Znížite si za 28 dní vysoký krvný tlak prírodnou cestou, bez užívania škodlivých liekov na predpis a natrvalo! Zistiť viac

Ako sa chrániť pred škodlivými účinkami elektrického poľa (zo zástrčiek a spotrebičov)


Elektrické pole a jeho škodlivé účinky (zástrčky a domáce spotrebiče)

„Ak by mali kedysi kozmonauti na Mesiaci so sebou mobil, bol by to pre pozorovateľa na Zemi druhý najsilnejší signál mikrovlnného žiarenia.“

Prvým by bolo Slnko… To len aby ste si vedeli predstaviť, čo za príšeru nosíte takmer každý z vás vo vrecku, či v kabelke.

Prírodná liečba osteoartritídy

Ale pekne po poriadku, nepredbiehajme. V prvej časti nášho cyklu článkov o ochrane pred elektromagnetickým smogom sa budeme zaoberať elektrickým poľom.

Neskôr v nasledujúcich častiach bližšie popíšeme, ako sa chrániť pred ďalšími dvoma typmi elektromagnetického žiarenia, ktorými sú magnetické poleelektromagnetické vlny.

Kvízová otázka: Viete, do ktorej kategórie patrí mobil? Čítajte nás ďalej a všetko sa dozviete!

Čo sa dozviete v tomto článku

Pred nejakým časom sme na stránke uverejnili článok o možných nebezpečenstvách elektromagnetického smogu na ľudské zdravie.

Uvedený článok bol ale pomerne všeobecný. Dnes by sme chceli na neho nadviazať a ísť o krok ďalej.

V našom dnešnom článku sa budeme konkrétnejšie venovať nasledovným oblastiam:

  1. Vysvetlíme, čo to vlastne elektrické pole je a aké riziká z neho plynú
  2. Popíšme miesta, na ktorých sa zvyčajne vyskytuje
  3. Uvedieme spôsoby, ako elektrické pole premerať
  4. Odporúčime zopár opatrení nevyhnutných pre ochranu vás a vašej rodiny
  5. Zverejníme recenziu na merací prístroj Trifield Meter, s ktorým je možné spomínané elektromagnetické polia zmerať.

Uvedený prístroj sami používame už takmer 5 rokov a máme s ním len dobré skúsenosti.

V texte môžeme miestami používať odborné názvy, ale následne ich vysvetlíme bežnou ľudskou rečou, vrátane príkladov. Tento článok je preto vhodný tak pre odborníkov, ako aj úplných lajkov.

Definícia elektrického poľa

Elektrického pole sa vyskytuje medzi dvoma bodmi s odlišným elektrickým potenciálom. Elektrický potenciál je tvorený pomerom elektrónov a protónov, teda vzájomnou bilanciou záporného a kladného náboja.

Najtypickejším príkladom z prírody je búrkový mrak a zemský povrch.

Ak sa medzi nimi nahromadí dostatočný rozdiel v elektrickom potenciáli, výsledkom je blesk. Bleskom sa rozdiel v elektrickom potenciáli vyrovná.

Búrka nás však z hľadiska rizika pre zdravie trápiť nemusí. Odhliadnuc od rizika zasiahnutia bleskom, ktoré je štatisticky zanedbateľne malé a okrem toho búrka a blesky zvyčajne sú od nás pomerne vzdialené a trvajú len obmedzenú dobu.

V bežnom živote sa s elektrickým poľom najbežnejšie človek stretáva pri obyčajných elektrických zástrčkách.

V zástrčke totiž sú od seba oddelené pár centimetrov konce dvoch káblov s rozdielnym elektrickým potenciálom.

Áno, tušíte správne, ten rozdiel je 220V. V skutočnosti v krátkych intervaloch ešte o niečo vyšší, ale do detailov teraz nezachádzajme.

V prípade, ak je v zástrčke zasunutý elektrický spotrebič, ktorý pracuje, elektrické pole síce vznikne, no malé a nepravidelné. Pre naše potreby o typickom elektrickom poli hovoríme vyslovene, ak ide o prázdne zástrčky, prípadne elektrické spotrebiče, ktoré sú vypnuté.

U vypnutých spotrebičoch sa elektrické pole šíri nie zo zástrčky, ale priamo zo spotrebiča.

Prečo? Spomínate si na oddelené káble v zástrčke? Rovnaké je to pri spotrebiči, ktorý nepracuje. Vtedy sú oddelené káble vo vnútornom spínači daného prístroja.

