Sóda bikarbóna (hydrogenuhličitan sodný alebo chemickým vzorcom NaHCO3) bola popularizovaná spoločnosťou Arm & Hammer už pred vyše 150 rokmi.
Je v podstate povinnou súčasťou každej domácnosti ako prípravok používaný k pečeniu a na čistiace účely. Táto lacná prísada má však aj široké zdravotné využitie a je veľmi osožná.
Zaraďuje sa do tej istej kategórie ako peroxid vodíka. Obe sú finančne nenáročné a zdravotne nezávadné. Preto má svoj význam dozvedieť sa o sóde bikarbóne a jej mnohorakých možnostiach využitia čo najviac.
Je všeobecne známe, že má alkalizujúce a antacidické vlastnosti. Má však aj schopnosť nahrádzať elektrolyty (elektrolyty je iné pomenovanie pre minerály).
Predpokladá sa, že ak sa sóda bikarbóna užíva vnútorne, zvyšuje pH krvi. Toto bolo podľa všetkého základnou premisou toho, že jej užívanie bolo odporúčané ako prostriedok pri prevencii pred nachladnutím a chrípkou.
Tento predpoklad bol predmetom opisu medicínskeho využitia sóda bikarbóny v brožúre Arm&Hammer z roku 1924.
Bežci na dlhé trate využívajú „sódový doping“. Pred pretekmi užívajú kapsuly sódy bikarbóny, aby zvýšili svoju výkonnosť (napríklad aj francúzskymi futbalistami – majstrami sveta) Je to zaužívaná prax, podobne ako jedenie stravy s vyšším podielom sacharidov a dostatkom tekutín pred vytrvalostným behom.
Táto praktika je považovaná za nástroj vyrovnávania kyselín vo svaloch počas ich intenzívnej činnosti, lebo ňou dochádza k zvyšovaniu pH v krvi.
I keď my vás k tomu v žiadnom prípade nenabádame, ani vám neodporúčame, aby ste to skúšali doma, predsa len musíme povedať, že užívanie sódy bikarbóny sa preukázalo ako účinný prostriedok na zvyšovanie rýchlosti plávania.
Výskumom sa dokázalo aj to, že roztok sódy bikarbóny je schopný neutralizovať aciditu v maternici u 20 % tehotných žien, čím sa podarilo zamedziť pôrodu sekciou, alebo ako sa ľudovo hovorí, cisárskym rezom.
To by mohlo znamenať prelom v rozvojových krajinách, alebo v určitých kultúrach, kde sa pôrod sekciou nepraktizuje. Pôrod by už nemusel byť voľbou medzi životom a smrťou.
Sóda bikarbóna môže byť lacnou liečbou autoimunitných ochorení
Výskum financovaný Národnými inštitútmi zdravia v poslednej dobe naznačuje, že sóda bikarbóna môže byť účinnou pomocnou látkou pri liečbe reumatoidnej artritídy a iných autoimunitných ochorení.
Podľa tejto štúdie, publikovanej v časopise Journal of Immunology ktorú vedie renálny (špecialista na liečenie obličiek) fyziológ Paul O’Connor, pitie roztoku vody a sódy bikarbóny sa javí ako primárne vhodný postup pre naštartovanie imunitného systému na zvládnutie zápalu.
Hoci táto štúdia poukazuje na niektoré výhody, ktoré poskytuje sóda bikarbóna v liečení reumatoidnej artritídy, existujú aj oveľa zásadnejšie prístupy, ktoré by sa mali vyskúšať ešte prv, ako je to uvedené v „Inšpiratívnom pohľade na to, ako uviesť reumatoidnú artritídu do remisie“.
Okrem toho by sa dalo vyhnúť lektinom na liečenie autoimunitných ochorení, akým je reumatoidná artritída.
Táto teória bola najprv testovaná na potkanoch a neskôr aj na ľuďoch. Podľa O’Connora sóda bikarbóna môže byť skutočne bezpečným prostriedkom na liečbu zápalových ochorení, vrátane artritídy. Podporuje to aj názor spoločnosti Medical News Today:
„Ich experimenty dokazujú, že táto látka dáva signál špeciálnemu druhu buniek, ktorý nazývame „mezoteliálne bunky“, že telo je v poriadku a nie je ničím napadnuté.
Týmto sprostredkuje informáciu, že je zbytočné mobilizovať agresívny imunitný systém. Tým sa deaktivuje škodlivá autoimunitná reakcia. Mezoteliálne bunky obalia vnútorné orgány, rovnako ako mnoho rôznych dutín v tele…
Podľa O’Connorových slov v podstate dôjde k tomu, že mezoteliálnym bunkám sa posunie informácia typu, že „hamburger podľa všetkého nie je bakteriálnou infekciou“.
