Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakázanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

Obrúsky do sušičiek a zmäkčovače prádla vám môžu spôsobiť astmu, vyrážky a dokonca i rakovinu


Chemikálie v obrúskoch do sušičiek vám môžu spôsobiť astmu, vyrážky, ba dokonca aj rakovinu

Vyšli ste si niekedy na prechádzku po svojej štvrti a zachytili závan z niečej vypranej bielizne? Ten voňavý pach nie je priateľský k životnému prostrediu a rozhodne nie je priateľský ani k vášmu telu.

Vône patria medzi päť najväčších alergénov na svete.

Prírodná liečba osteoartritídy

Vôňa z obrúskov do sušičiek a zmäkčovadiel tkanín je však zradne toxická. U neinformovaných užívateľov prispieva aj k celému radu zdravotných problémov a symptómov.

Obrúsky do sušičiek a zmäkčovadlá látok boli vytvorené na syntetické látky, aby sa zabránilo statickému priľnutiu. Sú určené k tomu, aby na látke zanechávali chemické rezíduum, najčastejšie sú to „kvaty“ (skratka pre kvartérne amóniové zlúčeniny).

Úmyslom výrobcu tiež je, aby vôňa bola dlhotrvajúca. Nazýva sa to stálosť vône. Tieto chemikálie ale môžu pri kontakte s kožou a vdychovaní spôsobovať alergické reakcie.

83,33 % všetkých zmäkčovadiel látok dostáva od Environmentálnej pracovnej skupiny známku 4 alebo 5.

Čo je v obrúskoch do sušičiek a zmäkčovačoch prádla?

Tieto vonné chemické látky nie sú prírodné, ale odvodené z početných chemických látok. Ide o známe karcinogény, ktoré u cicavcov spôsobujú poškodenie pečene a rakovinu.

Dr. Anne Steinmannová testovala emisie z ventilácie sušičky u 25 z najbežnejších značiek výrobkov na voňavú bielizeň a zistila toto:

1. Bolo emitovaných viac než 600 prchavých organických zložiek (VOC), z ktorých len dve boli uvedené na akýchkoľvek súvisiacich Kartách bezpečnostných údajov materiálov (MSDS).

Navyše, žiadna z chemikálií nebola uvedená v popise u žiadneho z 25 výrobkov. Namiesto toho sú tieto chemikálie uvádzané v nechránených kategóriách, ako sú „biologicky rozložiteľné povrchovo aktívne látky“, „zmäkčovadlá“ alebo „vôňa“.

2. Dve zo zistených VOC, acetaldehyd a benzén, sú Agentúrou pre ochranu životného prostredia (EPA) považované za karcinogénne a nebezpečné pri AKEJKOĽVEK úrovni vystavenia.

3. Sedem z VOC je označovaných za „nebezpečné látky znečisťujúce vzduch“.

4. Najvyššie tri koncentrácie VOC dosahovali acetaldehyd, acetón a etanol.

5. Len 25 % z VOC bolo klasifikovaných ako toxické či nebezpečné podľa federálnych zákonov.

„K väčšine nášho vystavenia nebezpečným znečisteniam dochádza v interiéri a hlavným zdrojom týchto znečistení sú naše spotrebiteľské produkty dennej potreby,“ hovorí Anne Steinmannová z University of Melbourne v Austrálii.

Podľa Agentúry pre ochranu životného prostredia USA (EPA) a Kariet bezpečnostných údajov materiálov (MSDS) sa vo výrobkoch na zmäkčovanie látok používajú tieto chemikálie:

Alfa-Terpineol – táto chemická látka je spájaná s poruchami mozgu a nervového systému, stratou ovládania svalov, depresiou a bolesťami hlavy

Benzylacetát – spájaný s rakovinou pankreasu

Benzylalkohol – táto látka, spôsobujúca podráždenie horného dýchacieho traktu, môže spôsobovať poruchy centrálneho nervového systému (CNS), bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, závrat a dramatické poklesy krvného tlaku

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Chloroform – je neurotoxický, anestetický a karcinogénny. Skutočne toxický pre váš mozog. Vdychovanie jeho výparov môže spôsobiť stratu vedomia, nevoľnosť, bolesť hlavy, vracanie, prípadne spojené so závratom a letargiou.

