Keď vás uštipne včela alebo osa v hrdle, máte len 2 možnosti ako prežiť


S príchodom teplejšieho počasia sa zvyšuje aj výskyt hmyzu, vrátane druhov, ktoré žihadlami môžu spôsobiť nepríjemné uštipnutia.

Pokiaľ nie ste alergický na jed včely, osy, sršňa alebo čmeliaka, tak takéto uštipnutie je síce nepríjemné, no nijako nie nebezpečné.

Liečba osteoporózy

Situácia sa však dramaticky mení, ak sa vám takýto hmyz náhodou dostane do úst a uštipne vás vo vnútri hrdla.

Vtedy totiž hrozí, že vám hrdo opuchne, uzatvorí priechod vzduchu a vy sa potom zadusíte.

Nebezpečné situácie, kedy sa hmyz dostane do úst

Určite vás napadla situácia, keď vám hmyz náhodou vletí do pootvorených úst. Prípadne, keď idete na bicykli a stane sa to pri vyššej rýchlosti.

Existuje však aj iná pomerne častá situácia, na ktorú nie vždy myslíte, no je o to viac nebezpečnejšia.

Problémom sú sladené nápoje v plechovkách.

Predstavte si bežnú letnú situáciu, keď sedíte niekde vonku v bufete či na lavičke a v horúcom počasí sa osviežite nápojom z plechovky. Popri tom sa s priateľmi rozprávate a nevšimnete si, že vám osa vliezla dovnútra.

Následne si idete znova odchlipnúť a problém je na svete – s dúškom nápoja prehltnete napríklad osu a tá vás uštipne do hrdla.

Plechovky majú tú nevýhodu, že sú nepriesvitné a teda do nich nevidíte. Preto radšej používajte slamku alebo kupujte nápoje v priesvitných fľašach.

Ako si zachrániť život pri uštipnutí hmyzom v hrdle

Opuch hrdla znútra môže viesť k uzavretiu priechodu vzduchu a hrozí zadusenie. Pozrime sa teda bližšie na to, čo sa dá v takejto situácii urobiť.

Úplne prvú vec, ktorú by ste mali urobiť, je volať záchranku, keďže ide naozaj o život ohrozujúci stav.

No a teraz sa pozrime na možnosti pomoci postihnutému, ktoré máte.

Prírodná liečba osteoartritídy

1. Zasunutie špeciálnej trubičky do hrdla

Kedysi dávno boli takéto trubičky súčasťou auto lekárničiek. Bohužiaľ, dnes už z nejakého zvláštneho dôvodu nie sú.

Je preto dobré dobre si takúto vec zohnať a mať ju vždy po ruke, či už doma alebo v aute.

2. Akútna tracheotómia, čiže otvor do priedušnice

V prípade hrozby akútneho udusenia posledná možnosť je prerezanie otvoru do priedušnice (vertikálny rez zvyčajne od druhej po štvrtú tracheálnu chrupavku).

Zrejme vám teraz behá mráz po chrbte, veď ktorý človek bez medicínskeho vzdelania by bol schopný inému prerezať otvor do krku?!

Bez tohto zákroku však môže postihnutý človek so zablokovaným dýchaním do pár minút umrieť.

Preto sme v úvode zdôraznili, že aj keď sa to spočiatku nemusí zdať akútne, pri uštipnutí hmyzom v hrdle je nutné ihneď volať záchranku.

Pár extra tipov na záver

Najlepšia vec je byť na nebezpečné situácie vopred pripravený, zadovážte si preto uvedené trubičky. Popýtať sa ne môžete v lekárni.

Do doby, kým dôjde záchranka, existuje ešte jeden spôsob, ako opuch a upchatie dýchacích ciest oddialiť alebo zmierniť.

Postihnutému dajte do úst cmúľať kocku ľadu, prípade popíjať studenú vodu a na vonkajšiu časť hrdla zasa aplikujte studený obklad.

Pomocou chladu získate cenné minúty do príchodu prvej pomoci, aby ste nemuseli pristúpiť k amatérskej tracheotómii. Tá by sama o sebe mohla byť nočnou morou tak pre postihnutého, ako aj pre vás, jeho záchrancu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Peter Fabian

    „Odporúčať“ laikom tracheotómiu ako život zachraňujúci výkon je dosť nešťastné. Koniopunkciu by už mohla väčšina relatívne celkom dobre zvládnuť. Samozrejme, musí o tom niečo vedieť a musí byť na to aspoň minimálne vybavený (2-3 steril. ihly s väčším lúmenom, alebo už len improvizovať).

  2. Dobrý deň,
    ja mám skúsenosť, dať postihnutému do úst včelí med ! Pomôže to pred opuchom a aj človek – laik, ktorý chce pomôcť a bojí sa, nepoškodí postihnutému neodbornou tracheotómiou.

  3. Osobná skúsenosť. Národný park Krka-Chorvátsko, leto, obrovské teplo, uštipnutie do jazyka, nikde prvá pomoc, navyše mám mierne problémy dýchať nosom, ľad nepomohol, zapúchal postupne aj krk, davy turistov, jediné východisko v danej situácii bolo odšoférovať čo najrýchlejšie do najbližšej nemocnice v Šibeniku približne 40km autom. Starostlivosť, ktorú mi potom venovali lekári a ostatný personál, bola nezabudnuteľná (v pozitívnom zmysle). Vďaka nim som prežil, mohol som sa vrátiť k rodine a nakoniec aj pokračovať v dovolenke. Odvtedy mám veľký rešpekt pred týmto hmyzom a zimomriavky čo robiť, pokiaľ by sa to prihodilo hlavne deťom.

  4. Tento článek obsahuje nepravdivé, ba dokonce nebezpečné informace. Nechápu, jak si může někdo toto dovolit ve 21. století napsat.
    Jednak ani když vás vosa štípne až někam do hloubi krku, neznamená to automaticky, že se začnete okamžitě dusit. Je to čistě individuální reakce. Možné to ale je. V každém případě volat záchranku a pokud se začne člověk dusit, zavolat znovu o radu, jak postupovat – nejsnazší řešení! Trubičky se do lékárniček nedávají z jednoduchého důvodu – lidé často v takových situacích panikaří a začnou cpát trubku do krku člověku, co mu nic není. Do krku se ovšem v nejakutnější situaci může udělat řez a následně do rány strčit něco s dutým vnitřkem… ale úplně v jiném místě! Dle tohoto postupu dosáhnete akorát toho, že se člověk bude dál dusit a možná i vykrvácí.
    Tento článek je dle mého názoru prakticky společensky nebezpečný.

  5. Minulý rok má uštipla osa v krku, keď som pil pivo. Tak som ju vypľuvol a zapil zvyškom piva. Trochu divne to svrbelo a to bolo všetko. Nevolal som ani záchranku, ani som si nerobil dieru do krku, ani som si do neho nepchal žiadne hadice. Nie som na nič alergický ale každý sme iný. U mňa to prešlo bez problémov.

  6. Mária Majerová

    V lete odporúčam nosiť so sebou homeopatický liek Apis mellifica 30CH – jednoducho sa aplikuje (1 guľku pod jazyk, opakovať po 2-10 minútach podľa potreby, prípadne rozpustiť vo vode a popíjať po hltoch) – perfektne zaberá a bez rizika.
    Mám odskúšané na alergikovi – stačili 3-4 dávky; a už nemusí brávať kortikoidy 🙂
    Stojí to okolo 3 € za tubičku – a máte aspoň na 20 použití!

  7. Som silný alergik a nosím pri sebe adrenalín. inj. PO tomto článku som v šoku

Pridajte komentár

*