obsahuje glukozinoláty zvané glukobrasicín, ktoré sa môžu konvertovať na molekulu izotiocyanátu zvanú indol-3-karbinol (alebo tiež I3C), zložku so schopnosťou aktivovať a brániť zápalovej odozve v jej najranejšej fáze.

O ďalších fytonutrientoch v listovej kapuste, konkrétne diindolymetáne a sulforafáne bolo klinicky dokázané, že bojujú proti bunkám rakoviny prsníka, prostaty,vaječníkov, krčka maternice a hrubého čreva, pomáhajú zabraňovať ich rastu a hlavne dokonca pomáhajú predchádzať ich tvorbe.

Za zmienku tiež stojí, že listová kapusta obsahuje zvlášť veľa vlákniny, viac ako 7 gramov na hrnček, čo z nej robí ideálnu potravinu pre podporu trávenia. Obzvlášť užitočná je aj na udržanie zdravých hodnôt cholesterolu.

Podľa Nadácie Georgea Mateljana:

 „V nedávnej štúdii predčila v pare pripravená listová kapusta v pare pripravený kel, kapustu sitinovú, brokolicu, ružičkový kel a kapustu a to svojou schopnosťou viazať v tráviacom trakte žlčové kyseliny.

Keď dochádza k tomuto viazaniu žlčových kyselín, ľahšie sa vylučujú z tráviaceho traktu. Keďže žlčové kyseliny vznikajú z cholesterolu, čistým dopadom tohto viazania žlčových kyselín je znižovanie hladiny cholesterolu v tele.

Za zmienku stojí, že v pare pripravená listová kapusta má oveľa väčšiu schopnosť viazať žlčové kyseliny než surová.“

Ak chcete kúpiť listovú kapustu s najlepšou chuťou a štruktúrou, vyberajte trochu menšie listy, než je najtvrdšia vonkajšia vrstva. Ak si nie ste istí, ako ju máte variť, vyskúšajte tento päťminútový recept (v angličtine).

9. Paradajky

Paradajky, najmä tie organicky pestované, sú plné živín, vrátane celého radu fytochemikálií, ktoré sa hrdia dlhým zoznamom zdravotných benefitov.

Paradajky sú vynikajúcim zdrojom luteínu, zeaxantínu a vitamínu C (ktorýsa najviac koncentruje v želatinovitej hmote okolo semien), ako aj vitamínov A, E a vitamínov skupiny B, draslíka, mangánu a fosforu.

K menej známym fytonutrientom v paradajkách patria:

  • Flavonoly: rutín, kaempferol a kvercetín
  • Flavonony: naringenín a chalkonaringenín
  • Kyseliny hydroxyškoricové: kyselina kávová, kyselina ferulová a kyselina kumarová
  • Glykozidy: eskuleozid A
  • Deriváty mastných kyselín: kyselina 9-oxo-oktadekadiénová

Paradajky sú tiež obzvlášť koncentrovaným zdrojom lykopénu – karotenoidového antioxidantu, ktorý ovociu a zelenine ako sú paradjky a vodný melón dodáva ružovú alebo červenú farbu.

O antioxidačnej aktivite lykopénu sa dlho predpokladalo, že je silnejšia než u iných karotenoidov, napríklad u betakaroténu a výskum naznačuje, že môže významne znižovať vaše riziko mŕtvice a infarktu.

Okrem toho, že znižuje vaše riziko mŕtvice, sa lykopén z paradajok (vrátane nesladenej organickej paradajkovej šťavy) pokladá za užitočný aj pri liečbe rakoviny prostaty.

Zaujímavé je, že biodostupnosť lykopénu varením skôr stúpa, než klesá, čo z varených paradajok, napríklad v paradajkovej omáčke, robí obzvlášť zdravú voľbu.

10. Karfiol

Jedna porcia karfiolu obsahuje 77 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C.

Je tiež dobrým zdrojom vitamínu K, bielkovín, tiamínu, riboflavínu, niacínu, horčíka, fosforu, vlákniny, vitamínu B6, folátu, kyseliny pantoténovej, draslíka a mangánu.

Karfiol je ďalej dobrým zdrojom cholínu, B-vitamínu známeho svojou rolou vo vývoji mozgu a obsahuje množstvo protizápalových živín, pomáhajúcich držať pod kontrolou zápaly, napríklad I3C, ktorý môže fungovať na genetickej úrovni ako pomoc pri predchádzaní zápalovým odozvám na ich základnej úrovni.

