Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

Koniec plombám a výplniam! Vedci vyvinuli prevratnú novinku na regeneráciu zubov


Človeku vyrastú v priebehu života zuby iba dvakrát – najprv sú to mliečne zuby a po nich nasledujú trvalé alebo „dospelácke“ zuby. Toto bolo odjakživa považované za neoblomný fakt života.

Aj napriek tomu, že zuby sú najtvrdšími kosťami v našom tele, milióny ľudí po celom svete zažíva v dospelosti eróziu a postupnú stratu zubnej skloviny.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Čo je zubná sklovina a prečo sa kazí

Zubná sklovina je tkanivo na povrchu zubu, ktoré je z 95 % tvorené anorganickými minerálmi a jej funkciou je chrániť povrch zubu.

K jej erózii a následnej strate dochádza najmä v dôsledku vzniku zubného kazu a tiež v dôsledku pôsobenia niektorých kyselín, ktoré sa nachádzajú v strave a nápojoch.

Tkanivo, z ktorého pozostáva zubná sklovina, je však iné než tkanivá, ktoré nájdeme napríklad v kostiach, svaloch či pokožke. Keď sa zubná sklovina už raz vyvinie, bunky, ktoré boli pri jej tvorbe potrebné, okamžite odumierajú.

To znamená, že keď zubná sklovina začne erodovať, keď sa z nej odlomí alebo sa začne trieštiť, sama od seba sa už nikdynedokáže prirodzeným spôsobom regenerovať.

Tímu čínskych vedcov sa však nedávno podarilo vyvinúť špeciálny roztok, vďaka ktorému je možné obnoviť prirodzený proces obnovy tvrdej vonkajšej vrstvy v prípade poškodenej zubnej skloviny.

Tento obdivuhodný proces obnovy zubnej skloviny je vyvolaný látkou, ktorá imituje prirodzený proces mineralizácie, v ktorom dochádza k tvorbe vonkajšej ochrannej vrstvy zubov.

Podrobný opis tejto metódy bol začiatkom septembra 2019 uverejnený vo vedeckom žurnále Science Advances. Z tohto opisu vyplýva, že aplikovaním vyššie spomenutého roztoku dochádza k obnoveniu procesu biomineralizácie.

V procese biomineralizácie bunky známe ako ameloblasty vylučujú istý typ proteínu, ktorý sa nakoniec premení na zubnú sklovinu.

Inými slovami, tento novo vyvinutý roztok vo forme gélu je schopný naštartovať proces sebaobnovy zubnej skloviny.

Obr.: Na týchto fotografiách zhotovených elektrónovým mikroskopom vidíme, ako dochádza k sebaobnove zubnej skloviny ľudského zubu po 6, 12 a 48 hodinách od nanesenia novo vyvinutého roztoku. Modrou farbou je označená pôvodná sklovina, zelenou farbou je označená už obnovená zubná sklovina. Fotografia: Univerzita Zhejiang/Science Advances  

Nový prevratný objav vedcov

Tím vedcov pôsobiacich na lekárskej fakulte na univerzite Zhejiang (Če-ťiang) v Číne vykonal sériu experimentov, pri ktorých sa pokúsili zmiešať dva minerály nachádzajúce sa v zubnej sklovine – vápnik a ióny fosfátov.

Tieto dva minerály boli pridané do roztoku alkoholu, v ktorom boli zmiešané spolu s ešte ďalšou organickou zlúčeninou, trimetylamínom. Keď bol roztok pripravený, naniesli ho na zuby s poškodenou zubnou sklovinou.

Použitím tohto výnimočného gélu sa vedcom podarilo v priebehu 48 hodín vytvoriť približne 3 mikrometre hrubú vrstvu novej zubnej skloviny.

Táto nová revolučná metóda je v oblasti medicíny považovaná za najväčší objav roku 2019. A niet sa čo čudovať. Experimenty v minulosti, v ktorých sa vedci pokúšali obnoviť erodovanú a poškodenú zubnú sklovinu sa nevydarili.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Príčinou týchto nevydarených experimentov je veľmi komplexná, kryštalická štruktúra zubnej skloviny, ktorú sa vedcom v laboratórnych, umelých podmienkach zatiaľ ešte nepodarilo vytvoriť.

