Život sa stane oveľa jednoduchším, keď sa zbavíte neporiadku, ktorý ho komplikuje. Upriamte znova svoju pozornosť na to, čo je dôležité a posuňte sa vo svojom živote vpred.
Vaše dni sa zapĺňajú tak rýchlo a sú také uponáhľané a plné rozptyľujúcich vecí, že sa občas zdá, akoby doslova praskali vo švíkoch.
Presne viem, ako sa cítite. Rovnaký býval aj môj život.
Predtým, ako som začala svoj život zjednodušovať, ma to každý deň ťahalo na tucet rozličných smerov a nikdy som nemala čas všetko dokončiť.
Chcela som prirodzene odvádzať skvelú prácu so všetkými svojimi vtedajšími záväzkami a nejako som presvedčila samu seba, že to všetko zvládnem.
Realita však bola taká, že som toho mala priveľa, a tak som vo všetkom odvádzala mizernú prácu a všetkým sa hrozne stresovala.
Tento pocit otupujúcej zaneprázdnenosti a vyťaženosti je pre väčšinu ľudí zdrojom obrovského stresu a stres je zrejme tým najdôležitejším faktorom, ktorý v dlhodobom meradle rozhoduje o tom, či ste zdraví a šťastní, alebo chorí a unavení.
Ak si neželáte, aby sa vám zhoršilo zdravie a aby váš stres stúpal do závratných výšok, musíte začať zjednodušovať.
Ako si teda môžete zjednodušiť život? Nie je to také ťažké, ako si možno predstavujete…
1. Spoznajte, ako vyzerá váš dokonalý deň a aký je to pocit
Vizualizácia vášho dokonalého dňa je dôležitá nielen preto, že bude vašou vynárajúcou sa realitou, ale preto, lebo je dôležité pochopiť, čo pre vás v skutočnosti „jednoduchý život“ znamená.
U každého je iný – pre mňa znamená vykonávať každé ráno svoju meditáciu vďačnosti, mať pokoj na písanie a čítanie a stráviť niekoľko kvalitných hodín s rodinou.
Pre iných je to dlhá ranná prechádzka, popoludňajšia joga, činorodý deň v práci a horúci kúpeľ pred spaním. A pre iných jednoducho len kopa času k zameraniu sa na dôležitý životný cieľ, pričom im stále zostáva dosť času na výdatný nočný spánok.
Nájdite si teraz chvíľu času a vizualizujte si, čo znamená „jednoduchý deň“ pre vás.
2. Stanovte si, čo je pre vás najdôležitejšie
Okrem umenia veci dokončiť existuje aj často opomínané umenie nechať veci nedokončené. Jednoduchosť a efektivita dňa veľmi závisia od eliminácie toho, čo je nepodstatné.
Základom zjednodušovania je toto:
- Stanovte si, čo je pre vás najdôležitejšie.
- Všetko ostatné, čo najviac eliminujte.
A tak si nájdite čas identifikovať najdôležitejšie projekty, ľudí a zážitky (najviac 5), a potom zistite, ktoré aktivity, úlohy a záväzky spadajú do tohto zoznamu.
3. Povedzte „nie“ zbytočným záväzkom, ktoré nepodporujú vaše priority
Keď ste už identifikovali, čo je dôležité – svoje priority a tiež svoju víziu „dokonalého dňa“ – potrebujete začať hovoriť „nie“ veciam, ktoré nepodporujú to, čo je pre vás dôležité a stoja v ceste vášmu dokonalému dňu.
Najlepšie je povedať „nie“ záväzku, ktorý nie je dôležitý. Zamyslite sa nad tým…
Dnes hovoríte áno facebookovému pozvaniu na večierok, zajtra poviete áno susedovi, keď vás požiada o pomoc so sťahovaním nábytku, potom vás požiadajú o krátke stretnutie pri obede, alebo sa rozhodnete robiť dobrovoľníka v mládežníckej skupine svojho syna.
Stačí sem-tam jedno áno a zakrátko máte nabité a komplikované dni a vy neviete, kde ste spravili chybu.
Spravte si zoznam svojich záväzkov (profesionálnych, osobných, občianskych a iných), najmä tých opakujúcich sa, posúďte ho a aspoň jednému z nich dnes povedzte nie. Stačí na to len rýchly telefonát či krátky e-mail a okamžite sa budete cítiť ľahšie.
4. Obmedzte svoje denné úlohy
Nájdite si vždy ráno čas stanoviť si 1-3 najdôležitejších úloh dňa a ostatné, čo najviac obmedzte (nepočítajúc do toho malé, nevyhnutné veci, ako sú zašnurovanie si topánok či odvoz detí do školy).
Hneď na mieste sa zamerajte na svoje ostatné záväzky a príslušným ľuďom povedzte, že im síce pomôcť skutočne chcete, ale na dnes toho už máte veľa. Že im nemôžete dobre poslúžiť, a preto im musíte s ľútosťou povedať „nie“.
Keď to zredukujete na zvládnuteľný zoznam úloh (ideálne na 1-3, rozhodne sa ich však nepokúšajte robiť viac než 7), je najlepšie každej prideliť nejaký čas – niekoľko hodín na jednu, a potom pár hodín na ďalšiu, atď.
