Znížite si cholesterol prírodným spôsobom bez nebezpečných liekov, vyčistite upchaté cievy od usadenín a predíďte tak infarktu či mŕtvici! Zistiť viac

Čo znamená krv v stolici, jej možné príčiny a prírodná liečba


Možné príčiny krvi v stolici: Jej liečba pomocou týchto piatich prirodzených liečiv

Keď vidíme jasnočervenú krv v stolici, rozhodne to nie je na smiech, zvlášť pokiaľ sa jedná o našu stolicu.

Niekedy to môže znamenať, že s naším zdravím sa deje niečo vážne, inokedy sa jedná len o bežnú momentálnu výchylku, nad ktorou sa netreba znepokojovať.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Tak či onak, krv v stolici je určitým signálom, ktorý by sme nemali úplne ignorovať. (1)

Možno ste sa niekedy čudovali „prečo je moja stolica čierna?“. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že aj čierna stolica je vlastne krvavá stolica. Je to tak, krv v stolici môže stolicu zafarbiť dočierna alebo do jasno červena.

Farba v tomto prípade je celkom dôležitou informáciou. Farba stolice poukazuje na vnútorný zdroj a príčinu krvácania. Krv v stolici môže byť tiež prejavom krvácania konečníka (rektálne krvácanie).

Samozrejme, ak takto strácate veľké množstvo krvi okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Ak je však množstvo krvi v stolici len mierne a neohrozuje nás na živote alebo netrpíme inými príznakmi v súvislosti s krvou v stolici, existuje niekoľko spôsobov, ako si môžeme pomôcť sami.

Vždy však musíme poznať pravú príčinu krvi v stolici. Ďalej v článku si povieme o niektorých možných príčinách krvi v stolici a o prirodzených liečivách, ktorými môžeme tieto príčiny eliminovať.

Čo znamená krv v stolici?

Krv v stolici sa často odborne nazýva hematochézia. Keď ideme na toaletu, naša stolica by mala byť za normálnych okolností hnedá. Keď je v stolici prítomná krv, lekári hovoria o hematochézii alebo o krvi v stolici.

Krv v stolici má obvykle príčinu v krvácaní horného alebo dolného tráviaceho traktu. Odtieň krvi v stolici sa môže pohybovať od jasnočervenej až po čiernu.

Odtieň krvi v stolici môže naozaj poukazovať na miesto vnútorného krvácania, samozrejme ak je príčinou vnútorné krvácanie. (2)

Niekedy krv v stolici nemá príčinu vo vnútornom krvácaní, ale v aktívnom krvácaní konečníka. Prítomnosť krvi v stolici sa tiež môže pohybovať od nenápadnej a voľným okom neviditeľnej až po alarmujúco očividnú.

Zatiaľ Vám však môžem povedať len to, že mať krv v stolici nie je nikdy normálne. Nemusí sa síce jednať o mimoriadne vážnu situáciu, no určite to nie je normálne.

Príznaky a prejavy krvi v stolici

Hlavným príznakom alebo prejavom krvi v stolici je presne toto – vidíme krv v stolici. Je dôležité podotknúť, že ak pozorujete zmenu vo farbe stolice, napríklad z dôvodu prítomnosti krvi, poukazuje to na nejaký zdravotný problém a jeho príčiny. (3)

Niekedy môžeme mať krv v stolici a ani o tom nemusíme vedieť, pretože nemáme žiadne iné príznaky a krv v stolici sme si jednoducho nevšimli.

Inokedy zase krv v stolici môže byť sprevádzaná množstvom iných problémov, ako sú bolesti brucha, slabosť, problémy s dýchaním, zvracanie, búšenie srdca, krvavá hnačka a/alebo strata telesnej hmotnosti.

Možné príčiny a typ vedľajších príznakov, okrem krvi v stolici, závisia od pravej príčiny krvi v stolici, od toho ako dlho už krvácanie trvá a od toho, koľko krvi sme stratili. (4)

A čo sliz v stolici? Malé množstvo slizu alebo hlienu v stolici je celkom v poriadku. Keď však začneme pozorovať v našej stolici väčšie množstvo slizu, neobvyklé pohyby v črevách či krv v stolici, mali by sme okamžite navštíviť lekára, pretože sa môže jednať o niečo vážnejšie. (5)

Príčiny a rizikové faktory krvi v stolici

Krv v stolici môže pochádzať z akéhokoľvek miesta nášho tráviaceho traktu, od úst až po konečník. Ak sa krvácanie nachádza v horných častiach tráviaceho traktu (napr. v pažeráku alebo v žalúdku), potom je typickým výsledkom smolová alebo čierna stolica, ktorej medicínsky názov je meléna.