Vyjadrenia vedcov

Vedci v správe zo svojho výskumu uvádzajú:

„V našom experimente sa potvrdilo, že dômyselne vyvinutý a pripravený materiál, ktorý pozostáva zo zhlukov iónov fosfátov a vápnika, možno použiť na vytvorenie tenkej vrstvy, akéhosi podkladu pre vznik novej zubnej skloviny.

Táto tenká vrstva slúži ako prekurzor, ktorý je východiskom pre epitaxiálny rast kryštalickej štruktúry apatitu zubnej skloviny.

Tento proces je vernou imitáciou biomineralizácie kryštalických amorfných vrstiev, ktorú možno pozorovať pri tvorbe tvrdých štruktúr a tkanív v prírode.“

Tím vedcov dúfa, že po takomto úspešnom testovaní ich novej metódy sa im ju podarí do roka, no najneskôr do dvoch, otestovať už na zuboch skutočných pacientov zubných ambulancií.

Zhaoming Liu, odborník v oblasti biomimetiky, vedec zaoberajúci sa štruktúrou materiálov a spoluautor vyššie uvedeného experimentu, sa v článku na internetovom portáli Sky Newsvyjadril:

„Zubná sklovina, ktorú dokážeme vypestovať pomocou našej novej metódy, má takmer tú istú štruktúru a mechanické vlastnosti ako pôvodná zubná sklovina.

Dúfame, že jedného dňa sa nám podarí presadiť používanie našej metódy v takom rozsahu, že stomatológovia pri ošetrovaní a hlavne pri obnovovaní rastu zubnej skloviny nepomyslia už na žiadnu inú metódu.

Naším cieľom je, aby sa v stomatológii už úplne prestali používať plomby a zubné výplne, ktoré obsahujú úplne odlišné materiály, než aké sa pôvodne nachádzajú v zuboch.

Ak všetko pôjde bez problémov, tak je možné, že naša nová metóda by sa mohla začať zavádzať do praxe v horizonte jedného až dvoch rokov.“

Liečivá a produkty, ktoré sa používajú na prevenciu proti erózii zubnej skloviny a vzniku zubného kazu, sú v predaji dostupné už dnes.

Táto nová metóda je však prevratná v tom, že prostredníctvom nej bude pravdepodobne možné úplne odstrániť zubný kaz či dokonca obnoviť rast chýbajúcej časti zubu. Je jasné, že takáto účinná metóda je zároveň aj stopercentnou prevenciou pred vznikom zubného kazu.

Záver

Chef Haifeng, mimoriadny profesor pôsobiaci na fakulte biomedicínskeho inžinierstva na Pekingskej univerzite, však upozorňuje na to, že kým táto nová metóda nebude ešte riadne otestovaná a následne uvedená do stomatologickej praxe, stále by sme mali veľmi pozorne dbať o zdravie našich zubov a ústnej dutiny.

Profesor Haifeng k tomu poznamenáva:

„Prevencia je vždy tou najlepšou liečbou. Nikdy by sme nemali čakať až dovtedy, kým sa objavia nejaké problémy. Naše zuby sú zázračným dielom prírody.

A žiadna umelá náhrada sa svojou štruktúrou nikdy nepriblíži takej dokonalosti, akú nájdeme len u pôvodných zubov.“

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: themindunleashed.com, Spracovala: Silavedomia.sk

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Tlamka Jozef

    Fandím novým formám zubnej medicíny podľa obsahu článku…… a l e podstata je v systémovej kvantovej medicíne….v epigenetickej rovnováhe a dualitnej funkcii
    epifýzy a Jacobsonovom orgáne /VNO/ + acidobazická
    homeostázna rovnováha v mozgových štruktúrach….
    Je to na dlhšiu reč…Jozef

Pridajte komentár

*