Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

LED žiarovky vám môžu nezvratne poškodiť zrak, varuje francúzsky zdravotný úrad


LED žiarovky vám môžu nezvratne poškodiť zrak, varuje francúzsky zdravotný úrad

Francúzska agentúra pre potraviny, životné prostredie a bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ANSES) nedávno vydala 400-stranovú správu, týkajúcu sa nebezpečnosti LED osvetlenia pre naše oči.

Správa tvrdí, že LED žiarovky môžu viesť k stavu nazývanému makulárna degenerácia, ktorá spôsobuje slepotu.

Liečba osteoporózy

ANSES volá, okrem iného, po tom, aby vládni úradníci upravili maximálny limit pre vystavenie sa LED svetlám (v súčasnosti je do 167 minút za deň), ktoré emitujú viac modrého svetla, než iné druhy osvetlenia.

LED svetlá vydržia dlhšie než bežné svetlá a sú až o 90% účinnejšie než normálne žiarovky (respektíve pri rovnakej svietivosti spotrebujú len 10% elektriny oproti klasickým žiarovkám).

LED osvetlenie je tak lacnejšie a v súčasnosti prevzalo už viac než polovicu trhu s osvetlením. A predstavitelia priemyslu hovoria, že tento podiel bude ďalej rásť a do roku 2020 by mu malo patriť odhadom až 60 % trhu.

O modrom svetle a jeho účinku na naše zdravie a duševnú pohodu vieme nasledovné.

Predchádzajúci výskum potvrdzuje poškodzujúce účinky modrého svetla na naše oči

Výskum potvrdil, že vystavovanie sa modrému svetlu môže v ľudských očiach spôsobiť poškodenie fotoreceptorov (buniek v oku, ktoré reagujú na svetlo), čo v konečnom dôsledku môže viesť k strate videnia.

Modré svetlo spôsobuje fototoxicitu, to znamená stav, pri ktorom sa bunky očí alebo kože poškodia a sú tak na svetlo citlivejšie než normálne. Správa vydaná ANSES hovorí, že LED svetlá tak môžu spôsobovať nezvratné poškodenie retinálnych buniek, čo bude viesť k strate videnia.

Pridlhé vystavovanie sa modrému svetlu spôsobuje smrť očných buniek, nazývanej aj ako makulárna degenerácia – očný stav vedúci u ľudí nad 50 rokov k slepote.

Makulárna degenerácia je v západných krajinách hlavnou príčinou straty videnia. Postihuje viac než 3% populácie, čo je viac ako očné zákaly a glaukóm dovedna.

LED svetlá sa dnes používajú v domácnostiach, v pouličnom osvetlení a na pracoviskách, ako aj v prostredí priemyslu. Sú prítomné aj vo svetlometoch áut, a dokonca i v niektorých hračkách. Čím je svetlo belšie, tým je v spektre vyššia koncentrácia modrého svetla.

A čo používanie smartfónov a ďalších elektronických zariadení?

Vieme už, že modré svetlo v laptopoch, smartfónoch a tabletoch, najmä keď sa používajú v tmavej miestnosti, môže narušovať spánok a spomaľovať tvorbu melatonínu.

Hoci správa hovorí, že tieto zariadenia predstavujú pre poškodenie oka nižšie riziko, jej autori rozlišujú medzi akútnym a chronickým vystavením LED osvetleniu.

Hoci je chronické vystavenie LED svetlám nízkej intenzity menej nebezpečné, po čase môže spôsobovať starnutie retinálneho tkaniva a zhoršené videnie rovnako, ako akútne vystavovanie sa LED svetlám vysokej intenzity.

Vystavovanie sa modrému svetlu nepostihuje len váš zrak

LED svetlá majú na vaše telá väčší vplyv, než si mnohí z nás myslia.

Správa uvádza, že narušenie tvorby melatonínu môže zhoršovať zdravotné stavy, ako sú cukrovka, ochorenie srdca a dokonca i niektoré formy rakoviny.

Modré svetlo môže vplývať na druhy rakoviny, ktoré sú ovplyvňované rozpadom hormónov – ako sú rakovina prsníka a prostaty – modré svetlo vyvoláva zmätok v hormónoch potrebných pre dobrý spánok.

Skutočnosť, že vystavovanie sa modrému svetlu v noci môže mať negatívny dopad na hormóny, je podozrivá ako dôvod, prečo majú ľudia, ktorí pracujú na nočné zmeny, vyššie riziko rakoviny.

Modré svetlo dokáže tiež prenikať kožou a nepriaznivo pôsobiť na jej integritu, čo môže potenciálne viesť k predčasnému starnutiu kože a vráskam.

Správa ANSES tiež tvrdí, že niektoré LED svetlá majú stroboskopický efekt, spôsobovaný zmenami elektrických prúdov, čo môže viesť k bolestiam hlavy a vyššiemu riziku úrazov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Správa ANSES ďalej hovorí, že už aj obmedzené vystavenie modrému svetlu počas noci narúša cirkadiánny rytmus a ovplyvňovať spánok.

LED osvetlenie tiež nepriaznivo vplýva na naše životné prostredie a ANSES pre zaistenie bezpečnosti ľudí a zvierat odporúča sprísnenie noriem pre svetelné znečistenie. Dôkazy „dôsledne dokazujú nárast mortality a úbytok diverzity zvieracích a rastlinných druhov, skúmaný v prostrediach nočného osvetlenia“, ktoré zahŕňa aj LED svetlá.

Kto má najväčšie riziko poškodenia oka LED osvetlením?

Najnáchylnejší na poškodenie oka modrým osvetlením sú starší dospelí a deti.

Deti ešte nemajú v očiach plne vyvinuté šošovky, a tak je u nich pri vystavení modrému svetlu väčšia pravdepodobnosť vzniku poškodenia videnia a narušenia spánku.

Ako môžete predísť poškodeniu svojich očí, kože a cirkadiánneho rytmu

Je jasné, že na pochopenie účinku nadmerného množstva modrého svetla na naše oči, kožu a telesné zdravie je potrebný ďalší výskum.

Dovtedy však môžete spraviť nejaké bezpečnostné opatrenia pre zníženie svojho vystavenia sa modrému svetlu a ochranu svojich očí, ako napríklad:

1. Dávajte pozor, aké osvetlenie si vyberáte. Pre domácnosť odporúča ANSES kupovať LED svetlá s takzvaným „teplým bielym, respektíve žltým“ svetlom, nie svetlá s modrastým odtieňom.

LED svetlá s teplým bielym svetlom sa nedajú odlíšiť od normálnych svetiel a majú farebnú teplotu pod 3000 K.

2. Obmedzte svoje vystavenie modrému svetlu. Správa tiež odporúča obmedziť svoje vystavenie LED-kám s vysokou koncentráciou modrého svetla, a samozrejme, pred spaním sa vyhnúť LED obrazovkám.

3. Využívajte softvér svojich zariadení na zníženie vášho vystavenia modrému svetlu. Ja osobne používam na svojom laptope už roky f.lux a neviem, ako som bez neho vôbec mohol žiť.

Softvér filtruje modré svetlo a je určený k nastaveniu svetelných podmienok na vašich zariadeniach podľa vášho cirkadiánneho rytmu.

Je skutočne obrovskou pomocou a zmenil mi život!

Odporúčame: Prírodná liečba zhoršeného zraku

4. Majte sa na pozore pred reflektormi áut. Správa tiež nabáda výrobcov, aby znížili intenzitu svetlometov na vozidlách. O niektorých tvrdia, že sú príliš silné (viete, o ktorých vozidlách hovoríme!).

5. Dajte si pozor na výrobky filtrujúce modré svetlo. A nakoniec, ANSES spochybnila bezúhonnosť filtrov modrého svetla a slnečných okuliarov, lebo ich účinnosť nebola dokázaná.

To jednoducho ukazuje, že by sme mali byť obozretní, keď z modrého svetla vytvárame súčasť našich každodenných životov a že by sme sa nemali spoliehať len na filtre, že to vybavia za nás.

6. Konzumujte farebnú zeleninu. Schopnosť chrániť naše oči a kožu pred modrým svetlom majú potraviny obsahujúce karotenoidy, ako sú zeaxantín, luteín a astaxantín.

Tieto potraviny obsahujú žltý, oranžový a červený pigment. K dobrým potravinám, na ktoré sa treba zamerať, patria:

  • kel
  • brokolica
  • špenát
  • mrkva
  • paprika
  • paradajky
  • oranžovožlté potraviny, ako sú sladké zemiaky, tekvica alebo tekvica maslová
  • pre červené pigmenty si vyberajte voľne žijúce lososy, garnáty a riasy

Záver

Zistili ste niekedy, že vám prekáža modré svetlo, alebo že na váš spánok nepriaznivo pôsobí LED osvetlenie?

Podľa ANSES treba byť pri modrom osvetlení opatrní – a kým neprebehne ďalší výskum, mohlo by od nás byť múdre riadiť sa ich radou!

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Pari Špekulantka

    LCD TV je tiež modré svetlo, že?

  2. No a je to už hádam všade. Aspoň bude koho liečiť.

  3. Ako je to teda s plnospektrálnymi LED žiarovkami, teda s Ra viac ako 90.. Nenašiel som ani jednu s teplotou chromatičnosti pod 5000 K… je teda svetlo z nich zdravé…?

Pridajte komentár

*