Lieky na pálenie záhy zvyšujú úmrtnosť. Ako teda bezpečne riešiť trávenie?


Lieky na pálenie záhy zvyšujú úmrtnosť. Ako teda bezpečne riešiť trávenie

Ak trpíte pálením záhy, je pravdepodobné, že vám lekár predpísal inhibítor protónovej pumpy (PPI). Inhibítory protónovej pumpy sú liečivá, ktoré potláčajú tvorbu žalúdočnej kyseliny a patrí medzi ne Prilosec, Prevacid, Helicid, Omeprazol, Lomac, Tevazol, alebo Nexium a podobne.

Je to zaujímavé, pretože tieto lieky neboli nikdy primárne určené na liečbu záhy.

Stop Candida

PPI lieky boli pôvodne navrhnuté na liečbu veľmi obmedzeného rozsahu vážnych zdravotných problémov, vrátane krvácavých vredov, Zollinger-Ellisonovho syndrómu (zriedkavého stavu, v ktorom nádory v pankrease spôsobujú, že žalúdok produkuje prebytok kyseliny) a závažného spätného toku žalúdočných kyselín spojeného s poškodením pažeráka.

To však lekárov nezastavilo, aby z PPI liekov urobili riešenie pre problémy s každodenným trávením.

Výskum jednoznačne ukazuje, že PPI sú neodôvodnene a neoprávnene predpisované a zneužívané. Lekárom nevadí ani to, že narobia viac škody než osohu.

Existuje mnoho ďalších alternatívnych liečebných stratégií, ktoré môžu pomôcť zmierniť tento bolestivý problém bez toho, aby spôsobovali ďalšie závažné vedľajšie účinky spojené s PPI.

PPI lieky spôsobujú ochorenie obličiek, zápal pľúc, osteoporózu, fraktúry bedier, demenciu a zvýšené riziko vzniku srdcových ochorení, infarktov a predčasnú smrť.

Odpoveď na pálenie záhy a kyslé poruchy trávenia, ktorá bude mať dlhodobý efekt a žiadne vedľajšie účinky, je obnovenie prirodzenej žalúdočnej rovnováhy a jej fungovania.

Najdôležitejším krokom je jesť skutočné, pravé jedlo, pretože spracované potraviny a cukry sú zaručeným spôsobom, ako si privodiť a zhoršiť kyselinový reflux.

Dôležité je aj to, aby v črevách došlo k obnoveniu prostredia, ktoré bude podporovať vznik prospešných baktérií a to buď z tradične fermentovaných potravín, alebo z vysoko kvalitného výživového probiotického doplnku.

Okrem toho existuje niekoľko prírodných látok, ktoré môžu pomôcť riešiť koreň celého problému.

Čo je príčinou pálenia záhy?

Trávenie jedla začína v ústach, pretože jedlo je rozdelené na menšie kúsky a zmiešané so slinami ešte prv, než putuje dole do pažeráka a do žalúdka. Akonáhle sa dostanete do žalúdka, potraviny sa zmiešajú s kyselinou chlorovodíkovou.

Tá je nevyhnutná na to, aby z jedla vznikli ešte menšie kúsky, z ktorých tenké črevo môže extrahovať živiny.

Pálenie záhy, označované tiež ako reflux kyseliny, gastroezofageálny reflux (GERD), spätný tok žalúdočných štiav alebo peptické vredové ochorenie, sa vyznačuje pocitom pálenia, ktorý vzniká za hrudnou kosťou a niekedy smeruje až do hrdla.

V niektorých prípadoch môže byť táto horiaca bolesť natoľko závažná, že si ju možno pomýliť s infarktom.

Keď potravina prechádza pažerákom do žalúdka, zatvorí sa svalový ventil, nazývaný dolný pažerákový zvierač (LES), ktorý bráni tomu, aby sa jedlo alebo kyselina vrátili späť.

Bolestivý účinok spojený s pálením záhy sa vyskytuje vtedy, keď sa LES nesprávne uvoľňuje. To umožňuje žalúdočnej kyseline, aby tiekla späť do pažeráka a spaľovala tkanivo, ktoré nedokáže odolávať nízkemu pH tejto kyseliny.

Zatiaľ čo konvenčné zdôvodnenie hovorí, že tento reflux je spôsobený nadmerným množstvom kyseliny v žalúdku, v skutočnosti to tak nie je. Situácia, ako ju opisuje zdôvodnenie je naozaj extrémne zriedkavá.