Zložky v karfiole tiež javia protirakovinové účinky. Podľa Národného ústavu pre boj s rakovinou:

 „Bolo zistené, že indoly a izotiocyanáty bránia vzniku rakoviny v niektorých orgánoch u potkanov a myší, ako sú močový mechúr, prsník, hrubé črevo, pečeň, pľúca a žalúdok.“

Karfiol tiež pomáha v schopnosti vášho tela detoxikovať sa viacerými spôsobmi. Obsahuje antioxidanty, podporuúce prvú fázu detoxikácie a tiež živiny obsahujúce síru, dôležité pre druhú fazu detoxikačných činností. Glukozinoláty v karfiole tiež aktivujú detoxikačné enzýmy.

Je aj bohatým zdrojom vlákniny a má významné benefity pre trávenie.

Ďalším pôvabom karfiolu je jeho nesmierna univerzálnosť. Môžete ho jesť surový, pridávať do šalátov alebo použiť na varenie. Dokonca sa dá aj ochutiť a popučiť na zdravšiu verziu „zemiakovej“ kaše.

Podľa Nadácie Georgea Mateljana:

„Výskumníci zistili, že sulforafán získaný z glukozinolátu v karfiole (glukorafanín) môže pomáhať chrániť výstelku vášho žalúdka.

Tento zdravotný benefit vám sulforafán poskytuje vďaka tomu, že zabraňuje nadmernému množeniu baktérie Helicobacter pylori vo vašom žalúdku či jej nadmernému priľnutiu k vašej žalúdočnej stene.“

11. Cibuľa

Dosiaľ bolo dokázané, že cibuľa má množstvo prospešných vlastností. Je protialergická, antihistaminická, protizápalová a antioxidačná, všetky zbalené v jednom.

Zložkami rastliny sú polyfenoly, známe tým, že predchádzajú ochoreniam, ako aj svojimi antioxidačnými vlastnosťami a tým, že pôsobia proti starnutiu. Cibuľa ich obsahuje obzvlášť vysokú koncentráciu, má ešte viac polyfenolov než cesnak, pór, paradajky, mrkva a červená okrúhla paprika.

Konkrétne je cibuľa obzvlášť bohatá na polyfenolové flavonoidy zvané kvercetín. Kvercetín je antioxidant, o ktorom sú mnohí presvedčení, že bráni uvoľňovaniu histamínu, čo robí z potravín bohatých na kvercetín „prírodné antihistaminiká“.

O kvercetíne sa v súčasnosti veľa hovorí aj v súvislosti s novým koronavírusom (SARS-CoV-2), pretože pomáha prenikať zinku do buniek, ktorý v nich potom bráni rozmnožovaniu vírusu a tým aj prepuknutiu ochorenia COVID-19.

Bolo tiež dokázané, že kvercetín znižuje vznik rakovinových nádorov a tiež potláča množenie kultivovaných buniek rakoviny vaječníkov, prsníka a hrubého čreva.

Ľudia, ktorí jedia viac cibule, ako aj ďalšej cibuľovitej zeleniny, majú menšie riziko mnohých druhov rakoviny, napríklad rakoviny:

  • prostaty a prsníka
  • vaječníkov a maternice
  • konečníka a hrubého čreva
  • ezofágu a hrtanu
  • renálnych buniek

12. Divožijúci aljašský losos

Losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré môžu byť prínosom pre mnohé aspekty vášho zdravia, počnúc kardivaskulárnym systémom, duševným a behaviorálnym zdravím, až po zdravé trávenie.

Môže pomáhať predchádzať predčasnému úmrtiu. Výskum naznačuje, že konzumácia olejnatých rýb (ako divožijúci aljašský losos) jeden či dvakrát do týždňa,vám môže predĺžiť život o viac než dva roky a znížiť vaše riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenie o 35 percent.

Losos obsahuje aj antioxidant astaxantín, vyhlasovaný za jeden z vôbec najsilnejších objavených antioxidantov a to vďaka jeho schopnosti ničiť rôzne druhy voľných radikálov súčasne.

Zistenia ukázali, že je silnejší než karotenoidové antioxidanty, ako sú vitamín E, betakarotén a lykopén.

Astaxantín tiež preukazuje prospešné vlastnosti, ktoré ho robia užitočným pre zdravie srdca, očí a mozgu, ako aj pre zmierňovanie chronickej bolesti.

Kľúčové pri konzumácii rýb v týchto časoch je vyberať si ryby, ktoré obsahujú veľa zdravých omega-3 mastných kyselín a málo rizikových kontaminujúcich látok. Tomuto opisu vyhovuje divožijúci aljašský losos (NIE chovaný) a je jeden z druhov rýb, ktorých konzumáciu stále odporúčam.