Ak je však farba stolice bordovo-hnedá až jasnočervená, často to znamená, že krv pochádza z tenkého čreva, z hrubého čreva alebo z konečníka.

Ako sme už spomenuli, krv v čiernej alebo smolovej stolici má pôvod v krvácaní horných častí tráviaceho traktu, ktoré môže byť spôsobené: (6)

  • poškodenie alebo abnormálny stav krvných ciev
  • tržná rana pažeráku spôsobená prudkým zvracaním (tzv. Malloryho-Weissov syndróm)
  • krvácajúci žalúdočný vred
  • prerušený prítok krvi do niektorej časti čriev
  • gastritída
  • úraz
  • prítomnosť cudzieho telesa
  • rozšírené a prerastené žily v pažeráku a žalúdku

Jasnočervená či bordovo-hnedá farba stolice znamená, že krv pochádza z krvácajúceho tenkého čreva, hrubého čreva alebo z konečníka, čoho príčinou môže byť: (7)

  • poškodenie alebo abnormálny stav krvných ciev
  • trhliny na konečníku
  • ischémia čreva
  • divertikulóza
  • prítomnosť cudzieho telesa alebo úraz
  • hemoroidy (často sú príčinou jasnočervenej krvi v stolici)
  • infekcia v črevách
  • zápalové ochorenia čriev vrátane Crohnovej choroby a ulceróznej (vredovej) kolitídy
  • polypy alebo rakovina hrubého alebo tenkého čreva

Ako sme už spomínali, odtieň farby krvi v stolici je veľmi dôležitý. Prečo? Čierna, smolová stolica (tzv. meléna) obvykle znamená, že krvácanie pochádza niekde z hornej časti tráviaceho traktu. Napríklad žalúdočný vred môže byť príčinou smolovo-čiernej stolice.

Keď sa však v našej stolici nachádza jasnočervená krv alebo je stolica bordovo-hnedej farby, často to znamená, že problém bude v spodnejšej časti tráviaceho traktu, napr. v hrubom čreve.

Ďalšie možné problémy dolnej časti tráviaceho traktu, ktoré poznať podľa jasnočervenej či bordovo-hnedej stolice, sú divertikulitída a hemoroidy. (8)

Bežná liečba krvi v stolici

Výrazné zmeny v stolici, vrátane výskytu krvi, sú obvykle dostatočným dôvodom na vyšetrenie a zistenie príčin týchto zmien.

Medzi niektoré bežné používané metódy pri vyšetrovaní, ktorými sa pokúšame zistiť príčiny krvi v stolici, patria: (9)

  • angiografia
  • vyšetrenie pomocou zobrazovacej techniky (RTG) a použitia bária v prehltnutom nápoji alebo jedle
  • skenovanie krvácania
  • vyšetrenie krvi vrátane kompletného rozboru krvi
  • kolonoskopia
  • dvojbalónová enteroskopia
  • vyšetrenie stolice
  • vyšetrenie na určenie možnej prítomnosti infekcie Helikobakter pylori (H. pylori)
  • horná endoskopia alebo kapsulová endoskopia

Bežná liečba tejto zdravotnej komplikácie znamená liečiť možné príčiny krvácania bežnými spôsobmi. (10)

Päť prirodzených liekov na krv v stolici

Tak ako pri bežnej liečbe krvi v stolici, aj pri použití prirodzených liečiv musíme najprv poznať ozajstnú príčinu a miesto krvácania.

Ďalej v článku uvádzame niekoľko prirodzených spôsobov ako eliminovať krv v stolici. Vybrané spôsoby prirodzenej liečby závisia do príčiny a miesta krvácania.

Nasleduje teda zoznam procedúr, po ktorých môžeme siahnuť, ak príčinou krvi v našej stolici je:

1. Krvácajúci žalúdočný vred

Krvácajúce žalúdočné vredy alebo peptické vredy sú bolestivé rany, ktoré vznikajú na povrchu stien našej tráviacej sústavy. Keď spozorujeme krv pri zvracaní ale aj v stolici, obvykle sa jedná o krvácanie vredu.

