Obávaná infekčná mononukleóza: Prenos, príznaky a prírodná liečba


infekcna-mononukleoza

Mononukleóze sa hovorí niekedy aj ochorenie z bozkávania. Prenáša sa totiž hlavne slinami.

K nákaze však dochádza nielen pri bozkoch, ale napríklad aj pri zdieľaní príboru či pití z rovnakého pohára, ako nakazená osoba.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Čo je to za chorobu?

Napriek jej priam idilickému pomenovaniu, ani zďaleka nejde o žiadne príjemné ochorenie.

Postihuje hlavne malé deti, ale aj tínedžerov. Často ňou ochorejú žiaci na konci školského roka tesne pred záverečnými skúškami a písomkami.

Mononukleózu spôsobuje Epstein-Barrov vírus. Jej akútna fáza trvá zvyčajne niekoľko týždňov, avšak jej príznaky môžu pretrvávať aj nasledujúce mesiace či dokonca roky.

Väčšina dospelých ju prekonala v detstve. Aj po vyzdravení ale naďalej zostávajú nosičmi vírusu, ktorý sa pri oslabení tela môže kedykoľvek znovu aktivovať.

Dokonca sa predpokladá, že infekčná mononukleóza môže byť predzvesťou vzniku syndrómu chronickej únavy. Toto samo o sebe je dôvodom, aby ste k tejto chorobe pristupovali so všetkou vážnosťou.

Príznaky mononukleózy

Príznaky sa zvyknú líšiť podľa veku, v ktorom človek ochorie.

U dospelých a starších detí sú príznaky zvyčajne silnejšie ako u menších detí, ktoré v ojedinelých prípadoch nemusia mať žiadne prejavy tohto ochorenia.

Avšak na druhej strane, aj u malých detí môžu byť príznaky mononukleózy veľmi silné. Predpokladá sa, že to do veľkej miery to závisí od momentálneho stavu imunity a od toho, ako sa dokáže s vírusom popasovať.

Medzi najčastejšie príznaky mononukleózy patria:

  • opuchnuté lymfatické uzliny
  • opuchnuté mandle
  • bolesti hrdla
  • angíne podobné príznaky
  • vysoká a dlho trvajúca horúčka
  • únava (pri miernejšom priebehu môže byť jediným prejavom ochorenia)
  • vyrážky podobné osýpkam alebo šarlachu
  • strata chuti do jedla
  • bolesti hlavy
  • opúchanie očí
  • nočné potenie
  • niekedy aj zväčšená pečeň a slezina

Prenos ochorenia

Ako už bolo skôr spomenuté, toto ochorenie vyvoláva Epstein-Barrov vírus, ktorý sa rozširuje kvapôčkovou infekciou.

Najčastejšie k prenosu dochádza prostredníctvom slín (bozkávanie).

K ďalším spôsobom nákazy patrí napríklad používanie spoločných príborov, pohárov alebo pitie vody z rovnakej fľaše.

Infikovať sa môžete aj vtedy, ak na vašu tvár dopadnú kvapôčky od človeka, ktorý si práve kýchol alebo zakašľal.

Možné komplikácie

Hoci vo väčšine prípadov nemá prekonanie infekčnej mononukleózy žiadne trvalé následky, v niektorých prípadoch môžu byť komplikácie naozaj vážne.

Dochádza k nim hlavne pri neskorom rozpoznaní ochorenia, oslabenej imunite, zanedbávaní liečby alebo, ak ochorenie postihne starších ľudí.

Medzi tieto vážne komplikácie patrí:

  • Pľúcne komplikácie. Ide o najväčšie riziko pre pacientov. Dochádza k zväčšovaniu lymfatických uzlín na krku a v okolí dýchacej trubice. Tie tlačia na dýchacie cesty a spôsobujú ich zúženie. V ojedinelých prípadoch bez včasnej odbornej pomoci môže dôjsť dokonca aj k uduseniu, preto sa pri nadmerne zdurených uzlinách odporúča hospitalizácia. V extrémnych prípadoch dochádza až k ich chirurgickému odstráneniu.
  • Poškodenie pečene. Pohybovať sa to môže od mierne zvýšených hodnôt pečeňových testov až po vznik žltačky.
  • Komplikácie nervového systému. Sú síce zriedkavé, no môže dochádzať až k záchvatom (zvlášť pri vysokej horúčke) alebo k zápalu mozgových blán.
  • Zmeny krvného obrazu. Tie zahŕňajú znižovanie počtu bielych krviniek a odumieranie červených krviniek. Našťastie, ide len o prechodný stav, ktorý sa po skončení ochorenia upraví do normálu.

Štandardná liečba mononukleózy

Štandardná liečba u lekára, keďže sa jedná o vírus, zahŕňa len symptomatickú liečbu, nie liečbu príčin, čo je typické pre takmer všetky vírusové ochorenia.

Na jej správnu diagnózu sa vyžaduje laboratórne vyšetrenie krvi, aby sa nezamenilo s iným podobným ochorením, napríklad bežnou angínou. Krvný test sa zameriava na prítomnosť protilátok, prípadne aj na možné zvýšenie pečeňových hodnôt.