Vyskytuje sa iba vtedy, ak máte zriedkavé ochorenie známe ako Zollinger-Ellisonov syndróm. V realite je to tak, že veľká väčšina prípadov refluxu súvisí s jedným alebo viacerými z nasledujúcich problémov:

1. Nedostatočné množstvo žalúdočnej kyseliny.

2. Nerovnováha Helikobaktera pylori (H. pylori). Jedným z vysvetlení, prečo je potlačenie žalúdočnej kyseliny také neúčinné (a v medicínskej literatúre existuje viac ako 16 000 článkov, ktoré to testujú), je to, že keď znižujete množstvo kyseliny v žalúdku, potláčate schopnosť tela zabíjať baktérie helikobaktera.

Helikobakter pylori môže byť súčasťou normálnej zdravej mikroflóry a nespôsobovať žiadne problémy. Môže to však byť aj opačne. Keď dôjde k jeho nadmernému rozmnožovaniu, bude spôsobovať vážne zdravotné problémy, vrátane príznakov refluxu.

K tomuto dochádza zvyčajne v dôsledku nedostatočnej a nevhodnej stravy. Užívanie výživového doplnku s betaínovou kyselinou chlorovodíkovou (dá sa zakúpiť v predajniach so zdravými potravinami bez lekárskeho predpisu) nielenže zlepší trávenie, ale pomôže aj zabiť helikobaktera, čím dôjde k normalizácii príznakov.

3. Hiátová hernia. Ak trpíte na hiátovú herniu, môže byť efektívna aj fyzikálna liečba. Mnohí chiropraktici majú s touto liečbou skúsenosti.

4. Potravinové alergie môžu byť takisto faktorom, ktorý prispieva k refluxu. Preto obmedzte bežných vinníkov, medzi ktorých patrí kofeín, alkohol a nikotín.

Je to reflux alebo ochorenie žlčníka?

Prejavy refluxu môžu byť podobné príznakom ochorenia žlčníka. Žlčník sa nachádza pod pečeňou na pravej strane rušnej dutiny. Bolesť pochádzajúca zo žlčníka sa zvyčajne pociťuje tesne pod dolnými rebrami na pravej strane a/alebo v žalúdku.

V závislosti od závažnosti vášho problému môže bolesť vyžarovať do hornej časti chrbta na pravej strane, na hrudi alebo dokonca aj na ramene.

Zatiaľ čo pálenie záhy sa zvyčajne vyskytuje hneď po jedle a má tendenciu zhoršovať sa vtedy, keď si ľahnete, bolesť žlčníka zvyčajne nastáva niekoľko hodín po jedle a zhoršuje sa pri dýchaní.

K stanoveniu správnej diagnózy sa preto často musí urobiť vyšetrenie ultrazvukom alebo iné testy.

Toto je dôležité zvážiť v prípade, že vám odstránili žlčník

V USA odstránia žlčník viac než 700 000 ľuďom ročne. Pokiaľ i vám odstránili žlčník, je dôležité, aby ste uvedomovali, že ukladá žlč, ktorá pomáha tráveniu a emulgovaniu tuku, ktorý budete jesť.

Ak už nemáte žlčník, je naozaj dôležité, aby ste užívali lipázu alebo pankreatín. Sú to tráviace enzýmy na strávenie tukov, ktoré je potrebné užívať vždy, keď zjete jedlo obsahujúce nejaké tuky.

Žlčník zadržiava a vylučuje žlč, produkovanú v pečeni. Táto žlč obsahuje enzýmy potrebné na trávenie tukov. Medzi bežné príznaky a symptómy toho, že telo nestrávilo tuky patrí hnačka, riedka stolica, svetlá stolica, nadúvanie, nevoľnosť a poruchy trávenia po jedle.

Niektoré mastné potraviny (napríklad vyprážané rezne alebo losos) majú tendenciu spôsobovať viac problémov.

Aby ich žalúdok správne strávil a vstrebal živiny, ktoré sú rozpustné v tukoch, je potrebné užiť lipázu alebo výživové doplnky, obsahujúce žlč. V prípade, že človek už nemá žlčník, musí dodržiavať diétu a režim, ktorý mu odporučí lekár.

