Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

Ktoré vitamíny potrebujete a prečo sú pre vaše telo dôležité


Čo sú vitamíny?

Existuje 13 dôležitých vitamínov, ktoré potrebuje telo pre svoju správnu činnosť.

Čo sú to vlastne tie vitamíny? Ide o živiny, ktoré potrebuje vaše telo pre normálnu činnosť buniek, rast a vývoj.

Zbohom vysoký krvný tlak

Na základe toho, ako pôsobia v našom tele, sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:

Kategória 1 – vitamíny rozpustné v tuku, ako sú vitamíny A, D, E, a K, sa ukladajú v tukovom tkanive nášho tela, odkiaľ sa ľahko absorbujú.

Kategória 2 – vitamíny rozpustné vo vode, ako sú vitamíny B a C, ktoré sú využité okamžite po svojom vstupe do tela.

Nepotrebné, vo vode rozpustné vitamíny sa z tela vylučujú močom. Jedinou výnimkou je vitamín B12, ktorý môže byť vo vašej pečeni uskladnený aj celé roky.

Dôležité vitamíny pre ľudské telo a ich funkcia

Nasledovné vitamíny sú považované za dôležité, čo znamená, že ich vaše telo nedokáže vytvárať, ale potrebuje ich pre svoju správnu činnosť:

1. Vitamín A, ktorý pomáha vytvárať a udržiavať zuby, kosti, mäkké tkanivá, sliznice a kožu.

2. Vitamín C (kyselina askorbová), ktorý dopomáha k zdravým zubom a ďasnám, pomáha pri hojení rán a vstrebávaní železa.

3. Vitamín D, ktorý pomáha absorbovať a udržiavať v krvi správne hladiny fosforu a vápnika, minerálov potrebných pre tvorbu a zdravie zubov a kostí, dôležitý pre imunitu.

4. Vitamín E, napomáhajúci tvorbe červených krviniek a využitiu vitamínu K.

5. Vitamín B1 (tiamín), ktorý pomáha meniť sacharidy na energiu a je dôležitý pre srdce a nervové bunky.

6. Vitamín B2 (riboflavín), napomáhajúci rastu tela a tvorbe červených krviniek.

7. Vitamín B3 (niacín), ktorý pomáha udržiavať zdravú kožu a nervy a dokáže v krvi znižovať hladiny cholesterolu.

8. Kyselina pantoténová (B5), ktorá je potrebná k metabolizmu jedla a pomáha vytvárať hormóny a cholesterol.

Stop Candida

9. Biotín (B7), potrebný k metabolizmu bielkovín a sacharidov a tvorbe hormónov a cholesterolu.

10. Vitamín B6 (pyridoxín), ktorý pomáha pri tvorbe červených krviniek, pomáha udržiavať činnosť mozgu a podporuje syntézu bielkovín.

11. Vitamín B12 (kaynokobalamín), ktorý pomáha pri metabolizme, tvorbe červených krviniek a udržiavaní centrálneho nervového systému.

12. Folát (kyselina listová a B9), ktorý pomáha pri tvorbe červených krviniek a je potrebný na syntézu DNA, riadiacej rast tkanív a činnosť buniek.

13. Vitamín K, dôležitý pre zrážanlivosť krvi.

Príjem správneho množstva vitamínov

Najlepším spôsobom pre získanie potrebného množstva vitamínov je konzumácia vyváženej stravy obsahujúcej rôzne ovocie, zeleninu, obohatené mliečne výrobky, strukoviny (fazuľu, šošovicu a hrach) a celozrnné obilniny.

Ak vám ale vaša strava dostatok vitamínov neposkytuje, možno budete musieť v niektorých prípadoch uvažovať nad užívaním výživových doplnkov.

Pozhovárajte sa so svojím lekárom, čo je pre vás najlepšie. Majte na pamäti, že užívanie priveľkého množstva určitých vitamínov bez lekárskeho dohľadu vám môže spôsobiť aj vážne zdravotné problémy.

Smernicou pre množstvo každého vitamínu, ktoré by mala denne prijať väčšina ľudí, je odporúčaná denná dávka (RDA) stanovená Ústavom medicíny.

Podrobne o tom píšeme v článku: Odporúčané denné dávky vitamínov a minerálov podľa veku a pohlavia.

Nedostatok vitamínov a podvýživa

Podľa správy organizácie Centrá pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) z roku 2012 má vo vybraných kategóriách nedostatočnú výživu takmer 10% populácie.

Na základe výsledkov Národného kontrolného prieskumu zdravia a výživy, vykonaného organizáciou CDC v rozmedzí rokov 2003 až 2006, poskytuje správa údaje o vitamínoch rozpustných v tukoch a vo vode, železe, jóde a ďalších živinách dôležitých pre zdravie.

Najviac ľudí malo nedostatok vitamínu B6, železa a vitamínu D a najmenej ľudí malo nedostatok vitamínu A, vitamínu E a folátu.

Nedostatok vitamínu D však bol pravdepodobnejší u ľudí s tmavšou farbou pokožky (keďže kožné farbivo melanín čiastočne blokuje ÚV lúče, ktoré spúšťajú v pokožke tvorbu tohto vitamínu).

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že najrozšírenejšou poruchou výživy je nedostatok železa, ktorá postihuje 2 miliardy ľudí tak v rozvojových, ako aj v priemyselných krajinách.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*