Očko dnu, očko von, očko dnu, očko von. Rytmický a opakujúci sa charakter pletenia je bezpochyby upokojujúci i potešujúci.
Zrejme ste si o pletení či vyšívaní nikdy nemysleli, že by sa mohlo jednať o nejakú praktiku trénovania všímavosti alebo dokonca formu meditácie.
S potešením vám preto chceme oznámiť, že aj neuroveda konečne dobehla zameškané v oblasti aspektov zdravia mozgu, ktorým sa tiež začína hovoriť „nová joga“.
V tomto článku sa budeme venovať prevažne zisteniam vedcov ohľadne pletenia či vyšívania.
Zistenia však platia aj pre ostatné oblasti umeleckej tvorby – ako sú napríklad maliarstvo, sochárstvo, rezbárstvo, kreslenie či dokonca i obyčajné omaľovánky (a samozrejme mnohé ďalšie aktivity).
Čo zistil výskum ohľadne pletenia
Výskum ukázal, že pletenie a ďalšie formy práce s textilom, ako sú šitie, tkanie či háčkovanie, majú veľa spoločného s konceptom všímavosti a meditácie – všetky mali pozitívny vplyv na duševné zdravie a pohodu.
V online dotazníku, ktorý zahŕňal vyše 3545 ľudí venujúcich sa pleteniu, britská neurovedkyňa, terapeutka a špecialistka na terapie pletením Betsan Corkhillová, zistila, že vyše polovica respondentov hlásila pocity šťastia, ktoré v nich pletenie zanecháva.
Mnohí z nich dokonca tvrdili, že pleteniu sa venujú výhradne pre dosahovaný pocit relaxácie, odbúranie stresu a posilňovanie kreativity.
Štúdia našla výraznú súvislosť medzi frekvenciou pletenia a pocitmi šťastia a dobrej nálady u mnohých účastníkov. Tí, ktorí pletú často (viac ako 3 krát do týždňa) boli pokojnejší, menej smutní, trpeli nižšou mierou úzkosti a mali aj väčšie sebavedomie.
Corkhillovej štúdia dospela k záveru, že „Pletenie má významné psychologické a sociálne prínosy, ktoré prispievajú v zvyšovaniu kvality života.“
Zaujímavé bolo aj zistenie, že ľudia, ktorí sa pleteniu venovali v skupinách, boli ešte šťastnejší ako tí, ktorí plietli osamote. Dalo by sa teda povedať, že krúžky či nebodaj párty pletenia držia kľúče k zdraviu nášho mozgu.
10 prínosov pletenie s priateľmi pre mozog
Tuto nasleduje 10 prínosov, ktoré pletenie s vašimi priateľmi predstavuje pre zlepšenie zdravia vášho mozgu:
1. Zlepšuje mentálne schopnosti a zručnosti na riešenie problémov.
2. Podporuje sociálne interakcie.
3. Rozvíja všímavosť.
4. Rozvíja koordináciu očí a rúk, priestorovú orientáciu a jemnú motoriku.
5. Podporuje schopnosť učiť sa nové veci.
6. Zlepšuje schopnosť sústredenia sa na úlohu.
7. Zvyšuje aktívnu kreativitu.
8. Prináša pocit hrdosti z vytvoreného diela.
9. Učí trpezlivosti a vytrvalosti.
10. Podporuje zapamätávanie i rozpamätávanie.
Podľa správy zo štúdie „zručnosti a pocity získané z pletenia je možné neskôr využiť aj pre učenie sa techník ako sú meditácia, relaxácia či stimulácia, ktoré sú často vyučované na kurzoch zvládania bolestí či dokonca pri liečbe depresií.“
„Využívanie pletenia na dosahovanie meditačných stavov mysle by dokázalo priniesť výhody meditácie širším masám populácie, keďže si to nevyžaduje dlhý čas poznávania, akceptovania či učenia sa meditačným praktikám. Nastáva to prirodzene ako vedľajší účinok pletenia.“
Iní vedci prirovnávajú proces vykonávania umeleckej tvorby k vstupu do „stavu plynutia“.
Psychológ Mihály Csíkszentmihályi to popisuje ako „stav koncentrácie alebo úplného pohltenia vykonávanou aktivitou či situáciou. Je to stav, pri ktorom sú ľudia natoľko ponorení do vykonávanej činnosti, že sa zdá, akoby im na ničom inom nezáležalo.“
Podľa Corkhillovej, dokonca aj Einstein sa zvykol venovať pleteniu medzi jednotlivými vedeckými projektmi, aby upokojil svoju myseľ a vyčistil si myslenie.
Záver
Neurovedci až teraz začínajú chápať ako všímavosť, sústredenosť a meditačné vnímanie „plynutia bytia“ ovplyvňuje náš mozog.
Výskum ukazuje, že tieto činnosti zlepšujú depresiu, úzkosť, stres i zvládanie každodenného života a ťažkých situácií, ktoré môže život so sebou niekedy priniesť.
Zdroj: mindbodygreen.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- 10 najlepších potravín na zvýšenie dopamínu, ktorý pomáha byť sústredený, pozitívny a motivovaný
- Neurovedkyňa zistila, ako môžete mať v 50-ke mozog 25-ročného človeka
- Ako zásobiť náš mozog dopamínom a už nikdy necítiť smútok, stres či depresiu
- 4 spôsoby aktívnej meditácie, keď neviete sedieť bez pohybu
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
moc děluji vaší moudré redakci,člověk se mnohé doví a může číst díky sestavení webu tak dlouho,dokud sám chce a stále se něco rozumného dozvídá. Přeji vám krásné a kidné prožívání vánočních svátků a mnoho invence a chuti do života i v roce příštím P.F. 20125