Po tom, čo si zázvor (Zingiber officinale) získal „patričnú pozornosť“ výskumníkov celého sveta, klinické skúšky potvrdzujú, že zázvor slúži ako životaschopná protilátka a ochranný prostriedok pred rôznymi negatívni vplyvmi.
Napríklad pred silnou otravou takými chemikáliami, ako sú pesticídy, environmentálnym znečistením, ťažkými kovmi, bakteriálnymi a hubovými toxínmi, a dokonca aj niektorými škodlivými kozmetickými výrobkami a liekmi.
Štúdia uverejnená v časopise Food and Chemical Toxicology potvrdzuje ochranné účinky zázvoru a jeho fytochemických látok pred prírodnými, chemickými a ožarovaním vyvolanými toxicitami.
Má tiež celý „arzenál metabolitov“ s početnými zdravotnými prínosmi, vrátane antioxidačných, protizápalových a antiapoptopických (vyvolávajúcich programovanú smrť buniek) vlastností.
Výskumníci dospeli k záveru, že vlastnosti zázvoru by mohli (a mali) podnietiť k ďalšej štúdii ohľadom zmiernenia poškodenia ožarovaním a chemoterapiou pri liečbe rakoviny, ako aj spôsobov jeho využitia na kompenzáciu niektorých už zmienených toxínov, a tiež priemyselných znečisťujúcich látok, alkoholu a liekov na predpis.
Jeden zo stavov, ktorý pri užívaní zázvoru zaznamenal nesmierne zlepšenie, je nealkoholová tuková choroba pečene (NAFLD).
Jedna štúdia uviedla, že pri tomto chronickom stave, dosahujúcom rozmery epidémie, funguje niekoľko mechanizmov a jedným z jeho hlavných prispievateľov je zápal.
Existuje dôkaz, že užívanie zázvorových prípravkov či zvýšenie podielu zázvoru vo vašej strave by mohlo zvýšiť účinnosť zásahov do životného štýlu, akými sú úprava stravy a zvýšená fyzická aktivita, v porovnaní len s takýmito zásahmi samotnými.
Je vlastne dokázané, že pri obezite a tukovej chorobe pečene (obe sa pripisujú chorej pečeni), by sa zázvor mohol osvedčiť nielen ako základná stratégia pre detoxikáciu pečene, ale aj ako podporná stratégia.
Pokus a omyl v štúdiách o zázvore
V oblastiach Indie a Číny má zázvor už celé tisícročia ďaleko širšie využitie než len na dodávanie sladko-štipľavej chute jedlám a nápojom.
V priebehu času sa osvedčil ako obľúbený liek na zmiernenie bolestí hlavy, žalúdočnej nevoľnosti, najmä nevoľnosti pri jazde a na liečenie niektorých problémov súvisiacich so zažívacím zdravím, ako aj bolesť a zápal z artritických stavov, a tiež mnohých ďalších.
Ale až do tohto storočia využívali štúdie s názvami velebiacimi prínosy zázvoru na stavy, ako je obezita, za pokusné subjekty radšej potkanov než ľudí.
Dr. Michael Greger, tvorca webovej stránky Nutrition Facts, cituje štúdiu z roku 2017, ktorá naznačuje, že „nedostatok klinických štúdií sa dá pripísať početným faktorom, vrátane etických problémov a nedostatku komerčnej podpory“.
Vo zverejnenom videu sa Greger ironicky pýta:
„Počkať, prečo vlastne nerobia klinické štúdie na ľuďoch? Nedostatok klinických štúdií sa dá pripísať, napríklad etickým problémom a nedostatku komerčnej podpory.
Nedostatok komerčnej podpory chápem. Zázvor je skoro zadarmo. Kto by takú štúdiu platil? Ale etické problémy? Hovoríme len o kŕmení ľudí nejakým zázvorom!“
Všíma si, že veľa štúdií o zázvore a jeho vplyve na chudnutie bolo relatívne jednoduchých a lacných, no občas vychádzajúcich z nesprávnych predpokladov.
