Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

Toto ani lekári nevedia: Informácia o osteoporóze, čo zachráni vaše kosti


osteoporoza-a-kosti

Máte sklon k osteoporóze a lekár vám odporúča zvýšený príjem vápnika v podobe mliečnych výrobkov alebo vo forme doplnkov?

Nepočúvajte ho, mýli sa! Zvýšeným príjmom vápnika osteoporóze nepredídete, naopak si ju len privoláte.

Liečba osteoporózy

Tento článok je pomerne dlhý pretože podrobne opisuje rozoberanú problematiku. Postupne sa tu budeme zaoberať nasledovnými oblasťami:

  • Osteoporóza a starnutie
  • Zrýchlená výmena kostného tkaniva
  • Ako estrogén ovplyvňuje metabolizmus kostí
  • Vápnik je príčinou nedostatku vápnika
  • Nízka hustota kostí ako prevencia osteoporózy
  • Dôkazy teórie o zvýšenom vápniku a osteoporóze
  • Sú ľudia múdrejší než príroda?
  • Úloha Vitamínu D pri osteoporóze
  • Vplyv cvičenia
  • Osteoporóza a nadváha

Osteoporóza a starnutie

Čím ste starší, tým väčšiu mate šancu ochorieť na osteoporózu, ktorá v podstate je o starnutí. Pacienti s osteoporózou mali pôvodne tiež silné a zdravé kosti, tak ako každý iný.

Osteoporóze teda nie je o neschopnosti vybudovať silné kosti, ale o ich predčasnej degenerácii.

Čo teda spôsobuje túto predčasnú degeneráciu?

Nejaká príčina viedla k tomu, že osteoporotické kosti zdegenerovali viac ako kosti zdravé u ľudí porovnateľného veku. Presnejšie povedané, kosti zostarli rýchlejšie. Ide teda predčasné starnutie kostí a nie nutne o chorobu.

Všetky orgány v tele starnú. Bunky v nich sa pravidelne počas života obnovujú. Staršie odumrú a nové ich nahradia. Existuje však limit koľko krát sa bunka dokáže zreplikovať. Po dosiahnutí svojho limitu sa už ďalej nedelia. Vtedy daný orgán zostarne.

Je to podobné ako s pokožkou. Keď je dostupných menej nových buniek, ktoré by nahradili staré a dehydrované, pokožka zvráskavie.

Všetci tiež vieme o tom, že ak sa vystavíme nadmernému slnečnému žiareniu, budeme vyzerať starší o čosi skôr. To preto, lebo slnko poškodí bunky vo vrchných vrstvách pokožky a tie musia byť nahradené novými.

No a čím viac k takémuto nahradeniu buniek dochádza, tým skôr sa vyčerpá ich reprodukčná schopnosť. Zrýchlené starnutie je teda o zvýšenom „obrate“ buniek, kde staré poškodené sú nahradzované novými.

Zrýchlená výmena kostného tkaniva

Postupne sa dostávame k otázke, že čo spôsobuje rýchlejšiu obmenu buniek kostného tkaniva. Medzi vedcami na kostné tkanivá je všeobecne známe to, že ženský hormón estrogén má ochrannú funkciu. Pokiaľ ho má telo dostatok, riziko osteoporózy je oveľa nižšie.

Preto aj šanca ochorením na toto ochorenie je 3 krát vyššia u žien, keďže s menštruačným cyklom hodnota estrogénu každý 4. týždeň výrazne klesá. Počas tej doby sú kosti menej chránené.

V prípade žien po prechode, hodnota estrogénu je permanentne nižšia, preto aj riziko osteoporózy sa v danom období výrazne zvyšuje.

Tuto by sa ešte žiadalo dodať, že aj keď je estrogén ženský pohlavný hormón, majú ho aj muži. U nich však prevláda testosterón, kým u žien je tomu naopak.

Ak by sme presne vedeli ako estrogén chráni pred predčasným starnutím kostí, vedeli by sme aj ako jeho nedostatok osteoporózu podporuje. Preto sa následne sústredíme na zodpovedanie tejto otázky.

Ako estrogén ovplyvňuje metabolizmus kostí

Estrogén spomaľuje tak vstrebávanie vápnika do kostí, ako aj jeho vyplavovanie. Pre absorpciu vápnika je vyžadovaná aktivita buniek nazývaných osteoblasty.

Osteoblasty sú tiež zodpovedné za vytváranie kostnej matrice do ktorej sa ukladá vápnik.

Na druhej strane, pre vyplavovanie vápnika z kostí je vyžadovaná aktivita buniek zvaných osteoklasty.

V prípade, že sa do kostí vstrebe viac vápnika, napríklad v dôsledku nedostatku estrogénu, zvýši sa aktivita tak osteoblastov, ako aj osteoklastov. Problém tu však je to, že v procese vytvárania kostnej matrice 50 až 70% osteoblastov zahynie.

Čím viac je stimulovaná aktivita týchto buniek, tým viac ich aj zahynie. A keďže estrogén spomaľuje vstrebávanie vápnika, zároveň tým zabraňuje úhynu osteoblastov.

V prípade, že konzumujete zvýšené množstvo vápnika po celý váš život, obmena osteoblastov je rovnako zvýšená. Mnohým ľuďom sa prostredníctvom zvýšeného príjmu vápnika úspešne podarí zvýšiť hustotu svojich kostí.

To je aj dôvodom, prečo priemerná hustota kostí je vyššia u obyvateľov krajín s vysokou konzumáciou mlieka.

Takýto „úspech“ však býva len dočasný. Keďže počet koľkokrát sa bunky môžu rozdeliť je konečný, táto ich reprodukčná schopnosť sa vyčerpá oveľa skôr. Po jej vyčerpaní bude množstvo nových dostupných osteoblastov nedostatočné.

A keďže len osteoblasty dokážu vytvárať nové kostné tkanivo, jeho ďalšia tvorba sa logicky tiež zníži. To však neplatí o osteokastoch podieľajúcich sa vyplavovaní vápnika z kostí. Za bežných okolností nastávajú obe procesy súčasne – tvorba nového kostného tkaniva s ukladaním vápnika i jeho vyplavovanie z kostí.

Teraz už zrejme tušíte, kde je pes zakopaný…

V dôsledku nedostatku osteoblastov sa jeden proces spomalil, no druhý nie. V nedostatočne novovytváranej matrici začnú vznikať póry. No a po čase sa dopracujete k ochoreniu zvanom osteoporóza.

Vápnik je príčinou nedostatku vápnika

Znamená to teda, že samotný vápnik je príčinou osteoporózy?

Je to ironické, ale áno – vápnik je zodpovedný za svoj vlastný nedostatok. To však platí len v prípade, ak je jeho príjem dlhodobo privysoký.

Tak ako pri ostatných mineráloch, telo za normálnych okolností ich absorbuje z jedla len toľko, koľko potrebuje. V priemere iba približne 200 mg vápnika je absorbovaných denne do krvi.

A to bez ohľadu na to, či konzumujeme 300 alebo 700 mg. Dokonca aj vtedy keď užívate dodatočných 1200 mg v podobe doplnkov.

Preto, aby telo prijalo optimálne množstva vápnika, sa miera jeho absorpcie so zvýšeným príjmom znižuje.

Avšak v prípade ak ho konzumujete príliš veľa, miera jeho absorpcie sa nedokáže znížiť dostatočne na to, aby tento zvýšený príjem kompenzovala. Z príjmu nad 1500 mg vápnika sa asi 5% stále vstrebe do krvi. Tu sa potom sa natíska ďalšia otázka:

Čo vaše telo s nadbytočným vápnikom robí?

Nadbytočný vápnik sa jednoducho ukladá do kostí a to z jednoduchého dôvodu. Telo si veľmi prísne stráži hladinu vápnika v krvi.

Svaly dokážu fungovať len vtedy, ak sa vápnik z nich dokáže dostať von. To by nebolo možné v prípade, ak by bola jeho hladina v krvi privysoká. Dokonca by to mohlo byť aj smrteľné, keďže dýchanie si vyžaduje svalovú činnosť.

Pre záchranu vášho života je nadbytočný vápnik ešte pred samotným konečným vylúčením z tela okamžite premiestňovaný z krvi do kostí.

Za normálnych okolností sa v krvi nachádza približne 500 mg vápnika. Rozdiel medzi najvyššou a najnižšou úrovňou je iba 26% vďaka trom hormónom, ktoré sa starajú o túto rovnováhu.

Po tom, čo bol nadbytočný vápnik premiestnený do kostí, dva z uvedených troch hormónov stimulujú jeho následné vyplavovanie z kostí von. Tretí hormón stimuluje odplavovanie vápnika do moču.

Prečo kosti nedržia nadbytočný vápnik ale sa ho zbavujú?

Podľa tradičnej doktríny dokážeme zabrániť osteoporóze tým, že si kosti „pred-zásobíme“ dostatočným množstvom vápnika na staré kolená.

Alebo aj inak povedané, že „Čím viac vápnika sa nachádza v kostiach, tým dlhšie potrvá, kým sa vyprázdnia.

