Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakazovanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

Nie je jedno, na ktorej strane spíte. Zistite, čo je zdravšie


vhodna-strana-pre-spanok

Nie každý vie, že pozícia, ktorú si vyberieme na spanie, má výrazný vplyv na naše trávenie a tým aj na zdravie.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že napríklad už v dávnych časoch si mnísi po každom jedle išli aspoň na 10 minút ľahnúť. Tým výrazne uľahčili celému procesu trávenia.

Stop Candida

Tiež nie je náhoda, že Indovia, ale aj tradičná ayurvedská medicína odporúčajú si po jedle na chvíľu ľahnúť.

Nie však na hociktorú stranu. Ležať musíte na ľavom boku.

Prečo práve ľavý bok?

Dôvodom je to, že náš tráviaci aj lymfatický systém sú stavané tak, že optimálne pracujú pri ležaní na ľavom boku.

V prípade lymfatického systému väčšina našich lymfovodov smeruje do hrudného miazgovodu.

Ten sa nachádza na ľavej strane, rovnako ako slezina, ktorá je jedným z hlavných orgánov lymfatického systému.

Keďže lymfatický systém nemá vlastnú pumpu, ktorá by ho poháňala, spoliehať sa musí len na zemskú gravitáciu.

Stop Candida

Pri ležaní na ľavom boku sa tak lymfatická tekutina ľahšie pohybuje tým správnym smerom.

Orgány tráviaceho systému, ako sú pečeň či žlčník, sú schopné správne vylučovať tráviace šťavy (žlčník) a odvádzať metabolické produkty (pečeň) tiež vtedy, keď ležíme na ľavej strane.

V prípade žalúdka je v ňom skonzumované jedlo vhodne umiestnené a správne sa trávi opäť vtedy, ak ležíme na ľavej strane.

Pre lepšie pochopenie a vizualizáciu toho, čo sa v žalúdku deje pri ležaní na pravom a ľavom bodu, si pozrite nasledujúci obrázok:

Záver

Je všeobecne akceptovaným pravidlom, že nikdy by sme nemali ísť spať s plným žalúdkom.

To samozrejme stále platí aj naďalej.

Ak si však po jedle radi chvíľu zdriemnete, môžete to teraz robiť s pokojným svedomím. Uistite sa len, že pri tom ležíte na ľavom boku.

Liečba osteoporózy

Zdroj: Sleep On The Left Side Is Good For Health

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobrý den,
    jen bych se chtěla podělit o poznatek z jiného článku, že je dobré spát na pravém boku, protože je méně tělem zatěžováno srdce, které je tím pádem nahoře a nemusí vyvíjet tolik námahy pro svou činnost. Jen by mě zajímalo, jestli je lepší jen jedna možnost, nebo záleží pro jaký účet volíme polohu při spánku.
    Díky za odpověď
    P.S. Spím na pravém boku, automaticky mimo vědomé rozhodnutí se tam před usnutím překulím. Jak změnit toto?

    • Presne tak ! Asi pre zazivaci trakt je lepsia lava strana na spanie, ale to velmi zatazuje srdce ktore musi vynalozit vacsiu namahu na pumpovanie krvi von zo srdca. Niektori ludia pri tom dostanu busenie srdca a vtedy este viacej tato poloha nieje vhodna.

  2. zaujimave, ze ludia „by nikdy nemali ísť spať s plným žalúdkom“, ale zvieratka chodia spavat iba s plnym zaludkom. zasa sa raz niekto snazi cloveka odtrhnut od prirody…

  3. Ja mám skúsenosť, že naozaj ľavá strana pre trávenie je naozaj najlepšia, napr. pre uvoľnenie kŕčov, stačí si ľahnúť na ľavú stranu a uvoľnia sa, na pravej to nefunguje. S tým srdcom pre ľavú stranu je to naozaj tak, že viac zaťažuje srdce a cítiť väčšiu záťaž a preto si to musíme regulovať podľa potreby ako to cítime 😀

    • Srdcovocievny systém je z hľadiska fyzikálneho systémom spojených nádob. Pokiaľ by prietok krvi v systéme bol voľný, nepotrebovalo by srdce temer žiadnu námahu na zachovanie prietoku. Hlavný odpor prietoku krvi kladie kapilárny systém, ktorý svojimi malými prietočnými prierezmi nedovoľuje voľný prietok. Keďže zmenou polohy tela sa tento odpor nemení, je jedno na ktorej strane spíte. Ak niečo cítite, je to skôr dôsledok vonkajšieho tlaku na srdce.

  4. Vladimír Jurišta

    odborníci, nemôžte celú noc spať na jednom boku. Váš ramenný kĺb by skolaboval. Vaše podvedomie kašle na vaše názory, riadi si to podľa seba, a preto sa v noci otočíte aj viackrát.

Pridajte komentár

*