„Možno je konzumácia zázvoru len známkou tradičnejších, menej Západom poznačených nezdravých jedál,“ tvrdí. „Neviete to – dokým to neotestujete.“
Zretele pre testovanie účinkov zázvoru na ľuďoch
A tak bol vykonaný náhodný kontrolný pokus na posúdenie výsledkov užitia 1 čajovej lyžičky zázvoru (v hodnote asi 5 centov, poznamenáva Greger) rozpusteného v čajovom hrnčeku horúcej vody.
Účastníci, ktorí vypili „horúci zázvorový nápoj“, udávali, že sa po ňom cítili oveľa menej hladní. Pri ďalšom pokuse potom pre „kontrolu“ použili výskumníci len horúcu vodu. Keby však subjekty vedeli, kedy pijú a kedy nepijú zázvor, vstúpil by do hry placebo efekt.
Aby to vyriešili, uvažovali vedci o „napchatí“ na prášok podrveného zázvoru do kapsulí, ktoré subjekty pre dvojito slepú štúdiu prehltnú. Potom si to však rozmysleli — kvôli možnosti, že by sa aspoň časť účinkov zázvoru mohla prejaviť prostredníctvom chuťových receptorov na jazyku.
Greger vysvetľuje:
„Nie všetky účinky však boli len subjektívne: štyri hodiny po vypití sa u zázvorovej skupiny v porovnaní s kontrolnou skupinou zvýšila rýchlosť metabolizmu, hoci v predošlej štúdii, kde do jedla pridali čerstvý zázvor, žiadny nárast rýchlosti metabolizmu nenastal.
Výskumníci usudzujú, že by to mohlo byť ´kvôli inej metóde podania zázvoru´, podaniu čerstvého namiesto sušeného. A pri sušení zázvoru sa vytvárajú dehydrované produkty, ktoré možno majú jedinečné vlastnosti.“
Výskumníci zistili, že účastníci štúdie, ktorí pili zázvorový čaj, udávali pocit väčšej sýtosti a plnosti než tí, čo mali ako kontrolný nápoj horúcu vodu.
Faktom je, tvrdí Greger, že až do roku 2012, kedy 44 pacientom s diagnózou NAFLD prikázali konzumovať po dobu 12 týždňov denne 1 čajovú lyžičku zázvoru, nebola nikdy vykonaná „náhodná, dvojito slepá, placebom overená štúdia o zázvore a chudnutí.
Tentoraz však bol zázvor skrytý v kapsulách. Uvádza tiež:
„Všetkým povedali, aby ´vo svojej strave obmedzili príjem cholesterolu´ … a aby prijímali viac vlákniny a cvičili. Zlepšiť by sa teda mala aj placebo skupina.
Zlepšila sa však nejako špeciálne zázvorová skupina?
Áno. Každodenná konzumácia jedinej čajovej lyžičky mletého zázvoru denne ´mala za následok významné zníženie hladín zápalového markera´, zlepšenie v testoch fungovania pečene a pokles pečeňového tuku. A to všetko vďaka zázvorovému prášku v cene 5 centov za deň.“
„Overte si to,“ hovorí Greger. „Žiadna zmena u placebovej skupiny, zato však pokles u zázvorovej skupiny – hoci telesný tuk sa odhadom fakticky nezmenil, v čom je celá pointa.“
Jeho ďalšou otázkou bolo, či by sa dal zázvor použiť na odstránenie tuku z konkrétnych orgánov, napríklad pečene. Napokon, predošlé štúdie, ako aj jedna ďalšia vykonaná v roku 2012, naznačili, že „liečba zázvorom zlepšuje fruktózou spôsobené stukovatenie pečene… u potkanov“.
Greger zľahka ironicky poznamenal, že na chudnutie, aj na fruktózou spôsobené stukovatenie pečene by rovnako dobre fungovalo, „keby ich hlavne nekŕmili takým množstvom cukru“.
Ochranné účinky gingerolu a ďalších rastlinných zložiek pred žiarením
Stránka Nutrition Facts sa zaoberá tým, ako zložky v koreni zázvoru chránia biele krvinky in vitro (v skúmavke alebo v Petriho miske) pred genetickým poškodením, spôsobeným vystavením ožarovaniu pri liečbe rakoviny.