Bolo by to jednoduché riešenie v prípade, že by si kosti tento extra vápnik aj podržali. Bohužiaľ tomu tak nie je…

Naše kosti sú vybudované na základe plánu, presne tak, ako napríklad dom. Obsah vápnika v nich má byť presne podľa plánu. Rovnako ako nahádzanie extra tehál do vašej obývačky neurobí váš dom silnejším, tak nahádzanie extra vápnika do kostí ich neurobí pevnejšími.

Ak chcete nerušene sledovať televízor alebo v dome poupratovať, musíte nadbytočné tehly vyhádzať von. Preto aj nadbytočný vápnik z vašich kostí sa skôr či neskôr vyplaví.

Pre zachovanie tejto umelo zvýšenej hladiny vápnika vo vašich kostiach potom musíte denno-denne prijímať nadbytočný vápnik v strave. Avšak bez ohľadu na to, koľko mlieka vypijete alebo doplnkov skonzumujete (prípadne žiadne), vaše kosti budú v 70-ke obsahovať menej vápnika ako v 30-ke.

Problémom tu je to, že všetok ten nadbytočný vápnik je spracovávaný osteoblastami a osteoklastami. Ak ste napríklad absorbovali denne do krvi 400 mg vápnika namiesto 200 mg, potom tieto bunky za 40 rokov museli spravovať o 2,9 kg vápnika viac ako za normálnych okolností.

No a keďže osteoblasty majú rýchlejšiu mieru úhynu a obnovy ako osteoklasty, ich následný nedostatok v čase staroby vám začne v matriciach kostí vytvárať diery a póry.

Podobný efekt na osteoblasty majú aj privysoké dávky vitamínu A, zvýšené hladiny kortizolu alebo užívanie kortikosteroidov. Všetky predčasne vyčerpajú kapacitu tvorby nových osteoblastov.

Naopak, pri nižšom príjme vápnika kosti starnú pomalšie. Dokonca pri pokusoch na myšiach sa znížený príjem vápnika počas dospievania ukázal ako účinný pre spomalenie starnutia a posilnenie pozdĺžneho rastu ich kostí.

Čo z toho teda pre nás vyplýva?

Áno, nadmerným prísunom vápnika si dokážete zvýšiť hustotu kostí. Avšak si tým aj skôr vyčerpáte ich kapacitu.

Áno, vysoká hustota kostí znamená silnejšie kosti. Dočasne. Silnejšie kosti ale automaticky neznamenajú aj kosti zdravšie.

Podobne ako kulturisti majú silnejšie svaly, nie však zdravšie svaly. Pravdu povediac, ako starnú, problémy s ich svalmi len pribúdajú. Presne to isté platí aj pre kostiach. Čím viac sa urýchli starnutie, tým skôr sa vyčerpá ich schopnosť znovuobnovovania sa.

Preto v krajinách, kde je najvyššia priemerná hustota kostí, je aj najvyšší výskyt zlomenín bedrových kĺbov.

Nízka hustota kostí ako prevencia osteoporózy

Je teda nízka hustota kostí prevenciou neskoršej osteoporózy?

To závisí od dôvodu prečo je hustota nižšia. Pokiaľ je tomu v dôsledku celoživotného mierne zníženého prísunu vápnika, potom áno.

Dokonca aj v prípadoch, keď je prísun vápnika veľmi nízky, stále nedôjde k jeho nedostatku pri ukladaní do kostnej matrice. Jediný rozdiel bude ten, že kosti nezostarnú predčasne a súčasne nebudú obsahovať málo vápnika.

Na druhej strane, ak je hustota kostí nízka preto, lebo bola vyčerpaná regeneračná schopnosť osteoblastov, tak potom nie, nízka hustota nebude pôsobiť preventívne na osteoporózu.

V tomto prípade sa v matriciach kostí vyskytujú póry, ktoré neobsahujú žiaden vápnik.

Pre zhrnutie – hustota kostí môže byť nízka vo veľmi silných a zároveň aj v oslabených kostiach. Preto tento fakt tak často mätie i mnohých výskumníkov.

Dôkazy teórie o zvýšenom vápniku a osteoporóze

Vápnik vo forme doplnkov stravy, prípadne konzumácia mlieka majú len dočasný „pozitívny“ efekt na mineralizáciu kostí, no nepriaznivé dôsledky z dlhodobého hľadiska.

Ako už bolo spomenuté, pri zvýšenom prísune vápnika naozaj dôjde k zvýšeniu ich hustoty a teda aj k ich sile. To je aj dôvodom prečo hustota kostí je najvyššia práve v krajinách s vysokou konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov.

To však z dlhodobejšieho hľadiska nič neznamená. Jediné čo to potvrdzuje je to, že zo začiatku je hustota kostí naozaj o niečo vyššia.

Existuje na to aj nejaký dôkaz?

Áno, existuje. V porovnaní s ostatnými potravinami, len mlieko (prípadne doplnky) je možné konzumovať v tak veľkej miere na dennej báze, aby to dokázalo zvýšiť priemernú dennú absorpciu vápnika do krvi.

Vo väčšine západných krajín dokonca existuje tradícia vysokej konzumácie mlieka a mliečných výrobkov. Tiež však existujú mnohé vedecké štúdie dokumentujúce výskyt zlomenín bedrového kĺba podľa krajín.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Ak je teda pojítko medzi zvýšeným príjmom vápnika a osteoporózou, potom tá by mala byť najvyššia práve v krajinách s vysokou konzumáciou mlieka.

Pozrime sa teda na štatistiku…

V Grécku sa medzi rokmi 1966 a 1977 priemerná konzumácia mlieka zdvojnásobila (v roku 1985 bola ešte vyššia) a na počudovanie sa zdvojnásobil aj výskyt osteoporózy.

V Hong Kongu sa za rok 1989 skonzumovalo dva krát viac mlieka ako v roku 1966 a výskyt osteoporózy sa za rovnaké obdobie strojnásobil. V súčasnosti je ich úroveň konzumácie mlieka na takmer rovnakej úrovni ako v Európe, podobne ako úroveň výskytu osteoporózy.

Je to úplne jednoduché: tam kde je vysoká konzumácia mlieka, je aj vysoký výskyt osteoporózy.

V porovnaní s ostatnými krajinami je najvyššia úroveň konzumácie mlieka vo Švédsku, Fínsku, Švajčiarsku a Holandsku (približne 300 až 400 kg na obyvateľa za rok). Rovnako výskyt osteoporózy v týchto krajinách vyletel do výšin.

Ďalšími príkladmi sú Austrália, Nový Zéland a USA. V týchto krajinách je konzumácia mlieka 3 krát vyššia ako v Japonsku a súčasne výskyt zlomenín bedrových kĺbov je vyšší 2,5 krát.

V skupinách obyvateľstva USA, ktoré konzumujú menej mlieka, ako napríklad Američania mexického alebo afrického pôvodu, je aj takmer dva a pol krát nižší výskyt osteoporózy v porovnaní s bielymi Američanmi.

A nie, to nie je z dôvodu genetických odlišností.

U obyvateľstva európskeho pôvodu v Čile a Venezuele, ktorí konzumujú menej mlieka je v porovnaní s USA, Fínskom, Švédskom a Švajčiarskom výskyt zlomenín bedrových kĺbov nižší viac ako 3 krát.

Číňania konzumujú veľmi málo mlieka, len čosi okolo 8 kg na obyvateľa za rok. A div sa svet, výskyt zlomenín bedrových kĺbov je u nich jeden z najnižších na svete! U čínskych žien je to až 6 krát menej v porovnaní s USA, kde konzumujú 254 kg mlieka na obyvateľa za rok.

Štatistické bonbóny na záver

V ostatných krajinách, kde sa mlieko pije len veľmi zriedka, ako napríklad v Kongu, Guinea alebo Togu (6 kg za rok) je osteoporóza extrémne zriedkavým ochorením.

No a v takej Libérii, Laose alebo Kambodži pijú mlieka ešte menej. Priemerne na osobu je to len 1 až 3 kg za rok. Tam o osteoporóze a vekom podmienených zlomeninách bedrových kĺbov ani nepočuli…

Argumenty odporcov

Na vyššie uvedené argumenty a štatistiky odporcovia tejto teórie určite povedia:

„To preto, lebo Ázijci a Černosi sú geneticky odlišní“.

Je to však nezmysel. Osteoporóza u ázijských žien žijúcich v Ázii je oveľa nižšia ako u tých žijúcich v USA. Presne rovnako je tomu aj žien z afrického kmeňa Bantu žijúcich v Bantu a tých žijúcich z USA.

Taktiež konzumácia mlieka aj výskyt zlomenín bedrových kĺbov je oveľa nižšia u Černochov žijúcich v Južnej Afrike ako u Černochov žijúcich v USA.

Sú ľudia múdrejší než príroda?

„Príroda urobila chybu, no našťastie my sme múdrejší a vieme ako to napraviť. Materské mlieko omylom obsahuje príliš málo vápnika, čo musí byť napravené tým, že budeme ľuďom podávať mlieko kravské, ktoré ho obsahuje štvornásobné množstvo.“

Samozrejme, toto je nezmysel.

Ak by naše požiadavky na vápnik boli naozaj štyri krát vyššie, praveké bábätka by sa nikdy neboli dožili dospelosti alebo mali vlastné deti. Ak naozaj potrebujeme kravské mlieko, potom človek by nemal vôbec existovať.

