Zbavte sa candidy (kvasinkovej infekcie) spôsobujúcej únavu, depresie, ekzémy, migrénu či nadváhu. A to celkom prírodne a bez škodlivých antibiotík! Zistiť viac

Odborníci varujú, že zuby múdrosti sa v 67% prípadoch trhajú zbytočne


Odborníci varujú, že zuby múdrosti sa v 67% prípadoch trhajú zbytočne

Mnohí z vás, ktorí začínate čítať tento článok, už máte pravdepodobne vytiahnutý jeden alebo viacero zubov múdrosti.

Naši zubári nám často hovoria, že ak chceme predísť závažnejším zubným problémom, mali by sme si zuby múdrostí dať pre istotu vytiahnuť.

Prírodná liečba osteoartritídy

Avšak, mnohí odborníci tvrdia, že väčšina zákrokov na vyťahovanie zubov múdrosti nie sú v skutočnosti potrebné.

Ak je to pravda, tisíce ľudí idú pod nôž bezdôvodne. Ako to teda je.

Čo vravia štatistiky

Pozrime sa na to, čo hovoria štatistické údaje. Zubní lekári len v USA vytiahnu asi 10 miliónov zubov múdrosti každý rok.

Vytrhnutie 4 zubov múdrosti tam stojí približne 1000 až 3000 dolárov, čo predstavuje 2,5 až 3 miliardový príjem každý rok. U nás na Slovensku táto suma je o niečo nižšia, no stále pomerne vysoká.

Štúdia z nemenovaného časopisu uvádza, že asi 67% vytiahnutých zubov múdrosti bolo zbytočných.

Ten istý časopis zistil, že z 10 miliónov vytiahnutých zubov múdrosti boli len okolo 3 milióny naozaj potrebných.

Prečo máme zuby múdrosti zanedbané?

Keď tak veľa ľudí si dá vytiahnuť zuby múdrosti, prečo ich potom máme?

Dôvod je nejasný, ale niektorí antropológovia si myslia, že tieto súbory stoličiek pomáhali našim predkom spracovať ich tvrdú potravu.

Keďže naši predkovia jedli orechy, lístie a mäso, potrebovali mimoriadne silné stoličky, aby zmiernili záťaž na ich zuby.

Avšak, naši predkovia mali tiež väčšie čeľuste ako my dnes, čeľuste, ktoré boli prispôsobené svojou veľkosťou na tento ďalší rad stoličiek.

Postupom času sme vyvinuli nástroje (ako vidličky) a jednoduchšie techniky jedenia. Začali sme tiež  konzumovať mäkké jedlo, takže už viac nepotrebujeme naše pôvodné skvelé čeľuste pre spracovanie jedla.

Keď sa podmienky v našom prostredí zmenia, naše telá sa im časom prispôsobia. V tomto prípade sa nám čeľuste zmenšili, pretože sme už dlhšie nepotrebovali ďalšiu žuvaciu silu.

Akonáhle sa nám čeľuste zmenšili, zuby múdrosti sa pre nás zrazu stali nepotrebné.

Z tohto dôvodu mnohé dnešné zuby múdrosti na seba narážajú alebo sú nesprávne umiestnené. To je aj dôvod, prečo mnohí zubní odborníci odporúčajú, aby si ich ľudia dali radšej vytiahnuť.

Ako sa rozhodnúť?

Určite je možné, aby zuby múdrosti rástli správne a bez problémov. Zuby múdrosti si môžete nechať v prípade, že sú v správnej polohe, nebolia a nespôsobujú iné zubné problémy.

Avšak, realita je však taká, že to často neplatí.

Zuby múdrosti na seba často narážajú, čo znamená, že rastú horizontálne a nemajú priestor pre správny vývin.

Zbohom vysoký krvný tlak

Dokonca aj v prípade, že zuby múdrosti sú umiestnené správne, môžu byť problémové a to hlavne vtedy, ak majú malý priestor. Môže to spôsobovať zahusťovanie a vytláčanie iných zubov.

Zubári tiež tvrdia, že problémové zuby múdrosti je ťažké správne čistiť. Sú tak viac náchylné na zubný kaz a zápaly ústnej dutiny.

Avšak niektorí hovoria, že tieto problémy nie sú prirodzené a je im možné predísť pomocou vhodných opatrení.

Jeden výskumník tvrdil, že dôvod, prečo zuby múdrosti nemajú priestor na rast, je ten, že sa stravujeme nesprávne. Takto sa ani naše čeľuste nemôžu vyvíjať správne.

Ak telu nedodáme tie správne živiny, v našich čeľustiach prebieha zakrpatený rast, ktorý znemožňuje zubom múdrosti bezproblémový rast.

Ten istý výskumník poznamenal, že domorodé kmene, ktoré konzumujú oveľa zdravšiu stravu ako my, nemajú problémy so zubami múdrosti.

Z toho vyplýva, že väčšina problémov so zubami múdrosti súvisí s našou stravou.

Aké sú riziká, keď si dáte vytiahnuť zuby múdrosti

Vzhľadom k tomu, že zuby múdrosti sa dajú odstrániť chirurgickým zákrokom, existujú určité riziká, ktoré sú s tým spojené.

Vytiahnutie zubov múdrosti môže poškodiť čeľusť v závislosti od toho, ako pevne je zub na ňu naviazaný. Keď sa zuby múdrosti odstraňujú, zubná jamka potrebuje čas, aby sa zocelila.

V dôsledku toho je zubná jamka vystavená riziku infekcie alebo zápalu, čo sa nazýva suchá zubná jamka. Dochádza k nej vtedy, ak v nej uviaznu zvyšky jedla alebo baktérie.

Existuje malé riziko, že vytiahnutie zubu môže čeľuste poškodiť a spôsobiť ich trvalé znecitlivenie.

Je normálne, že po 24 hodinách od chirurgického zákroku začnete krvácať. Krvácanie môže byť niekedy aj pomerne silné.

V najzávažnejších prípadoch môže vytiahnutie zubov múdrosti spôsobiť problémy so srdcom. Ako?

Keď baktéria vstúpi do rany, môže preniknúť do krvného obehu a dostať sa tak až do srdca. Tam potom má potenciál poškodiť tkanivo a spôsobiť celý rad problémov.

Aký je konečný názor?

Mali by ste si dať vytiahnuť zuby múdrosti, alebo nie?

Závisí to od toho, či vaše zuby múdrosti rastú správne a máte na nich dostatočný priestor. Vtedy nie je nevyhnutné, aby ste si ich dali odstrániť, ak sa o nich dôkladne staráte.

Ak však vaše zuby na seba narážajú alebo sú príliš husté, poraďte sa svojim zubárom, ktorému dôverujete.

Koniec koncov, väčšine problémov so zubami múdrosti sa môžete vyhnúť s riadnou starostlivosťou o ústnu dutinu.

Ak sa rozhodnete, že nechcete čeliť rizikám spojeným s anestéziou a inými operáciami, nebojte sa otvorene vyjadriť svoj názor.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: healthy-holistic-living.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*