Ľudia prechádzajú 3 fázami, kedy starnú rýchlejšie, než zvyčajne


Ľudia prechádzajú 3 fázami, kedy starnú rýchlejšie, než zvyčajne

Zvykli sme si nazdávať sa, že starnutie je postupný proces, ktorý do našich životov krok po kroku pridáva vrásky a unavenosť.

Šokujúce sa však ukázali byť výsledky nedávneho výskumu – zistilo sa, že hlavné, s vekom súvisiace zmeny, sa dejú v troch fázach.

Prírodná liečba osteoartritídy

Prvá je vo veku 34, potom v 60-ke a napokon, keď dosiahnete 78 rokov. A nezávisí to od genetiky ani od vlastností tela. Týmito fázami prechádzame všetci.

Nás tieto zistenia prekvapili. Rozhodli sme sa preto zistiť, či nám tieto nové vedomosti o starnutí môžu pomôcť a čo môžeme urobiť pre to, aby sme si našu mladosť a krásu udržali čo najdlhšie.

K starnutiu dochádza v 3 fázach

Ľudia prechádzajú 3 fázami, kedy starnú rýchlejšie, než zvyčajne

Vedci skúmali krv viac ako 4000 ľudí rôzneho veku a všimli si zvláštny model: koncentrácia a skladba bielkovín v krvi niektorých účastníkov sa od ostatných výrazne líšila.

Tieto odlišnosti boli pozorované len u ľudí vo veku 34, 60 a 78 rokov.

Keďže celkový stav tela priamo ovplyvňuje kvalitu krvi, výskumníci dospeli k záveru, že v týchto vekových obdobiach dochádza k hlavným zmenám v starnutí.

Predtým si boli vedci istí tým, že starnutie prebieha postupne a plynulo. Ukázalo sa však, že človek starne v troch rôznych skokoch, kým počas ostatných fáz až tak viditeľne nestarneme.

Vďaka týmto výsledkom by sa mohla drasticky zmeniť súčasná zdravotná starostlivosť. Lekári budú teraz schopní hodnotiť celkový zdravotný stav za pomoci krvných testov a skutočný vek človeka porovnať s aktuálnym zdravotným stavom jeho tela.

Napríklad, keď je biologický vek určený krvným testom oveľa nižší než skutočný vek pacienta, znamená to, že sa pacient teší vynikajúcemu zdraviu.

V budúcnosti bude dokonca možné zistiť, ktoré produkty či návyky ovplyvňujú mladosť určitej osoby a ktoré orgány starnú rýchlejšie než ostatné. Pomôže to rýchlo identifikovať nové ochorenia a predĺžiť človeku život.

U koho sa „vekové skoky“ prejavujú viac?

Ľudia prechádzajú 3 fázami, kedy starnú rýchlejšie, než zvyčajne

Týmito vekovými skokmi si musíme prejsť všetci, napriek tomu sú však zmeny veku po 34. roku života u niektorých ľudí viditeľnejšie, než u ostatných.

Platí to hlavne na tých, ktorých rodičia vždy vyzerali primerane svojmu veku alebo starší. Súvisí to s genetikou: schopnosť tela zostať mladé a krásne sa dedí, a naopak, po svojich predkoch dedíme aj príznaky skorého starnutia.

Druhou rizikovou skupinou sú ľudia, u ktorých biologické hodiny ich skutočný vek predbiehajú. Napríklad, dvaja tridsaťroční ľudia môžu mať úplne iný stav tela, a to všetko preto, že tá prvá osoba ma „biologický“ vek 20 rokov a druhá 60.

Dôvod je ten, že ľudské telo môže za jeden kalendárny rok zostarnúť o tri roky a neplatí to len pre ľudí s nezdravými návykmi. Ukazuje sa, že na vnútorný vek každého človeka má vplyv stres v detstve, a dokonca aj hmotnosť pri pôrode.

Situácia je ešte horšia u ľudí, ktorých telo začalo starnúť predčasne – tých vekový skok v 34 rokoch zasiahne najviac.

Zároveň platí, že príznaky predčasného starnutia sa neobmedzujú len na náhle objavenie sa vrások či stratu pružnosti kože. Niektoré tieto zmeny nemajú s krásou tváre žiadnu súvislosť.

Ako viete, že vaše telo starne predčasne?

Ľudia prechádzajú 3 fázami, kedy starnú rýchlejšie, než zvyčajne

Keď sa vám na koži už aj po ľahkom udretí objavujú modriny a nemiznú niekoľko týždňov, je to dôvod na obavu. Tento stav kože je štandardný vo veku nad 45 rokov.

Ak sa to deje vo veku 35 rokov, môže to naznačovať predčasné starnutie. To isté platí pre škrabance. Ak škrabanec po pazúroch vášho domáceho miláčika nemizne ani po 2 týždňoch, ide o znepokojujúce znamenie.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Keď sa koža na vašich rukách stáva suchšou a tenšou a žily sú viditeľnejšie, ide o ďalší príznak starnutia, ku ktorému by nemalo dochádzať skôr, než vo veku 30 rokov, pretože ide tiež o príznak pokročilého veku.

No ak ste takéto ruky mali vždy, tak sa nemáte čoho obávať – znamená to len, že ide o osobnú črtu vášho tela.

Ak pri chôdzi len ťažko držíte krok so svojím partnerom a náhle si začnete všímať, že za ním, alebo za svojím priateľom či priateľkou, ktorí sú v rovnakom veku, ako vy, vždy zaostávate a musia vás súriť, znamená to, že sa vám znížil svalový tonus.

Pre vaše zdravé a mladé telo nie je normálne byť menej fit než váš rovnako starý priateľ či priateľka, najmä keď obaja vediete rovnaký životný štýl.

Ľudia prechádzajú 3 fázami, kedy starnú rýchlejšie, než zvyčajne

Keď zistíte, že máte tuk navyše, a to nielen v oblasti drieku a brucha, ale aj na zadnej strane pliec, potom ide podľa vedcov a lekárov o jeden z jasných príznakov toho, že vaše telo začína horšie fungovať.

Zároveň platí, že rovnomerné priberanie nie je príznakom predčasného starnutia, no nadbytočný tuk na vašom tele bude mať negatívny vplyv na vašu mladosť.

Ak zistíte, že sa vám na tvári, krku a vo výstrihu začali objavovať malé hnedé škvrny, tak ide o pigmentáciu – reakciu kože na slnko, ku ktorej zvyčajne dochádza až po štyridsiatke, alebo, ak sa objaví skôr, tak len vo veľmi malých množstvách.

K týmto zmenám dochádza u ľudí, ktorí sa opaľujú bez opaľovacieho krému a ktorí v zime nepoužívajú hydratačné krémy s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu.

Alebo zistíte, že sa rodina začína sťažovať na vaše chrápanie. To je trápením nielen pre tých, ktorí pri vás spia, ale tiež príznak hroziacich zdravotných problémov: rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení a tiež zvýšenia krvného tlaku.

Prípadne máte nepravidelný menštruačný cyklus (ženy). Táto kolísavosť môže byť výrečným príznakom skorej menopauzy, ktorá zvyčajne začína niekedy v 46. až 54. roku veku. Keď menopauza začína o niečo skôr, znamená to, že vaše orgány starnú rýchlejšie než vy.

Čo robiť pre oddialenie starnutia?

Ľudia prechádzajú 3 fázami, kedy starnú rýchlejšie, než zvyčajne

„Jeden mesiac zdravého stravovania viedol k zníženiu hmotnosti a tlaku na moju chrbticu.“

V prvom rade by namiesto práce na následkoch stačilo, keby ste sa o svoje telo starali vopred. A mali by ste to robiť pravidelne.

Okrem známych metód na udržanie mladosti, ako sú kolektívne hry, individuálne športy, konzumácia zdravých potravín a pitie dostatočného množstva vody, existujú aj menej zrejmé, no napriek tomu dôležité veci, ktoré by sa vám mali stať návykom.

Monitorujte stav svojej krvi a množstvo bielkovín v nej. Tieto indikátory vám môžu napovedať, aký je celkový stav vášho tela. A keď poznáte svoj štandard, je ľahké vysledovať akékoľvek zmeny.

Zistite si svoje hormonálne pozadie. To priamo súvisí s rýchlosťou starnutia. A tiež hormonálne lieky užívajte len na predpis lekára – nesprávne tabletky váš stav len zhoršia a môžu dokonca vyvolať priberanie.

Prestaňte hľadieť do mobilu so sklonenou hlavou. Ide o najlepší spôsob, ako si privodiť zbytočné vrásky na krku. To isté platí pre večerné sledovanie televízie v horizontálnej polohe, s hlavou na nízko položenom vankúši. Tejto pozícii sa snažte za každú cenu sa vyhýbať.

Po cvičení si umyte tvár. Časté umývanie narúša ochrannú vrstvu kože, no pot, ktorý vám po cvičení zostáva na koži, spôsobuje dráždenie a zápal, čo môže v budúcnosti viesť k suchosti a vráskam. To je dôvod, prečo je dôležité umývať si tvár nielen po fyzickom cvičení, ale aj vždy ráno, pretože vaša koža vylučuje maz a pot aj počas noci.

Trávte menej času šoférovaním. Každé šoférovanie je pre vaše telom stresom – stúpajú hladiny kortizolu a adrenalínu, čo dopomáha k predčasnej tvorbe vrások a celkovej únave. Oveľa zdravšie pre telo je chodiť pešo. Navyše, ak trávite dochádzaním do práce viac ako hodinu, možno by ste mali zvážiť nájdenie si inej práce, ktorá je bližšie vášmu domovu.

Záver

Všimli ste si výrazné príznaky starnutia, ktorá sa po 34. roku veku náhle objavili u vás či u vašich priateľov?

Podeľte sa, prosím, v komentároch o svoje životné tipy, ktoré vám pomohli uchovať si mladosť.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jozef Tlamka

    Mám 80-rokov a zisťujem, že začínam starnúť, zatiaľ nie
    mysľou a rozumom, ale čiastočnou stratou mobility,
    ako reziduum ochorenia v mladosti 17 r.- prekonanie
    klinickej smrti….
    Môj názor podľa informácií z druhého brehu
    je taký, že celý proces starnutia má súvislosť so systémovým epifýznym syndromom na báze kognitívnej biologie a zákonitostí kvantovej informatiky…..
    Niečo o tom viem „za hranicou všedných dní“…
    som pripravený na odbornú spoluprácu napr. na báze G-proteinových impulzov….Jozef
    kvantom

  2. Mám „iba“ 71, trápi ma len artróza kolen. kĺbov a vypadáv. vllasov. Problémy s vraskami, tlakom, prostatou, mysľou atd. našťastie (ešte) nemám.
    Ale ani si nemyslím, že so starnutím je to presne tak, ako sa píše v prevzatom článku. Je to totiž o „trochu“ zložitejšie. Na základe výzoru sa nedá porovnávať starnutie ľudí – presnejšie vysledky sa dosiahnu pri porovnaní biologického veku, resp. energet. potenciálu a funkčnosti dôležitých orgánov tela. To je však nadlho, preto odporúčam nazrieť do príslušnej odb. literatúry.
    Návrh p. Jozefa je zaujímavý, sám som zvedavý na podrobnosti.

Pridajte komentár

*