Prečo?

Pretože my sme na tejto planéte existujeme už milióny rokov, pričom mlieko konzumujeme len maximálne 0,01 milióna rokov. To znamená, že sme nekonzumovali kvapku mlieka iného zvieraťa po vyše 99% našej existencie.

Počas nášho vývoja z opíc na moderného človeka sme nikdy nepili, ani nepotrebovali mlieko iných tvorov. Pred 1,6 miliónmi rokov už existoval praveký človek vysoký vyše 160 cm so zjavne silnými kosťami.

Sú aj také názory, že naša praveká diéta obsahovala viac vápnika. To však nie je pravda.

Typická detská strava

Je zrejmé, že deti pre svoj vývin potrebujú vápnika viac, keďže ich kosti sú ešte pomerne slabé a potrebujú zvápenatieť. A materské mlieko, samozrejme, obsahuje všetok ten potrebný vápnik (a ďalšie nutričné látky), ktoré počas svojich prvých dvoch rokov potrebujú.

Deti, ktoré počas tohto obdobia konzumujú len materské mlieko sú perfektne schopné zvýšiť hustotu svojich kostí.

Takže, poďme sa teda trocha bližšie pozrieť na to, koľkože toho vápnika materské mlieko obsahuje? V skutočnosti nie veľa.

Množstvo vápnika v mg na 100 gramov:

PotravinaObsah
Lieskové orechy226
Vaječný žĺtok140
Brazílske orechy132
Zelené olivy96
Vlašské orechy87
Figy54
Černice44
Pomaranč42
Maliny40
Kiwi38
Mandarinky33
Materské mlieko32
Kokos20
Hrozno18
Marhuľa16
Ananás16
Slivky14
Losos13
Makrela12
Červený melón11
Banán9

Čo to znamená?

Dospelý a deti vždy potrebujú na kg vlastnej váhy menej vápnika ako novorodenci. Jedlo pre dospelých preto nepotrebuje obsahovať viac vápnika ako materské mlieko.

A keďže naše prirodzené potraviny ho majú v priemere približne toľko ako materské mlieko, je úplne nemožné, aby tieto prirodzené potraviny obsahovali vápnika príliš málo.

Ak by tomu tak bolo, materské mlieko by ho obsahovalo tiež málo a tak novorodenci by neboli schopní dostatočne zvýšiť hustotu svojich kostí. K tomuto samozrejme nedochádza.

A pretože veľa potravín obsahuje viac vápnika ako samotné materské mlieko, priemerná miera absorpcie je nízka kvôli zabráneniu jeho nadmernému príjmu.

Úloha Vitamínu D

Telo potrebuje denné svetlo pre premenu cholesterolu na vitamín D. Hormón, ktorý zvyšuje absorpciu vápnika zo stravy do krvného obehu sa nazýva kalcitriol. Ide o jednu z foriem vitamínu D.

Existujú názory, že výskyt osteoporózy je vyšší v krajinách s nedostatkom denného svitu.

Je výskyt osteoporózy naozaj nižší v krajinách s vyšším množstvom denného svetla?

Nie nutne.

Napríklad, napriek tomu, že Taliansko je oveľa slnečnejšie ako Poľsko, výskyt zlomenín bedrových kĺbov je tam vyšší. Dôvodom je jednoducho fakt, že v Taliansku konzumujú o 25% viac mlieka.

Kuvajt je extrémne slnečný, no výskyt osteoporózy je tam porovnateľný s Veľkou Britániou alebo Francúzskom preto, lebo sa tam podobne ako v týchto krajinách konzumuje veľa mlieka.

Okrem toho efekty vitamínu D môžu byť veľmi rozdielne.

Tento hormón zvyšuje tak absorpciu vápnika z potravy do krvného obehu, ako aj jeho ukladanie do kostí. Tento druhý efekt má za následok zvýšenú mieru úhynu osteoblastov. Kalcitriol tiež stimuluje uvoľňovanie vápnika z kostí späť do krvi.

Na druhej strane, vitamín D spomaľuje vylučovanie PTH hormónu (jeden z hormónov štítnej žľazy). Tento hormón má veľmi silné účinky na zrýchlené starnutie kostí.

Z toho dôvodu má vitamín D na kosti nepriamo aj ochranné účinky.

Vplyvy vysokej hladiny vitamínu D

Avšak užívanie doplnkového vitamínu D celkovo zvyšuje hladinu vápnika v krvi. Tento nadbytočný vápnik sa potom môže usádzať v cievach a na vonkajších stranách kostí.

To má potenciál následne viesť k artérioskleróze ciev a deformáciám kostí.

Rovnako sa tento extra vápnik môže usádzať v spojivovom tkanive, kĺboch a spôsobovať  bolesti svalov. Tie totiž pre svoje správne fungovanie vyžadujú dostatočne nízku hladinu vápnika v krvi.

V extrémnych prípadoch, kedy sa vápnik nedokáže zo svalov odbúravať, to môže dokonca viesť až k smrti svalových buniek a vyvolaniu choroby zvanej fibromyalgia.

Vplyvy nízkej hladiny Vitamínu D

Osteoporóza je často dopresádzaná veľmi nízkymi hladinami vitamínu D. To je zapríčiňované niekoľkými faktormi:

  • Osteoporóza je vyvolaná nadmerným dlhodobým konzumovaním vápnika. Telo sa to snaží vykompenzovať tým, že znižuje jeho absorpciu zo stravy do krvi. Keďže vitamín D túto absorpciu zvyšuje, telo sa snaží vytvárať tak málo vitamínu D, ako je to len možné.
  • Zvýšená činnosť štítnej žľazy ma za následok jednak nadmerné ukladanie vápnika do kostí, ako aj jeho odbúravanie z nich, čo po čase povedie k osteoporóze. V prípade nedostatku kalcitriolu, sekrécia hormónu PTH nie je ničím brzdená.
  • Ak príjem vápnika je extrémne nízky – menej ako 300 mg denne (čo samo o sebe je ťažko dosiahnuteľné), potom súčasný nedostatok vitamínu D môže spôsobiť osteoporózu tým, že z toho mála v strave sa ho do kostí dostane ešte menej.

Problémom nie je málo vitamínu D. To nás dokonca chráni pred nadmernou absorpciou vápnika. Nedostatok vitamínu D je pálčivejší skôr pre všeobecnú imunitu a odolnosť voči chrípkam a nachladnutiu ako pre zdravé kosti.

Napríklad až u 52% vyšetrených žien v Saudskej Arábii bol problém s nedostatkom vitamínu D kvôli ich zahaľovaniu sa, no kvalita ich kostí nebola ovplyvnená.

Pri alkoholikoch sa úroveň vitamínu D znižuje o 3 až 48 %, avšak opäť, kvalita ich kostí ovplyvnená nebýva.

Vo všeobecnosti možno povedať, že nepotrebujeme veľa vitamínu D na spomalenie sekrécie hormónu PTH ani na zvýšenie absorpcie vápnika.

Dokonca v krajinách, kde sa konzumujú veľké množstvá rýb a vajec (jediné potraviny s vysokým obsahom vitamínu D) miera zlomenín bedrových kĺbov je privysoká.

V prípadoch keď sa konzumuje veľa vápnika a zároveň veľa vitamínu D, sa takto zvyšuje aj miera absorpcie i ukladania vápnika.  To následne po čase vedie k osteoporóze (zrýchľuje sa starnutie osteoblastov).

Vplyv cvičenia na osteoporózu

Ak by bola osteoporóza o nedostatku pohybu, potom všetci pôvodne zdraví, ale fyzicky neaktívni ľudia mali ju dostali. To sa však nedeje.

Preto strata kostnej hmoty vekom nemôže byť vysvetľovaná znižovaním úrovne telesnej aktivity.

Záťaž určuje udržiavanie sily kostí. Ak sa kosti nezaťažujú vôbec (ako napríklad vo vesmíre), tak áno, potom rapídne strácajú vápnik. Ak sme však normálne aktívni, naše kosti obsahujú dostatok vápnika na to, aby si poradili s bežnými pádmi.

Nedostatok cvičenia k tomu nijako neovplyvňuje osteoblasty a teda ani ich zrýchlené opotrebenie sa, preto v žiadnom prípade nemôže viesť k osteoporóze.

Ak máte nízku hustotu kostí, potom extra cvičením si ju môžete zvýšiť. To však nie je osteoporóza. Tá je iba vtedy, ak hustota kostí sa už nedá zvýšiť žiadnym spôsobom (keďže vyčerpaná kapacita potrebných osteoblastov je neobnoviteľná).

Môže cvičenie zvýšiť silu kostí u starých?

Áno, ale len vtedy, keď reprodukčná kapacita osteoblastov nie je ešte úplne vyčerpaná. Cvičenie podporuje aktivitu zvyšných osteoblastov a dočasne zvýši pevnosť kostí.

V prípade, že reprodukčná kapacita osteoblastov je takmer úplne vyčerpaná, potom už ani cvičenie nepovedie k zvýšeniu hustoty kostí. Bohužiaľ, toto býva najčastejšou príčinou u starších ľudí s osteoporózou. S pribúdajúcim vekom sa aj možnosť zvýšiť hustotu kostí cvičením stále znižuje.