Riziká elektrického poľa

Elektrické pole v krátkom trvaní nemá negatívne účinky. Ak ale na človeka pôsobí dlhodobo niekoľko hodín, môže vyvolávať bolesti hlavy, nevoľnosti, závrate, či podráždenosť.

Ak je človek takémuto poľu vystavený opakovane, každý deň, dlhodobo to môže viesť aj k prepuknutiu vážnejších chorôb.

Medzi ne patria psychické, nervové problémy, ba niekedy sa dokonca môže rozvinúť až rakovina.

Ponaučenie, ktoré z toho pre nás vyplýva

Človek by sa mal vyhýbať dlhodobému pobytu v blízkosti elektrického poľa. Typickým príkladom sú zásuvky na stene v blízkosti postele a zvlášť v blízkosti hlavy, či iných dôležitých orgánov.

Ak je zástrčka v pri nohách, nie je to síce ideálne, no nie zas až také hrozné.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Ďalším príkladom sú:

  • vypínače svetiel na stene – nikdy by ste nemali mať hlavu v blízkosti takéhoto vypínača
  • nočné lampy nad posteľou alebo na nočnom stolíku
  • elektrospotrebiče (elektrický budík vedľa postele)
  • a podobne

Teraz si určite poviete hovoríte: „Čože, vypínač?“

Áno, vypínač. Pamätáte oddelené káble? To je presne definícia vypínačov, však?

Preto v každom prípade by ste mali mať posteľ polohovanú tak, aby bola hlava od zástrčky a akýchkoľvek vypínačov či spotrebičov vzdialená minimálne 1 meter. Ideálne 1,5 metra.

Elektromagnetické polia majú jednu takú vlastnosť, že ich intenzita sa s vzdialenosťou zmenšuje kvadraticky.

Inými slovami ak sa posuniete z 1 metra na 2 metre, sila elektrického poľa zoslabne nie na jednu polovicu, ale na jednu štvrtinu. Ak sa priblížite z 2 metrov na 1 meter od zdroja, vzrastie na 4-násobok.

V našom prípade rozdiel medzi 1 a 1,5 metrom je 1 / (1,5)2 = 44%. Čiže posunutím sa len o pol metra sme silu poľa znížili na menej ako polovicu.

Použitie prístroja Trifield Meter

trifield ňmeterNa meranie sily elektrického poľa je možné použiť merací prístroj Trifield Meter. Naše odporúčanie 1 až 1,5 metra je hrubý odhad. Niekedy môže dochádzať ku kumulatívnemu pôsobeniu viacerých elektrických polí.

Tiež je možné, že v stene sa nachádzajú zamurované pretrhnuté alebo nepoužívané káble pod napätím, o ktorých ani nemusíte vedieť. Použitie prístroja dokáže takéto prípady odhaliť.

Najlepšie je prístrojom premerať celú spálňu, zistiť v ktorej časti sú elektrické polia najväčšie a uistiť sa, že vaša posteľ je v bezpečnom páse. Ak zistíte, že nie je, odporúčame ju presunúť.

Trifield meter má už stupnicu rozdelenú na bezpečnú intenzitu a potom na intenzitu elektrického poľa, ktorá už môže spôsobovať problémy.

Ak sa vaša posteľ nachádza v zelenom (respektíve bodkovanom) pásme stupnice, mali by ste byť v pohode. Ak v červenom, treba vykonať nápravné kroky.

Kde sa dá merací prístroj kúpiť

Prístroj Trifield Meter je možné zakúpiť priamo u jeho výrobcu za zhuba 145 amerických dolárov. Tu je link, kde si tento meter môžete kúpiť: www.trifield.com/content/trifield-meter/

Poznámka

Samozrejme, prístroj sa dá kúpiť aj od iných dodávateľov, ľahko ich nájdete pomocou vyhľadávačov. „Vygoogliť“ si ho môžete podľa jeho názvu.

Cena bude pravdepodobne niekde medzi $120 až $170. Ak by ste sa rozhodli pre iný zdroj, potom si vopred overte, či posielajú aj na Slovensko (do Česka) a aké vysoké majú poštovné.

Návod na použitie Trifield Meter

Tento merací prístroj sa používa pomerne jednoducho. Má len jeden ovládací gombík, takže pokaziť sa veľa na ňom nedá.