Jednoduchý test na zhodnotenie hladiny žalúdočnej kyseliny

Na zistenie hladiny žalúdočnej kyseliny existuje jednoduchý test. Každý človek by mal vedieť, či je hladina jeho žalúdočnej kyseliny nízka alebo vysoká, lebo táto informácia mu pomôže zostaviť plán na potlačenie chronickej bolesti.

Tento jednoduchý test je orientačným ukazovateľom toho, koľko kyseliny žalúdok produkuje. Tu je návod na to, ako si urobiť test na určenie orientačnej hladiny žalúdočnej kyseliny:

1. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny v 3dcl studenej vody a tento roztok vypite ako prvú rannú tekutinu pred jedlom. Kombinácia sódy bikarbóny a kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku vytvorí plynný oxid uhličitý, v dôsledku čoho si odgrgnete.

2. Zmerajte čas, za aký sa vám vytvorí v žalúdku dostatok plynu na to, že si odgrgnete. Grgnutie by sa malo dostaviť do piatich minút.

Normálne to je, keď odgrgnete do dvoch až troch minút. Keď ku grgnutiu dôjde skôr, alebo sa to bude opakovať niekoľkokrát za sebou, naznačuje to prebytok žalúdočnej kyseliny.

Ak do piatich minút neodgrgnete, je pravdepodobné, že vo vašom žalúdku sa neprodukuje dostatok žalúdočnej kyseliny.

Aby bolo toto testovanie presnejšie, mali by sa odobrať vzorky stolice. Jej rozborom sa dá zistiť, či máte nedostatok enzýmu a/alebo kyseliny chlorovodíkovej.

Dá sa tým zistiť aj bakteriálna alebo hubová nerovnováha, čo môže priťažovať vášmu zdravotnému stavu. Ak sa vo vašom žalúdku nevytvára dostatok žalúdočnej kyseliny, mali ste začať užívať betaínovú kyselinu chlórovodíkovú spolu s výživovým doplnkom obsahujúcim pepsín.

Začnite s jednou alebo dvoma tabletkami a postupne zvyšujte dávku na päť alebo sedem tabliet ku každému hlavnému jedlu. Najprv sa však presvedčte, že nemáte v žalúdku nič, čo by spôsobovalo pálenie záhy.

Ak máte v žalúdku nejakú potravu, ktorá spôsobuje pálenie záhy, neužite takéto množstvo tabletiek.

Problém s inhibítorom proteínovej pumpy (PPI)

PPI blokujú protónovú pumpu v jej produkcii kyseliny chlorovodíkovej. Prebytok žalúdočnej kyseliny je však len zriedka hlavným spúšťačom pálenia záhy a problémov s trávením.

Je to presne naopak. Pálenie záhy zvyčajne poukazuje na nedostatok kyseliny chlorovodíkovej. Ak sú hladiny kyselín nízke, PPI ešte viac zhoršuje existujúci problém tým, že ďalej znižuje množstvo kyseliny.

A keďže kyselina chlorovodíková (a pepsín) sú potrebné na rozloženie proteínov v črevnom trakte, redukcia kyseliny môže zmeniť schopnosť tela absorbovať živiny.

Bez potrebného rozloženia proteínov sa zvyšuje aj riziko disbiózy. Disbióza je  nerovnováha v črevnej mikroflóre medzi škodlivými a prospešnými baktériami.

Keďže tieto nestrávené proteínové molekuly v črevách fermentujú, stávajú sa potravou pre patogény, akými sú napríklad helikobakter pylori, C. difficile a Candida.

Premnoženie týchto baktérií môže viesť aj k perforácii čriev a súvisiacim zdravotným problémom. Nedávnou štúdiou sa potvrdilo aj toto riziko.

V porovnaní s tými, ktorí neužívali PPI, mali účastníci, ktorí užívali PPI 1,7 až 3,7-krát väčšie riziko výskytu C. difficile alebo infekcie, spôsobenej kampylobakterom.

Hoci obe tieto baktérie spôsobujú bolesti brucha a hnačku, C. difficile má tendenciu spôsobovať oveľa vážnejšie problémy, než prvé dve uvedené.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odhaduje, že ročne zomrie na následky infekcie C. Difficile až 29 000 Američanov.

Metaanalýza, ktorá sa zamerala na štúdie uverejnené v rokoch 1990 až 2010, odhalila výrazné prepojenie medzi infekciou C. difficile a užívaním PPI.