Bežné denné aktivity sú všetko, čo človek potrebuje pre udržanie si zdravých kostí. Zvýšená fyzická aktivita vedie k ich rýchlejšiemu opotrebeniu, o zvýšenom riziku úrazov nehovoriac.

Tiež je možné sa zamerať na posilňovanie konkrétnych svalových partií. V prípade nárazov alebo pádov tie dokážu pohltiť aspoň časť z ich energie.

Osteoporóza a nadváha

To, že menopauza prispieva k osteoporóze a naopak, že obezita ju zmierňuje sú známe klinické zistenia.

Po menopauze hladina estrogénov je nízka. To zvyšuje riziko osteoporózy, keďže estrogény majú spomaľujúci účinok na činnosť a odumieranie osteoblastov pri formovaní novej kostnej hmoty.

Pri obezite sa zvyšuje hladina leptínu. Ten, podobne ako estrogén, má na osteoblasty ochranný účinok. Tu však v žiadnom prípade nechceme podporovať obezitu ako liek na osteoporózu, keďže tá so sebou prináša celý rad iných zdravotných problémov. Ide len o klinické zistenie.

Sú však populárne aj postoje, že mierna nadváha prináša so sebou viac zdravotných pozitív ako preháňaná štíhlosť.

Iné názory tvrdia, že obezita má ochranný účinok proti osteoporóze preto, lebo zvýšená váha viac zaťažuje kosti a teda zvyšuje ich pevnosť. Ak by toto bola pravda, potom osteoporóza by sa dala jednoducho pribrzdiť a dokonca aj zvrátiť extra cvičením (záťažou svalov).

Takto tomu však nie je. Osteoporóza je nezvrátiteľná vtedy, ak už došlo k vyčerpaniu buniek obnovujúcich kostné tkanivo.

Nie je spôsobená zníženou hustotou kostí, ale vyčerpaním regeneračnej schopnosti osteoblastov, ktorá je v dôsledku starnutia konečná.

Nízka hustota kostí je dôsledkom nedostatočnej tvorby novej kostnej matrice, nie príčinou.

Dodatok redakcie

Na vstrebávanie, metabolizmus a regulovanie vápnika sú potrebné vápnik, horčík, vitamín D a veľmi dôležitý je aj vitamín K2. Ten reguluje v tele vápnik a „posiela“ ho tam, kde ma byť (napríklad kosti) a zabraňuje jeho nadbytočnému usadzovaniu sa v cievach.

Ak chýba vitamín K2, celý tento dôležitý proces môže byt narušený. Horčík zase vplýva na metabolizmus vitamínu D.

Stále máme za to, že pri osteoporóze je dôležité konzumovať potraviny s vysokým obsahom vápnika (zvyčajne odporúčame brokolicu, špenát a sezam), prípadne vápnik dopĺňať aspoň na začiatku, spolu s vitamínom K2 a horčíkom.

Vitamín D odporúčame užívať 15000 IU mimo leta a v lete nič alebo 5000 IU denne, podľa toho, ako dlho trvá denne vystavenie sa slnečnému svetlu.

Tieto veci zvyčajne majú veľmi dobrý účinok, samozrejme spolu s inými intervenciami ako HCL na lepšie trávenie/vstrebávanie, pohyb, a vôbec zdravý životný štýl.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: www.4.waisays.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. To čo jeme, ako myslíme, čo zo seba „dávame“ môže byť našim liekom, ale aj jedom. Najdôležitejšia je celoživotná prevencia: racionálna- primeraná strava a zdravý životný štýl. Vyhýbať sa hlavne zakysľujúcim potravinám, kyslým myšlienkám, „kyslým ľuďom“, kyslým filmom a aj knihám…. vyhýbať sa stresu pokiaľ to ide…tešiť sa zo života… Každý sme individuálny či už krvnou skupinou, prostredím a celoživotnými návykmi. Len my sami si môžeme pomôcť alebo uškodiť, nijaký liek nám dlhodobo nepomôže, pokiaľ sa sami nechceme zmeniť… :)))

    Konzumujeme pri osteoporóze:
    ♥ Vápnik , horčík , vitamín K, vitamín D, A, rybí olej HP Natural+D
    ♥ sója, tofu-sójový syr, fermentované potraviny zo sóje
    ♥ mliečne výrobky: jogurt, smotana, syry,
    ♥ trstinovú melasu Čierny zázrak
    ♥tmavozelenú listovú zeleninu
    ♥ vňate: pažítka, petržlen, žerucha, púpavové listy,
    ♥orechy, mak, sézamové, chia a ľanové pomleté semiačka,
    ♥ strukoviny: mungo, fazuľa, azuki, bôb, cícer,
    ♥ celozrnné obilniny: ovsené vločky, špalda, pšenica,
    ♥ bylinky: púpavový koreň, praslička roľná,
    ♥ bobuľové ovocie: ríbezle, čučoriedky, brusnice,maliny, jahody,….
    ♥ ryby morské: makrela, tuniak, sardinky, losos
    Prajem pekný deň a hlavne všetkým veľa zdravia :))
    Možno Vás zaujme článok na blogu o osteoporóze, čo máme konzumovať, čomu sa vyhnúť, čo pomôže,….:
    http://runoshop.blogspot.sk/2013/04/osteoporoza-liecba-prevencia-prirodne-s.html

  2. predpokladam ze podobny ucinok ma aj zvyseny prijem fosforu / kys. fosforecnej, ktoreho kravske mlieko obsahuje tiez pozehnane – ak sa mylim tak ma opravte
    jednym z moznych rieseni je nahradit kravske mlieko kozim ktore ma pre cloveka ovela lepsie zlozenie

  3. priatelia, vy co mate osteoporosis, hlavne je to pricina konzumovania kyselinovej stravy a tekutin. 80% alkalicka a 20% kyselinova strava je idealna pre nas zivot. bohuzial narusenim tejto rovnovahy, trpime roznymi chorobami a dokonca si privolavame i rakovinu. pre tych co sa chcete vyliecit, berte vazne slova danky, a nasledujte to co vam odporuca!!!

    • hehe dalsi co uveril

      tieto vase lolo srandy o prekysleni organizmu nemaju ziadny logicky zaklad

      vysvetlite mi prosim pekne postupne co to vlastne znamena prekyslenie organizmu, ako sa do tela tie kyseliny dostavaju, kde sa ukladaju, preco sa nevylucuju, a preco je naopak zasadite prostredie dobre, akym sposobom tie kyseliny sposobuju napriklad rakovinu alebo ine choroby, ktore kyseliny to vlastne su? ak mi date odpovede na tieto otazky co bude mat hlavu aj patu snad aj ja raz uverim

      • Reinhardovi by som doporučila zájsť do nejakého dobrého kníhkupectva a povyberať si z viacerých kníh o Odkyslení….Mne vyhovuje a aj mi veľmi pomohla, a a hlavne „otvorila oči“ , kniha od Kurta Tepperweina: Omladzujúce odkyslenie. Vysvetľuje na príkladoch civilizačných chorôb, aký má vplyv pomer kyselín a zásad na naše zdravie…má to logiku a veľkú…Podotýkam, že nás zakysľujú okrem mäsitej stravy aj myšlienky, vnútorné trápenia, stresy,…
        Skúste si pozrieť aj video od Dr. Hnízdila – link na blogu:
        http://runoshop.blogspot.sk/2013/01/ako-sa-nestat-pacientom-alebo-ako-si.html
        Pekný deň všetkým :)))

  4. Cize? nezvratitelna? nieco na podporu tvorby osteoblastov? 🙂

    • majka-z-gurunu

      Nie,nieje nezvrattitelná..telo sa vie zregenerovať ak vie človek čo k tomu treba.Lekár určte nebude mat v zaujme uzdravovať pacienta,ked ho počet pacientov, lieky a vyšetrenia živia.Mlieko ako take doležite nieje piť vobec.( a nie kazdý unesie to kozie )Clovek može jest ovčie produkty-su inak nabité prírodným a neškodnym vapnikom a navyše vyrobky su neškodne pri laktozovej intolerancii a alergii .Druhy naj-produkt pre osteoporozu je šalat hlavkovy-pestovany doma..tretím je alternatíva všetkeho zeleneho chlorella (značku nepreradím 🙂 )

  5. Ahojte, este nemam ani 30 rokov a uz mam osteoporozu na chrbtici (70% toho co by som mal mat). tento clanok je o starych ludoch, ale co ja ??? tiez mam kaslat na rady doktorov a nebrat vitamin d a extra vapnik ?

    • Bolo by dobré zistiť, že prečo máte tak skoro osteoporózu. Vyčerpané osteoblasty by to ešte nemali byť, nedostatok vápnika pokiaľ nie ste anorektik tiež by nemal byť faktor.

      Na druhej strane je otázka či vôbec máte naozaj osteoporózu. To, že je v kostiach menej vápnika ešte neznamená, že to je osteoporóza. Tak, ako v článku bolo uvedené – silné kosti môžu byť rovnako tie s veľa vápnikom ako aj tie s menej vápnikom.