Vedcov zaujímali prvky v rastlinných potravinách predchádzajúce ochoreniu a, ako tvrdí Greger, „našlo sa veľa rôznych rastlinných produktov, ktoré in vitro poskytovali celým radom mechanizmov ochranu pred poškodením ožarovaním“.
Problém s ožarovaním pri liečbe pacientov s rakovinou je ten, že k vedľajším účinkom patrí poškodzovanie normálneho tkaniva.
Zložky, chrániace pred ožiarením, nachádzajúce sa v zázvore, ako aj v bobuliach goji (kustovnici čínskej), cesnaku a kurkume, vedia selektívne chrániť normálne tkanivá pred poškodením ožiarením.
Zároveň to umožňuje použitie vyšších dávok ožiarenia rakovinových buniek a „možné vyliečenie“, uvádza jedna štúdia.
Lenže „syntetické zložky sú vo svojich optimálnych koncentráciách toxické“, čo je dôvod, prečo boli skúmané intervencie na rastlinnej báze. Ochranné účinky pred žiarením majú zázvor a jeho fytochemikálie, vrátane zingeronu.
Štúdie príslušných mechanizmov naznačujú, že jeho antioxidačné zložky likvidujú voľné radikály a bojujú proti zápalu, pričom sú tiež antiklastogenické – chrániace pred poškodením alebo prerušením chromozómu. Čo je zingeron?
„Je to fytonutrient, nachádzajúci sa vo varenom koreni zázvoru. Pálite na bunky nejakými gama lúčmi a keď pridáte fytonutrienty zázvoru, máte menej poškodenú DNA a menej voľných radikálov.
Dokonca ho porovnali s hlavným liekom, podávaným injekčne ľuďom na chorobu z ožiarenia a zistili, že zložky zázvoru sú 150-krát účinnejšie a bez vážnych vedľajších účinkov lieku samotného.“
Ďalší prostriedok na rastlinnej báze s podobným účinkom je medovka lekárska. Zistilo sa, že čaj z nej má ochranné prínosy pred ožarovaním, spôsobeným oxidačným stresom, ktorému je vystavovaný personál rádiológie.
Bolo zistené, že ľudia, ktorí obsluhujú röntgenové prístroje, trpia poškodením chromozómov a v porovnaní s iným nemocničným personálom majú vyššie hladiny oxidačného stresu.
Nanešťastie, priamo poškodzovať DNA môžu nielen röntgenové lúče. Najväčšiu pohromu spôsobujú žiarením vytvárané voľné radikály.
Je tu však dobrá správa: päťdesiatpäť členov personálu rádiológie požiadali, aby dvakrát denne po dobu 30 dní pili výluh medovky lekárskej, pričom im výskumníci merali lipidovú peroxidáciu, poškodenie DNA, katalázu, superoxid dismutázu, myeloperoxidázu a peroxidázovú aktivitu glutatiónu. Všetky markery potom ukazovali významné alebo výrazné zlepšenie.
Greger cituje štúdiu:
„Takže, čo sa stalo? Zvýšila sa hladina antioxidačných enzýmov v ich krvnom riečisku a klesla hladina poškodenia voľnými radikálmi.
To vedie k záveru, že ´orálne podávanie medovkového čaju môže byť nápomocné pri ochrane personálu rádiológie pred ožarovaním, vytváraným oxidačným stresom a vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam zlepšovať antioxidačný obranný systém, najmä enzymatickú ochranu´.“
Čím ďalším je ešte zázvor známy?
Po rokoch skúmania bolo zistené, že zázvor dramaticky mení hru v niekoľkých oblastiach ľudského zdravia. Okrem toho, že je protizápalový a silný antioxidant, má aj antimikrobiálne vlastnosti, ktoré bojujú proti predčasnému starnutiu.
