Na to, aby ste vyzerali dobre, musíte sa o svoje telo starať zvonka aj zvnútra. To však neznamená, že je potrebné sa starať len o svoju pokožku. Samostatnú pozornosť si vyžadujú aj vaše nechty a vlasy.
Oveľa dôležitejšie, ako kvalitná kozmetika, je dodávať im správnu stravu, ktorá obsahuje všetky pre ne dôležité látky.
Majte preto vždy na pamäti jedno – pre tie úžasne vyzerajúce vlasy, o ktorých tak snívate, budete musieť začať niečo robiť hneď pri vašom najbližšom jedle.
Na čo nezabúdať pri starostlivosti o nechty a vlasy
Vieme už teda, že kvalita pokožky, vlasov i nechtov závisí vo veľkej miere od stravy. Medzi nimi však existuje jeden podstatný rozdiel.
Kým zmeny na pokožke v dôsledku zmeny stravy (prípadne ako následok stresu) sa prejavia takmer okamžite, u nechtov a vlasov je časový posun o niečo dlhší.
Vlasy s nechtami sú tvorené prevažne keratínom. Je preto dôležité sa zamerať na tie vitamíny a minerály, ktoré vplývajú na jeho tvorbu.
Sú tu však aj niektoré iné faktory mimo stravy, ktoré ich ovplyvňujú, ako napríklad:
- hormonálna nerovnováha
- úroveň stresu
- málo fyzickej aktivity
- fajčenie
Ak sa u vás niektoré z vyššie uvedených faktorov vyskytujú vo zvýšenej miere, potom žiadna strava nedokáže urobiť zázraky.
Avšak nezúfajte. Stále existuje pár vecí, s ktorými môžete ovplyvniť súčasný stav k lepšiemu.
Keď sa vám podarí napraviť stravu a konzumovať potraviny obsahujúce všetko potrebné, potom budete na správnej ceste za pevnejšími a kvalitnejšími vlasmi aj nechtami.
Čo jesť pre kvalitnejšie vlasy a nechty?
Tu už nasleduje zoznam potravín podporujúcich zdravie vlasov a nechtov:
1. Losos
Okrem toho, že obsahuje veľké množstvo vitamínu D a kvalitných bielkovín (ktoré obidve sú nevyhnutné pre pevné vlasy), ich hlavným prínosom je obsah omega-3 mastných kyselín.
Omega-3 mastné kyseliny zohrávajú nezastupiteľnú úlohu pri raste vlasov, avšak telo si ich nedokáže samo vyrobiť. Štúdie ukázali, že nechtové a vlasové korienky sú z veľkej časti tvorené práve týmito mastnými kyselinami.
Nachádzajú sa dokonca aj v maze produkovanom pokožkou hlavy, ktorý ju má udržiavať dobre hydratovanú a bez lupín.
Ak nemáte radi lososa, potom omega-3 kyseliny môžete získať aj z iných potravín, ako napríklad: sardinky, sleď, pstruh, makrela, tekvicové jadierka, ľanový olej, avokádo či orechy.
2. Orechy
Okrem už vyššie spomenutých omega-3 mastných kyselín, obsahujú orechy aj veľké množstvo biotínu a vitamínu E.
Tieto látky chránia DNA pred poškodením a okrem toho, biotín priamo zabraňuje vypadávaniu vlasov. Preto musíte zabezpečiť, že ho budete máte vždy dostatok.
3. Srvátka
Keratín vo vlasoch a nechtoch je tvorený prevažne z bielkovín. V prípade ich nedostatku sa vlasové korienky prepínajú do takzvanej odpočívacej fázy.
V praxi znamená vypadávanie vlasov.
Skúste preto zakomponovať do svojej stravy srvátku. Stačí, ak si jednu odmerku pridáte do ranného nápoja.
Ďalším bonusom srvátky je, že kontroluje hlad. To ju robí ideálnou aj pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť.
4. Šošovica
Áno, je pravdou porekadlo, že dobré veci prichádzajú v malých balíčkoch. No a o šošovici to platí obzvlášť.
Táto nenápadná strukovina je plná živín ako železo, zinok, bielkoviny a biotín – všetko dôležité látky pre rast a kvalitu vlasov i nechtov.
5. Špenát
Špenát síce nie je každého obľúbeným jedlom, no faktom zostáva, že obsahuje príliš veľa nevyhnutných látok pre nechty a vlasy na to, aby zostal ignorovaný.
Ide hlavne o živiny ako sú beta karotén, kyselina listová či vitamín C, ktoré pomáhajú vašim vlasovým a nechtovým korienkom zostať silné a zdravé.
6. Sladké zemiaky
Sladké zemiaky sú extra bohatým zdrojom beta karoténu. Z neho si telo vyrába vitamín A.
Ľudia s deficitom vitamínu A majú problém nielen so zrakom, s ktorým sa jeho nedostatok spája najčastejšie, ale aj s lupinami a svrbením pokožky na hlave.
Zdroj: Best Foods for Stronger and Better Nail and Hair Health
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár