Odhaľte príčinu vášho ochorenia štítnej žľazy, vyliečte ju prírodnou cestou za 90 dní a zbavte sa potreby neustáleho užívania liekov! Zistiť viac

Nejde len o únavu: 5 vážnych ochorení, ktoré vznikajú z nedostatku spánku


5 ochorení, ktoré vzniknú z nedostatku spánku

Spánok zohráva dôležitú úlohu pri udržaní telesného zdravia.

Podieľa sa na hojení a uzdravuje vaše srdce i cievy. Pokračujúci nedostatok spánku môže ohroziť srdce, spôsobiť vysoký krvný tlak, cukrovku a mŕtvicu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spánok je určite príjemnou a relaxačnou aktivitou. Je jednou z najdôležitejších činností pre naše duševné i fyzické zdravie. Ak si každú noc zatvoríte oči aspoň na pár hodín, zregenerujete si telo a dobijete ho energiou po dlhom a namáhavom dni.

Počas spánku dochádza vo vašom tele – predovšetkým vo vašom mozgu – k dôležitým procesom, ktoré sú dôležité pre vaše správne fungovanie.

Nedostatok spánku teda vedie k vážnym zdravotným problémom.

Ráno po prebudení môžeme cítiť problémy rôznymi spôsobmi. Nemôžeme sa sústrediť a sme extrémne pomalí. Keď sa to opakujte každý deň, naše krátkodobé i dlhodobé zdravie môže byť ohrozené.

Dlhoročný vedecký výskum ukazuje, čo sa deje s ľudským telom, keď málo spíme – alebo keď spíme málo kvôli zdravotným problémom. Tento výskum ukazuje, že nedostatok spánku môže spôsobiť rad závažných a život ohrozujúcich zdravotných problémov.

V nasledujúcej časti článku sa budeme venovať ochoreniam a nebezpečným stavom, ktoré sa môžu prejaviť v dôsledku nedostatku spánku.

Ukážeme vám tiež 5 spôsobov, ako si zlepšíte kvalitu a kvantitu spánku podľa odporúčaní Národnej spánkovej nadácie.

1. Alzheimerova choroba

V štúdii z roku 2013 pod vedením Johna Hopkinsa vedci došli k záveru, že nesprávne spánkové návyky môžu byť príčinou vzniku Alzheimerovej choroby.

Okrem toho bolo zistené, že nedostatok spánku môže urýchliť priebeh ochorenia.

Táto štúdia bola zahájená predchádzajúcim výskumom, ktorý predpokladal, že spánok je nevyhnutný pre odstránenie odpadu – ktorý je nahromadený v mozgu a označovaný ako „mozgový odpad“.

Do štúdie bolo zapojených 70 ľudí vo veku 53 až 91 rokov.

U ľudí, ktorí priebežne hlásili zlé spánkové návyky, bolo preukázané neúmerné množstvo beta-amyloidu v oblasti mozgu. Beta-amyloid je zlúčenina, ktorá priamo súvisí so vznikom Alzheimerovej choroby.

2. Rakovina prostaty

V štúdii, ktorá zahŕňala 2 425 islandských mužov vo veku 67 až 96 rokov, vedci zistili, že muži s problémami zaspať mali vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny prostaty.

Šokujúce bolo, že tento počet sa zdvojnásobil, keď účastníci hlásili ostávajúce ťažkosti so spánkom. Okrem toho vedci zistili, že absencia spánku môže viesť k rakovine, ktorá môže prerásť do neskorých štádií.

Vedci pripisujú vzťah medzi spánkom a rakovinou nízkej hladine spánkového hormónu melatonínu.

Je to dôležitá chemická látka pre potláčanie rastu nádorov. Ak je jej hladina príliš nízka – väčšinou u ľudí, ktorí nespia – môže to urýchliť rast rakovinových nádorov.

Liečba osteoporózy

3. Kardiovaskulárne ochorenia

Jednoducho povedané, zlý spánok je strašný pre zdravie srdca.

Nedostatočný spánok je už dávno spojený s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Avšak vedci nedávno objavili väčší súvis než predtým.

V 14 ročnej štúdii, zahrňujúcej 657 ruských mužov, dve tretiny z nich, ktorí zažili srdcový infarkt, mali problémy so spánkom.

Navyše ľudia, ktorí hlásili problémy so spánkom, mali 2,6 krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku srdcovej príhody a 1,5 až 4 krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu mŕtvice.

4. Obezita a cukrovka

Mnohé vedecké výskumy potvrdili spojitosť medzi cukrovkou a zlými spánkovými návykmi.

Avšak, štúdia uskutočnená na Univerzite v Chicago rozšírila toto tvrdenie a poukázala na to, že cukrovka predchádza obezite.

Výskumníci zistili, že nedostatok spánku môže zhoršiť akumuláciu mastných kyselín v krvi, čo nepriaznivo vplýva na hladinu cukru v krvi.

V štúdii, ktorá zahŕňala 19 mužov, výskumníci zistili, že tí, ktorí spali len 4 hodiny po dobu 3 nocí, mali vyššiu hladinu mastných kyselín v krvi – až o 30 % vyššiu ako osoby, ktoré spali 8 hodín.

5. Samovražedné myšlienky

Toto tvrdenie je veľmi prekvapujúce a znepokojivé. V štúdii z roku 2014, ktorú uskutočnila Stanfordova Univerzita, vedci zistili súvislosť medzi nedostatkom spánku a výskytom samovrážd.

V priebehu 10 ročnej štúdie, 20 zo 420 účastníkov, ktorí spáchali samovraždu, uviedli, že trpia nedostatkom spánku.

Nakoniec, vedci dospeli k záveru, že ľudia, ktorí trpia nedostatkom spánku majú 1,4 krát vyššiu pravdepodobnosť ukončiť svoj život.

Navyše sa toto riziko zvyšuje s pokročilejším vekom a so stresom.

5 spôsobov, ako si zlepšíte spánok

Je úplne jasné, že spánok je nevyhnutný pre naše zdravie a relaxáciu. Je to veľmi dôležitá činnosť, znižuje riziko mnohých ochorení a stavov.

Z tohto dôvodu uvádzame 5 spôsobov, ako si zlepšíte svoj spánok podľa Národnej spánkovej nadácie:

1. Rozvíjajte a udržujte spánkový harmonogram, aby bolo pre vás prioritou ísť spať a prebudiť sa v rovnakom čase každý deň, a to aj cez víkendy.

2. Oddychujte každý večer pred spaním. Skúste vykonávať rutinnú činnosť (napríklad čítanie, meditáciu) ako zvyk každý večer pred spaním.

3. Denne cvičte. Cvičenie je nevyhnutnou aktivitou pre zlepšenie spánku. Urobte čokoľvek, aby ste svoje telo dostali do pohybu a zapotili sa pri tom.

4. Pozrite sa na prostredie, v ktorom spíte. Má vaša izba správnu teplotu? Jej teplota by mala byť v rozmedzí 16 až 21 °C. Izba by mala byť chladná, bez svetla a hluku.

5. Pozrite sa na svoje vankúše a matrace. Prispievajú k dobrému spánku? Ak nie, existuje veľa rôznych predajní s informovaným pracovným personálom, ktorý vám môže poskytnúť nejaké návrhy na zmenu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: powerofpositivity.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*