Lieči sa zvyčajne podávaním antipyretík (liekov proti horúčke), niekedy sa predpisujú aj antibiotiká a prípadne aj lieky proti únave.

V niektorých ťažších prípadoch, ktoré sa vyznačujú opuchmi hrdla, môže byť vyžadovaná hospitalizácia a následná nemocničná liečba.

Vtedy sa pacientovi podávajú protizápalové lieky, antibiotiká (ak sa pridružia bakteriálne infekcie) či dokonca kortikoidy, ktoré však môžu mať nepriaznivé vedľajšie účinky neskôr v podobe rozvrátenej imunity alebo iných zdravotných ťažkostí.

Nasadenie kortikoidov preto treba zvážiť len v tých najnevyhnutnejších prípadoch.

Prírodná liečba

Na rozdiel od štandardnej liečby sa prírodná liečba zameriava nielen na tlmenie príznakov ochorenia, ale aj na posilnenie organizmu a zvýšenie imunity.

Snaha je hlavne o to, aby telo zvládlo ochorenie rýchlejšie a aby choroba neprešla do chronického štádia, pri ktorom sa jej príznaky môžu vyskytovať ešte dlho po odznení jej akútneho štádia.

Základom prírodného prístupu sú

  • úprava stravy
  • užívanie bylín a doplnkov stravy na podporu obranyschopnosti organizmu
  • ostatné odporúčania

Úprava stravy

Pri infekčnej mononukleóze dodržujte nasledovné zásady stravy:

1. Nenúťte sa jesť veľké porcie. Keď ste stratili chuť do jedla, neobávajte sa, ona sa vám hneď, ako bude telo pripravené stráviť viac tuhého jedla, vráti.

Stop Candida

2. Jedzte nutrične výdatné jedlá. Obmedzte tuky a jedzte chudé mäso ako hydinu alebo ryby. K tomu nezabúdajte na dostatok ovocia a zeleniny.

3. Prijímajte dostatok tekutín. Pite hlavne čistú, nebublinkovú vodu.

4. Jedzte veľa polievok. Vyhýbajte sa však krémovým a ťažšie stráviteľným polievkam založených na smotane, mlieku alebo syre. Žiaduce sú vývary zo zeleniny, rýb, kuraťa (sliepky) alebo z hovädzieho. Pridajte do nich aj zeleninu, cibuľu, strukoviny a cesnak.

5. Pite veľa čerstvých ovocných a zeleninových štiav. Vhodné druhy zeleniny na odšťavenie sú mrkva, zeler, petržlen, červená repa (cvikla), kel a zázvor. Z ovocia sa odporúča bobuľové ovocie (jahody, maliny, černice, čučoriedky), ananás, pomaranče, grapefruit a mandarinky.

6. Vyhýbajte sa cukru. Štúdie ukázali, že už v priebehu pár minút po konzumácii cukru sa výrazne znižuje aktivita lymfocytov (bielych krviniek). Biele krvinky hrajú hlavnú úlohu v imunitnom systéme. Okrem toho, cukor zvyšuje tvorbu hlienov.

7. Ako alternatívu cukru jedzte med. Trocha surového nespracovaného medu je oveľa lepšia voľba a k tomu ešte aj upokojuje podráždené sliznice v hrdle.

8. Konzumujte nechtík lekársky. Je dobrý pre imunitný a lymfatický systém. Ak pestujete doma túto farbistú rastlinku, odtrhnite z nej lupienky kvetov a pridajte ich do šalátov alebo iných jedál.

Bylinky a doplnky stravy

Ďalšou nevyhnutnou súčasťou domácej liečby infekčnej mononukleózy je využívanie prírodnej sily byliniek a doplnkov stravy pre posilnenie imunity.

1. Bylinky na podporu imunity. Užívajte 2 krát denne niektorú z týchto byliniek vo forme tabliet alebo tinktúry: právenka latnatá (andrographis paniculata), echinacea, mačací pazúr, baptisia, nechtík lekársky, voduľka kanadská alebo olivový list.

2. Bylinky na zapálené hrdlo. Ak máte silno zapálené hrdlo, pridajte 5 gramov nechtíka lekárskeho, echinacei, voduľky kanadskej (Hydrastis canadensis) alebo myrhy do 30 ml vody.

Kloktajte to 3 krát denne. Po kloktaní to môžete vypľuť alebo aj prehltnúť. Ak to prehltnete, nemusíte už užívať kapsule či tinktúru uvedenú v predošlom bode.

3. Vitamín C a zinok. Tieto dve látky sú veľmi dôležité pre udržiavanie silného imunitného systému. Berte ich 2 až 3 krát denne v množstve podľa inštrukcií uvedených na obale týchto doplnkov.

4. Koreň líčidla amerického. Ide o veľmi účinnú rastlinu, zvlášť na opuchnuté uzliny a mononukleózu.

Je veľmi silná, vo vyšších dávkach až toxická, preto užívajte len 10 až 15 kvapiek tinktúry 3 krát denne. Najlepšie je užívať ju spolu s ostatnými bylinkami na podporu imunity uvedenými v predošlých bodoch.

