Ako prírodne liečiť cukrovku a znížiť alebo úplne odstrániť potrebu užívania liekov? Viac info

8 najhorších chorôb, ktoré vám hrozia z nedostatku vitamínu B12


8 najhorších chorôb, ktoré vám hrozia z nedostatku vitamínu B12

Pre správnu funkciu vášho tela je potrebné mu každý deň dodávať všetky potrebné vitamíny a minerály. No a jedným z najdôležitejších je práve vitamín B12.

Jeho nedostatok v tele môže spôsobovať množstvo komplikácií. Medzi najvážnejšie z nich patria metabolická anémia a poškodenia nervov.

Liečba osteoporózy

Vitamín B12 je pomerne komplexný vitamín. Je nenahraditeľný pre tvorbu červených krviniek, metabolizmus tukov, výrobu energie a tiež pre správnu funkciu a ochranu nervových buniek.

Červené krvinky sa tvoria v kostnej dreni. Keď sa vytvoria v prostredí s nedostatkom vitamínu B12, sú nepravidelnej veľkosti a tvaru. Mnohé z nich dokonca nikdy nedozrejú a nedokážu tak vôbec vykonávať svoju funkciu pri transporte kyslíka do buniek, tkanív a orgánov.

V tomto článku sa dozviete, v ktorých potravinách sa vitamín B12 nachádza a tiež, ako správne ho dávkovať v prípade, ak sa ho rozhodnete dopĺňať.

Príznaky a choroby z nedostatku vitamínu B12

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na to, ako sa nedostatok vitamínu B12 prejavuje a aké hrozné choroby môže nášmu telu spôsobiť:

1. Psychické problémy

Prvými viditeľnými príznakmi nedostatku vitamínu B12 sú znásobený strach a úzkosť.

Tie sú neraz sprevádzané problémami učením, pamäťou a koncentráciou.

2. Ochorenia kože a vlasov

Častými prejavmi jeho nedostatku sú zdravotné problémy vlasmi a pokožkou (ekzémy, dermatitída, mykózy).

3. Vyčerpanosť a bolesti svalov

Takmer vždy sa dostaví u ľudí malátnosť, únava a nepríjemné bolesti svalov.

Väčší alebo pretrvávajúci nedostatok potom vedie k vážnym nervovým poruchám. V najzávažnejších prípadoch môže dôjsť až k poškodeniu nervov miechy a následnej svalovej paralýze.

4. Ťažká anémia

Nedostatok vitamínu B12 tiež spôsobuje ťažkú formu metabolickej anémie, ktorá sa rozvíja pomaly a postupne.

Ťažkosti začínajú s výskytom náhlych slabostí. K tomu sa ďalej pridáva únava, srdce ťažšie bije a tvár bledne.

5. Tráviace ťažkosti a nechutenstvo

Ďalej dochádza aj k strate chuti do jedla, nadúvaniu, problémom s trávením a hnačke.

Niekedy sa vyskytuje pálivý pocit na jazyku, hlavne počas konzumácie kyslých jedál, prípadne až strata chuti.

6. Depresia a poškodenie mozgu

Sú zaznamenané dokonca aj prípady depresívnych zmien nálady a brnenie v končatinách, hlavne v nohách.

Ak uvedený stav nedostatku vitamínu B12 pretrváva dlhú dobu, dostavia sa vážne komplikácie ako poškodenie a krvácanie do mozgu.

7. Infarkt a mozgová mŕtvica

Môže nastať aj zvýšenie hladiny homocysteínu v krvi, čo zvyšuje riziko srdcového infarktu a ochorení ciev.

Výrazne sa zvyšuje aj riziko mozgových príhod.

8. Alzheimerová choroba

Zaujímavé tiež je, že až 70% ľudí s Alzheimerovou chorobou má v tele nedostatok vitamínu B12.

Je preto veľmi dôležité, aby starší ľudia konzumovali potraviny, ktoré ho obsahujú. O tých si viac povieme nižšie.

Denné odporúčané dávky vitamínu B12

Vitamín B12 má jednu z najkomplexnejších molekulárnych štruktúr. Je jediný, ktorý obsahuje vzácny kobalt – veľmi dôležitý prvok pre biologickú aktivitu.

Je nevyhnutný na produkciu genetického materiálu pre naše DNA a RNA, ale tiež pre myelín, ktorý vytvára ochrannú vrstvu okolo nervov.

Liečba osteoporózy

Odporúčané denné dávky vitamínu B12 sú nasledovné:

  • deti od 1 do 3 rokov: 0,9 mcg
  • malé deti od 4 do 8 rokov: 1,2 mcg
  • deti od 9 do 13 rokov: 1,8 mcg
  • deti od 14 do 18 rokov: 2,4 mcg
  • tehotné ženy: 2,6 mcg
  • kojacie matky: 2,8 mcg
  • dospelí a starší ľudia: do 3 mcg

V celom našom tele sa nachádza asi 2 mg vitamínu B12. Denne sa ho spotrebuje okolo 2,5 mcg.