Na základe toho tieto bunky nebudú aktivovať ‚armádu‘ makrofágov, ktoré sú produkované slezinou, ale ani bielych krviniek, ktorých úlohou je vyčistiť bunky od potenciálne škodlivej bunkovej drte.
„Samozrejme, pitie roztoku sódy bikarbóny má vplyv na slezinu a domnievame sa, že k tomu dochádza prostredníctvom mezoteliálnych buniek,“ vysvetľuje O’Connor.
(Pre úplnosť tohto tvrdenia si povedzme, čo sú mezoteliálne bunky. Sú to bunky, ktoré lemujú, obaľujú vnútorné orgány. Fungujú tak, že vytvárajú kĺzavú, nelepivú ochrannú vrstvu. – vysvetlenie redakcie)
Sóda bikarbóna aktivuje imunitnú bunku spôsobom, ktorý vyvoláva protizápalovú reakciu
Mezoteliálne bunky sa nachádzajú v krvi a obličkách. Zhodou okolností sa sóda bikarbóna už používa aj pri liečbe chronického ochorenia obličiek.
Práve to doviedlo výskumníkov k tomu, aby analyzovali tie mechanizmy, pomocou ktorých sóda bikarbóna plní svoju renálnu funkciu a spomaľuje progresiu ochorenia obličiek.
Počas tohto sledovania zistili, že sóda bikarbóna viedla k posunu rovnováhy imunitných buniek v obličkách. Spôsobila to posilnením protizápalových imunitných buniek, a zároveň znižovaním počtu buniek so zápalom.
Ďalšími testami sa preukázalo, že sóda bikarbóna má rovnaký protizápalový účinok aj na krv a slezinu. Otázkou je, ako to vlastne robí?
Mezoteliálne bunky, ktoré lemujú vnútorné orgány, komunikujú s príslušným orgánom prostredníctvom mikrovil. (Mikrovily sú výbežky na povrchu bunky a sú typické pre živú bunku – vysvetlenie redakcie)
Tie emitujú neurotransmiter nazývaný acetylcholín a ako sa zdá, toto je tá dôležitá súčasť rovnice.
Predchádzajúca hypotéza naznačuje, že protizápalové signály boli prenášané cez blúdivý nerv (blúdivý nerv je 10. párový hlavový nerv), ktorý spája a inervuje mozgové, brušné a ostatné orgány.
Pokusmi sa však ukázalo, že táto myšlienka nebola pravdivá. Dokonca ešte aj vtedy, keď bol blúdivý nerv úplne preťatý, nepotláčal protizápalovú signalizáciu mezoteliálnych buniek.
Nakoniec si uvedomili, že reakcia na zápal bola sprostredkovaná použitím acetylcholínových signálov prúdiacich cez mikrovily, ktoré spájajú mezoteliálne bunky a orgán, ktorý lemujú. Zistilo sa, že protizápalová reakcia vyvolaná pitím vody, v ktorej je rozpustená sóda bikarbóna, trvala minimálne štyri hodiny. Autori to vysvetlili nasledovne:
„Po podaní perorálneho NaHCO3 sa polarizácia makrofágov posunula z prevládajúcich M1 (zápalových) na M2 (regulačné) fenotypy a počet FOXP3 + CD4 + T-lymfocytov v slezine, krvi a obličkách potkanov sa zvýšil.
Podobné protizápalové zmeny v polarizácii makrofágov boli pozorované aj v krvi humánnych subjektov…
Naše údaje naznačujú, že perorálny NaHC03 aktivuje protizápalovú dráhu v slezine a poskytuje dôkaz, že signály, ktoré sprostredkovávajú túto reakciu, sa prenášajú do sleziny prostredníctvom novej neurónovej funkcie mezoteliálnych buniek.“
Konvenčná liečba reumatoidnej artritídy je plná zdravotných rizík
Myšlienka toho, že niečo také bezpečné a lacné, ako je vodný roztok sódy bikarbóny, môže zmierniť zápal spôsobený týmto a inými ochoreniami, je vítaná a veľmi zaujímavá.
Osobitne vtedy, keď vezmeme do úvahy vedľajšie účinky liekov bežne predpisovaných na reumatitídnu artritídu, lebo tie patria medzi vôbec najnebezpečnejšie na trhu.
Medzi tieto lieky sa radia: prednizón, inhibítory TNF-alfa (predávané pod značkami Humira, Enbrel a Remicade. Medzi vedľajšie účinky týchto liekov patria infekcie a zvýšené riziko vzniku rakoviny).
