Nedostatok vitamínu D spôsobuje cukrovku i rakovinu. Tu je 7 príznakov, že ho máte málo


vitamin-d-nedostatok

Vitamín D patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Je známy hlavne tým, že pracuje spolu s vápnikom a horčíkom pri mineralizácii kostí.

To však nie je všetko. Nemenej dôležitá je jeho úloha pri regulácii metabolizmu buniek a pri udržiavaní silného imunitného systému.

Zbohom vysoký krvný tlak

Podľa Medicínskeho centra pri Univerzite v Marylande hrá významnú úlohu aj pri predchádzaní rakoviny.

Vitamín D je zrejme najdôležitejším vitamínom

Adekvátny príjem vitamínu D nie je dôležitý iba pre kosti či imunitu. Ukazuje sa, že je hlavným faktorom pri predchádzaní viacerých závažných ochorení.

Jeho nedostatok u malých detí môže viesť ku krivici, ochoreniu, pri ktorom nastáva nedostatočná mineralizácia kostí. Tie sa následne krivia, deformujú a stávajú krehké. Vzniká tak zvýšené riziko zlomenín.

Nedávne výskumy poukazujú na súvis nedostatku vitamínu D a ďalšími vážnymi ochoreniami.

Mnohé štúdie dospeli k záveru, že vitamín D hrá kľúčovú úlohu aj pri liečbe a prevencii nasledovných chronických zdravotných problémov:

  • vysoký krvný tlak
  • cukrovka typu 1 aj 2
  • skleróza multiplex

Vzhľadom na dôležitosť vitamínu D, sa v tomto článku bližšie pozrieme na 7 príznakov, ktoré vám pomôžu identifikovať, že ho v tele máte nedostatok.

1. Bolesti a slabosť svalov

Stupeň svalovej slabosti a bolestí sa môže pohybovať v rozmedzí od mierneho až po vážny.

Na začiatku sú príznaky takmer nebadateľné. Nedostatok sa totiž vyvíja pomerne dlhú dobu a až časom sa príznaky zosilňujú.

Hlavným dôvodom je to, že metabolizmus vitamínu D vplýva na kontrakciu svalov. Silné svaly sú tiež dôležitým mechanizmom na posilňovanie kostí.

2. Oslabený imunitný systém

Pri nízkych hladinách vitamínu D začína zle fungovať imunitný systém. Na bunkách imunitného systému je možné nájsť vysokú hustotu receptorov pre vitamín D.

V jednej japonskej štúdii, publikovanej v Americkom žurnále klinickej výživy, boli deťom podávané doplnky s vitamínom D.

Zistili, že sa u nich vyskytlo oveľa menej ochorení na chrípku typu A oproti deťom, ktoré doplnky neužívali.

V inej štúdii sa zasa zistilo, že ľudia s autoimunitnými ochoreniami vykazovali nízke hladiny vitamínu D v krvi.

3. Vysoký krvný tlak

Hypertenzia, známa aj pod názvom vysoký krvný tlak, sa vyskytuje často vtedy, ak telo trpí nedostatkom vitamínu D.

Telo vytvára peptid, ktorý zvyšuje krvný tlak sťahovaním artérii a tiež prostredníctvom zadržiavania vody (napríklad pri vysokej konzumácii soli).

Vitamín D slúži ako protiváha, ktorá brzdí uvedenú enzymatickú reakciu a následne normalizuje krvný tlak.

4. Pocity smútku a depresie

Bol zistený úzky vzťah medzi smútkom, depresiou a nízkymi hladinami vitamínu D.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zvlášť výrazný je tento súvis u takzvanej sezónnej depresie, aká sa vyskytuje v ročných obdobiach s obmedzeným slnečným svitom (jeseň, zima a skorá jar).

V jednej štúdii sa účastníkom podával vitamín D3. Boli u nich zaznamenané pozitívne účinky a redukcia negatívnych kognitívnych aj psychických ťažkostí.

Navyše u nich došlo k zníženiu patogénnych prejavov ako sú túžba po jedle, letargia, prílišná spavosť a iné poruchy spánku.

5. Problémy s trávením a črevami

Niektoré ochorenia tráviacej sústavy môžu ovplyvniť absorpciu vitamínu D do krvného obehu.

Patrí medzi ne celiakia, Crohnova choroba, syndróm zapáleného čreva, ulcerózna kolitída a ďalšie choroby. Znížená absorpcia vitamínu D potom môže uvedené diagnózy ešte zhoršiť a ide o začarovaný cyklus.

Navyše, ľudia s nadmerným objemom telesného tuku majú zvýšenú mieru zriedenia vitamínu D (ktorý je rozpustný v tukoch), čím sa ďalej znižuje jeho biologická dostupnosť.

6. Nadmerné potenie

Málo známym, no pomerne častým príznakom nízkej hladiny vitamínu D v tele je nadmerná miera potenia.

Na rozdiel od ostatných bodov tohto zoznamu, medicínski experti nie presne vedia, prečo dochádza k zvýšenému poteniu.

Je však spoľahlivo preukázané spojenie medzi nedostatkom vitamínu D a silným potením, hlavne na hlave a v oblasti čela.

7. Problémy so srdcom

Ďalším typickým prejavom nedostatku vitamínu D sú kardiovaskulárne ochorenia.

Príčinou sú vyššie koncentrácie a ukladanie vápnika v krvi. Vápnik v cievach vedie k ich upchávaniu a následne ich kôrnateniu, čo zvyšuje riziko upchatia alebo prasknutia cievy.

Výsledkom tak môže byť srdcový infarkt alebo mozgová mŕtvica.

Okrem toho hrozí aj vznik cukrovky typu 2, zvýšenej hladiny cholesterolu a obezity.

Zdroje vitamínu D

Ako isto viete, najlepším zdrojom vitamínu D je priame slnečné svetlo.

Odporúča sa stráviť každý deň, aj v zime, vonku minimálne 30 minút s odhalenou tvárou a pokiaľ to počasie dovolí tak aj odhalenými rukami alebo nohami.

V lete samozrejme aj častejšie, aby si telo vytvorilo nejaké zásoby na nadchádzajúcu zimu.

Okrem toho sa odporúča konzumovať potraviny s obsahom vitamínu D ako sú morské ryby (tuniak, sardinky, losos a makrely), pečeň, vaječné žĺtka a syr.

V prípade, že väčšinu dňa trávite v kanceláriách či škole a ani vaša strava vám neposkytne dostatok vitamínu D, potom je vhodné pouvažovať o jeho dopĺňaní vo forme výživových doplnkov.

Zadovážte si však také, ktoré obsahujú formu D3, čiže cholecalciferol.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. súhlasím so všetkým až na poslednú vetu článku. Je dôležité dopĺňať Dčko z výlučne z potravy. Nedostatok vitamínu D spôsobuje disregulácia elektrolytov, železa, medi, magnézia, draslíka… je to bludný kruh, z ktorého sa dá vyjsť vyvážením vyššie uvedeného 🙂

  2. S vitamínom D3 treba užívať aj vitamín K2, ktorý riadi ukladanie vápnika do kostí. Dr Mercola a ďaľší odporúčajú tiež dopĺňať horčík ( magnesium), najlepšie cez pokožku v kúpeli ( aspoň nôh) vo forme chloridu horečnatého ( MgCl2).

  3. nikde neuvádzate koľko ho vlastne máme zjesť? aká je vlastne dávka?
    vitamín D sa predsa nedá uložiť z leta na zimu, či áno?a dá sa aj predávkovať? dakujem

    • Predávkovanie je samozrejme možné len formou doplnkov, aj to v extrémnych dávkach, dlhodobo nad 20 000 až 50 000IU. Zo slnka nie je možné sa predávkovať. Ja by som odporučil pre tých čo majú nedostatok 4-5000IU denne aspoň po mesiac-dva. Ak má niekto už vážny nedostatok, tak kľudne aj 10 000IU denne môže. Z USA sa bez problému dajú objednať tabletky s 5 alebo 10 tisíc IU. Cena je oveľa nižšia ako na SK. Ako všetky ostatné vitamíny, tak aj tu je vhodné skombinovať s multivitamínom, alebo s väčším prísunom bio zeleniny a ovocia. Zvlášť dobrá je kombinácia s C vitamínom.

      • Darina Štangová

        Nič nové len sa potvrdilo že:Kam nechodí slnko tam chodí lekár!

        • „Kam nechodí slnko …..“ síce platí, ale vo veku od65 rokov, organizmus nevie vit. D zo slnka spracovať, takže platí denne dopĺňať !

  4. zdravim vsetkych diskutujucich 🙂 z vlastnej skusenosti viem, ze decko zo stravby nestaci – hlavne pri malych detoch, tym by sa mal podavat uz od malinka.. tiez som si myslela, ze zdravotne mi nioc nechyba, snazim sa stravovat len zdravo plus pohyb a vediem k tomu i rodinku 🙂 na moje rpekvapenie sa vsak vyskytli bolesti svalov a klbov, co som najskor pripisovala tomu, ze uz nemam dvadsat :D:D:D potom som sa docitala prave o decku a sup aj k pani doktorke, aby spravila testy, ci ho mam dost… na moje prekvapenie nie :/ odporucila mi na baze olivoveho oleja, je super aj pre deti, pretoze z beznych ich boli brusko, vyskusala som rozne, to mi mozete verit, ale tento vyhovuje najviac 🙂

  5. Ci mame nedostatok D vitaminu ukazu krvne testy. Navod, ako spravne uziva D vitamin najdete napr na YouTube vide MUDr Bukovského „Ako uzivat D vit.“ Ak mame taketo príznaky ( su to zavazne veci), ako su uvedene v tomto clanku, neterba hadat a robit na sebe pokusy, ale ist k lekarovi , urobit krvne testy a potom uvazovat co dalej

Pridajte komentár

*