PPI súvisí so zvýšeným rizikom demencie

Výskumom sa odhalilo prepojenie medzi PPI a mnohými ďalšími deštrukčnými účinkami na zdravie, vrátane demencie. Je znepokojujúce, že už len krátkodobé užívanie PPI môže viesť ku kognitívnym zmenám v organizme.

Na základe štatistík PPI spôsobilo klinicky závažné poškodenia výkonných funkcií organizmu, vizuálnej pamäte a schopností plánovitého myslenia účastníkov už po jednom týždni jeho užívania.

Podľa záverov výskumu uverejneného v časopise JAMA Neurology je u seniorov vo veku nad 75 rokov, ktorí pravidelne používajú PPI, o 44 % vyššie riziko výskytu demencie, než u podobných osôb, ktoré PPI neužívajú.

U mužov je toto riziko vyššie. U nich je riziko v priemere vyššie o 52 % v porovnaní so ženami, u ktorých je toto riziko vyššie o 42 %.

Jedným z charakteristických znakov demencie je akumulácia beta-amyloidových plakov v mozgu, ktoré vyvolávajú zápal a nakoniec zabíjajú mozgové bunky.

V súčasnosti majú vedci k dispozícii markantný vedecký dôkaz o tom, že PPI nielenže zvyšuje produkciu beta-amyloidových plakov v mozgu, ale spomaľuje aj schopnosť ľudského tela odstraňovať plak.

Užívatelia PPI sú vystavení väčšiemu riziku rozvoja Alzheimerovej choroby.

Užívanie PPI zvyšuje riziko infarktu myokardu a predčasnej smrti

Predmetom výskumu bola aj väzba medzi dlhodobým užívaním PPI so zvýšeným rizikom výskytu srdcových ochorení a infarktmi myokardu, a to aj za predpokladu, že v minulosti ste nemali žiadne kardiovaskulárne ochorenie.

U pacientov s gastroezofageálnym refluxom (GERD), ktorí užívali PPI, vzrástlo riziko srdcového infarktu o 16 % a dvojnásobne vzrástlo riziko úmrtia na následky kardiovaskulárneho ochorenia.

Predpokladá sa, že dôvodom tohto javu je to, že liek znižuje hladinu oxidu dusnatého v stenách krvných ciev. ŽIADNE uvoľňovanie krvných ciev.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zníženie množstva oxidu dusnatého v dôsledku užívania PPI vedie k zvýšeniu rizika srdcového infarktu. Nedávnym výskumom sa zistilo aj to, že u užívateľov PPI sa v priebehu šiestich rokov zvýšila pravdepodobnosť úmrtia takmer o 20 %, pričom príčina smrti môže byť akákoľvek.

Nie je viazaná na predchádzajúci výskyt špecifického ochorenia. Čím dlhšie sa PPI užíva, tým väčšie riziko predstavuje. Agentúra Reuters o tom uvádza nasledovné:

„Najpravdepodobnejším vysvetlením zvýšeného rizika mortality sú vedľajšie účinky spôsobené PPI… Čo sa týka mechanizmov, ktoré by to mohli spôsobovať… laboratórne experimenty ukázali, že lyzozómy – drobné orgány, ktoré sú obsiahnuté v bunkách a ich účelom je plniť úlohu akýchsi skládok odpadov, na ktoré ukladáte smetie, ktorého sa chcete zbaviť – nefungujú dobre v organizme ľudí, ktorí užívajú PPI.

Inými výskumami sa ukázalo, že PPI môžu skrátiť ochranné chromozómové ukončenia, známe ako teloméry, a tým urýchliť starnutie buniek.“

Ďalšie zdravotné riziká generované užívaním PPI

Ďalším predmetom výskumu o účinkoch a vedľajších vplyvoch užívania PPI bola jeho súvislosť s výskytom chronickej choroby obličiek, zvýšeným rizikom zlomenín, nedostatkom vitamínu B12, čo môže viesť k anémii, poškodeniu nervov, psychickým problémom a k demencii.

Výskumníci Houstonskej metodistickej nemocnice si myslia, že objavili jeden z dôvodov, prečo PPI môžu mať také devastačné účinky na mozog, obličky a iné systémy.

Keď boli rôzne bunky kutivované v laboratórnych podmienkach a následne vystavené účinkom PPI, bunky, ktoré vedú krvné cievy, preukázali významnú zmenu. PPI sa užívajú perorálne a ovplyvňujú protónovú pumpu nielen v stenách žalúdka.

Krvné cievy produkujú aj malé množstvá kyseliny, aby sa rozložili a obmedzili počet  poškodených proteínových molekúl.

Keď klesnú hladiny kyselín, na stenách tepien sa začnú vytvárať mikroskopické zvyšky. To vedie k problémom s krvnými cievami v orgánoch, ako sú mozog, srdce a obličky.

Dr. John Cooke, vedúci štúdie a predseda výskumu kardiovaskulárnych ochorení na Houstonskom metodistickom výskumnom inštitúte poznamenal: „Mätie ma, že farmaceutický priemysel sa na toto nepozrel ako na prvú vec. Je to niečo, čo malo byť zrejmé už dávno a malo sa to preskúmať.“

Ako správne prestať užívať PPI

Ak v súčasnosti užívate PPI, NEPRESTÁVAJTE s tým jednorázovo. Keby ste ich prestali užívať naraz, môže to mať za následok vážne účinky ako pri spätných úderoch.

Tie sú známe ako hypersekrécia kyslíka. Je dôležité, aby ste tomu dopriali čas, robili to jemne a postupne. Začnite s detoxikáciou a postupným odstránením účinnej látky PPI zo svojho organizmu.

Aby sa to podarilo, postupne si musíte odvyknúť od lieku.

Akonáhle sa dostanete na najnižšiu dávku, začnite ho nahrádzať H2 blokátorom, ktorý je voľne predajným liečivom, napríklad Cimetidínom, Zantacom, Ranitidínom alebo Tagametom.

Keď ste užívali takýto H2 blokátor niekoľko týždňov, môžete postupne prestávať užívať aj tento liek. Zároveň začnite používať alternatívne možnosti, ktorými znížite pálenie záhy.

Ako uzdraviť GERD (gastroezofageálny reflux) a vyhnúť sa páleniu záhy

Jednou z jednoduchých stratégií riešenia nedostatku kyseliny chlorovodíkovej je vymeniť spracovanú stolovú soľ za nespracovanú verziu soli, akou je himalájska soľ.

Pri konzumácii dostatku surového materiálu, v danom prípade potraviny, povzbudíte svoje telo, aby prirodzene vytváralo dostatočné množstvo žalúdočnej kyseliny.

Výskumom sa ukázalo, že kapusta alebo kapustová šťava patrí medzi najsilnejšie stimuly pre vaše telo, aby produkovalo žalúdočnú kyselinu.

Organizmu poskytuje cenné baktérie, ktoré pomôžu vyvažovať a vyživovať črevný systém. Keď si dáte niekoľko čajových lyžičiek šťavy z fermentovanej kapusty pred jedlom, zázračným spôsobom sa tým zlepší trávenie.

Čerstvá, surová kapustová šťava môže byť tiež veľmi užitočná na hojenie odolných vredov. Ak chcete obnoviť svoju prirodzenú žalúdočnú rovnováhu a funkčnosť žalúdka, zariaďte, aby ste jedávali veľa zeleniny a iných kvalitných, podľa možnosti organických, nespracovaných potravín.

Dôležité je aj to, aby sa vaše črevá naplnili prospešnými baktériami. Tie získate buď z tradične fermentovaných potravín, alebo z vysoko kvalitného probiotického výživového doplnku.

Pomôže to vyvážiť nielen črevnú mikroflóru, ale prirodzeným spôsobom môže eliminovať baktérie helikobakteru. Probiotiká a fermentované potraviny, najmä fermentovaná zelenina, pomáhajú pri správnom trávení a asimilácii potravín.

Pozor si dávajte na potraviny s vysokým obsahom lektínu, lebo tie sú silnými inhibítormi enzýmov. Vysoký obsah lektínu majú obilniny a strukoviny.

Inhibíciou zažívacieho enzýmu dôjde k tomu, že tráviaci systém prestane správne fungovať a potraviny nebudú rozložené. To by spôsobilo alebo zhoršilo pálenie záhy.

Medzi najproblematickejšie potraviny s vysokým obsahom lektínu patrí pšenica a ostatné obilniny z čeľade lipnicovitých (tráv), ktorých zrná sa používajú na priamu spotrebu.