Namiesto toho, aby ste boli v strese z prechádzania od úlohy k úlohe, sa len ujmite svojej ďalšej úlohy, všetko ostatné pusťte z hlavy a po vymedzený čas sa venujte tejto jednej úlohe.
Robte to a čoskoro zbadáte rozdiel. Takéto obmedzenie svojich úloh vám pomôže sústrediť sa a osvojiť si realitu, v ktorej nebudete robiť všetko v jeden deň.
5. Naplánujte si denne aspoň jeden blok bez vyrušovania
Keď už viete, že pracujete na tých naozaj správnych úlohách, vtedy je jednou z najúčinnejších metód dokončovania vecí eliminácia všetkých rušivých vplyvov pri práci.
Zamknite teda dvere, dajte na nich ceduľku, vypnite si telefón, zavrite e-mailovú aplikáciu, odpojte sa od internetu, atď. V úkryte nemôžete byť večne, no viete v ňom byť dvakrát produktívnejší.
Spravte všetko potrebné pre vytvorenie tichého, nerušivého prostredia, v ktorom sa môžete sústrediť na to, čo je dôležité.
6. Robte LEN jednu vec naraz
Aj tu platí, že sa máte nechať pohltiť danou úlohou zbavením sa pocitu, že ju musíte dokončiť čím skôr – že potrebujete prejsť k ďalšej úlohe, ktorá na vás čaká.
Vždy bude nejaká nová úloha, lebo taká je povaha zoznamov toho, čo treba urobiť – nemajú nikdy konca. A tak si tie neskoršie úlohy nechajte na neskôr. Venujte sa na 100 % tejto jednej úlohe, akoby to bol celý váš svet.
To najdôležitejšie: Spomaľte. Dýchajte. Pozrite si znova svoje záväzky a ciele. Ako prvé robte vždy to najdôležitejšie.
Začnite teraz. Každú hodinu si spravte päťminútovú prestávku. Opakujte to. A majte na pamäti, že výsledky sú dôležitejšie než čas potrebný na ich dosiahnutie.
7. Menšie, menej dôležité úlohy spájajte dovedna
Počas dňa potrebujete vykonať množstvo malých úloh. Nedajte si nimi narušovať to, čo je dôležitejšie. Aby ste boli produktívnejší, spájajte ich dovedna a robte všetky naraz, najradšej v neskoršej časti dňa.
Napríklad namiesto toho, aby ste si prezerali osobné e-maily počas dňa, prečítajte si ich všetky naraz, napríklad o štvrtej popoludní, kedy sa deň chýli ku koncu.
Všetku svoju rozmanitú administratívu robte naraz (účty, formuláre, atď.). A keď nejakú dávku malých vecí ukončíte (napríklad vybavenie všetkých svojich e-mailov), prejdite, ak je to nevyhnutné, k ďalšej malej veci.
Kľúčové je zabezpečiť, aby ste tým malým veciam nedovolili stáť v ceste tým veľkým. NEZOSTÁVAJTE pri jednej malej veci celý deň, ba ani pol dňa!
8. Medzi všetkým si nechávajte priestor
Možno vám už začínam znieť ako pokazená platňa, no je veľmi dôležité pochopiť, že najväčšou chybou, ktorej sa dopúšťa väčšina ľudí proti žitiu jednoduchšieho života je, že si toho na seba berú priveľa.
Zaplniť každú voľnú chvíľu svojho dňa úlohami je veľmi lákavé. Nerobte si to. Ponechajte si priestor.
Priestor medzi vecami, ktoré robíme, je rovnako dôležitý ako to, čo robíme. Nechajte si teda medzi svojimi úlohami trochu priestoru.
Spravte si prestávku, aby ste sa ponaťahovali, vyšli si von na krátku prechádzku, vypili pohár vody, či možno vykonali pár jednoduchých dychových cvičení. Užite si prestávku a dýchajte.
Vaším hlavným cieľom je žiť život nezaprataný väčšinou vecí, ktorými ľudia zapĺňajú svoje životy, čo vám ponechá priestor na to, na čom naozaj záleží.
Život nie je neustála zaneprázdnenosť, náhlenie sa a stres, ale skôr všímavé rozjímanie, tvorba a spájanie s ľuďmi a projektmi, ktoré máte radi.
9. Cvičte sa vo vďačnosti
Zmenou myslenia sa dá jednoduchší, pozitívnejší stav mysle vytvoriť kedykoľvek a kdekoľvek. Správne, frustrácia a stres pramenia zo spôsobu, akým reagujete, nie z toho, aké veci sú.
Upravte svoj postoj a frustrácia a stres pominú. Najjednoduchším tajomstvom, ako to dosiahnuť, je nechať každú situáciu byť tým, čím v danej chvíli je, namiesto toho, čím by podľa vás mala byť. Vtedy z nej vyťažíte najviac.
Znamená to byť vďačný za to, čo je, a potom S ŇOU pracovať, nie proti nej.
S týmto druhom pokornej vďačnosti sa život vždy ľahšie zvláda. Pretože šťastie prichádza ľahšie, keď sa prestanete ponosovať na svoje problémy a začnete byť vďační za všetky problémy, ktoré nemáte.
A teraz je rad na vás…
Zdroj: marcandangel.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár