Mnohé výskumy naznačujú, že jeden zvláštny druh diéty je nadmieru efektívny v boji s celým radom rôznych zdravotných problémov, pri migrénach začínajúc a rakovine končiac.
Podstatou tejto diéty je vyvolanie stavu, pri ktorom telo prestáva pre výrobu energie využívať cukry a prechádza na spaľovanie tukov.
Dosahuje sa to tým, že drasticky zníži množstvo prijatých sacharidov v strave. Primárnym zdrojom energie sa potom namiesto nich stávajú práve tuky.
Princíp ketogénej diéty
Na to, aby telo prešlo do stavu ketózy (spaľovania tukov), je potrebné, aby ste denne prijali 50 až 70% kalórií, ktoré pochádzajú práve z tukov.
Nie však akýchkoľvek tukov, ale zdravých tukov ako sú napríklad olivový, kokosový, konopný, ľanový či avokádový olej.
Pri tomto metabolickom procese telo začne produkovať ketóny a mastné kyseliny, ktoré sa tvoria z tukov spracovaných v pečeni.
Naše telo tak prechádza od sacharidového metabolizmu na tukový.
Ketóny (produkt metabolizmu zdravých tukov) sa následne stávajú hlavným zdrojom energie pre nielen pre mozog, ale celé telo.
Aké zdravotné prínosy prináša ketogénna diéta
Ako už vyplýva z titulky tohto článku, ketogénna diéta prináša so sebou celý rad významným zdravotných prínosov.
Zosumarizujme si tuto tie hlavné:
1. Pomáha pri chudnutí
Je tomu tak preto, lebo telo sa znovu učí využívať tuky ako primárne palivo.
Z uloženého telesného tuku sa vytvárajú ketóny a z nich potom energia v bunkách.
2. Je účinná v boji proti rakovine
Tým, že pri tomto type stravovania obmedzujete príjem sacharidov, neumožníte rakovinovým bunkám rásť, keďže rakovinové bunky získavajú energiu primárne pomocou procesu kvasenia cukrov.
No a keďže v tele nie je žiaden dostupný cukor pre tento druh potreby, rakovinové bunky sa vyhladujú a následne hynú.
Mnohí odborníci na výživu tvrdia, že ketóny zastavujú rakovinu pomocou zmeny využiteľnosti energetických procesov.
3. Chráni váš mozog
Tento účinok ketónov potvrdzujú aj mnohé vedecké výskumy vykonané na pacientoch s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.
Má to tiež výrazný vplyv na ústup bolestí hlavy a chronických migrén. Boli zaznamenané dokonca aj prípady úplného ústupu autizmu u detí.
Ktoré potraviny podporujú ketózu v tele
Príjem stravy s vysokým obsahom tukov môže byť pre mnohých ľudí presným opakom toho, čo hlásajú odborníci hlavného prúdu na výživu a to, že príjem tukov by sme mali obmedzovať.
Ak však trpíte nejakým vážnym chronickým ochorením, odporúča sa, aby ste konzumovali potraviny s vysokým obsahom prospešných tukov.
Okrem už spomínaných olejov (avokádový, ľanový či kokosový), sú to ďalej aj orechy, semienka rastlín a tiež niektoré živočíšne formy zdravých tukov ako:
- mäso
- ryby
- vajcia
- fermentované mliečne výrobky
Z pečiva uprednostnite celozrnné alternatívy.
Prechod na tento typ stravovania môže byť pre vás ťažký. Môžete sa cítiť unavení, ale po pár dňoch si na to zvyknete.
Ketóza je pre telo prirodzená, je však pri nej dobré dodržiavať pokyny odborníka na výživu. Nerobte ju preto bezhlavo a radšej sa poraďte s niekým, kto už má s týmto druhom stravovania skúsenosti.
Záver
Nemusíte sa ničoho báť. Ak sa rozhodnete podstúpiť ketogénnu diétu, zhodíte nadbytočný tuk, získate vysnívanú postavu a popri tom sa vyliečite z rôznych „neliečiteľných“ chorôb.
Dajte si však pozor na to, aby ste počas nej neboli hladní. Vyhnite sa tiež konzumácii alkoholu.
Spracoval: Badatel.net, Zdroj: organicandhealthy.org
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Prosím….nezačínajte články slovami… Lekári ju nenávidia… lekári … neviem čo… chcete „dramatizovať“? Je to už fakt trápne. ĎAKUJEM
je to naozaj trapné a zneisťuje to hodnovernosť článkov,pravda je taká ,že lekári to majú na háku a je to trapas a obraz len autora článku ,ktorý prezentuje to čo vymysleli iní ľudia s pokorou a láskou
……
pokora…bratia cesi dajte si pohov s tou pokorou…
Úplne súhlasím s výtkou, článok by nemal začínať, už vôbec nie v nadpise, negativizmom aj keby to bola hneď pravda, čo nie je.
Sám na sebe mám odskúšané (viac ako dva roky), že nízko-sacharidová strava má veľké benefity na celkové zdravie človeka. Z textom článku sa dá súhlasiť okrem vety: „Z pečiva uprednostnite celozrnné alternatívy.“ Nič tým človek nezíska, ba navyše dostane do tela viacej antinutrientov, ktoré celé zrná obsahujú. Všetky obiloviny (aj bezlepkové, vrátane ryže) aj zemiaky treba vylúčiť úplne. Odporúčam literatúru (vyšlú aj v SK jazyku) od Perlmutter David, Davis William MD, alebo slovenských autorov ako Vlado Zlatoš, Martin Chudý a pod.
Pokiaľ v článku sa uvádza: „Mnohé výskumy naznačujú, že …“ malo by nasledovať niekoľko odkazov na konkrétne štúdie, ináč to má hodnotu výroku, že jedna baba povedala … a zároveň je to voda na mlyn všetkým skeptikom, ktorí si o alternatívcoch myslia, že dokážu iba fabulovať a šíriť nebezpečné, alebo klamlivé správy.
V článku je nepresnosť. Popisuje totiž menej účinnú verziu ketogenickej diéty.
Tento neďaleko ordinujúci lekár už medzinárodne publikoval nasledujúce úspechy s omnoho účinnejším variantom:
– Halted progression of soft palate cancer in a patient treated with the paleolithic ketogenic diet alone: A 20-months follow-up
– Childhood Absence Epilepsy Successfully Treated with the Paleolithic Ketogenic Diet
– Crohn’s disease successfully treated with the paleolithic ketogenic diet
– Successful treatment of a patient with obesity, type 2 diabetes and hypertension with the paleolithic ketogenic diet
Viď: http://paleomedicina.com/en/?page=tartalom&tipus=cikk