13. Vajcia z organického chovu

Bielkoviny sú nevyhnutné pre stavbu, údržbu a opravu vašich telesných tkanív ako sú koža, vnútorné orgány a svaly. Bielkoviny sú tiež hlavnými zložkami vášho imunitného systému a hormónov.

Zatiaľ čo bielkoviny sa nachádzajú v mnohých druhoch potravín, „kompletné bielkoviny“, teda obsahujúce všetky esenciálne aminokyseliny, sa nachádzajú len v potravinách zo živočíšnych zdrojov, ako sú mäso a vajcia.

Vajcia tiež obsahujú luteín a zeaxantín pre zdravie očí, cholín pre váš mozog, nervový a kardiovaskulárny systém, a prirodzene sa vyskytujúci vitamín B12.

Vajcia sú elektrárňami zdravej výživy, za predpokladu, že pochádzajú od organickým spôsobom chovaných sliepok.

Výživové rozdiely medzi vajcami sliepok chovaných v skutočne voľných výbehoch a komerčne produkovanými vajcami sú dôsledkom rozdielnej stravy, konzumovanej týmito dvoma skupinami hydiny.

Vajcia sliepok z voľného chovu či kŕmených normálnou stravou poznáte podľa farby žĺtka. Sliepky, kŕmené prírodnou stravou znášajú vajcia s jasnooranžovými žĺtkami. Nevýrazné, svetložlté žĺtky sú jasným znakom toho, že dostávate vajcia od sliepok, chovaných v klietkach, ktoré sa nemôžu kŕmiť svojou prirodzenou potravou.

Vaším najlepším zdrojom čerstvých vajec je miestny chovateľ, ktorý necháva svoje sliepky voľne sa kŕmiť vonku.

14. Organický kokosový olej

Okrem toho, že je vynikajúci pre vašu štítnu žľazu a váš metabolizmus, obsahuje kokosový olej veľa kyseliny laurovej, ktorá sa vo vašom tele mení na monolaurín, monoglycerid schopný ničiť tukmi obalené vírusy ako sú HIV, herpes, chrípka, osýpky, gramnegatívne baktérie a prvoky, napríklad Giardia lamblia.

Jeho mastné kyseliny so stredným reťazcom tiež poskytujú celý rad zdravotných benefitov, napríklad zrýchlenie vášho telesného metabolizmu a zaháňanie patogénov.

Ďalším veľmi vzrušujúcim a novým objavom je, že kokosový olej môže slúžiť ako prírodný liek na Alzheimerovu chorobu, pretože mastné kyseliny so stredným reťazcom sú tiež hlavným zdrojom ketónových látok, fungujúcich ako alternatívny zdroj paliva pre mozog, pomáhajúci predchádzať mozgovej atrofii súvisiacej s demenciou.

Kokosový olej je ľahký pre váš tráviaci systém a nevytvára vo vašom krvnom riečisku inzulínové špičky, takže pre rýchly prísun energie vám stačí jednoducho zjesť za polievkovú lyžicu kokosového oleja, alebo si ho pridať do jedla.

Dajte pozor na to, aby ste si vyberali organický kokosový olej, ktorý je nerafinovaný, nebielený, vyrobený bez tepelného spracovania alebo chemikálií a ktorý neobsahuje geneticky upravené zložky.

Ďalším požehnaním je, že kokosový olej má okrem varenia a jedla nespočetné množstvo ďalších použití – počnúc povrchovými aplikáciami v starostlivosti o krásu, v prvej pomoci pri liečbe až po veľké čistenie domácnosti.

15. Orechy

Čoraz väčšie množstvo výskumu naznačuje, že orechy vám môžu dopomôcť k dlhšiemu životu a že dokonca napomáhajú chudnutiu.

Nie je to prekvapujúce, keď vezmeme do úvahy, že stromové orechy obsahujú veľa zdravých tukov, ktoré vaše telo, napriek populárnemu presvedčeniu, potrebuje pre optimálnu činnosť.

Moje obľúbené orechy sú makadamové a pekanové, pretože majú najvyššie množstvo zdravých tukov, pričom obsahujú pomerne málo sacharidov a bielkovín.

Hlavnou mastnou kyselinou v makadamových orechoch je mononenasýtený tuk kyselina olejová (asi 60 percent). To je približne rovnaká úroveň, aká sa nachádza v olivách, známych svojimi zdravotnými benefitmi.

A bonus: kostný vývar

Kostný vývar obsahuje celý rad cenných živín, ako sú vápnik, kolagén a kostný špik vo forme, ktorú vie vaše telo ľahko absorobovať a využiť.

