Nič nie je také odpudivé, ako dozvedať sa jednoduché štatistiky o odpudivých parazitoch a ich spojení s ľudskými bytosťami.
Napríklad kožník tukový, Demodex folliculitis, je parazit, ktorého môžete nájsť vo folikuloch chĺpkov na tvári a je až príliš bežný.
Dá sa nájsť u miliónov rôznych ľudí v nose, na lícach a v oblasti očných rias, pričom mihalnice sú najbežnejším miestom jeho výskytu.
Je možné, že nejaké máte aj vy, hoci o tom asi neviete! Zistite, aké má príznaky a ako sa ho zbaviť.
Čo sú kožníky tukové (roztoče Demodex)?
Roztoče Demodex, teda kožníky, sú jedinečný rod, ktorý obýva kožu – alebo, konkrétnejšie, tukové žľazy a vlasové folikuly.
Sú desiatky známych druhov a ako hostiteľov pravdepodobne využívajú celý rad rozličných cicavcov, ako sú psy a ľudia, no neobmedzujú sa len na nich.
Tieto roztoče sa živia požieraním baktérií na koži. Pária sa a kladú vajíčka, ich celkový životný cyklus je však našťastie krátky.
Roztoče riasové žijú tak krátko, že ich telá ani nie sú vybavené patričným procesom či orgánom, ktorý by im pomáhal v eliminácii odpadových produktov. Zvyčajne hynú do dvoch týždňov od vyliahnutia.
Všeobecne povedané, riasové roztoče a ich hostiteľ zvyknú pokojne spolunažívať bez akéhokoľvek podráždenia. To veľmi prispieva k tomu, že je ťažké ich odhaliť.
Napriek tomu, keď počet týchto roztočov v očných riasach vzrastie, môže dôjsť k zamoreniu a množstvu neželaných a veľmi nepríjemných vedľajších účinkov pre hostiteľa.
Varovné príznaky zamorenia očných rias roztočmi
Hoci sa toho o riasových roztočoch s istotou veľa nevie, verí sa, že sú zodpovedné za vyvolanie rosacey a dokonca aj hubových infekcií kože ako trychofýcia.
Existuje presvedčenie, že veľa kožných problémov sa objavuje vtedy, keď je v koži primnoho roztočov kladúcich priveľa vajíčok a nechávajúcich po sebe mŕtve telá, čím upchávajú póry a bránia koži v jej schopnosti samočistenia.
Aj keď nie všetky tieto príznaky zaručujú, že dochádza k zamoreniu, jeho výrečnými známkami môžu byť:
- vypadávanie vlasov, chĺpkov
- pocit svrbenia alebo pálenia
- upchaté póry, napríklad akné alebo uhry
- vyrážkovitý vzhľad pleti
- začervenaná alebo opuchnutá pleť
Ako sa zbaviť roztočov v očných riasach
Je pochopiteľné, že človek túži infekciu roztočmi rias liečiť a zabrániť jej opätovnému výskytu. Dobrou správou je, že existuje veľa prírodných, doma dostupných liekov na liečbu zamorenia očných rias roztočmi!
Mnohé sú potvrdené empirickým výskumom a sú neuveriteľne jednoduché:
Detský šampón (na oči). Opatrné umytie očí detským šampónom, zriedeným s rovnakým množstvom vody dvakrát denne, pomáha človeku zbaviť sa roztočov z očných rias (skúste používať prírodný šampón na citlivú pleť, aby ste sa vyhli problémom s podráždením kože).
Čajovníkový olej (NIE na oči!). Čajovníkový olej je jeden z najúčinnejších existujúcich prírodných liekov pre boj s roztočmi Demodex.
Dôležité však je nepoužívať ho v blízkosti očí, lebo môže spôsobiť silné podráždenie.
Čajovníkový olej používajte na iné časti tela alebo tváre, ktoré považujete za napadnuté roztočmi Demodex, lebo po aplikovaní neriedeného čajovníkového oleja je doba prežitia roztočov necelých 15 minút.
Uvedený olej môžete skúsiť pridať do fľaše so šampónom alebo s telovým mydlom a umyť sa zvyčajným spôsobom.
Prevencia
Najlepším spôsobom, ako zvládnuť roztoče na mihalniciach, je hlavne vyhnúť sa tomu, aby ste ich dostali. Tieto tipy vám dajú šancu vyhnúť sa im úplne:
1. Tvár si umývajte dvakrát denne, ráno a večer a oblasť očí jemne umyte len vodou
2. Nikdy sa nedeľte o mejkap, najmä nie o maskaru
3. Používajte len bezolejový mejkap a kozmetiku
4. Ak nosíte mejkap, alebo máte v tejto oblasti nadbytok odpadu či tuku, používajte denne kefky na riasy
Ponaučením je, že je lepšie istiť sa, než potom ľutovať, ak teda vaša pleť pôsobí podráždene a svrbí, skúste si vyčistiť mihalnice a pre budúcnosť zaviesť metódy prevencie.
Zdroj: healthyholisticliving.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
čajovníkový olej, ale nie v blízkosti očí, to znamená, že mihalnice si naprv zložte, vydezinfikujte, opláchnite a môžete založiť naspät…
🙂