Našťastie existuje niekoľko spôsobov ako spomaliť či zastaviť vznik vredov, ako aj zamedziť ich krvácaniu. V prvom rade by sme sa mali začať vyhýbať konzumácii niektorých potravín, o ktorých je známe že zhoršujú stav vredov.

Medzi tieto potraviny patria pikantné a korenisté jedlá, kofeín, alkohol, rafinovaný cukor a všetky alergény v potravinách.

Zároveň je vhodné zvýšiť v našej strave množstvo vlákniny, tmavej listovej zeleniny a fermentovaných potravín ako sú napr. kokosový kefír a kimčchi.

Výskumy tiež ukázali, že pitie kapustovej šťavy môže mať mimoriadny liečivý účinok na peptické vredy. (11) Vyskúšajte môj recept na prípravu šťavy, ktorá lieči tráviaci trakt.

Táto šťava obsahuje kapustovú šťavu, uhorky, aloe vera a zázvor. Už na prvý pohľad sa zdá, že by tento nápoj mohol utíšiť bolesť nášho čreva, a aj to tak je.

Ďalšou dobrou myšlienkou pri problémoch s vredmi je v priebehu dňa jesť viacero menších jedál – tým znížime záťaž tráviaceho traktu a zmiernime bolesť vredov.

2. Gastritída

Gastritída je zdravotný problém týkajúci sa tráviaceho traktu. Jej príčinou je poškodenie a zápal mukózy (vnútornej výstelky žalúdku a celého tráviaceho traktu).

Príznaky gastritídy môžu byť v skutočnosti rovnaké ako pri vredoch. Jeden zo spoločných príznakov je krv v stolici. Zmena stravy, tak ako obvykle, môže naozaj vyliečiť gastritídu a zbaviť nás jej nechcených príznakov.

Strava zameraná na liečenie gastritídy bude celkovo pozostávať najmä zo zeleniny, ovocia, vysokokvalitných bielkovín a zo zdravých tukov.

Mimoriadne prospešné potraviny sú tie, ktoré obsahujú veľké množstvo probiotík, vlákniny, antioxidantov, ako sú vitamín C, vitamín B12, elektrolyty a omega-3 mastné kyseliny.

Znova odporúčame vyhýbať sa konzumácii obvyklých spúšťačov, ako sú pikantné a korenisté pokrmy. Taktiež horúce jedlá pôsobia dráždivo, ale aj prirodzene kyslé potraviny, ako sú paradajky a pomaranče.

Proti gastritíde tiež pomáha znižovať stres, ako aj nejesť tesne pred spaním. Odporúčam, aby ste večerali tri až štyri hodiny pred spaním. Tak pôjdete spať, keď už bude jedlo skoro úplne strávené.

Koreň sladkého drievka obsahuje zlúčeninu s protizápalovými účinkami, ktorá sa nazýva glycyrrhizín. Glycyrrhizín je známy svojimi upokojujúcimi účinkami na žalúdok, preto je veľkou pomocou pri gastritíde ako aj pri vredoch.

Glycyrrhizín má okrem protizápalových účinkoch tiež schopnosť zabraňovať vzniku nádorov, hubí mikróby v organizme a je aj antioxidantom. (12)

Výťažok zo sladkého drievka existuje vo forme výživového doplnku vrátane žuvacích tabliet. Pri liečbe gastritídy sa tiež dobre osvedčil fenikel.

Prírodná liečba osteoartritídy

3. Divertikulitída

Divertikulitída vzniká v dôsledku zápalu jedného alebo viacerých malých vačkov (tzv. diverticuli) na vnútornej stene hrubého čreva. Dva výborné lieky, ktoré nám pomôžu zlepšiť zdravie hrubého čreva sú domáci vývar z kostí a bielkovinový prášok vyrobený z vývaru z kostí.

Keďže je vývar z kostí ľahko stráviteľný a obsahuje všetky potrebné živiny pre náš organizmus, je výborným prostriedkom pri liečbe a zotavovaní sa nášho organizmu, ak sa liečime na divertikulitídu.