Doma pripravený kostný vývar dokáže pomôcť zmierniť bolesť kĺbov a zápaly, prispieť k silným kostiam a podporiť rast vlasov a nechtov.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: Mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujeme, za preloženie ďalšieho veľmi potrebného článku Dr. Mercolu, ktorého dlhé roky čítam a počúvam. Usmievam sa, skoro všetky položky z tohto článku používam, dnes na obed mám napr. prírod. divožijúceho aljašského lososa (dá sa to rýchlo pripraviť). On ma naučil ako pripravovať kostný vývar (bone broth)… Keď mám nejaký zdravotný problém použijem jeho vyhľadávač. Mám rada jeho web stránku na recepty http://www.recipes.mercola.com Atď., atď. …

  2. Čo sa týka cibule, myslím si, že najlepšie je kupovať červenú (ak sa dá) a len veľmi tenko ju ošúpať, lebo najviac prospešných látok je tesne pod šupou.

  3. Jean, odklikla som si tento web – http://www.recipes.mercola.com a je nedostupný…

    • Milá pani Danka, myslím si, že ak sa chceme dostať na web stránku Dr. Mercolu http://www.mercola.com musíme si aktivovať jeho Newsletter (na svoju emailovú adresu). Čo sa týka jeho web stránky s receptami, ideme buď priamo na ňu alebo cez jeho web stránku (www.mercola.com).
      Bohužiaľ Dr. Mercola už bol odstránený z vyhľadávača Google aj youtube. Alebo ak ešte aj je vo vyhľadávači Google je na posledných stránkach.
      Darmo farma biznis je neskutočne agresívny. Dnes na web stránke Dr Mercolu nabehol tento článok:
      https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/08/15/world-health-organization-endorsements.aspx Kiež by to redakcia Bádateľa mohla preložiť. Je to fakticky o tom, že WHO si najalo tú istú PR firmu ktorú si najal voľakedy aj tabakový priemysel a 50 rokov tvrdili, že od cigariet nezískame závislosť, nespôsobujú rakovinu…
      Ja som obeť očkovania, preto veľmi citlivo sledujem ako sa pripravuje tá depopulačná vakcína proti Covidu. Aj to viem, že peniaze „nesmrdia“, že skoro každý sa dá uplatiť.
      Myslím, že by sme mali vypočuť toto video: https://zemavek.sk/video-zverstva-zacinaju-vtedy-ked-sa-ludia-vzdaju-sebaucty/ ďalej sa nám otvárajú oči.

  4. cize vsetko co dovezieme

  5. Jednoduchá

    Dobrý deň p.Danka,
    kliknite v ďalš. vete a to -Hľadať na webe výraz recipes mercola- tieto 2 cudzie slová sú podčiarknuté, tak na ne kliknete a budete na tej stránke 🙂
    …ďakujem Vám p.Jean za výborný tip, mám domácu tekvičku, tak vyskúšam dáky recept :-)…..
    Želám pekný pohodový deň :-)……..

  6. Jednoduchá

    Dobrý večer p.Jean,
    mám na vás otázku – keď som ráno písala p.Danke odpoveď, tá Vaša tu ešte nebola, a teraz večer čítam, že ste jej odpovedala ešte predo mnou….nechápem :-(….žeby ,,zaúradoval“ voľáky ,,škriatok“ ? :-(…..asi áno, no neva :-)……….

  7. Milá zlatá pani „Jednoduchá“, ja veľmi rýchlo píšem, rýchlo čítam, možno že som niečo zle stlačila alebo redakcia Bádateľa „rozmýšľala“ či to ešte môže uverejniť. Ja viem, že ja dôchodkyňa robím len „výkriky“ s ktorými asi veľa nezmením.
    Ale musím byť menej za počítačom – aj dnešné články pána MUDr. Mercolu sú hrozné čo sa robí pod „zástierkou“ korony https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2020/08/16/coronavirus-nyc-elmhurst-hospital-erin-olszewski.aspx ako nechajú umrieť ľudí s vyliečiteľnými chorobami, ako vraždia pacientov aby dostali peniaze od poisťovne (dajú na umelú ventiláciu, ktorú pacient nepotrebuje a takto ho zavraždia…)
    Idem radšej variť.

  8. Jednoduchá

    Pre p.Jean – milé od vás, ako ste sa okomentovala :-)……podľa mňa to nie sú ,,výkriky“,
    :-(, ale veľmi poučné príspevky, kt.majú čo povedať každému ,,ozaj bádajúcemu“ človeku :-)….takže aj naďalej píšte, koho to bude zaujímať, určite si to rád prečíta :-)….
    želám pekný večer :-)…………………..

Pridajte komentár

*