Etanol – ďalšia prísada na zmäkčovanie látok, ktorá je na zozname EPA Nebezpečného odpadu, spájaná s poruchami nervového systému.

Etylacetát – spôsobuje bolesti hlavy a je na zozname Nebezpečného odpadu EPA.

Linalool – v štúdiách táto chemická látka spôsobovala stratu svalovej koordinácie, poruchy nervového systému a mozgu a depresiu.

Pentán – spôsobuje bolesti hlavy, nevoľnosť, závrat, únavu, letargiu a depresiu.

Podľa stránky lesstoxicguide.ca:

„Zmäkčovadlá látok môžu obsahovať kvartérne amóniové zlúčeniny (kvaty) a imidazolidinyl, ktoré sú známe tým, že sa z nich uvoľňuje formaldehyd.

Približne 5 % ľudí je na kvaty extrémne citlivých. Môžu spôsobovať celý rad astme podobných príznakov, vrátane zástavy dýchania.

Vystavovanie sa formaldehydu môže spôsobovať bolesť kĺbov, depresiu, bolesti hlavy, chronickú únavu a celý rad ďalších príznakov. Pri laboratórnych testoch spôsoboval formaldehyd rakovinu a poškodenie DNA.“

Obvyklé príznaky vystavenia vplyvu zmäkčovačom a obrúskom do sušičiek

Obrúsky do sušičky a zmäkčovače prádla obsahujú celý rad chemických látok, ktoré vám môžu prechádzať krvno-mozgovou bariérou a navyše sú mnohé vône vyrábané z ropy a môžu byť neurotoxické.

Chemikálie môžu zvyšovať citlivosť vášho imunitného systému a zvyšovať vašu mieru toxicity, vďaka čomu viac reagujete na každú expozíciu.

Kvôli veľkému množstvu chemických látok v obrúskoch do sušičiek nie je možné uviesť všetky ich nepriaznivé reakcie, toto je však zoznam tých obvyklých:

  • alergická astma
  • mozgová hmla
  • rakovina
  • problémy s koncentráciou
  • dráždenie očí
  • letargia
  • nevoľnosť
  • ochorenie dýchacích ciest
  • svrbenie kože
  • vrodené chyby
  • poruchy endokrinného systému
  • poruchy centrálneho nervového systému
  • závrat
  • bolesti hlavy
  • migrény
  • vyrážky
  • problémy s nosovými dutinami
  • vracanie

Asociácia kliník pre choroby z povolania a životného prostredia je poprednou medzinárodnou autoritou na astmu.

Mnohé z chemikálií v obrúskoch do sušičiek a avivážiach považuje za „astmagény“, teda látky, ktoré môžu u inak zdravých ľudí spôsobiť vznik astmy.

Keďže astma postihuje 1 z 10 detí, mali by sme sa týmto produktom na pranie a sušenie vyhýbať.

Alternatívy k avivážiam a obrúskom do sušičiek

1. Používajte vlnené guľôčky. Sú 100% prírodné a účinné pri odstraňovaní statického priľnutia, záhybov a tiež zmäkčujú látky.

2. Používajte odev z prírodných vlákien. Nevytvárajú statické priľnutie ako syntetické látky.

3. Na odstránenie statického priľnutia pridajte do pracieho alebo vyplachovacieho cyklu trochu octu.

4. Šatstvo sušte vonku na šnúrach na bielizeň alebo vnútri na sušiakoch.

5. Šatstvo pozberajte skôr, ako bude úplne suché a zaveste ho. Malé množstvo zvyšnej vlhkosti zabráni vzniku statického priľnutia.

Liečba osteoporózy

Zdroj: getholistichealth.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*