Ďalším dôležitým krokom pri liečbe divertikulitídy je pravidelne v strave prijímať dostatok vlákniny. Predpokladá sa, že strava, ktorá obsahuje príliš málo vlákniny, zvyšuje riziko vzniku aktívnych prejavov divertikulitídy. (13)

Pri liečbe vnútorného krvácania tráviaceho traktu, ako je to napr. v prípade divertikulitídy, je mimoriadne dôležité vyvarovať sa užívaniu nesteroidných protizápalových liekov (NSAIDs).

Výskum zverejnený v žurnále Archives of Family Medicine (Archívy rodinného lekárstva) ukázal, že dlhodobé užívanie nesteroidných protizápalových liekov viedlo k najhorším prejavom divertikulitídy, najmä k zhoršeniu krvácania. (14)

4. Crohnova choroba

Crohnova choroba má viacero prejavov v závislosti od prudkosti zápalu. Bežným prejavom tejto choroby je však krv v stolici. Existuje teda prirodzený spôsob ako liečiť Crohnovu chorobu aj s jej prejavmi?

Ak rozmýšľame nad bylinkami, ktoré by nám mohli pomôcť, v prvom rade musíme spomenúť klzký brest. Klzký brest má bolesť tíšiace účinky, chráni podráždené tkanivo a napomáha mu tak v hojení.

Klzký brest je bylina, ktorá obsahuje hlien. Ten sa po rozpustení vo vode zmení na klzký gél. Tento gél potom obaľuje steny tráviaceho traktu a tíši bolesť v postihnutých miestach.

Vďaka tomu je nenahraditeľným bylinným liekom na zmiernenie zápalových ochorení čriev, akým je napr. Crohnova choroba. (15)

5. Ulcerózna kolitída

Príčinou krvi v našej stolici môže byť aj ulcerózna kolitída. Na liečbu ulceróznej kolitídy máme k dispozícii množstvo prirodzených liečiv.

Jedným z prvých krokov pri liečbe ulceróznej kolitídy je prehodnotiť naše stravovacie návyky a urobiť v nich potrebné zmeny.

Tiež by ste sa v strave mali vyhýbať potravinám, ktoré sú obvykle spúšťačmi ulceróznej kolitídy. Patria medzi ne silne spracované mliečne výrobky, rafinované cukry, kofeín, alkohol, perlivé nápoje a pikantné jedlá.

Ktorých potravín by sme však mali jesť viac?

Najlepšie potraviny na potláčanie zápalov a na upokojenie prejavov ulceróznej kolitídy sú tie, ktoré majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín a probiotík.

Kurkuma je ďalšou rozumnou prísadou v našej strave, ak chceme utíšiť prejavy ulceróznej kolitídy a zbaviť sa krvi v stolici. Kurkuma je na trhu dostupná v surovej podobe, ako korenie a ako výživový doplnok.

Podľa niektorých výskumov užívanie kurkumínu, účinnej zložky kurkumy, pomohlo niektorým pacientom zmierniť prejavy ulceróznej kolitídy a nakoniec sa jej úplne zbaviť. (16)

Pri liečbe ulceróznej kolitídy je tiež vhodné myslieť aj na odbúravanie stresu či zámerne si v priebehu dňa vyhradiť niekoľko minút na relaxáciu.

Je známe, že stres spôsobuje prudké zápaly ulceróznej kolitídy, preto sa aj odporúča pravidelne cvičiť prirodzené techniky na odbúravanie stresu.

Ak máte krv v stolici, ktorej príčinou je krvácanie z konečníka, mali by ste si tiež prečítať článok „Príčiny krvácania konečníka – päť prirodzených spôsobov ako krvácanie zastaviť“.

Upozornenie

Ak sa okrem krvi v stolici u Vás tiež objaví niektorý z nasledovných prejavov, vyhľadajte lekársku pomoc:

  • stratili ste veľké množstvo krvi
  • veľmi rýchly tep srdca
  • závrat
  • slabosť

Nezabúdajte, že napríklad aj konzumácia cvikly a paradajok môže krátkodobo spôsobovať sčervenanie stolice, preto sa nezľaknite, ak máte červenú stolicu krátko po tom, ako ste si pochutnali na troche cvikly.