Popis jednotlivých pozícií:

1. Vypnutie – v tejto pozícii sa merací prístroj skladuje

2. Test prístroja – v tejto pozícii by sa mala ručička na stupnici posunúť až na úplný koniec. Je to indikátor toho, že prístroj funguje a zároveň, že nie je vybitá batéria

3. Silné magnetické polia – meranie silných magnetických polí (ak stupnica pre slabé polia nestačí)

4. Slabé magnetické pole – meranie slabých magnetických polí

5. Elektrické polia – v tejto pozícii sa meria intenzita elektrických polí

6. Elektromagnetické polia – tuto sa meria intenzita elektromagnetických vĺn v pásme mikrovĺn

Triefield meter je prispôsobený na ľahké a jednoduché merania. Pokiaľ ručička sa na stupnici nachádza v pásme bodiek, elektromagnetické pole je akceptovateľnej intenzity.

Ak je v červenom pásme, pole je príliš silné. Dlhodobé vystavenie takejto intenzite môže predstavovať zdravotné riziko.

Záver

Ak máte akékoľvek otázky k téme alebo meraciemu prístroju, budeme radi, ak ich uvediete do komentárov.

V našom ďalšom článku tejto série sa neskôr budeme podrobnejšie venovať druhému typu elektromagnetického žiarenia – magnetickému poľu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobry den,
    zaujimavy clanok. Ohladom tych pristrojov je tento asi najlepsi pomer cena/vykon kedze merania 1-osovym pristrojom su viac menej zbytocne.
    http://www.radmeters.com/
    3-osove digitalne pristroje zacinaju na vyssich cenach a su viac specializovane.
    Ja by som mal otazku, kedze este nie som na 100% rozhodnuty vyberom pristroja, ci je riesenie prazdnej zastrcky v stene pouzitim predlzovacky a jej koniec dat do vzdialenosti viac ako 1,5m od tela, prip. hlavy?
    Dakujem

    • Použitie predlžovačky môže pomôcť, no nie úplne. V závislosti na dizajne zástrčky a použitých káblov sa najintenzívnejšie elektrické pole síce tvorí zvyčajne okolo zástrčky, ale niekedy môže aj okolo samotného kábla.

      Skúste použiť predlžovačku, no stále je potrebné premerať, aký efekt sa tým dosiahol.

    • Urobil som dnes menší pokus s predlžovačkou. Výsledok: nepomohlo, elektrické pole sa dokonca v okolí zástrčky zosilnilo. Pomerne silné elektrické pole bolo aj pozdĺž kábla predlžovačky.

      Vysvetlenie: Pravdepodobne došlo k efektu kondenzátorov. Zasunutím predlžovačky do zástrčky sa v nej zvýšilo množstvo kovov (kontaktov). Tie vytvorili kondenzátor, v ktorom sa nahromadilo viac elektrického náboja. Väčší elektrický náboj mal potom za následok silnejšie elektrické pole.

      Záver: Predlžovačky problém nevyriešia, dokonca ho môžu prehĺbiť.

      • Dakujem,
        pravdepodobne to pole sa vytvara medzi platnickami kovu, t.j. ako kondenzator. A predlzovackou sa vlastne len zvysi kapacita.
        No ohladom pristroja som sa uz rozhodol, objednam si ten ktory tu popisujete z Amazonu.

      • Len som stale nedostal odpoved od spolocnosti General Electromagnetics, ktora je distributorom ci maju pristroj aj v 50Hz verzii.

        • Firma General Electromagnetics sa špecializuje na merače elektromagnetického žiarenia. Dokonca vznikli ako hobby v obavách pred EM smogom. Dnes majú distribučné stredisko aj v Japonsku. Preto pravdepodobne vedia, čo robia a do Európy zašlú verziu prístroja kalibrovaného na 50 Hz.

          Každopádne je dobré sa ich na to opýtať a uistiť sa. Teraz sú sviatky a obdobie dovoleniek a tak doručenie odpovede môže trvať trochu dlhšie ako zvyčajne.

          Dobré pri nakupovaní cez Amazon je to, že aj keď zásielku vybavuje iná firma, vždy sa na ňu vzťahujú záruky Amazonu v prípadoch, ak by doručený tovar nezodpovedal požadovaným parametrom alebo kvalite.