      Predstavte si kosť ako veľkú kriedu so 100 percentého vápnika. Je pevná? Nie, skôr krehká. Množstvo vápnika nevypovedá nič o sile kostí, iba o tom koľko obsahujú vápnika. A to nie je priamo úmerné ich sile alebo pevnosti tak, ako zvyknú lekári tvrdiť.

      Ako vám zistili osteoporózu? Náhodne, alebo ste prišiel ľahko k zlomeninám? Ako vidíte, problematika je to dosť obšírna. Skúste si k tomu naštudovať viac a urobiť vlastné závery. Tých premenných môže byť veľa, sám najlepšie budete vedieť, čo z toho sa týka vás.

      • majka-z-gurunu

        Clovek nemusí byt anorektik.Ja som osteoporozu mala zdiagnostikovanu od 8r,koli celiakii,ktorá sa v tom čase ešte nediagnostikovala a nevedelo sa čo na jej liečbu okrem ryže s mrkvou a vymene krvi raz za polroka koli nedostatku živín v tele.Bola som chuda a slabšia ale nie anorektik,papala som aj v noci.Druhý dovod čo poznám ,je nedostatok mliečnych výrobkov,lebo nie kazdy ich má rad a mne ich ako „celiatičke“ ktora je alergická na mlieko uplne zakazali jesť. Tretí dovod je ked človek berie istý druh liekov,ktorých nežiaduci učinok je ubytok vapnika v kostiach.. a to som ešte nemala ani 25rokov.
        Všetko je to o strave – v prvom rade. Anorexia je psychický dovod.

  6. Vazeni osobne nepovazujem za objektivne porovnavat statisticke udaje z USA v porovnani trebars so zmienovanym Japonskom… Totizto treba si uvedomit aky je rozdiel v rozlohe a pocte obyvatelov danych zemi a dojdete k zaveru, ze vyskyt vsetkeho musi byt v USA samozrejme vyssi 😀

    Inac s clankom 100 percent suhlasim. Mliecko za ucelom dodania vapnika odporucaju len konvencny odbornici s korporatnym vzdelanim a reKLAMA.

    Pekny den

  7. Dobrý večer,

    otázočka hlavne na p. Damiána, teda – ak je optimálny príjem vápnika, ktorý si dokáže telo zužitkovať cca 200mg, nie je skôr kontraproduktívne ako užitočné, keď berieme čiste vec osteoporózy, užívať denne pravidelne vit. D 5000IU a taktiež askorbát vápnika 1 ČL ? Viete, v mojej rodine je s tým veľký problém, stará mama mala veľmi ťažkú osteoporózu, práve zomerela a ja teraz neviem, čo poradiť mame a sestre, momentálne berú pravidelne už nejaké mesiace vitamín D a taktiež C (ask. vápnika), taktiež multivitamíny… Po prečítaní článku som sa však zhrozil, čo vlastne robiť… Na niečo to pomôže, niečomu to môže uškodiť a parádne. A ja nemám nanešťastie systémové vedomosti, aby som vedel, čo robiť ďalej.

    Ďakujem Vám za odpoveď,
    D.

    • Dobrý deň. Čo sa týka vitamínu C vo forme askorbátu vápenatého, tak tu nemusíte mať obavy. Z 1000 mg predstavuje askorbát približne 900 mg a vápnik len 100 mg.

      V prípade, že sa užívajú oveľa vyššie dávky, ako napríklad 5000 mg, či viac, tak potom pri dlhodobom užívaní by zrejme bolo vhodné zaradiť mix rôznych foriem vitamínu C – kyselinu askorbovú, askorbát sodný, askorbát horečnatý, askorbát draselný.

      Tiež čo sa týka vitamínu D, tak by som sa toho neobával. Vitamín D, ako bolo uvedené v článku, má aj veľa iných pozitívnych efektov (nielen na osteoporózu). A pokiaľ sa súčasne neužíva nadmerné množstvo vápnika, tak je to v poriadku.

      • Ďakujem za odpoveď,

        viete, po prečítaní si knihy o vitamíne C (dostupná na Vašich stránkach), keď si človek porovná odporúčané dávky v nej, prečíta článok a vzhľadom na to, že väčšinou ľudia objednávajú práve askorbát vápnika (tí, ktorí sa pohybujú na týchto miestach), dopĺňajú to o vitamín D vysokej potencie a možno iné produkty, iné vitamíny… naozaj človek začína rozmýšľať, či toto všetko má zmysel. Či nie je skôr hrozbou pre človeka dopovať sa chemickými, i keď vitamínmi – preventívne, nemyslím v prípade ochorenia, vtedy sú potrebné. Od včerajšieho dňa tento článok vo mne zasial tak obrovské pochybnosti, že naozaj uvažujem čo robiť, totiž hoci má objednané väčšie množstvo doplnkov, či s nimi proste neprestať. Aby ste ma dobre pochopili, vždy mám na mysli konkrétne potenciál ochorenia na osteoporózu u mojich najbližších, ktorí práve už dlhé obdobie berú doplnky, ktoré som spomínal.

        Čo ak sa časom príde na to, že aj iné choroby majú podobný mechanizmus, a že totiž umelé dodávanie väčšieho množsta vitamínov/minerálov ako prevencia ochorení je škodlivé, nie osožné…

        • Vidíte, niektorí naši neprajníci nás obviňujú, že na tejto stránke zaslepene tlačíme užívanie doplnkov a že na tom zarábame. Ak by to bola pravda, tak takýto článok by sme nikdy nepublikovali.

          Ako už z názvu našej stránky vyplýva, snažíme sa hľadať pravdu. Niekedy sa sami môžeme mýliť a neskôr zistiť, že veci sa majú inak. Napriek tomu v záujme čitateľov a „pravdy“ sa takéto nové zistenia nebojíme zverejniť. Aj keď môžu ukázať, že sme sa predtým trocha mýlili.

          Čo sa týka brania doplnkov, tak súhlasím s vami, že nie je dobré sa prepchávať mega dávkami. Sám z doplnkov pravidelne užívam iba 1000 mg vitamínu C denne. Občas to zamením na mesiac alebo dva za multivitamín.

          Človek by sa mal snažiť o to, aby všetky dôležité látky získaval zo stravy. Prírodné vitamíny a minerály sú aj pre telo najľahšie vstrebateľné a obsahujú mnohé ďalšie podporné látky ako napríklad enzýmy.

          Preto sme aj vydali nutričnú kalkulačku, ktorou si človek ľahko zanalyzuje stravu a zistí, či mu nejaké látky dlhodobo nechýbajú. Tie je potom možné dodať doplnkami.

          Každopádne by som na vašom mieste nerobil unáhlené závery. Doplnky užívajte, prípadne znížte dávky alebo ich striedajte ako ja.

          Ak by sa náhodou niekedy v budúcnosti ukázalo, že veľké množstvá nejakého vitamínu negatívne vplývajú na niečo iné, tak striedaním takpovediac dáte telu oddychový čas na to, aby sa s tým dokázal vysporiadať.

          • Prepáčte, ak tak vyznel môj príspevok, ja v žiadnom prípade medzi neprajníkov nepatrím, práve naopak, rozdávam Vaše letáčiky/vizitky všade kde môžem a taktiež Vás propagujem, lebo vidím Vašu snahu a obrovské úsilie! V neposlednom rade reálny prínos (aj v mojom okolí). Taktiež som si vedomý, žeby ste nikdy nič také nepublikovali, ak by vašou snahou bolo zarábanie na doplnkoch.

            Možno to striedanie doplnkov by stálo za zváženie.

            Všetko dobré!

        • Presne aj ja sa toho obávam.

  8. Pre Mimi says: ja mam tiez do 30 r a zistili mi minuly rok osteoporozu 3 stavec chrbtica. zistine pri vysetreni.Po bolestiach v krizoch.Je zaujmave ze sa nato prislo lebo ako dr mi povedal osteoporozia neboli.Ja som sa nedal liecit Doktormi.Cize vela ludi moze mat osteoporoziu v mladom veku ani otom nemusia vediet.napis mi na [email protected] budem rad

  9. v clanku chybaju dve dolezite info: obsah 1 vapnika v maku je daleko vyssi a jedna sa o rastlinny vapnik
    2. Informacia o transmutacii chemickych prvkov

  10. Dobry den, podla mna je najlepsia pestra strava a pohyb. Ked napriek tomu vznikne nejaky problem so skeletom, nevahal by som pouzit kostihoj lekarsky (mast, tinkturu, kupele, ci kasicku).

  11. Z článku vyplýva, že nie je vhodné užívať vápnik, dokonca ešte aj v strave je viac než potrebujeme, aby sme nedostali osteoporózu, Taktiež, že: Problémom nie je málo vitamínu D. To nás dokonca chráni pred nadmernou absorpciou vápnika.“ A tiež: „Dokonca v krajinách, kde sa konzumujú veľké množstvá rýb a vajec (jediné potraviny s vysokým obsahom vitamínu D) miera zlomenín bedrových kĺbov je privysoká.“
    V inom článku však o vitamíne D píšete, že je akútny celosvetový nedostatok vitamínu D a že si ho treba aj doplnkami navyšovať.

