Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

Nová štúdia zistila, ktoré sú najčastejšie príčiny rakoviny


Nová štúdia zistila, ktoré sú najčastejšie príčiny rakoviny

Do akej miery je rakovina chorobou životného štýlu?

Vedci z kanadskej University of Calgary sa to rozhodli presne zistiť v nedávnom výskume na základe údajov z Rakovinového registra provincie Alberta.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zistili, že riziko rakoviny nielenže úzko súvisí so životným štýlom človeka, ale že sa dá aj rýchlo zmeniť vo váš prospech – keď máte tie správne údaje.

To znamená, že je možné výrazne znížiť šancu na vznik rakoviny vykonaním len niekoľkých jednoduchých zmien životného štýlu.

A ak chcete vedieť, nakoľko životný štýl človeka vplýva na jeho úroveň rizika rakoviny, tak je to niečo málo nad 40%.

Presnejšie povedané, vedci odhadli, že 40,8% prípadov náhodnej rakoviny „sa dalo pripísať“ 24 faktorom, ktoré špecifikovali vo svojom výskume. Ale citujme samotných vedcov:

„Celkovo odhadujeme, že 40,8% prípadov náhodnej rakoviny sa dalo pripísať 24 faktorom obsiahnutým v analýze.

Za najväčšiu rakovinovú záťaž bol zodpovedný tabak tvoriaci asi 15,7 % všetkých náhodných prípadov rakoviny (2 485 prípadov), po ktorom nasledovala fyzická nečinnosť a telesná nadváha, zodpovedajúce za asi 7,2 %, resp. 4,3 náhodných prípadov rakoviny.“

Rizikové voľby životného štýlu

Vo svojich predpokladoch si boli vedci celkom istí. Podľa poznámok štúdie tými 24 priradenými rizikovými faktormi boli:

  • fajčenie (pasívne aj aktívne)
  • nadváha či obezita
  • nedostatočná fyzická aktivita
  • nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny
  • nedostatočný príjem vlákniny
  • nadmerná konzumácia červeného a spracovaného mäsa
  • nedostatočný príjem vápnika a vitamínu D
  • konzumácia alkoholu
  • orálna antikoncepcia a hormonálna liečba
  • Epstein-Barrovej vírus
  • vírusy hepatitídy typu B a C
  • ľudský papilomavírus
  • Helicobacter pylori
  • znečistenie ovzdušia
  • prirodzené a umelé UV žiarenie
  • radón a vedľajšie produkty dezinfekcie vody

Na základe údajov dokázali vedci dospieť k záveru, že celý rad osobných rozhodnutí, ktoré sú jednotlivcom dostupné, ich vlastne otvára vyšším rizikám vzniku nejakej formy rakoviny.

Konkrétne sa ujasnilo, že s rizikami jednotlivého druhu rakoviny veľmi súvisí jedlo. Zároveň pomáha predchádzať rakovine cvičenie a vyhnutie sa ďalším bežným faktorom prostredia.

Stop Candida

Vedci sa zmienili o atributívnych položkách, ako sú „prispôsobiteľný životný štýl a faktory rizika prostredia“, čo značí, že tieto veci sa dajú zmeniť a ich účinky na mieru rizík druhov rakoviny sa dá zvrátiť.

Okrem toho výskum zistil, že ženy majú celkový odhad populačného rizika mierne vyšší, predstavujúci 42,4 %, v porovnaní s mužmi, u ktorých tvorí len 38,7 %.

Závery výskumu

Hoci sa údaje zozbierané vedcami môžu ukázať ako nesmierne užitočné, stále nie sú úplné.

Vlastne aj sami výskumníci priznávajú, že údaje o hladine expozície populácie „boli nepostačujúce“, prinajmenej v jednej oblasti, ktorú chceli preskúmať – ožarovania na liečebné účely.

Tu boli použité odborné odhady.

Na základe všetkých zozbieraných údajov a odhadovaných výsledkov štúdia uzatvára, že 40,8%  rakovín pripisovaných premenlivému životnému štýlu a rizikovým faktorom prostredia sa dá ľahko pochopiť.

K rakovinovej záťaži najviac prispievali fajčenie tabaku, fyzická nečinnosť a nadmerná telesná hmotnosť.

To značí, že keby človek dokázal zo svojho životného štýlu vylúčiť tieto tri  veci, mohol by svoje riziko rakoviny účinne znížiť.

Vždy je užitočné mať na pamäti, že nejakú silu máte stále vo vlastných rukách aj v prípade niekedy smrteľnej a nekonečne desivej rakoviny.

Prečítajte si ďalšie užitočné tipy o prevencii rakoviny na našej stránke v kategórii Rakovina.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je zvláštne, že vedci po stovkách a možno až tisícoch rokoch zložitého bádania prichádzajú na to, čo zvieratá vedia a čím sa riadia odjakživa.

    • Lebo „vedci“ sú … paraziti ? Závislí na – grantoch ! Stačí pozrieť príklady : Mistrík , alebo Drahoš ?… Najlepší a najľahší spôsob , ako prežiť , je – parazitovať ! K tomu stačí … opisovať ? Od TVORCOV !