      • Ahojte,
        zaujímalo by ma či dochádza k vytvoreniu, resp. zosilneniu EMP (ako píšete pri niektorých komentároch) aj pri predlžovačkách s vypínačom. Ja som si takú kúpila vedľa postele, aby som vypla všetko v dobe spánku. Teraz ste mi však vytvorili obavu, či to vôbec nejaký zmysel má. Otázka znie, ak vypínač predlžovačky je vypnutý, vytvorí sa i tak magnetické pole, resp. EMP pri mojej hlave??

        • Treba rozlišovať medzi elektrickým a magnetickým poľom – to nie je to isté. Magnetické pole sa vytvará okolo vodiča, v ktorom tečie prúd. Nestačí, aby napríklad kábel bol len pod prúdom, ale ten prúd aj musí v ňom tiecť. To nastáva vtedy, ak nejaký spotrebič odoberá prúd (lampa, žehlička a podobne). Čím viac prúdu spotrebič odoberá, tým silnejšie magnetické pole sa vytvorí.

          Naproti tomu elektrické pole sa vytvára tam, kde je vodič (kábel) prerušený. V tomto prípade samozrejme prúd netečie (keďže je kábel prerušený). Jedná sa o prípady hlavne vypínačov a elektrických zásuviek (zásuvka je v podstate tiež vypínač). Avšak týka sa to aj elektrických spotrebičov pod prúdom, ktoré sú vypnuté (vypínač je zabudovaný v nich samotných).

          • Ako moze vzniknut elektricke pole okolo kabelu ktory je vypinacom vypnuty ? vypinacom vypnem spotrebic cim sa prerusi privod el energie, faza je prerusena. Su vypinace kde sa prerusi fazovy a aj nulovy vodic, pokial je preruseny iba fazovy vodic tak elektricke pole okolo vodica nevznika a preruseny obvod pokracuje cez spotrebic na nulovy vodic a tento nulovy vodic je v rozvodne skrini uzemneny takze tak isto nevznika elektricke pole, pretoze cely obvod je uzemneny. To by mohol kazdy povedat, ze elektricke pole vznika tam kde vodic je preruseny, ze drahocena energia unika do vzduchu.

          • Vezmite prístroj a odmerajte či je alebo nie je.

          • okolo kabelu vodica ktorym preteka elektricky prud vznika elektromagneticke pole, pokial vodicom nepreteka ziadny prud nevznika na nom ziadne el.mag pole, Pole okolo vodica bez zataze alebo zo zatazov je mozne detekovat elektrostaicku energiu na to existuje mnozstvo detektorov ale pochybujem ze to ma vpliv na ludske telo, elektro magneticke pole vadi aj mne ale elektrostaicke ? v tom pripade by vsetci ludia boli niejakym sposobom ovplivneny tymto ele. sttickym polom, zoberme si ze oblecenie vytvara elektrostaicke pole pri vyzliekani alebo obliekani alebo cesanie vlasov.Skuste pouzit ten vas slavny pristroj na detekovanie statickej elektriny a mozno budete prekvapeny co sa stane.

  2. len tak dalej vyhadzujte peniaze na taketo sprostosti presne na to vas potrebuju
    asi vam uz tie elektricke polia vytvoriliv mozgu dipoly a teraz chytate schizoidne stavy
    ozaj viete ze to sposobuje nadory na mozgu tak sup vypnite pocitace a odpojte z bytu elektrinu – LOL
    a nezabudajme na mobily z nich ide dole dokonca aj IQ
    tak rychlo vratte sa do doby kamennej ved vtedy bola priemerna dlzka zivota az 25 rokov

    • „Ak ale na človeka pôsobí dlhodobo niekoľko hodín, môže vyvolávať bolesti hlavy, nevoľnosti, závrate, či podráždenosť.“

      • pravda je taka ze tie polia tu su, este v skole sme merali anteny a zastrcky ci mobily nam robili dost bordel v meraniach
        zoberte si takeho Teslu robil vyskum elektrickej indukcie a ten pouzival trocha vacsie energie a aj tak sa dozil uctyhodneho veku
        mne ide len o ot ze tieto clanky o ucinkoch EM poli na cloveka bolo naozaj moc a asi najvypuklejsie je to pri vykryvacoch mobilnych operatorov no napriek tomu nemusi byt clovek hned paranoik a presuvat postel cez izbu lebo ma zastrcku pri hlave
        btw aj ja mam zastrcku asi 30 cm od hlavy pri posteli 🙂

        • Ja spavam tiez cca 50 – 70cm od zasuvky ale to nebolo az take zle, ze som spaval s predlzovackou rovnou pod hlavou. Ked som to trochu preorganizoval, cakal som zmenu. Zmena sa nedostavila hned prvu noc ale postupne. Dnes som hadam prvy krat po neviem akom case spal bez zobudenia sa cca 9 hodin 🙂
          Ja tiez netvrdim ze treba nakupovat pristroje. Staci ked sa trochu clovek riadi podla rad, ved byvame vacsina v bytovkach a miesta vela nie je ale tieto polia sa daju riesit aj inac ako odsuvanim postele.

  3. A co třeba nové plastové okna které jsou vyztužené kovovým profilem nemůže toto působit jako anténa na určité vlnové délce? Nebo rozvody ústředního topení….. vždyť takový plynovod nebo ropovod vytváří při své délce velké silové pole-byl o tom dokument…

    • Kovové rámy okien by nemali vyvolávať nejaké intenzívne žiarenia. Keďže nie sú napojené na žiadny zdroj napätia, jedine sa v nich môže indukovať prúd z iného zdroja. Aj keby sa tak dialo, výsledný indukovaný prúd a z neho vyplývajúce polia by boli zanedbateľnej intenzity.

      Čo sa týka radiátorov, tak tie by tiež nemali predstavovať nejaký problém. Potrubia vedúce do radiátorov sú v zemi, takže akýkoľvek indukovaný prúd by sa z nich hneď uzemnil. To by museli byť dokonale odizolované, aby sa tak nestalo.

      Samozrejme, vylúčiť nie je možné nič. Preto je lepšie vždy dané miesta premerať a byť si na istom, či sa tam nejaké elektromagnetické polia vyskytujú alebo nie.

  4. Pristroj TriFild 100XE mam cca 6 mesiacov. Pomocou neho som našiel množstvo drobných žiaričov – ÚSPORNE ŽIAROVKY, SOĽNÁ LAMPA (tu stačilo otočiť zástrčku o 180 st. a žiarenie bolo preč – problém bol v tom že SOĽNÁ LAMPA má jednopólový vypínač a keď prerušujem NULOVÝ VODIČ tak nám FÁZA ide do obvodu žiarovky a ŽIARIČ mame na 100%) – takýchto zdrojov máme omnoho viac a pritom o nich nevieme) , ale najväčší zdroj EMP (elektromag. napätia bol pod posteľou mojej manželky. Nakoniec som ho našiel – keďže máme spálňu nad garážou do ktorej som cca pre 5 timi rokmi dal namontovať novu bránu od známej fi HO…… (zatiaľ to nemám ofic. potvrdene s TUV ) ale TriFild 100XE jednoznačne nameral pri vzdialenosti od zdroja 1 meter 100 miligaussov (ručička išla za roh pri menšej vzdialenosti)a na poschodí pod posteľou cez 35cm vrstvu – miako 25cm, 7 cm betón, 3 cm parkety viac ako 100 miligaussov – ručička za rohom. V pohone na hore uvedenú garážovú branú som našiel zdroj EMP – TRANSFORMÁTOR, ktorý je stále pod napätím 230 V – takže TRVALO VYŽARUJE EMP DO OKOLIA a dokonca aj cez STAVEBNY MATERIAL niekoľko kráť vyššie ako je povolene. (podľa dostupných zdrojov norma povoľuje 3 miligaussy). Hore uvedený pristroj som kúpil okrem iného aj preto, lebo manželka mala problém so spánkom – prerušované spala 4 hodiny – po vypnutí zdroja EMP – MOTORA GARÁŽOVEJ BRÁNY spi 8-9 hodín neprerušovane, pominula nervozita………………
    Problém zo zdrojom EMP som dočasne riešil pomocou DIAĽKOVO OVLÁDANEJ ZÁSUVKY. Plánujem kúpiť a namontovať pomocne relé do rozvádzača na diaľkové ovládanie a na noc odpájať nepotrebne ELEKTRICKÉ OBVODY.
    Rad si vymením skúsenosti.