Ak ste jedli čierne pelendreky alebo čučoriedky, stolica sa zase môže nachvíľu sfarbiť dočierna. Podobný účinok môže mať aj užívanie tabliet s obsahom železa alebo liekov s obsahom bizmutu ako je napr. Pepto-Bismol. (17)

Krv v stolici môže byť tiež zapríčinená polypmi alebo rakovinou. Polypy v hrubom čreve môžu byť spočiatku len benígne nálezy bez iných prejavov, no môžu sa začať zväčšovať, začať krvácať alebo prerásť až do rakoviny.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je v súčasnosti v Spojených štátoch tretím najčastejším druhom rakoviny a môže viesť k nebadanému krvácaniu.

Je preto dôležité všímať si farbu našej stolice. V prípade krvácania, ktoré si nevieme vysvetliť je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Taktiež je nutné navštíviť lekára, ak máme v stolici krvavý hlien alebo hlien v stolici spolu s bolesťami brucha. Tieto prejavy môžu signalizovať vážnejšie zdravotné problémy, akými sú ulcerózna kolitída, Crohnova choroba či dokonca rakovina. (18)

Ak užívate nejaké lieky alebo máte nejaký zdravotný problém, a chystáte sa užívať nové výživové doplnky alebo chcete vykonať zmeny vo svojej strave, vždy sa najprv poraďte so svojim lekárom. Napríklad, extrakt zo sladkého drievka nemusí byť pre Vás vhodný, ak máte vysoký krvný tlak.

Pár myšlienok na záver

Keď si papierom porežete prst a ten začne krvácať, zrejme nebudete nijako panikáriť. Keď ale zbadáte krv vo svojej stolici, pravdepodobne sa začnete znepokojovať, a to celkom oprávnene.

Ak naše telo krváca a my nevieme prečo, nikdy by sme to nemali ignorovať. Ak teda zbadáme krv v našej stolici, určite si všímajme odtieň a frekvenciu krvácania – pre vyšetrujúceho lekára sú to veľmi dôležité informácie.

V prípade, že krvácanie je veľmi prudké alebo okrem krvácania máte aj iné zdravotné problémy, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Či už pri liečbe krvi v stolici využívate bežné metódy, prirodzené (alternatívne) metódy alebo kombináciu oboch, vždy musíte najprv poznať presnú príčinu krvi v stolici.

Keď poznáme presnú príčinu krvi v stolici, umožní nám to vybrať tú správnu liečebnú metódu. A za použitia správnej liečebnej metódy budú, hádam, naše chvíle na toalete znova bezstarostné.

Autorom článku je Dr. Josh Axe

Zdroje

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK411/

(2) https://www.epainassist.com/abdominal-pain/stomach/hematochezia-or-blood-in-stool

(3) http://www.medicinenet.com/stool_color_changes/page2.htm

(4) http://www.webmd.com/digestive-disorders/blood-in-stool#3-5

(5)  http://www.mayoclinic.org/mucus-in-stool/expert-answers/faq-20058262

(6) https://medlineplus.gov/ency/article/003130.htm

(7) https://medlineplus.gov/ency/article/003130.htm

(8) http://www.webmd.com/digestive-disorders/blood-in-stool#2

(9) https://medlineplus.gov/ency/article/003130.htm

(10)  http://www.medicinenet.com/stool_color_changes/article.htm

(11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1643665/

(12) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23678825

(13) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7942584/

(14) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9596460/

(15) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11860402/

(16) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17101300

(17) https://medlineplus.gov/ency/article/003130.htm

(18) http://www.mayoclinic.org/mucus-in-stool/expert-answers/faq-20058262

 

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobry den. Mozezte mi prosim napisat, co je to „klzky brest“ po cesku? Vopred dakujem?

    • nie som odborník a preto moju informáciu berte tak že som sa vám snažil pomôcť z toho čo som sa dozvedel.(Podľa University of Maryland Medical Center , Ulmus fulva ,tiež známy ako klzký brest , obsahuje látku zvanú sliz , ktorý sa zmení na klzký gél , keď sa zmieša s vodou . Tento gél údajne upokojuje ). Inde sa píše o Ulmuse Fulve v češtine ako o Jilme plavom (Ulmus Fulva). Najlepšie sa informujte v lekárni.

  2. Ja som brala mesiac serapeptazu a uz dva tyzdne mavam v stolici krv cervenu jasnu a bola som na chirurvii a nie je to zlata zila tak asi budem musiet ist na kolono.nemohla sposobit to krvacanie prave ten enzym?z ni onic sa to stalo ja si myslim ze mi to poskodilo prave ta serapeptaza.

Pridajte komentár

*