Za klinický nedostatok vitamínu B12 sa považuje, ak jeho celkové množstvo v organizme klesne o 10%. K tomu dôjde po približne 80 dňoch jeho zníženého príjmu v strave.

Dostatočný prísun v strave ho majú ľudia, ktorí pravidelne konzumujú mäso, mlieko, syry a vajíčka. Toto sú potraviny, ktoré ho obsahujú vo zvýšenej miere.

Nedostatok vitamínu B12 nemávajú iba vegetariáni

Netreba však zabúdať na ďalší dôležitý faktor, ktorým je absorpcia vitamínu B12.

Pre ňu je dôležité, aby boli zdravé a správne fungovali žalúdok, črevá a ostatné orgány tráviaceho systému (pečeň, žlčník a pankreas).

Ak trpíte nejakým ochorením týchto orgánov, ako sú napríklad gastritída, pankreatitída, Cronova choroba či ulcerózna kolitída, potom môžete trpieť nedostatkom vitamínu B12 aj vtedy, keď je ho vo vašej strave dostatok.

Napriek všeobecnej predstave, že ide o problém vegetariánov a hlavne vegánov, týkať sa tak môže aj ľudí konzumujúcich živočíšnu stravu, ktorí majú nejaké ochorenie tráviaceho systému.

V tomto prípade sa snažte vyliečiť vaše primárne ochorenie a následne sa sám vyrieši aj nedostatok vitamínu B12 a s ním spojené zdravotné komplikácie.

Hlavné zdroje vitamínu B12 v strave

Ako sme už spomenuli, z bežných potravín sú to hlavne mäso, mlieko a vajcia. Ešte významnejšími zdrojmi sú pečeň, obličky, srdce a svalovina zvierat, kde tento vitamín produkujú baktérie.

Ryby sú tiež veľmi dobrým zdrojom vitamínu B12.

Okrem živočíšnych zdrojov ho obsahujú aj niektoré rastliny, no v oveľa menšom množstve. Vegetariánom sa preto odporúča, aby mali stravu bohatú na obiloviny a pivné kvasnice.

V malom množstve sa nachádza aj v červenej repe (cvikle), pšeničných a iných klíčkoch, sezame, lieskových orieškoch a morských riasach.

Dobrým zdrojom tohto vitamínu býva kyslá kapusta a všetky potraviny obsahujúce kyselinu mliečnu ako sú rôzne nakladané druhy zeleniny.

Výdatným neživočíšnym zdrojom vitamínu B12 je napríklad aj Spirulina.

V prípade, že užívate ho viac ako 3 mcg denne, nemusíte mať obavy z predávkovania či hypervitamínozy. Je tomu tak preto, lebo vitamín B12 patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode a tak sa jeho nadbytok dokáže z tela bez problémov vyplaviť.

V prípade zdravej a vyváženej stravy by k jeho nedostatku dochádzať nemalo. Ak ním však trpíte, pouvažujte buď o zaradení potravín do vášho jedálnička, ktoré sú na neho bohaté, alebo o jeho dopĺňaní pomocou doplnkov stravy.

Absorpcii vitamínu B12 v črevách pomáha vápnik. S ním to však nepreháňajte, lebo nadbytok vápnika môže vyvolávať kôrnatenie ciev a obličkové kamene.

Prečo je vitamín B12 taký dôležitý

Tento pozoruhodný vitamín stimuluje formovanie, rast a dospievanie červených krviniek – erytrocytov.

Podobne, ako všetky vitamíny zo skupiny B, je nevyhnutný na metabolizmus tukov, sacharidov a bielkovín na výrobu energie.

Je výborný na liečbu viacerých druhov ochorení nervov, ma dokázané protirakovinové účinky, zlepšuje koncentráciu a pamäť, udržiava pozornosť, znižuje podráždenosť. Niekedy sa o ňom za tieto vlastností hovorí aj ako o kráľovi vitamínov.

Predchádza anémii a podporuje rast či chuť do jedla u detí. Dokáže tiež zmierňovať bolestivé kŕče pred a počas menštruácie. Znižuje hladinu homocysteínu, aminokyseliny, ktorá poškodzuje cievy artérií a zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení.

Na jeho kompletnú absorpciu potrebuje človek úplne zdravý žalúdok. Jeho hlavným nepriateľom je helikobakter, ktorý vyvoláva infekcie slizníc vedúce k žalúdočným vredom.

Prevencia je preto veľmi dôležitá.

Ak vám zistia, alebo ak máte podozrenie na nedostatok vitamínu B12, mali by ste začať upravovať svoju stravu. V prípade vážnejšieho nedostatku je dobré sa poradiť so svojim lekárom, aby vám mohol odporučiť adekvátnu terapiu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Bledá Tvář

    Myslím, že mcg jsou mikrogramy a ty jsem zvyklý značit takto μg. OK!

    Všechny zdraví Bledá Tvář alias podle pana Foglara „Pomalý Šíp“.

  2. Podla viacerych studii existuje priamy suvis medzi rakovinou prostaty a potravinami zivocisneho povodu a vysokou hladinou B12. http://Www.dfwnetmall.com, cancerproject.org, physicians-background.com, drmirkin.com

Pridajte komentár

*