Podobne problematickými (z hľadiska vysokého obsahu leptínu) sú aj niektoré mliečne výrobky s obsahom kazeínového proteínu A1, ďalej fazuľa, sója a ostatné strukoviny, arašidy a zástupcovia čeľade ľuľkovitých rastlín, napríklad baklažány, zemiaky, paradajky a papriky.

Obilniny a strukoviny, najmä čierna fazuľa, sójové bôby, biela fazuľa a šošovica obsahujú najviac lektínu.

Podstatné je to, že sa treba vyhýbať jedeniu spracovaných jedál v čo najväčšej miere. Sústreďte sa na konzumáciu skutočných, podľa možnosti varených jedál, pretože to je jedna z najsilnejších stratégií na aktiváciu biologickej homeostázy v črevách.

Efektívne alternatívy na liečbu pálenia záhy, GERD a poruchy trávenia

Medzi ďalšie užitočné stratégie, ktoré vám umožnia dostať pod kontrolu pálenie záhy, patria nasledovné návrhy, ktoré sme čerpali z rôznych zdrojov.

1. Surový, nefiltrovaný jablčný ocot

Reflux je zvyčajne výsledkom toho, že v žalúdku je príliš málo kyseliny.

Množstvo žalúdočnej kyseliny sa dá veľmi ľahko zvýšiť tým, že do veľkého pohára vody pridáte 1 polievkovú surového nefiltrovaného jablčného octu.

2. Betaínová kyselina chlorovodíková a pepsín

Ďalšou možnosťou je užívanie výživového doplnku s obsahom betaínovej kyseliny chlorovodíkovej s pepsínom.

V bežných prípadoch stačí, keď spolu s jedlom užijete výživový doplnok s obsahom betaínu.

Vezmite z neho toľko, aby ste pocítili úľavu od pocitu pálenia a postupne dávku znižujte vždy o jednu kapsulu. Zlepší sa vám tým trávenie a pomôže to vykynožiť helikobaktera pylori.

Podľa usmernenia v príbalovom letáku sa ako účinná dávka pre dospelých uvádza päť až sedem kapsúl, čo predstavuje 650 miligramov betaínu s pepsínom.

Výživový doplnok s obsahom betaínu, ale bez pridaného pepsínu sa odporúča len v prípade, ak má človek preukázanú citlivosť na pepsín. To je však veľmi zriedkavé a betaín bez pepsínu nefunguje dobre, pretože ak váš žalúdok nevytvára dostatok kyseliny chlorovodíkovej, nevyprodukuje dostatočné množstvo pepsínu (enzýmu, ktorý rozkladá proteíny).

Podľa Dr. Jonathana Wrighta je betain kontraindikovaný v prípade, ak užívate akýkoľvek druh lieku proti zápalu, akými sú kortikosteroidy, aspirín, indocín, ibuprofen alebo iné lieky proti zápalom na nesteroidnej báze.

Dôvodom tejto kontraindikácie je to, že tieto lieky môžu poškodiť výstelku gastrointestinálneho systému. Užívanie výživového doplnku s obsahom kyseliny chlorovodíkovej môže vydráždiť prostredie, zvýšiť riziko krvácania do žalúdka alebo do vredu.

V tomto prípade môže byť bezpečnejšou voľbou na podporu trávenia užitie niečoho horkého.

3. Papája alebo výživové doplnky s obsahom papainu

Papája je ovocie, ktoré obsahuje papain. Je to enzým, ktorý pomáha rozkladať bielkoviny i sacharidy. Pomáha rozložiť ešte aj glutén, čiže lepok, čo má význam pre tých, ktorí zápasia s alergiou na lepok.

4. Ananásový alebo výživový doplnok s obsahom bromelainu

Bromelain je proteolytický enzým, ktorý sa nachádza v ananáse. Rovnako ako papain aj tento enzým pomáha pri trávení bielkovín. Vyvíja protizápalovú aktivitu a pomáha udržiavať črevá v pravidelnejšom pohybe.

5. Sóda bikarbóna

Rozpustite pol až jednu kávovú lyžičku jedlej sódy (hydrogenuhličitanu sodného) v pohári s 3 dcl vody a vypite tento roztok. Môžete tým odstrániť pálenie záhy, lebo tento roztok neutralizuje žalúdočnú kyselinu.

Neodporúča sa, aby ste si z toho urobili zvyk, ale v ojedinelých prípadoch, ak máte neznesiteľné bolesti, to určite použite.

