Petržlen vyzerá dobre ako okrasa jedál. Mnohí však už zabudli, že táto nádherná rastlinka môže byť využitá aj na veľa iných účelov.
Konzumácia dostatočného množstva petržlenu sa vždy spájala so zdravím. Verí sa, že pomáha predchádzať mnohým ochoreniam.
Nie je tomu až tak dávno, keď sa používal na liečbu rôznych neduhov. Dnes sa znovu objavuje ako mocný herbálny liek.
Jedným zo zdravotných problémov, s ktorým dokáže petržlen pomôcť, sú opuchy nôh.
Čo sú to opuchy nôh
Pod pojmom opuchy nôh sa najčastejšie rozumie hromadenie tekutín v dolných končatinách. Niekedy sa jedná o prirodzený stav, hlavne ak ste strávili celý deň na nohách alebo počas tehotenstva.
Avšak opuchy lýtok a členkov môžu tiež znamenať, že sa jedná o nejaký zdravotný problém, ktorý si vyžaduje pozornosť a liečbu.
Ich najčastejšími príčinami bývajú:
- ochorenia obličiek
- problémy so srdcom
- choroby pečene
- užívanie niektorých druhov liekov
Petržlenový čaj a opuchnuté nohy
Petržlen je známy ako prírodné diuretikum. Pomáha telu zbavovať sa nadbytočnej vody a solí tým, že posilňuje funkciu obličiek pri filtrácii vody z krvi.
Štúdia publikovaná v roku 2002 v Journal of Ethnopharmacology (Denník etnofarmakológie) poskytla dostatočné dôkazy pre používanie petržlenu ako diuretika.
Štúdia bola vykonaná na myšiach (ľudia a myši majú veľmi podobnú základný fyziológiu). Myši, ktorým bol podaný extrakt z petržlenových semienok, vyprodukovali počas 24 hodinového obdobia omnoho viac moču, ako keď pili len čistú vodu.
Vedci sa domnievajú, že táto rastlinka pôsobí ako diuretikum preto, že vypína pumpu sodíkových a draslíkových iónov, čím sa ovplyvňuje proces osmózy s následným tokom moču.
Petržlen je bohatý na draslík. Mnoho chemických diuretických liekov znižujú množstvo draslíka v tele. To je ich hlavný negatívny účinok.
Ak používate jednoduchý petržlen, zabránite tomuto neželanému účinku.
Petržlen je tiež silným antioxidantom, zdrojom vitamínov A a C a tiež obsahuje pomerne veľa kyseliny listovej, ktorá je jednou z najdôležitejších látok pri prevencii rakoviny.
Recept na petržlenový čaj pre opuchnuté nohy
Dr. John R. Christopher, odborník v oblasti herbalizmu, odporúča pitie minimálne dvoch litrov silného petržlenového čaju denne, respektíve jedného 2 dcl pohára každé dve hodiny.
V prípade potreby je možné dávku zvýšiť na jeden pohár každú hodinu.
Keď pripravujete čaj, použite čerstvé, svetlo-zelené lístky spolu s koreňom a semienkami (Ak sa vám ich podarí zohnať. Ak nie, nevadí).
Postup
- Nakrájajte listy a koreň.
- Umiestnite približne 1/4 pohára petržlenu do vylúhovacej sieťky.
- Vložte sieťku s petržlenom do čajovníka a zalejte pohárom vriacej vody.
- Nechajte vylúhovať 5 až 7 minút.
- Vyberte sieťku a čaj zlejte do pohára.
Môžete tiež použiť med a citrón na zlepšenie chute čaju.
Záver
Okrem pitia petržlenového čaju, nezabudnite použiť aj ďalšie techniky na znižovanie opuchov nôh. Píšeme o nich v jednom našom staršom článku.
Na úplný záver ešte jedno malé upozornenie.
Pred používaním petržlenového čaju sa pre istotu poraďte so svojim lekárom. Hlavne vtedy, ak náhodou máte aj iné pridružené ochorenia, ktoré by mali byť vzaté do úvahy.
Zdroj: How To Make Parsley Tea for Swollen Ankles, Legs and Feet
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dakujem.
na opuchnute nohy je mocny gel priessnitz… caj nepomoze hned, priessnitz ano 🙂
poradte nam kde sa da zakupit dakujem
Simonka tvrdí že – na opuchnute nohy je mocny gel priessnitz… čaj nepomoze hned, priessnitz ano ….. a trochu sa mýli, asi to nemá odskúšané na sebe. To vôbec neni pravda – to je iba reklama našeho doktora.