V odpudivo vyzerajúcom podzemku nájdete aj gingeroly, shogaoly a paradoly, menej známe, no účinné zložky. Štúdia uvádza celý rad oblastí, ktoré užívaním zázvoru profitujú v liečbe a prevencii ochorenia. Patria sem:
- degeneratívne poruchy, ako sú artritída a reumatizmus
- zažívacie zdravie, ako sú poruchy trávenia, zápcha a vredy
- kardiovaskulárne poruchy, počnúc aterosklerózou až po hypertenziu
- tehotenská nevoľnosť a nevoľnosť pri jazde
- diabetes mellitus, výrazne znížená hladina glukózy v krvi
Ďalšou dobre zdokumentovanou oblasťou vo vzťahu k zázvoru, je prevencia rakoviny. Štúdie uvádzajú, že „zázvor a jeho bioaktívne molekuly sú účinné pri potláčaní šírenia kolorektálneho karcinómu, rakoviny žalúdka, vaječníkov, pečene, kože, prsníka a prostaty.
Preventívne vlastnosti sú vymenované v ďalšej štúdii, podľa ktorej je 6-shagaol účinnou zložkou v boji s rakovinou prsníka, najmä s jej kmeňovými bunkami.
Ďalšie prínosy zázvoru, či už čerstvého alebo vo forme výživových doplnkov, majú veľmi široký rozsah. Keďže sa dá užívať v práškovej forme na čaj, nastrúhaný aj kandizovaný na chutnú dávku silných antioxidantov, nie je nikdy neskoro skúšať experimentovať so spôsobmi, ako do svojej stravy dostať viac zázvoru.
Možno sa nikdy nedozviete, aký bol účinný v prevencii ochorenia a v pridaní rokov vášho života.
Zdroj: Dr. Mercola, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Mám otázku.
Prosim ako je to s cukrovkou? Moze aj cukrovkar pit zazvorovy caj?
Dakujem za odpoved.
Geletova
Nevidíme dôvod prečo by nemohol. Ak si chcete byť istá, tak sa poraďte s vaším lekárom. On by mal najlepšie vedieť či nejaké lieky, ktoré vám predpísal, nebudú v kontraindikácii s konkrétnymi potravinami alebo doplnkami stravy.
Zázvor má doslova širokospektrálne zázračné účinky v kombinácii
s inými prírodnými produktami na báze kvantovej
impulznej apiterapie a princípov vesmírnej Platonovej
a Einsteinovej geometrie…….najmä po excitačnom pôsobení pyramidálnych energií…….
Tvrdenie, ktoré si uviedol, znie veľmi zložito a kombinuje rôzne vedecké a pseudovedecké pojmy. Poďme si to rozobrať:
Zázvor: Je známy svojimi zdravotnými účinkami, ako sú protizápalové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti1. Pomáha pri trávení, zmierňuje nevoľnosť a môže znižovať bolesť2.
Kvantová impulzná apiterapia: Toto spojenie je nejasné. Apiterapia je liečba pomocou včelích produktov (med, propolis, včelí jed). Kvantová fyzika sa zaoberá správaním častíc na subatomárnej úrovni, ale spojenie týchto dvoch pojmov nie je vedecky podložené.
Princípy vesmírnej Platonovej a Einsteinovej geometrie: Platonova geometria sa týka ideálnych tvarov a foriem, zatiaľ čo Einsteinova geometria sa vzťahuje na teóriu relativity a zakrivenie priestoru a času. Tieto pojmy sú v kontexte zdravotných účinkov zázvoru irelevantné.
Excitačné pôsobenie pyramidálnych energií: Pyramidálne energie sú často spájané s pseudovedou a neexistuje vedecký dôkaz o ich účinkoch.
Celkovo, tvrdenie kombinuje vedecky podložené fakty o zázvore s pojmami, ktoré nemajú vedecký základ.
Odpoveď od Al.
Dobrý den, pokud mohu poradit. Zázvor si raději nastrouháme, krajně kolečka atd. jsou dost slabé a nemá to tak dobré efektivní účinky
Jano M.
21.8.2020
Ja konzumujem čerstvý zázvor ktorý si nastrúham, rozmixujem a pridám kečup. Dávam si to na maslový chlieb pod mäsové výrobky a je to veľmi chutné. Bez tejto zázvorovej nátierky si ani neviem predstaviť raňajky! Mohli by ste ale napísať ako zázvor pestovať v kvetináči, lebo ten kupovaný z Číny vraj nie je veľmi zdravý!
Pekný deň priatelia anglicky ginger,no u nás na slovensku máme
ĎUMBIER
Prajem krásny deň
majko