6. Šťava z aloe vera

Šťava extrahovaná z rastliny aloe vera prirodzene potláča zápaly, čo môže znamenať pomoc aj pri snahách o potlačenie refluxu. Pred jedlom vypite asi pol šálky šťavy z aloe vera.

Ak sa chcete vyhnúť  laxatívnemu účinku, pri kúpe šťavy hľadajte takú značku, kde je na obale vyznačené, že je z nej odstránená laxatívna zložka.

7. Koreň zázvoru

Zistilo sa, že zázvor má gastroprotektívny účinok, lebo potláča helikobaktera pylori. Sťahuje spodný pažerák, a tým zabraňuje spätnému toku žalúdočnej kyseliny a tiež zmierňuje zápal.

Podľa štúdie z roku 2007 je zázvor oveľa účinnejší než lansoprazol, ktorý sa používa na prevenciu tvorby vredov. Zázvor má navyše osemnásobne vyššiu účinnosť než uvedené liečivo.

Pridajte dva alebo tri plátky čerstvého koreňa zázvoru do 2 šálok horúcej vody. Nechajte roztok postáť asi pol hodinu. Roztok vypite približne dvadsať minút pred jedlom.

8. Vitamín D

Vitamín D je dôležitý na riešenie akýchkoľvek infekčných zárodkov.

Akonáhle sú hladiny vitamínu D optimalizované, organizmus si bude optimalizovať aj produkciu približne 200 antimikrobiálnych peptidov, ktoré pomôžu telu vymazať akúkoľvek infekciu, ktorá by v tele nemala byť.

9. Astaxantín

Zistilo sa, že tento mimoriadne silný antioxidant redukuje symptómy refluxu u pacientov, ktorým bol podávaný.

Tento účinok je výrazný predovšetkým u tých pacientov, ktorí trpia výraznou infekciou spôsobenou helikobakterom pylori. Najlepšie výsledky sa dosiahli pri dennej dávke 40 mg.

10. Brest červený

Extrakt z brestu červeného upokojuje ústnu dutinu, hrdlo, žalúdok a črevá. Obsahuje  antioxidanty, ktoré môžu pomôcť pri riešení zápalových stavov črevného traktu. Stimuluje nervové zakončenia v gastrointestinálnom trakte.

Tým napomáha zvyšovať sekréciu hlienu, ktorá chráni gastrointestinálny trakt pred vredmi a nadmernou kyslosťou.

Zdravotné stredisko Marylandskej univerzity vydalo nasledovné odporúčania na dávkovanie extraktu dospelým:

  • Čaj: Nalejte 2 šálky vriacej vody na 4 g (približne 2 polievkové lyžice) pomletej kôry. Potom ho nechajte vylúhovať tri až päť minút. Pite trikrát denne.
  • Tinktúra: užite 5 ml trikrát denne
  • Kapsuly: užite 400 až 500 mg trikrát až štyrikrát denne počas štyroch až ôsmich týždňov. Zapite väčším množstvom vody.
  • Pastilky: postupujte podľa pokynov na dávkovanie, ktoré sú uvedené na príbalovom letáku.

11. Deglycyrizovaný koreň sladkého drievka

Deglycyrrhizovaná sladovica alebo DGL je derivát koreňa sladkého drievka. Pomáha blokovať zápalové prostaglandíny.

Livestrong uvádza nasledovné „Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra) sa používa na liečbu rôznych chorôb… Od staroveku sa traduje jeho povesť ľudového lieku na liečbu žalúdka a táto reputácia bola teraz podporená aj vedeckými dôkazmi.

Zjavne má silné účinky hlavne vtedy, keď ide o funkčnú dispepsiu, ktorej symptómy sa často prekrývajú so symptómami refluxu.

Podobne ako reflux, aj funkčná dispepsia sa prejavuje príznakmi bolesti v hornej časti brucha, nepríjemnými pocitmi, pálením záhy a grganím. Iberogast alebo STW 5 a extrakt zo sladkého drievka, nazývaný aj ako GutGard, to sú dva produkty, ktorých primárnou zložkou je extrakt zo sladkého drievka.

Je vedecky dokázané, že zmierňujú príznaky dispepsie a refluxu. Tieto výrobky však majú aj mnohé ďalšie zložky…

K sladkému drievku je potrebné pristupovať veľmi opatrne, pretože obsahuje aktívny metabolit glycyrízy.