  2. Sledujem TV program Moja diagnóza. Zdravotné problémy, o ktorých sa tam hovorí, sú v podstate riešené až v záverečnej fáze (rakovina, výmena kĺbov, diabetes, srdcovocievne choroby). Ide vlastne o riešenie následkov a nie príčin. Skoro všetky združenia pacientov (napr. žlté narcisy), ktorí sú zasiahnutí civilizačnými chorobami, kladú dôraz na prevenciu. Nie však na prevenciu príčin, ale na prevenciu, ktorá rieši len následky. Vo väčšine prípadov s neúspešnými výsledkami, resp. recidívou alebo s výrazne zníženou kvalitou života. To by sa malo zmeniť. A treba začať od vzdelávania v školách. Pred časom chcela v Nemecku ministerka školstva zaviesť výučbu o zdravom životnom štýle a výžive. Myslíte, že jej návrh prešiel? Ani omylom. Ak sa tento stav nezmení, môžu VŠ chŕliť tisícky nových lekárov, stavať v každom meste nové nemocnice, zdravotný stav populácie sa bude len zhoršovať. To je vidieť už teraz, plné čakárne i nemocnice a perspektíva nie je ružová.

  3. Emily, to bude asi tím, že
    1. že mezi zvířaty neexistují „vědci“ ani páni „doktoři“, kteří by je kvůli svojí trvalé nenasytné touze po mamonu hnali pro sebe potřebným směrem
    2. že zvířata na rozdíl od nás asi mají zdravý „selský rozum“, žijí si podle svého, jak to cítí.

    Všimněte si, že někteří chudáci tzv.domácí mazlíčci kterými bývají ve velké většině psi a kočky, žijící hodně těsně s lidmi, krmení zpracovanými krmivy a nuceni s nimi prožívat společenské stresy, mívají podobné nebo dokonce stejné zdravotní potíže fyzické i psychické jako lidé, včetně rakovin. Taková oblíbená psí a kočičí plemena už mají postupně se svými předchůdci málo společného.
    Kočky se sice polidšťování brání víc, ale taky je to čeká…a asi po několika generacích i doma chované želvy, papoušky, atd.
    Ačkoliv my lidé jsme součástí přírody, děláme nebo většina jsme nuceni konat proti ní. Kdo by se tomu chtěl postavit, nemá v tom silném a rychlém proudu šanci.
    Přesto VĚŘÍM, že si s námi Příroda poradí.

  4. Zaujimavy vyskum, len tam zabudli napisat najdolezitejsiu veci, ze hlavnou pricinou rakoviny je prilis vysoky prijem cukru, sladidiel a skrobov! Ako bolo viackrat skumane, cukry a skroby sposobuju zapaly, a zapaly sposobuju rakovinu! Divne je, ze tento davno znamy fakt „zabudli“ do studie zaclenit! Kazdy nech si urobi mienku PRECO ASI?!

  5. podla mna hlavnou pricinou akejkolvek choroby je stres , ak vynechame vonkajsie vplyvy ako je radioaktivne ziarenie napr.
    ludsky organizmus je jeden celok, myslenie je jeho sucast a znesie len urcite mnozstvo negativneho myslenia, potom choroba udrie na najslabsie miesto v tele, co je samozrejme individualne
    preto niektori ludia nedostanu nikdy rakovinu, kedze mali stastie a zili bez stresu a niektori v strese dostanu inu chorobu, postihujucu niektory slabsi vnutorny organ

    rakovina deti je sposobena stresom matky pocas tehotenstva

    • Áno, stres je veľký nepriateľ zdravia – zvýši sa tep, aj telesná teplota, dostaví sa búšenie srdca, začíname sa potiť, stiahne sa nám žalúdok atď., atď. No niečo mi tu aj tak stále ešte chýba…

      Aj zvieratá žijúce vo voľnej prírode zažívajú stres. V zime z nedostatku potravy i z nadmerného chladu, v lete zas zmorené smädom musia celé kilometre putovať za zdrojom vody, čo ich na našich preplnených cestných komunikáciách neraz stojí život. No a po celý čas žijú v neustálom strehu pred vyhladovanými predátormi – to si my ľudia (bez akútnej hrozby infarktu) nevieme ani predstaviť.
      Tipujem, že ten „pes bude zakopaný“ kdesi tam, že tie nemé tváre napriek svojmu ťažkému životnému údelu sú oveľa, oveľa ODOLNEJŠIE, než my ľudia. Ony totiž – na rozdiel od komplikovaného človeka – od svojho zrodu až po svoj prirodzený koniec konzumujú VÝLUČNE pôvodné potraviny, určené presne ich vlastnému živočíšnemu druhu.
      Aké množstvo takýchto potravín „na mieru“ má v svojom dennom jedálničku rozumom obdarená ľudská bytosť? Veď my dodnes ani poriadne nevieme, ktoré by to mali byť. A koľko percent z nich ponecháme až do okamihu konzumácie v prirodzenom stave?
      Ak by sa čírou náhodou predsa len našiel niekto, u koho počet tých percent predstavuje iba jednociferné číslo (čo nepredpokladám), tak sa mu prídem pokloniť a od návratu domov až do konca svojho života sa budem riadiť podľa jeho vzoru.

  6. Všetci majú pri vzniku rakovinového ochorenia trochu svojej pravdy ale je to všetko trochu inak. Dominantný karcinogén je fajčenie, hneď za ním je inhalácia radónu v ovzduší obydlí a ostatných budov. Je potrebné si uvedomiť, že fajčeniu sa oddáva len asi 20 % obyvateľov, ale radónu v budovách sme vystavení všetci a že to často nie je šetrné ožarovanie ukazujú výsledky merania priemernej objemovej aktivity radónu v obydliach organizované Združením pre reguláciu rizika z radónu v rámci programu Občianska sebaobrana proti rakovine pľúc z radónu v budovách.

Pridajte komentár

*