5. Čaj z nechtíka. Okrem konzumácie lupeňov a tinktúry nechtíka si z neho môžete pripraviť aj čaj. Pite ho niekoľkokrát za deň.

6. Adaptogénne bylinky na únavu. Ak vám už ochorenie prešlo, no stále sa cítite unavení, odporúča sa užívať niektorú z adaptogénnych rastlín, ktoré obnovujú energiu a fyzickú odolnosť.

Do tejto skupiny rastlín patria: sibírsky ženšen, ženšen indiánsky (ašvaganda), koreň rehmánie, sladké drievko a kórejsky ženšen.

7. Bylinky na pečeň. V prípade, že mononukleóza zasiahla aj vašu pečeň, je dobré do protokolu zaradiť bylinky, ktoré majú na pečeň regeneračné účinky. Patria medzi ne: artičoky, koreň púpavy a pestrec mariánsky (najlepšie sú jeho drvené semená).

Viac podrobne o regenerácii pečene sme písali v tomto článku.

Ostatné odporúčania

Okrem stravy, byliniek a doplnkov stravy sa pri liečbe mononukleózy odporúča dodržiavať zopár ďalších zásad týkajúcich sa prevažne životného štýlu.

1. Dostatok spánku. Na zabezpečenie toho, aby sa z vašej infekčnej mononukleózy nestalo chronické ochorenie alebo únavový syndróm, vezmite si k srdcu radu popredného austrálskeho herbalistu Kerryho Bona.

On odporúča, aby ste aj vtedy, keď sa vám už vracia energia, chodili skoro do postele. Následne túto zásobu extra energie využite radšej na regeneráciu, ako na prácu alebo iné aktivity.

Dodržiavať uvedenú radu je zvyčajne obzvlášť problematické pre aktívnych tínedžerov, avšak pre kompletné vyliečenie je extrémne dôležité.

2. Necvičte ani nešportujte. Ako už bolo spomenuté vyššie, všetka energia by sa mala držať ako rezerva a využívať na regeneráciu. Môžete skúsiť krátke prechádzky alebo strečing, no viac nie.

3. Esenciálne oleje na energiu. Ak sa cítite príšerne unavení, vyskúšajte esenciálny olej z olivových listov. Na prepracovanosť je dobrý esenciálny olej z listov stromu hrab obyčajný.

4. Prehodnoťte svoju vyťaženosť. Položte si zopár otázok ako: Boli ste pred ochorením silne vyťažení či už pracovne alebo inými aktivitami (napríklad šport u detí)? Zvykli ste ísť až na hranu svojich limitov?

Ak áno, berte mononukleózu ako varovanie a v budúcnosti sa netlačte až za hranicu svojich fyzických či psychických možností.

Záver

Keďže ide o pomerne dlhý článok, na záver ešte zrekapitulujeme hlavné body prírodnej liečby, ktorých je vhodné sa pri mononukleóze pridržiavať:

Strava: Nenúťte sa do jedla, ak nie ste hladní, jedzte výživnú stravu, chudé mäso (hydina, ryby), polievky a čerstvé ovocie a zeleninu. Vyhýbajte sa cukru a pite dostatok tekutín, hlavne čistú vodu.

Bylinky a doplnky: Užívajte 2 krát denne bylinky na mononukleózu v kapsuliach či tinktúru alebo 3 krát denne ich kloktajte a následne prehltnite. Dodajte telu extra vitamín C a zinok. Pri únave užívajte adaptogénne bylinky.

Ostatné: Odpočívajte, nešportujte. Na rekonvalescenciu si doprajte skôr niekoľko týždňov ako len pár dní. Mononukleózu nepodceňujte, lebo sa vám môže vrátiť v chronickej forme.

Stop Candida

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Unavovy syndrom po mononukleoze je častý problém. Dokonca existuje slovensko-česká skupina pacientov trpiacich na únavový syndróm tu: https://www.facebook.com/groups/661691970549488/

  2. Dobrý deň prajem,

    prosím Vás o radu, ako môžem pomôcť svojmu synčekovi, má 5 rokov, ktorý v roku 2015 prekonal mononukleózu prvý krát. Teraz v roku 2017 v októbri mal zas prekonanú mono, potvrdená krvným testami, a zas sa mu to zopakovalo v novembri, presne mesiac po októbrovom ochorení. A pritom nechodil do škôlky, zdržiavali sme sa doma, občas išiel na prechádzku, keď bolo vonku, potom po mesiaci išiel na 2 dni do škôlky a na tretí deň rovnaké príznaky: vysoké teploty nad 39,5, ktoré trvali 3 dni, bolesti očí, hlavy, končatín, vyčerpanosť, nechuť k jedlu, únava, dokonca pre bolesti v nohách ani nevládal vstať. Rada by som mu pomohla posilniť imunitu, len neviem ktoré bylinky zo spomínaných môže aj 5 ročné dieťa. C vitamín užívame (cebion), b-komplex tiež, zinok som mu zatiaľ nedávala, tiež mu dávam sirup z hlivy ustricovej. Vopred Vám ďakujem za rady a pomoc. Mariana H.

Pridajte komentár

*