Vo veľkom množstve môže glycyríza spôsobiť syndróm nazývaný hyperaldosteronizmus, ktorý postihuje nadobličkové žľazy a môže spôsobiť stuhnutosť, vysoký krvný tlak a svalovú slabosť.“

Výživové doplnky DGL obsahujú sladké drievko, z ktorého bolo odstránené podstatné množstvo glycyrízy, čím sa z hľadiska použitia stáva bezpečnejším.

Dr. Andrew Weil odporúča žuvanie dvoch tabliet DGL alebo užívanie polovice čajovej lyžičky prášku DGL pred alebo medzi jedlami a pred spaním. Akonáhle sa príznaky dostanú pod kontrolu, znížte doterajšiu dávku.

Liečivo je kontraindikované, ak užívate diuretiká alebo laxatíva. Dávajte pozor aj na to, že sladké drievko môže znížiť hladinu draslíka v krvi a má estrogénnu aktivitu.

Preto ženy, ktoré užívajú hormonálnu liečbu, alebo ktoré majú rakovinu súvisiacu s estrogénom alebo iné reprodukčné problémy, ako napríklad endometriózu, by sa mali sladkému drievku určite vyhýbať.

12. Glutamín

Výskumom publikovaným v roku 2009 sa zistilo, že gastrointestinálne poškodenie spôsobené helikobakterom pylori sa dá liečiť glutamínom (jedna z najpočetnejších aminokyselín v ľudskom tele).

Glutamín sa nachádza v mnohých potravinách, vrátane hovädzieho mäsa, kurčaťa, rýb, vajec, mliečnych výrobkov a niektorých druhov ovocia a zeleniny.

L-glutamín, biologicky aktívny izomér glutamínu, je v podobe výživového doplnku bežne dostupný.

13. Melatonín, l-tryptofán, vitamín B6, kyselina listová, vitamín B12, metionín a betaín

Výskumami bolo zistené, že pri liečbe gastroezofageálneho refluxu (GERD) je výživový doplnok obsahujúci melatonín, 1-tryptofán, vitamín B6, kyselinu listovú, vitamín B12, metionín a betain oveľa účinnejší než liek omeprazol.

Časť úspechu sa pripisuje inhibičnej aktivite melatonínu pri biosyntéze oxidu dusnatého. Tá zohráva dôležitú úlohu pri prechodnom uvoľňovaní spodného pažeráka, čo je, ako sme už skôr spomínali, súčasťou skutočnej príčiny pálenia záhy.

Na tom celom je doslova úžasné to, že 100 % pacientov užívajúcich tento výživový doplnok hlásilo úplnú regresiu symptómov už po 40 dňoch liečby. Pre zaujímavosť to môžeme porovnať so 66 % pacientmi, ktorí užívali omeprazol.

Výskumníci dospeli k záveru, že „táto formulácia podporuje regresiu príznakov gastroezofageálneho refluxu (GERD) bez významných vedľajších účinkov.“

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Mohu potvrdit výše uvedené, vždy, když je mi těžko od žaludku, dám si 1-2 lžičky jablečného octa s trochou vody a téměř okamžitě to zabírá a jsem v pohodě…doporučila jsem to i rodině a každý s tím má úspěch! Nízká hladina kyseliny v žaludku může vést k rakovině žaludku!

  2. Starí ľudia aj ľudia po päťdesiatke majú nedostatok žalúdočnej kyseliny, napriek tomu lekári tie jedy predpisujú všetkým. Starší ľudia tými „liekmi“ strašne trpia.

  3. Dobry den ,mna prestala palit zaha po piti Cigelky ,mineralnej vody .Pila som ju asi 2 roky denne. Elena

  4. Jozef Hančulák

    Veľmi ďakujem autorovi alebo kolektívu autorov za skutočne hodnotný článok. Tento zdroj informácii; by mal byť medzi základným i informáciami pre praktických lekárov, geriatrov i internistov. Má nielen informačný ale aj výukový charakter. Ďakujem Vám.

    • Vladimír Jurišta

      plne súhlasí. Veľa lekárov sú nezodpovední údržbári a mali by okamžite končiť.Na strane druhej poznám aj veľa dobrých,kvalitných odborníkov. Včul Anča mudruj…!!!

Pridajte komentár

*