  5. Brano Gajdos

    Elektricke pole vznika ako ste poznamenali medzi roznymi potencialmi. Ale nakolko je fazovy vodic vedla neutralneho vodica a este aj ochranneho vodica, bude skoro cele elektricke pole medzi uvedenymi vodicmi. Ak sa priblizim k fazovemu vodicu, tak pole bude dane len kapacitou voci zemi, ktora je vsak obrovska (beton, tehla, linoleum, koberec, ponozka, prezuvka, koza…to vsetko ma svoju kapacitu. Sice som to nemeral, ale pochybujem, ze to pole medzi fazovym vodicom, mnou a zemou je take, aby mi ublizilo. Osobne sme to merali len pod 110kV vedenim v labakoch, tam bolo pole, ktore mohlo sposobovat zdravotne problemy.
    Ina situacia nastava vsak, ked fazovym vodicom tecie prud, tam nastava aj magneticke pole, to je dane velkostou prudu. Na to moze byt uz hocikto citlivejsi. Pokial vsak nie je blizko dake trafo, tak pochybujem, ze by niekomu mohlo vadit, ze priamym vodicom tecie prud. Chcel by som vidiet taky vyskum, bolo by to zaujimave. Urcite ale nevadi frekv.50Hz, ale skor nizsie alebo aj vyssie harmonicke, ktore mozu interferovat s frekvenciami ktore pouziva nase telo.
    Brano

  6. Brano Gajdos

    Podla STN 33 2040-Ochrana pred ucinkami elektromagnetickeho pola 50Hz v pasmu vplyvu elektrizacnej sustavy plati:
    Hranicna intenzita el.pola je 10kV/m. T.j. tam kde sa pohybuje verejnost nesmie byt vyssia intenzita.
    Hranicna hodnota magnet.indukcie verejne pristupnych miest je 0,5mT (5Gaussov).
    Tak a mozete merat.

  7. antiiuminat

    No ja mam doma v stene zásuvky nie zástrčky prosim opravit 🙂

  8. Dá sa týmto merať aj žiarenie z BTS stanice ? Ak nie tak čím by som ho mohol zmerať čím jednoduchšie ?

  9. Denisa Dudas

    Trápna reklama, na niečo čo absolútne k ničomu za 150 Dolárov. Existuje minimálne 50 aplikácií na mobil ktoré vám z mobilu spravia to isté a zadarmo

    • Nie je to žiadna reklama. My ten prístroj nepredávame a ani z jeho predaja nemáme žiadnu províziu. Odporúčame ho iba preto, lebo s ním máme vlastné dobré skúsenosti.

      V minulosti, keď sme pri podobnom článku neuviedli, kde sa dá spomínaná vec kúpiť, tak bolo nám vyčítané, že sme to neuviedli. Ak to teraz uvedieme, zasa sme zlí, že robíme reklamu. Tak si vyberte…

      Apropo aplikácie v mobile vám to isté nespravia. Jednak nemá mobil všetky senzory na elektrické, magnetické pole aj EM žiarenie. A navyše sám mobil je silným vysielačom EM žiarenia, takže by rušil sám seba.

  10. špekulant

    1. Zaujalo ma, že na článok z roku 2017 sú komentáre z roku 2012 a 2013. Prečo?
    2. Podľa nadpisu som očakávala, že navrhnete nejaké tienenie. Moja mama mala dlhodobo zásuvku pri hlave postele, teraz spí o meter vedľa na polohovacej posteli, pod ktorou je spleť káblov na jej ovládanie. Čo s tým? Myslela som, že navrhnete napr. obaliť zásuvku alobalom, alebo niečo na tento štýl. Riešenie tohto druhu neexistuje?

    • Pretože starší článok sme aktualizovali, doplnili o nové informácie a re-publikovali ho pre tých, ktorí v roku 2012 o našej stránke ešte nevedeli.

      Jediné účinné tienenie pred elektrickým poľom je skryť sa vo vnútri Faradajovej klietky. To však vo väčšine prípadov nie je reálne alebo praktické. Preto jediným praktickým riešením je zväčšiť vzdialenosť od zdroja poľa.

      Obalenie alobalom vám nepomôže, lebo konce káblov budú z neho trčať von a tým pádom nie je Faradayova klietka dokonaná.