    Chápem že hľadáte pravdu, ale výsledok je len ten, že sme tam kde sme boli a že aj tak nevieme čo je správne.
    Na jednej strane sú tu informácie že užívanie vápnika je nevhodné a potom v eshope predávate vápnik, ktorý spôsobí predčasné spotrebovanie osteoblastov…

    • Áno, máte pravdu. Neviem či ste si všimli, ale za článkom je uvedený pôvodný zdroj. Nejde teda o náš článok, ale preklad zo zahraničnej literatúry.

      Snažíme sa prinášať rôzne pohľady a áno, niekedy môžu byť aj protirečivé.

      Čo sa týka vitamínu D, tak tam by podľa môjho názoru sa človek mal snažiť nie o privysoké dávky, ale optimálne. Keďže ale vo väčšine prípadoch ho ľudia majú málo, doplnky sú na mieste.

      V prípade vápnika je jeho nedostatok zriedkavý. Ak sa ale predsa len vyskytne, tak potom aj ten je vhodné dopĺňať. To platí pre zdravých ľudí. V prípade rôznych ochorení, ako napríklad rakovina, je jedna alternatívna terapia založená práve na vápniku.

      Jeho zvýšsené užívanie by však malo trvať len obmedzenú dobu – počas liečby. Za ten čas sa osteoblasty nestihnú „spotrebúvať“, no na odstránenie rakoviny ten čas stačí. Preto medzi doplnkami je aj ten.

      • majka-z-gurunu

        Vápnik sa nesmie dodávať iba v umelej tbl ./čisto doplnkovej bobulovej forme,lebo sa uklada v cievach,nie v kostiach.Zvápenatenie =kornatenie ciev nieje z tukov 🙂 V prírodnej forme v nejakom preparáte čo ho obsahuje (biologicky spracovaný )skodny nieje lebo telo si s tým vie poradiť.Preto som spomenula napr.tu chlorelu .Prírodzene ho možeme jesť ale nie denne a v kvantách .Ked sme vapnika doteraz v strave mali malo,3x týždenne je akurat aby sme ho vložili do stravneho listka.V
        všetkeho vela skodí a brat niečoho zrazu kvantum neznamená,že sa aj zrazu ochorenia zbavíme 🙂

  12. priatelia, este raz sa ozyvam na tuto temu, v zamere vam vysvetlit laickym sposobom ako a preco nam ubyva kostna dren, volana osteoporosis bez zbytocnych komentarov. nasa krv si udrzuje hladinu ph od 7,35 do 7,45 ph. ked telu davame po dlhu dobu len kyselinovu stravu okolo 4-5ph, vtom pripade krv nema ziadnu inu moznost ako dodrzat spravnu ph a siahne po kostiach, kde je plno alkalickej mnam, mnam-vapniku. osteoporosis nieje choroba, je to len momentalna indispozicia zavinena nasou nevedomostou. kedykolvek mozeme napravit svoju chybu. rada, nepouzivajte ziadne vitaminy, nepomoze vam to. jedste alkalicku stravu a pijte alkalicku tekutinu. cvicenie svojho tela- velmi dolezite, nepijte kravske mlieko, je kyselinove. kozie mlieko je odporucane, pretoze ma podobne slozenie ako materske mlieko. alkal. produkty: vsetky melony, uhorky, mango, citron, papaya, petrzelka, hrozno bez jadier, avokado, banany, marhule, broskyne, ananas, hrozienky, zemiaky s cervenou kozou, tmavy chleba, hrasok, kukurica, cesnak, salat, broccoli, ginger, cibula, cervena cvikla, mrkva, cervena kapusta, zlte rajciny, chren, celer, kiwi, soya, ovosne vlocky, biely syr, maso z kacice, zajacie maso, vsetky orechy, cisty jogurt, zeleninovy dzus a mineralna voda. prajem uspech. henry.

  13. Moj manzel pred dvoma rokmi dostal nespravnu diagnozu, autoimmnu chorobu a lekari mu predpisali liecbu stereoidmi , vysoke davky. Koli nim tiez bral vysoke davky mineralov a vitaminov, 3000 mg Vit C, D a vapnika,
    nakoniec vysadil lieky lebo pricina bola ina , maval velke migreny . Trvalo to dva roky a po dobu dvoch rokov bral tieto vysoke davky. Zaroven sme zmenili stravu, vysadili cukor (pouzivame steviu ) a mliecne vyrobky ( pijeme mandlove mlieko, alebo mlieko z hnedej ryze), obcas kozy syr, zeleny caj, stale je maso, vacsinou kuracie, ale bez hormonov, antibiotik, zo zaciatku sme jedli aj ryby, hnedu ryzu, sladke zemiaky, a hodne zeleniny , spenat, surove salaty, brokolicu, carfiol, sparglu , cibulu, cesnak, atd…
    asi po dalsom roku zacal mat bolesti, a zistili mu ladvinove kamene , tie nakoniec prepustil a myslim si ze boli s prilis vysokych davok vit C,D a kalcia .
    mynuly tyzden ho zacal boliet palec na nohe ,je mierne cerveny okolo klbu, a nemoze na nohu dost stupit, vyzera to na zapal, mam podozrenie ze to bude zanesene kalciovymi depositmi . Neviete poradit ako ich vycistit ?
    Aka davka kalcia je primerana, ked teraz je uz skoro zdravy a aj bolesti hlavy , migreny skoro vymizli potom ako pije mlade psenicu a tiez berie probiotika denne.
    Myslim ze teraz berie len mulivitaminy a to max 750 mg denne je v tom kalcium. Okrem toho berie extra magnezium, lebo magenzium je potrebne na vstrebanie vapnika.
    po precitani vasho clanku mam obavy ze stale berie prilis vysoke davky vapnika.

    • Adriana.
      Zapálený kĺb na palci, môže ísť o reumatický zápal alebo dnu. Doporučila by som momentálne „vysadiť“ akékoľvek mäso, aj bio…,aplikovať zábaly z vlny suché teplo-bandáže z ovčieho rúna, aplikácia kvalitnej biolampy alebo Terapeutický prístroj GOU GONG®, …

      Obmedzte alebo vylúčte, pri liečbe :
      – červené mäso, živočíšné výrobky, bravčové mäso, údeniny
      – rastlinné maslá a oleje: slnečnicový, sójový a repkový
      – kešu a arašidy
      – alkohol, čokoláda, coly, sýtené nápoje
      – kravské mlieko
      – vajcia
      – prísady (magi, sójová omáčka, horčica, podravka,… )
      Pri zápale konzumujeme, okrem iného :)))
      ♥ surové ovocie, zelenina,…trstinovú melasu,..
      ♥ zvýšte príjem Omega 3 mastných kyselín: Rybí olej HP
      ♥ zázvor, kurkuma,
      ♥ dodržujeme pitný režim – pitie čistej vody alebo bylinkových čajových zmesí
      ♥ žihľavový, repíkový čaj..
      Viac informácii na mojom blogu:
      http://runoshop.blogspot.sk/2012/08/reuma-dna-liecba-bez-liekov.html

      Badateľ má na webe, výborný článok o artritíde:
      http://www.badatel.net/nekalicte-ludi-s-artritidou/

    • Možno vám pomôže moja kúra. Keď ma začnú bolieť kĺby, zatiaľ mi vždy pomohla kúra bylinkovým čajom (sypaný nephrosal 1 bal+zlatobyľ obyčajná40g). 1 mesiac pijem denne 1 L (1pol lyžica/L), potom prestávka2-3 týždne a opakujem to 3x. Denne konzumujem surovú zeleninu (aspoň 60% denného príjmu potravy), v tom období vôbec nepijem čierny a zelený čaj a kávu a vyhýbam sa konzumácii potravín s vysokým obsahom purínov a iných látok prispievajúcich k artritíde (červené maso, čaj, káva, špenát, šťaveľ, údeniny, a pod). Na vyčistenie ciev a klbov, na zníženie krvného tlaku a ldl cholesterolu je tiež veľmi dobré užívať vodný cesnakovo-citrónový elixír (nájdete na webe). Treba byť však trpezlivý, lebo niekedy 1 kúra nestačí. Mne sa upravil tlak a cholesterol až po 5. kúre (1 mesiac elixir, 1 mesiac prestávka). Teraz mám tlak ako za mlada 115-125/60-80. Prajem veľa zdravia.

    • majka-z-gurunu

      Ladviny prečiiťuju telo ,krv a su zavisle od množtva tekutín v tele.Ak pil váš manžel menej ako 1,5 l vody čistej denne-čo je zaklad,tak to može mat z toho,Napríklad kamionisti mavaju ladvinový kamen bezne,pretože su nutení malinko piť.Druhy nesprávny pohlad je ,že ten problem s prstom nemá koli vitamínom ale koli mäsu.Ak jedáva na obed/večeru mäso viacej ako 3x do týždna-zanesu sa tým klby a väzy a pobolieva to.Znížte počet jedál s mäsom,a zvyšné skuste nahradiť kuracinou a rybou.Zelenina pomože telo vyčistiť z kyslého prostredia po príliš mäsovej strave.

