Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

Varovanie: Jediná dávka tohto obľúbeného nápoja denne zvyšuje riziko leukémie až o 175%!


Varovanie: Jediná dávka tohto obľúbeného nápoja denne zvyšuje riziko leukémie až o 175%!

Vypitie čo i len jedného nápoja, ktorý obsahuje jedno bežne používané sladidlo, dokáže u žien aj mužov drasticky zvýšiť riziko leukémie, mnohopočetného meylómu a ne-Hodgkinovho lymfómu.

Toto je záver z najdlhšie prebiehajúcej štúdie, ktorá skúmala vplyv toho karcinogénnu na ľudí.

Stop Candida

Najväčšia štúdia o aspartáme

Žiada sa uviesť, že ide o najkomplexnejšiu štúdiu, aká bola o aspartáme kedy uskutočnená. Jej výpovedná hodnota je väčšia než predošlých štúdii, ktoré uvedené riziko nezachytili.

Počas nej výskumníci študovali dáta z Nurses Health štúdie a Health Professionals Follow-Up štúdie, ktoré pokrývajú obdobie 22 rokov.

Dokopy v nej boli analyzované údaje o 77.218 ženách a 47.810 mužoch. Po prenásobení počtu osôb a rokov sa dostaneme na číslo neuveriteľných 2.278.396 človeko-rokov.

To, čo robí túto štúdiu tak významnou oproti ostatným štúdiám, je aj dôslednosť, s akou boli hodnotené denné príjmy aspartámu u každej z osôb. Každé 2 roky boli totiž účastníci výskumu požiadaní o vyplnenie dotazníku týkajúceho sa ich stravovacích návykov.

Slabé miesto predošlých štúdií bolo, že príjem aspartámu sa u účastníkov skúmal len raz, čo ovplyvnilo nepresnosť ich výsledkov.

Ako jediný nápoj s aspartámom denne zvyšuje riziko rakoviny

Kombinované výsledky spomenutých štúdií zistili, že jediná plechovka nápoja o objeme 0,33 litra s obsahom aspartámu vedie k:

  • 42% zvýšeniu rizika leukémie
  • 102% zvýšeniu rizika mnohopočetného meylómu
  • 31% zvýšeniu rizika ne-Hodgkinovho lymfómu

Ak si teda spočítame všetky čísla, dostaneme, že dôjde k 175% zvýšeniu rizika, že človek ochorie na niektorý z uvedených druhov rakoviny.

Tieto výsledky boli získané za využitia multivariačného modelu sledovania relatívneho rizika, všetko pri porovnaní s účastníkmi, ktorí nepili nápoje s obsahom aspartámu.

Zdroje aspartámu v strave

Najväčším zdrojom aspartámu v strave bývajú práve takzvané diétne nápoje.

Dnes sa však už pridáva aj do ostatných nápojov, kde sa miešajú viaceré druhy umelých sladidiel s cukrom. Výrobcovia sa tým snažia znížiť množstvo kalórií, no nechcú ich označovať za diétne, lebo veľa ľudí takéto nápoje dnes už odmieta.

Okrem toho sa aspartám pridáva aj do takmer všetkých žuvačiek, lízatiek, mnohých pochutín a ďalších spracovaných potravín, či dokonca do liekov.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Preto si vždy prečítajte na obale, či ho vaša potravina neobsahuje. Označuje sa niekedy aj kódom E951.

Potvrdenie výsledkov výskumu na zvieratách

Táto štúdia znova raz ukazuje, aká dôležitá je kvalita výskumu.

Mnohé predošlé štúdie, ktoré nezistili súvislosť medzi aspartámom a rakovinou, boli buď príliš krátke, alebo príliš málo presné pri ohodnocovaní dlhodobého rizika.

Táto nová štúdia odstránila oba spomínané nedostatky.

Výsledok mnohých vedcov ani vlastne neprekvapil, pretože štúdia z roku 2006 robená na zvieratách (900 myší počas celého ich života) dospela k takmer identickým výsledkom – a to, že aspartám zvyšuje riziko lymfómu a leukémie u samcov aj samičiek myší.

K ešte závažnejším zisteniam dospela nadväzujúca štúdia zameraná na tehotenské (fetálne) obdobie u myší.

V tomto prípade sa ukázalo dokonca aj zvýšené riziko rakoviny prsníka u samičiek, ktoré boli počas vnútromaternicového vývinu vystavené aspartámu.

Záver

Uvedené nové poznatky v nás vyvolávajú kritickú otázku: Odhalia budúce kvalitné štúdie súvislosť aspartámu aj s ďalšími druhmi rakovín (mozgu, prostaty a podobne)?

Dnes máme viac dôvodov ako kedykoľvek predtým sa úplne vyhýbať tomuto umelému sladidlu v našej strave.

Ak by vás však napadlo vrátiť sa späť k malinovkám sadených cukrom, tak to nie je vôbec rozumné.

Konzumácia cukru je totiž pre vaše zdravie minimálne rovnako riziková. Najlepším riešením je zvoliť si čistú, neprisladzovanú vodu.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Martin Chudy

    Mohli by ste priložiť danu štúdiu?

    Ďakujem

  2. Zdravím, mohla bych poprosit o zdroj, odkaz, nebo alespoň název té studie?

  3. Peter Leitmann

    Srdečne pozdravujem. Rád čítam vaše prínosné články, len sa chcem spýtať, že ktorý je to „tento obľúbený nápoj“ ? Často sa totiž stáva, že niektoré články sú neúplné, zrejme nedokonalosťou prekladu. Napríklad sú uvedené ingredienci, spôsoby prípravy nejakých receptov, často chýba čas používania a podobné detaily. Znižuje to potom dobrý dojem z vašej stránky. Ďakujem a prajem pekný deň.

Pridajte komentár

*