Znížite si za 28 dní vysoký krvný tlak prírodnou cestou, bez užívania škodlivých liekov na predpis a natrvalo! Zistiť viac

Lekári vysvetľujú 4 najhoršie typy bolesti hlavy (a ako ich zastaviť)


Lekári vysvetľujú 4 najhoršie typy bolesti hlavy (a ako ich zastaviť)

„Bolesti hlavy sú veľmi bežné. Takmer každý má občas bolesti hlavy. Keď sa vyskytujú opakovane, sú symptómom poruchy bolesti hlavy.“ – Svetová zdravotnícka organizácia

Viete, čo spôsobuje bežnú bolesť hlavy? Ak nie, nie ste sami.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Odpoveď, je trochu komplikovaná: nervy svalov hlavy a krvných ciev zapínajú a prenášajú signály bolesti do vášho mozgu.

Pokiaľ ide o to, čo je dôvodom, že najprv sa aktivujú tieto signály, nie je celkom jasné ešte ani tým najmúdrejším ľuďom.

Väčšina z nás zažíva to, čo nazývame bolesti hlavy typu napätia, ktoré patria do jednej z dvoch kategórií: sú buď chronické alebo sú epizodické.

Epizodické bolesti hlavy sú najbežnejśími a vyskytujú sa sporadicky. Približne 90 % všetkých zažívaných bolestí hlavy sú bolesti epizodické.

Epizodické bolesti hlavy majú trvanie v rozsahu od 30 minút do niekoľkých hodín. Chronické bolesti hlavy sú konzistentnejšie a trvajú niekoľko dní.

Chronické bolesti hlavy, kvôli svojej frekvencii, zvyčajne vyžadujú určitý typ stratégie zvládania bolesti.

A potom tu sú bolesti hlavy, ktoré nezmiznú. Táto zriedkavá forma bolesti hlavy, ktorá môže trvať až roky, je známa ako nová denná pretrvávajúca bolesť hlavy. Odborníci však vôbec netušia, čo ich spôsobuje.

Najčastejšie zažívané bolesti hlavy produkujú miernu bolesť, hlavne, keď ich porovnávame s chorobami, o ktorých tu budeme hovoriť.

Hovoriť budeme o štyroch najbolestivejších typoch bolesti hlavy, vrátane ich symptómov, príčin, liečby a prevencie.

Tu sú najhoršie typy bolestí hlavy:

1. Klastrové bolesti hlavy

Klastrové bolesti hlavy môžu byť práve najbolestivejším typom bolestí hlavy. Odhaduje sa, že postihujú jedného z 1000 ľudí. Klastrové bolesti hlavy sa sústredia na jednej strane hlavy a sú neznesiteľne bolestivé.

Bolesť je pociťovaná ako horenie a prepichovanie. Často sa umiestňuje za alebo okolo jedného z očí.

Medzi symptómy klastrovej bolesti hlavy patrí poklesnutie očného viečka (na jednej strane hlavy), sčervenanie oka, opuch, potenie, návaly horúčavy a tečenie z nosa.

Vedci sa domnievajú, že klastrové bolesti hlavy majú tendenciu držať sa v rodine. Spúšťačom klastrových bolestí hlavy môže byť alkohol alebo silné vône (napr. parfumy, čistiace prostriedky do domácnosti, benzín).

Liečba klastrových bolestí hlavy je rôznorodá. Pozostáva z liekov proti bolestiam, nosového spreja a prísunu čistého kyslíka.

2. Migréna

Podobne ako klastrové bolesti hlavy, aj migrény sa zvyčajne zameriavajú na jednu stranu hlavy. Bolesť vyvolaná migrénami je často mierna až ťažká a často sa vyznačuje udieranou a pulzujúcou bolesťou.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Migrénové bolesti hlavy trvajú v rozmedzí 2 – 72 hodín.

Príznaky migrény zahŕňajú nevoľnosť, zvracanie, rozmazané videnie, závraty a citlivosť na svetlo.

Migréne môže predchádzať hučanie v hlave alebo súbor výstražných príznakov, ako sú slepé škvrny, blikajúce svetlá alebo výraznejšie sfarbenie na jednej strane tváre, ramien alebo nohy.

Liečba migrény zahŕňa lieky proti bolestiam, lieky proti zvracaniu a glutikosteroidy. Prevencia je veľmi dôležitá.

Pre pacientov s migrénou je veľmi dôležitá prevencia.

3. Alergia alebo zápal prínosových dutín

Alergia a sínusové bolesti hlavy sa vyskytujú, keď sa dutiny v lebke, nazývané sínusy, zapália. Alergické reakcie môžu byť podhubím pre alergiu alebo sínusové bolesti hlavy.

Bolesť sa najčastejšie nachádza v prednej časti hlavy a v prínosových oblastiach.

Medzi príznaky alergie alebo sínusovej bolesti hlavy patrí tečenie z nosa, horúčka, napuchnutie tváre, zelený a žltkastý výtok z nosa. Sínusové infekcie sú pravdepodobne príčinou sínusových bolestí hlavy.

Za zmienku stojí skutočnosť, že migrény sú často nesprávne diagnostikované ako sínusové bolesti hlavy. Viac ako 90 % diagnostikovaných sínusových bolestí hlavy je v skutočnosti migrénou.

Liečba alergie a sínusových bolestí hlavy zahŕňa spreje s nosnými steroidmi, antihistaminiká, voľne predajné lieky (OTC), dekongestanty (obsahujúce látky uvoľňujúce upchatie nosa) a antibiotiká.

4. Bolesti hlavy z vysokého krvného tlaku

Chronická hypertenzia alebo vysoký krvný tlak môžu spôsobiť hypertenzné bolesti hlavy. Bolesť je často mierna až ťažká a zvyčajne pôsobí na oboch stranách hlavy.

Medzi symptómy hypertenznej bolesti hlavy (bolesť hlavy spôsobená vysokým krvným tlakom) patrí bolesť na hrudníku, zmeny v kvalite videnia, znížená citlivosť alebo stŕpnutie rúk alebo nôh a problémy s dýchaním.

Keďže hypertenzné bolesti hlavy sú vyvolané nebezpečne vysokým krvným tlakom, sú považované za zdravotne vážnu situáciu.

Spôsoby liečby hypertenznej bolesti hlavy sa líšia, ale vo všeobecnosti zahŕňajú niečo na monitorovanie krvného tlaku.

Betablokátory (BB), lieky znižujúce krvný tlak, môže predpísať lekár. Voľne predajné lieky (OTC) proti bolesti sú vyvinuté s cieľom zmiernenia krátkodobej bolesti.

Prevencia

Väčšina z nás zažije iba bežnú bolesť hlavy, indikovanú psychickým napätím. Ako sa ukazuje, profesionálne rady týkajúce sa prevencie bolesti hlavy ako z napätia, tak aj bolesti hlavy migrenózneho typu sú (prekvapivo) veľmi podobné!

Pre ľudí s bolesťami hlavy, akútnymi aj chronickými, miernymi i ťažkými, platí jedna rada navyše – vyhýbajte sa situáciám, ktoré spúšťajú bolesti hlavy.

Myslíme tým to najbežnejšie, čím sú dlhodobý stres, alkohol, nadmerný príjem kofeínu, vynechávanie jedla počas dňa, nesprávne spánkové návyky a nadmerné užívanie liekov.

Okrem toho je veľmi dôležité, ak sa dobre vyspíte a pravidelne cvičíte.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*