  14. Presne tak ako pise Danka – treba vynechat v tomto pripade meso.
    Mne pri bolavom palci na pravej nohe pomohlo jedine vylucenie akehokolvek mesa a bolesti a zvetsenie palca zmyzli,avsak po zaradeni masa sa mi vratili a kedze som sa k mesu vracal a zase ho koli bolestiam pri chodzi vylucoval asi tri roky,tak bezpecne uz mozem povedat ze som to mal prave od mesa,som stastny,ze som to nakoniec objavil a je jedno ci mi to zapricinovalo meso,alebo napr pomaranč,doležite je to vedieť identifikovať a zariadiť sa podla toho…to je moj laicky nazor

  15. Strašný článok…..všetkých výživových poradcov musel šľak triafať keď toto čítali 🙁

  16. Prečo myslíš?

  17. niekedy žili o mlieku a zemiakoch a ešte slanine tak až tak tomu neverím. dnes ,u nás na dedine, sa títo 90-nici pomaly poberajú na druhý svet a to ešte bez barle a mnohí bez okuliarov. Také 50-ky už vyzerajú horšie

  18. nečítala som celé, ale myslím si, že mlieko je veľmi potrebné. klasické surové mlieko. nie z obchodu.nedostatok vápnika sposobujú konzervanty a chemické prísady do potravín. niekedy žili zo zemiakov, mlieka a kyslej kapusty a boli a ešte aj sú títo ľudia fit, vidím to na vlastné oči

  19. damiana povazujem za obycajneho predavaca takze jeho prispevky neberiem nejak moc vazne – ja si myslim ze tie vsetky tabletky co predava sa daju nahradit obycajnou kvalitnou a pestrou stravou – len treba poznat obsah tychto latok v jedle

    ale s mliekom celkom suhlasim, jeho zlozenie pre cloveka je proste az moc natlakovane naozaj vselicim a ako sa hovori vsetkeho vela skodi, takze mlieka radsej pit menej ale nemusime hned mlieko zatracovat, pretoze mame tu aj mliecne vyrobky ktore maju ovela lepsie zlozenei nez surove mlieko a tu hlavne myslim na tvrde zrejuce syry

    • vies damian, zrovna nedavno som rozmyslal, preco mam taky pristup ako mam a myslim si ze je to preto ze ja som naozaj este mlady clovek a nikdy som nebol vazne chory a mozno keby ochoriem tak aj ja ta zacnem prosit o radu
      ono ide o to ze na slovenskom internete si naozaj dost viditelny a ked citam tvoje prispevky v roznych aj pomaly desatrocnych diskusiach, vela krat odporucas rozne vitaminy a tak, vacsinou bez nejakeho zdovodnenia a bez zdroja z ktoreho cerpas, co si potom neviem logicky zdovodnit preco radis prave to co radis
      ak tento aspekt spojim s tym ze mas vlastny eshop tak proste tak mi to vychadza a preto som napisal to co som napisal

  20. Reinhard môžeš si o Damiánovi myslieť čo chceš, ale nemáš pravdu v tom, že je obyčajný predavač.
    Pre mňa je Damián človek s VEĽkÝM SRDCOM! Mám určíté zdravotné problémy, nebudem vypisovať aké. Už vyše pol roka mi Damián pomáha svojimi radami a zdravotný stav sa mi skutočne zlepšil. Ošetrujúca doktorka, ktorej chodím na kontroly, na moje otázky na začiatku liečby, že čo mám robiť, aby som sa vyliečila, ako zmeniť stravu, aké vitamínové doplnky užívať, mi nič neporadila! Buď nevedela, čo mi má poradiť, alebo jej to bolo jedno, neviem. Jediný, kto mi pomohol a pomáha je Damián, za čo mu patrí moje veľké ĎAKUJEM.
    Stránku bádatel.sk a Damiána pozná už celá moja rodina aj priatelia. Budem im robiť reklamu všade. Nech sa o Damiánovi a o zaujímavých a poučných článkoch na tejto stránke dozvie čo najviac ľudí.

  21. Par veci mi v clanku nesedi.
    1. Cisla. Uvadza ze je potrebne denne absorbovat cca 200 mg vapnika do krvi. A nasledne „z príjmu nad 1500 mg vápnika sa asi 5% stále vstrebe do krvi.“ – co je vraj neskutocne vela.. V com je problem?? 15% z 1500 mg je 75 mg, stale cca 3x menej nez je potrebne..
    2. Nie je mlieko ako mlieko. O miere a kvalite dodavaneho vapnika (resp. vyplavovani vapnika) viac rozhoduje kvalita mlieka nez jeho mnozstvo.
    3. Ludia s anemiou potrebuju konzumovat stravu bohatu na zelezo. Jednou z takychto potravin je aj brokolica – pri jej konzumacii je vsak silno prizvukovana zvysena konzumacia vapnika, nakolko brokolica na seba viaze vapnik. Napriek tomu ze ho sama vela obsahuje. Ked ho v krvi nie je doslova nadbytok, pri traveni brokolice dochadza k vyplavovaniu vapnika z kosti.

    • 1. viac ako 90% potravin obsahuje vapnik, len sa pozri napriklad do rychlovarnej kanvice – viac ako polovica tej usadeniny je vapnik – aj voda z vodovodu obsahuje vapnik

  22. Nepíšete o bóre.
    Bór podobne ako kremík viaže vápnik. Na rozdiel od kremíka , ktorý pomáha tvoreniu kostí cestou viazania vápnika, bór zabraňuje vápniku unikať z krvi, a tak kosti odvápniť – dekalcifikovať. Táto vlastnosť bóru je dôležitá najmä v staršom veku, hlavne u žien v postmenopauzovom období, ktoré trpia viac osteoporózou než muži.
    Bór by mal redukovať vylučovanie vápnika močom. Tento efekt má viesť k zníženiu osteoporosis, avšak iba vtedy, ak je dostatočný prísun horčíka.
    Denné dávky bóru neboli určené, ale za optimálnu dávku pre ľudí v staršom veku sa považuje dávka 3mg (používa sa boritan sodný).
    Ľudia jediaci nadbytok mäsa a mäsových výrobkov majú málo bóru, pretože mäso ho neobsahuje.
    POZOR: Účinky bóru sú znižované najmä pri zvýšenom príjme vitamínu D.
    Vybalancovať prvky potrebné k tomu aby metabolizmus kostí fungoval správne je riadna fuška. Všetky problémy sú z nesprávneho trávenia (nedostatok HCL) a čo horšie, zlého trávenia zlej, nutrične nevhodnej a chudobnej stravy. K tomu nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu a je vymaľované.
    Takto aspoň o trochu viac doplnené info okolo osteo.

    • majka-z-gurunu

      Keby sa výživove produkty mali brat kazdý osve,človek by to najprv musel ist studovat na VS aby sa v tom vedel zoriantovať.Aj tak privelmi silne si myslieť ,že správny pomer a všetko čo ktomu treba ešte dalej brat vie správne určiť,pretože kazdý ma inu dgkazdý potrebuje niečo ine a pri chorom tele sa presne davky nedaju určiť.Najideálnejsí príklad je vitamín C-pretože podla lekárskeho odporučania je správne brat 60 mg.To niejesprávne,nieje to ani DOP,je to žial len minimum aby človek nedostal skorbut.Kolko potom má človek brať ked chce len ostať zdravým? A kolko ked je nadmieru zasypavaný rokmi liekmi a chce si aspon polepšiť zdravie?Pretoto je doležite čítať príbalove letáky liekov a dg. a porozmieť čo potrebujem brať aby sa mi stav zlepšil a brat to radšej v prírodných formách ktore potrebne vitamíny obsahuju v čo najideálnejsom množstve.V tbl forme su jedine 2 vitamíny neškodne,lebo ich nadmieru vie telo lahučko vycikať C a B -komplex vitamíny .( po jednom sa beru pri anorexii a pri psychiatrických problemoch ako su samovražda..atd.)

  23. SunnyKnight

    Hezký den všem,
    jen si myslím, že je velmi výrazný rozdíl v konzumaci vápníku z mléka a v konzumaci vápníků například z ovoce.
    Dle mne takové velké množství vápníku zkonzuumované například pomocí odšťavňovače neublíží ani ve větším množství …., nebo se mýlím???
    Pavel

    • majka-z-gurunu

      Ano mas pravdu ale pri rakovine sa ovocie zakazuje koli cukrom ktore krmia rakovinove bunky a sposobuju kysle prostredie v tele.A ublížia vo väčšom množtve ak človek nebol navyknuty ani len na jednu surovu zeleninu denne-hnačkami.Na všetko treba ist postupne.

  24. Vápnik – calcium Ca + – uplatňuje sa s fosforom pri mineralizácii kostí a zubov.V kostiach sa ukladá ako fosfát vápenatý v priebehu osifikácie chrupavky.Je nevyhnutný na prenos signálov v bunke,správnu funkciu bielkovín,svalovú kontrakciu a reguláciu priepustnosti bunkových membrán.Je potrebný pre srdcové tkanivo a znižuje krvný tlak.Významnú úlohu zohráva v procese zrážania krvi.Zvýšené hodnoty vápnika sú pri intoxikácii vitamínom D, znížené hodnoty pri alkoholizme a cirhóze pečene. Odporúčaná denná dávka 1000 mg – 1g . Ľudia nad 50 rokov 1200 mg – 1,2 g denne.Zdroje: sója,tofu,kapusta,kel,brokolica,čínska kapusta,pažítka,vňať petržlena,mandle,mak sezam,figy,trstinová melasa. Je dôležité povedať, že vápnik a železo sa nesmú užívať spolu,ale medzi nimi je potrebné dodržať 4 hodiny pauzu kvôli vstrebávaniu. Napr. do 15:00 budete prijímať železo podľa ODD čo je 8 mg a vápnik užijete až po 4 hodinách čiže až po 19:00 hod.Vápnik totiž zhoršuje vstrebávanie železa a môže sa u človeka vyvinúť anémia(chudokrvnosť) z nedostatku železa.
    Fosfor – podieľa sa na stavbe zubov, udržiava zubnú sklovinu pevnú, je dôležitý pri regulácii acidobázickej rovnováhy, ODD 700 mg. Zdroje : mak,celozrnná múka,celozrnné výrobky. Vstrebávanie vápnika a železa a vápnika podporuje vitamín C, preto je dobré ich prijímať spolu s týmto vitamínom.
    Vitamín D -alebo hormón – kalciferoly – je skupinou látok rozpustných v tukoch. Formy D1,D2,D3 predstavujú provitamín,z ktorého v pečeni a obličkách vzniká účinná forma – kalcitriol.spevňuje kosti a podporuje ukladanie vápnika a fosforu do kostí.Má imunostimulačné účinky. Reguluje delenie buniek. Zdroje rybí olej,losos,tuniak, UV žiarenie – postupné a primerané opaľovanie a v zime je potrebné prijímať vitamín D vo výživovom doplnku v primeranom množstve..Pre tvorbu vitamínu D je potrebná kyselina pantoténová – vitamín B5. ODD deti a adolescenti 5 mikrogramov, dospelí do 50 rokov 5 mikrogramov, 51-70 rokov 10 mikrogramov, 71 rokov a viac 15 mikrogramov denne. Terapia: prevencia a liečba osteoporózy,podpora imunity,prevencia rakoviny – kože,prsníka,prostaty,hrubého čreva,leukémie, prevencia a podporná liečba cukrovky,prevencia respiračných infekcií,možná prevencia depresie. V ázijských krajinách nepijú mlieko a majú tam veľmi nízky výskyt zlomenín teda skoro žiadny ako v iných krajinách napr. Európe. Nemajú enzýmy na trávenie mlieka.A kravské mlieko sa dnes už nepovažuje za zdravé ani plnotučné ani nízkotučné.A tiež ani výrobky z kravského mlieka napr.tvaroh,jogurty. Plnotučné mlieko obsahuje škodlivé nasýtené mastné kyseliny a nízkotučné je neplnohodnotné a chudobné na živiny, preto som kravské mlieko zo životosprávy vylúčil a nepijem ho už vôbec.A tiež aj výrobky z kravského mlieka. Pre zaujímavosť: mak obsahuje viac vápnika ako mlieka .V 100 g vápnika je približe 1350 mg vápnika.

  25. Katarína Borošová

    Mám veľmi silnú osteoporozu v 40.mi vyoperovali maternicu a vajecniky k tomu sa pridali i zaludocne problému prekyslenie Helykobakter plyori neviem ako ďalej som zlý pacient čo sa týka užívania liekov

  26. Každý člověk je unikátní chemická továrna. To, co jednomu pomůže, může druhému se stejnou diagnózou rozhodit metabolizmus a velmi uškodit. Pro každého svého klienta postupně vyladím individuální seznam potravin, kterým by se měl vyhnout. Stejným způsobem vytvořím bylinnou směs, která doplní stopové prvky a přeléčí prodělané infekce, atd. Změny na sebe obvykle nedají dlouho čekat.
    Najděte si někoho, kdo nečte tolik výzkumných statistik a víc používá své vzdělání a logiku. Každá změna je dobrá a nastartuje zlepšení. Jednomu na migrénu pomůže reponace krční páteře, druhému kozlíkové kapky.

  27. majka-z-gurunu

    Som prekvapená ,že v zozname nieje hlavkový šalát,ktorý je najväčším zdrojom vapnika,rovnako aj chlorela..A som prekvapená,že tam je mlieko, v ktorom ked nieje od kravičky, je dodávaný CA v umelej forme.Taký ani v inej tbl forme sa neodporuča,usádza sa v cievach.A čo ovčie pdoukty?-ved to bomba vapnika aj pre alergikov na laktozu.Určote by som nebrala žiadne tbl..všetky totiž ničia estrogen,a ženám sposobi a bud ešte väčšiu lamavosť kostí ,najme panvovej ( len sa to tají) alebo im pozastaví menštruačný cyklus hoc aj po 30-tke, s dg „predčasná menopauza“.
    Skoro všetko sa telu dá dodávať, je len na nás najsť psrávnu formu pre seba a množstvo,aby sa telo pozbieralo.Nielen pečienka sa sama obnovuje do roka.

  28. Kolko teda potrebujeme denne vápniku, aby ho telo, čo najlepšie zúžitkovalo a potom nevylučovalo močom ? 200mg ?

  29. Mam 48 rokov a nedavno mi zistili osteoporozu.stehnove kosti -3,8a bedrova chrbtica -4.som z toho nejako vedla a netuším čo bude dalej.zatial som objednana k lekarke na buduci mesiac tak uvidim co sa bude diať.

  30. Často otázkou je, či sa vápnik vstrebáva lepšie z potravín rastlinných alebo živočíšnych. Látky, ktoré sú obsiahnuté v rastlinných potravinách, obmedzujú vstrebávanie vápnika. Tomu zodpovedá aj jeho využiteľnosť. Zatiaľ čo z potravín živočíšneho pôvodu dokáže naše telo využiť okolo 40% obsiahnutého vápnika, z rastlinných potravín je to kvôli obsahu vlákniny, kysleliny šťaveľovej a fytovej len okolo 5%.

  31. zaujimave tento cely clanok aj s roznymi postrehmi. zistil som ze to vobec nepomaha . Pred asi 15 rokmi mi zistil ze mam ubytok vapnika a na pravej ruke skoro osteropazu . Od tych cias som bral rozne lieky rakuske slovenske ceske aj anglicke s vitaminom D3 a nic nepomaha . z Vitaminu K2 ma prehana , davam si pozor na jedlo a pitie ale stav sa vobec nezlepsuje a chodim na plavaren sice uz 15 r nefajcim nepijem pivo vino a bravcove vyrobky a sytene napoje , zaradil som do jedalnicka ryby ovocie a zeleninu. a to som pil kravske mieko pravidelne od 5 rokov uz to mlieko 12r ani nepijem nemam sice alergiu,necitim sa po nom dobre . Stav sa nezlepsuje .

  32. V tomto článku mně velmi chybí jasný závěr. Lituji, ale některé diskuzní příspěvky jsou cennější..

    • Presne a k tomu zaver, ze jsme z opic – nesmi nikde chybet.
      A ze nam chteji ordinovat hmyz, nebo rasy, prestoze na ne nejsme „evolucne“ prizpusobeni, nijak neni na prekazku.
      Vadi mliko, ze na nej nejsme dostatecne adaptovani.

      Jak se neziva hmota racila pod taktovkou evoluce dobrat v opici, to ani na genialnim badatelovi nikdo nevysvetlil, natoz aby to nekdo nekde laboratorne dokazal. Evoluce ma IQ=0 a tudiz ani o sobe nevi, natoz aby mela zamer.
      Jak je tedy mozne, ze ani giganticka suma tech, kteri si na vysokem IQ jiz druhe stoleti po Darwinovi zakladaji, nemohou experimentalne dokazat to, co dokola tvrdi?
      Veda se ma opirat pouze o opakovatelne overitelne dukazy. A jestli „vedci“ tvrdi, ze se driv nebo pozdeji ukaze, ze evoluce je pravda, pak se nejdna o vedce a vedu ale o aktivisty, jimz je evoluce nabozenskym zoldem.

  33. Clanok je o kravskom mlieku, alebo sa tyka aj vyrobkov z kozieho a ovcieho mlieka?
    Pretoze pokial viem, len konzumacia kravskeho mlieka sposobuje osteoporozu
    Dakujem za odpoved!

  34. Zaujímavý článok, stojí za to rozmýšlať o tom. A keď teda rozmýšlam, napadá ma – a čo naši slovenskí predkovia, starý rodičia… Mlieko bolo po stáročia pre nich jednou z hlavných potravín. Spotrebovávali ho podstatne viac, než dnes. Na vidieku boli takmer na každej chalúpke kravičky, alebo ovce, kozy… A čo bačovia, valasí…tí by museli mať doslova rozpadnuté kosti. Robil niekto niekedy takýto prieskum? Tie štatistiky o výskyte v europe a v afrike sú povrchné. Keď sa človek presťahuje do oblasti s inou kultúrou stravovania, tak veľa vecí sa mu zmení, že dávať osteoporózu do súvislosti iba s mliekom je povrchné a neseriozné. Takže apriori neodmietam článok, ale všetko by som bral s rezervou. Treba počkať na serioznejšie prieskumy.

    • Nie je mlieko ako mlieko. Pasterizovane od kravy zijucej bez slnka a travy je SKODLIVE pre cele telo, aj kosti. Mlieko od kravy pasucej sa na luke, NEPASTERIZOVANE, to je uplne ina vec…

Pridajte komentár

*