Fyzicky aktívne ženy by mali vedieť, aké dôležité pre ich tréning je zotavenie svalov. Zabraňuje totiž ich napätiu a zraneniu pri dvíhaní ťažkých predmetov.
To znamená, že potrebujú hľadať zdroje vitamínov a minerálov, ktoré dokážu urýchliť hojenie a zotavenie.
Bohužiaľ však nie všetky ženy prijímajú do tela dostatok železa, a tak sa často cítia unavené, je im zle od žalúdka a bolia ich svaly.
Odborníci na zdravie odporúčajú ženám prijímať až do 18 mg železa denne a tak, ak si kladiete otázku, ako zvýšiť svoj príjem železa inak než užívaním doplnkov, možno vás budú zaujímať jeho nasledovné zdroje.
1. Špenát
Zjesť pohár vareného špenátu znamená prijať 6,43 mg železa a tiež množstvo vitamínu A, vápnika a draslíka. Tieto vitamíny a minerály sú pre posilnenie a hojenie vašich svalov veľmi dôležité.
2. Pečeň
Ďalším možným zdrojom železa sú orgány dobytka, najmä ich pečeň. Jeden plátok hovädzej pečene obsahuje až do 5 mg železa.
Môžete sa rozhodnúť aj pre bravčovú pečeň, ktorá je v porovnaní s hovädzou chudšia a má ešte väčší obsah vitamínu C a železa.
S jedením pečene by ste to však nemali preháňať, lebo môže zvyšovať hladinu cholesterolu.
3. Hovädzina
Okrem pečene kráv môže byť dobrým zdrojom železa aj ich mäso. Z osemdesiatich gramov hovädziny môžete získať 5,24 mg železa.
Okrem toho obsahuje hovädzina aj bielkoviny, ktoré potrebujete pre opravu a posilnenie svojich svalov, najmä po intenzívnom tréningu.
4. Ustrice
Ak nie ste milovníčkou hovädziny či pečene, existujú aj iné zdroje železa. Napríklad ustrice. Tento morský mäkkýš je v skutočnosti nabitý železom a jedna mušľa malej až strednej veľkosti vám ho môže dodať 3 až 5 mg.
To nie je zlé. Môžete si dať aj kalamára, mušle, alebo slávky, ktoré sú plné tohto minerálu. Ak nepatríte k fanúšikom morských plodov, zvoľte si ryby, ako sú tuniak, treska a losos.
5. Paradajky
Ďalším zdrojom železa, ktorý si vlastne môžete dopestovať aj sami, sú paradajky. Pohár tejto červenej zeleniny vám vie dodať až 3,39 mg železa, nehovoriac o množstve antioxidantov, ktoré vášmu telu dokážu poskytnúť potrebnú ochranu pred starnutím.
Zábavné na tom je, že paradajky môžete mať aj doma v záhrade, lebo tento druh zeleniny sa ľahko pestuje.
6. Zemiaky
Vedeli ste vôbec, že zemiaky obsahujú železo? Malý zemiak ho obsahuje 2,7 mg. Zo zemiakov nemusíte robiť len hranolčeky, môžete ich aj dusiť a piecť.
Pre ďalšie zdravotné prínosy stačí pridať trochu olivového oleja.
7. Cícer
Železo sa dá nájsť aj v strukovinách, ako je cícer, ktorý ho obsahuje až do 5 mg na šálku. Okrem toho obsahuje cícer aj veľa bielkovín, čo je prínosom najmä pri fyzickom tréningu.
Na cíceri je skvelé, že ho pre konzistenciu môžete pridávať aj do cestovín či šalátov. Dokonca z tejto strukoviny, ak chcete, môžete pripraviť aj humus.
Toto je len niekoľko druhov potravín, ktoré sú dobrým zdrojom železa, potrebným pre udržanie zdravia a sily vášho tela.
Pridanie týchto na železo bohatých potravín do vašej každodennej stravy vám rozhodne pomôže nielen s budovaním vašich svalov, ale aj zlepšením vášho krvného tlaku, znížením cholesterolu a okrem mnohých ďalších vecí vie zabezpečiť aj ochranu pred nedostatkom železa.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Buď si robíte srandu alebo ja tomu nerozumiem. Prečo PRE ŽENY? Mužské telo si to železo nevie vyberať? Alebo v mužskom tele skôr zhrdzavie? Nechápem!!
Muži máju len málokedy nedostatok železa, pretože ho nestrácajú menštruáciou.
Žiaľ, muži tiež mávajú problémy s nedostatkom železa, pretože tento problém nespôsobuje výlučne menštruácia. Poznám konkrétne prípady v mojom okolí.
Na doplnenie železa sú výborné šťavy – cvikla, čučoriedka, arónia, ďalej kokos a mak, železité minerálne vody. Konzumujte ich oddelene od látok zabraňujúcich vstrebávaniu železa (napr. káva). Doplňte vit. C, B, meď, laktoferín.