Výskyt rakoviny prsníka zaznamenal od roku 2000 v USA mierny pokles, no aj napriek tomu ostáva toto ochorenie jedno z najobávanejších.
Medzi rokmi 2002 a 2003 nastal 7% pokles jej výskytu. Počas tohto istého obdobia dokončila organizácia Women Health Initiative (Ženská iniciatíva pre zdravie) štúdiu, ktorá poukazuje na súvis medzi rakovinou prsníka a hormonálnou terapiou.
Záverom bolo, že za uvedený pokles nových prípadov rakoviny prsníka je zodpovedné práve obmedzenie používania hormonálnych terapií.
Stále však zostáva úloha identifikovať ďalšie faktory, ktoré povedú nielen k lepšej liečbe, ale aj prevencii tohto prevažne ženského ochorenia.
Kombinácia 6 ochranných nutričných látok sa ukázala byť pre bunky rakoviny prsníka zničujúcou
Štúdia z roku 2013, ktorú vykonalo LSU Health Sciences Center (LSU centrum zdravotníckych služieb) zistila, že koktejl zo 6 prírodných látok nachádzajúcich sa v zelenine, ovocí, korení a koreňoch dokázala zabiť celých 100% vzoriek rakoviny prsníka.
A to všetko bez akýchkoľvek vedľajších účinkov na zdravé bunky!
„Primárnou príčinou opakovaného výskytu a úmrtnosti pri rakovine prsníka je malá skupina rakovinových zárodočných buniek, ktoré sú odolné na súčasné terapie“, uvádza výskumník a profesor LSU centra Dr. Madhwa Raj.
„Tieto bunky, ktoré sú často odolné naraz voči viacerým druhom liekov, majú schopnosť vytvárať nové nádory. Je preto nevyhnutné vyvinúť nové prístupy pre efektívnejšie a bezpečnejšie metódy prevencie a liečby rakoviny prsníka“.
Tím začal testovať 10 ochranných látok nachádzajúcich sa v brokolici, jablkách, tofu a koreni kurkumy.
Po prvotných testoch sa zamerali na nasledovné zložky:
- kurkumín z kurkumy
- isoflavonoidy zo sóje
- indo-3-carbinol z kapustovitej zeleniny
- c-fytokyanín zo spiruliny
- resveratrol z hrozna
- quercetin z ovocia, zeleniny a čaju
Testovanie ochranných látok
Tím najprv testoval uvedené látky individuálne v biologicky dostupných dávkach a následne spolu aj ich kombináciu.
Zistili, že samostatne boli v zabíjaní rakovinových buniek menej efektívne. Ak sa však skombinovali, začali byť pre rakovinu doslova smrteľné.
Ich vzájomná kombinácia bola pri potláčaní rastu rakovinových buniek účinnejšia o vyše 80%. Takáto sila postačovala na to, aby sa úplne zastavil ich rast a šírenie.
Kokteil zo superpotravín narušil bunkový cyklus, čo v konečnom dôsledku viedlo k smrti všetkých 100% buniek rakoviny prsníka nachádzajúcich sa v skúmaných vzorkách!
Odporúčanie Dr.Mercolu
Doktor Mercola je svetovo uznávaný odborník na zdravý životný štýl. Jednou z tém, ktorej sa venuje najviac, je prevencia rakoviny prsníka aj jej samotná liečba.
Dr. Mercola, spolu s celým radom ďalších vedeckých tímov, zdôrazňuje pri prevencii a liečbe rakoviny prsníka úlohu práve vyššie spomínanej superpotraviny – Spiruliny.
Do budúcnosti pripravujeme niekoľko článkov, v ktorých sa pokúsime priblížiť vám, našim čitateľom, liečivé vlastnosti Spiruliny a vhodnosť jej použitia.
Kde zohnať kvalitnú spirulinu
Podľa vlastných skúseností, jedna z najkvalitnejších spirulín na svete pochádza z Kostariky, kde sa pestuje vo vysoko alkalickom (zásaditom) prostredí vulkanickej vody bohatej na minerálne látky.
Následný šetrný spôsob sušenia pri nízkych teplotách zachováva všetky jej nutričné hodnoty (väčšina spirulín z ostatných krajín používa spôsob sušenia za pomoci mrazov, čím dochádza k degradácii ich výživových hodnôt).
Na Slovensku a v Česku ju v limitovanom množstve zoženiete jedine na týchto 3 miestach:
- v internetovom obchode Dr.Buzgi (Dr.Buzgi, s.r.o. výrobca výživových doplnkov a elixírov novej generácie) – tu ju kúpite online
- Bratislava – v lekárni River park (www.lekarenriverpark.sk) – len osobne
- Košice – v centre Vitare Košice (www.vitare.sk) – len osobne
Bežnú spirulinu síce nájdete aj v iných obchodoch, no väčšinou sa jedná o pomerne nekvalitný, masovo vyrábaný produkt z Číny alebo Indie, ktorého účinky sú zanedbateľné, ak vôbec nejaké.
Zdroj: Superfood cocktail found to kill 100 percent of sampled breast cancer cells with no side effects!
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
To,že je viac „druhov“ spiruliny,som si už vsimla,ked som chcela ušetriť a dosla na to,že lacnejšia verzia nebola skoro vobec učinná a farbila.Lenže na každom reklamnej stránke je napísané,že je „najlepšia“.Hoci to sem nepatrí,rovnako bolo „zlatom “ objaviť Cordyceps.Až po užívaní som si uvedomila,že ma len čistiace učinky a jeho extremny učinok na dychaciu sustavu ako kortikosteroid trvá max 2,5 hodiny aj to nie tak aby sa nízka dávka kortikoidu dala ním nahradiť.Lieky detoxikuje velmi rýchlo,do 2 dní.Ci to ma antibioticke učinky som žial nezitila.Skusila som na synovi a poistila sa C-vitamínom „keby niečo „,a žial ten funguje vzdy. Asi tolko o prípravkoch ,ktore sú „zaručene tie najlepšie v najlepšej kvalite aká existuje „.Kto si nepreverí ,nezistí viac.A kolko chorých má peniaze na to,aby si kupovalo ledabolo 50 a viac eurove produkty len na „preverenie “ či je produkt fakt učinný,či firma neklame ?
POZOR – pozorne čítať – POZOR
MICROALGAE AND CYANOBACTERIA: FOOD FOR THOUGHT
Miroslav Gantar and Zorica Svirčev
Article first published online: 29 FEB 2008
Journal of Phycology
Volume 44, Issue 2, pages 260–268, April 2008
In non-Western civilizations, cyanobacteria have been part of the human diet for centuries. Today, microalgae and cyanobacteria are either produced in controlled cultivation processes or harvested from the natural habitats and marketed as food supplements around the world. Cyanobacteria produce a vast array of different biologically active compounds, some of which are expected to be used in drug development. The fact that some of the active components from cyanobacteria potentially have anticancer, antimicrobial, antiviral, anti-inflammatory, and other effects is being used for marketing purposes. However, introduction of these products in the form of whole biomass for alimentary purposes raises concerns regarding the potential toxicity and long-term effects on human health. Here, we review data on the use of cyanobacteria and microalgae in human nutrition and searched for available information on legislature that regulates the use of these products. We have found that, although the quality control of these products is most often self-regulated by the manufacturers, different governmental agencies are introducing strict regulations for placing novel products, such as algae and cyanobacteria, on the market. The existing regulations require these products to be tested for the presence of toxins, such as microcystin; however, other, sometimes novel, toxins remain undetected, and their long-term effects on human health remain unknown.
+
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sinice
Spirulina není řasa, jak bývá mnohde tvrzeno. Spirulina je vláknitá sinice, žijící v tropických jezerech Afriky, Asie a Jižní Ameriky.