      • Asi pred siestimi rokmi som si dal zmerat v rodinnom dome elektricke aj magneticke pole, neviem uz akym pristrojom to firma merala ale hodnoty v dome boli znacne vysoke.Pri zasuvkach, potom v stenach kde boli vedene el. kable.Najvyssia hodnota bola v stene kde bola zabudovana rozvadzacia skrina.Na odrusenie v zahrade kusok od domu namerali jedno miesto kde zakopali nejaku cievku. Ked skusali potom merat v dome tak uz nic nenamerali.Firma ponukla tuto sluzbu zdarma vraj testuju uvedenu rusicku. Neviem ci mam tomu verit,ale snad to niekedy dam premerat pristrojom ktory tu uvadzate ci to je naozaj pravda.V tejto problematike sa totiz vobec nevyznam.Viete mi na to odpovedat ci je take nieco mozne?

        • Jediné tienenie elektro-magnetických polí je pomocou Fradayovej klietky. Ako by to dosiahla nejaká cievka zakopaná na záhrade, si neviem vôbec predstaviť. Fyzikálne to nedáva žiadny zmysel.

          • Molko, a nemôžeš dať info o firme? Ja som tiež laik, nebudem si kupovať žiadny prístroj na meranie – ale premerať by som si dala. PS: a neozvali sa, ked robili testovanie, mali by to otestovať o nejaký čas

          • Čítam a čítam a neverím, aké bludy tuná odpovedáte. Prečo by mala pomôsť iba Faradayova klietka ? Čo takto použiť tienený kábel, ktorý sa dnes bežne predáva keď už chcete tieniť ? Najškodlivejšie sú frekvencie , ktorých vlnová dlžka je porovnatelná s rozmermi konkrétneho orgánu v tele.
            Preto aj mobily sú fakt zdraviu škodlivé. Keď dlhšie telefonujete a máte okuliare s kovovým rámom, tak po dlhšej dobe je rám teplý. Viete prečo sa rám kovových okuliarov zohrial a plastových nie ?. Tak isto je to aj s káblami. ELektrické pole vzniká pri rozdiele potencialov a elektromagnetické keď napr. cez vodič tečie prúd……Chce to trochu odbornosti a nie iba písať. Osobne viem, že silnejšie elektromagnetické pole škodí, no málo sa píše o tom, ako škodia napr. LED svietidlá,…..No to je iná téma.
            Na meranie intenzity elektromagnetického poľa nebudem určite kupovať prístroj z reklamy, ale sa obrátim na odborného predajcu. O intenzitách polí hovoria príslušné STN. Rad čítam vaše články, dozvedel som sa veľa zaujímavého , no toto je fakt laický článok, no jednoznačne s Vami súhlasím že elektromgnetické polia sú škodlivé. Aj z toho dôvodu miesto WIFI , mám všetky datové spoje vo firme robení tienenými káblami.A v kábloch v stene veľkosť poľa závisí od velkosti pretekajúceho prúdu. Čiže mať pri hlave kábel, cez ktorý tečie prúd do 2 kW el. ohrievača nie je dobrý nápad,……

          • Keď už odborne, tak: Prúdením elektrického prúdu káblom nevzniká elektromagnetické pole (také ani neexistuje). Vtedy vzniká magnetické pole.

            Elektromagnetické vlnenie, respektíve žiarenie (nie pole) vzniká pri akcelerácii elektrického náboja.

  11. zasa debilita…a čo tie ich vysielačky smerom na Zem vysielali s 5 miliwattmi či ako? Alebo vysielali na KV?? 🙂
    ako článok kde červená soľ má vraj menej sodíku ako normálna…
    takýto šibnutý portál pre ľudí čo nemajú o ničom ani šajnu som veru nevidel

  12. Škoda, že sa na Slovensku neudeľuje Bludný balvan. Tento článok by ho vyhral.

  13. Eleonora Horvatova

    dobrý deň,nainštalovali nám digitálne pomerové snimače tepla/ista.sk firma/.
    Zaujíma ma,že hoci sú šikovné pre odpočet,ako vplývajú na naše zdravie,sú blízko nás,na radiátoroch.Dík za Vašu reakciu:-)

    • Snímače tepla na radiátoroch nevyžarujú žiadne žiarenie. Pokiaľ teda nie sú wifi a nehlásia hodnoty teplárňam samé. O takých sme ale zatiaľ ešte nepočuli.

      • Rádiové merače spotreby vody, ktoré sú odčítavané už väčšinou nadiaľku, vysielajú impulz každé 2 minúty (informácia od pracovníka, ktorý ich do domácností montuje – odporučil mi ich obaliť alobalom).
        Pomerové merače tepla sú takisto odčítateľné nadiaľku, teda cez steny…

Pridajte komentár

*