Patria sem ale aj drsné protirakovinové lieky, ako napríklad metotrexát. Chronické užívanie nesteroidných protizápalových liekov a analgetík, akým je aj Tylenol, môže viesť k život ohrozujúcemu poškodeniu pečene a obličiek.
Acetaminofén je v skutočnosti najčastejšou príčinou akútneho zlyhania pečene v krajinách západného sveta. Je tragické, že konvenčná medicína nepodporuje zmeny životného štýlu a neuprednostňuje ich pred liekmi na artritídu.
Existujú autentické, priame skúsenosti z lekárskej praxe, ktoré potvrdzujú, že približne 80 % artritických pacientov dokázalo dosiahnuť významné zlepšenie alebo úplné vyliečenie dodržiavaním výživového režimu a úpravou životného štýlu.
Iné zdravotné využitie sódy bikarbóny
Okrem toho, čo sme už uviedli na začiatku tohto článku, existuje ešte množstvo ďalších informácií a príkladov toho, aké zdraviu prospešné môže byť užívanie sódy bikarbóny.
Pomáha pri liečení rôznych stavov a ochorení, o ktorých si ešte povieme niekoľko slov. Majte na pamäti jednu zaujímavosť.
Menovite: nemusíte nikde hľadať sóda bikarbónu, ktorá neobsahuje hliník, pretože žiadna sóda bikarbóna neobsahuje hliník – inak to totiž ani nemôže byť.
Problém hliníka súvisí s práškom na pečenie, lebo niektoré značky ho obsahovať môžu. Treba si uvedomiť, že sóda bikarbóna a prášok do pečiva sú dve veľmi rozdielne veci, a vôbec neznamenajú to isté. Háčik je v tom, že sóda bikarbóna sa používa aj na pečenie, ale nielen na to.
1. Uľahčuje odstraňovanie triesok
Pridajte 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny do malého pohára s vodou a priložte na postihnuté miesto vatový tampón, ktorý ste namočili do tohto roztoku.
Toto robte dvakrát denne. Po niekoľkých dňoch takejto liečby sa veľa triesok uvoľní samo od seba.
2. Úľava od úpalu
Pridajte polovicu šálky sódy bikarbóny do kúpeľa z vlažnej vody a ponorte sa do vane, aby sa vám uľavilo. Aby sa vám uľavilo naozaj účinne, nechajte svoju pokožku vyschnúť samovoľne.
Neutierajte sa uterákom, zotreli by ste aj účinnú sódu bikarbónu. Do studeného roztoku sódy bikarbóny a vody môžete namočiť aj kus látky a priložiť ju ako studený obklad priamo na popálenú kožu.
3. Dezodoranty domácej výroby
Ak sa chcete vyhnúť parabénom a hliníku, ktoré sa nachádzajú v mnohých dezodorantoch a antiperspirantoch, vyskúšajte si namiesto toho zmes vody so štipkou pridanej sódy bikarbóny.
Táto jednoduchá pasta je účinným a jednoduchým prírodným dezodorantom.
4. Použitie v dentálnej hygiene
Ak chcete mať k dispozícii účinnú pastu na čistenie zubov, ale aj na ošetrenie ďasien, urobte si zmes zo sódy bikarbóny a morskej soli. Použite ich v pomere šesť ku jednej.
Obe prísady nasypte do mixéra a miešajte 30 sekúnd. Potom zmes preložte do nejakej nádoby. Namočte si do zmesi špičku ukazováka a naneste malé množstvo zmesi na ďasná.
Začnite hornými vonkajšími ďasnami, a potom pokračujte na vnútornú časť hornej časti ďasien, ďalej nasleduje spodná časť ďasien, a potom spodná časť zvnútra. Ak ste si takto natreli ďasná, prejdite na zuby.
Zbytky zmesi vypľujte. Po 15 minútach pôsobenia si ústa vypláchnite. Táto zmes je neuveriteľne účinná pri ničení baktérií. Ak si chcete prirodzeným spôsobom vybieliť zuby, rozdrvte jednu zrelú jahodu a zmiešajte ju s polovicou polievkovej lyžice sódy bikarbóny.
Zmes si rozotrite na zuby a medzizubných priestorov a nechajte pôsobiť päť minút. Potom si zuby vyčistite zubnou kefkou ako zvyčajne a vypláchnite si ústa.
Táto metóda by sa mala používať maximálne raz za týždeň, pretože nadmerné používanie by mohlo poškodiť zubnú sklovinu.
5. Zmiernenie svrbenia vyrážok
Naneste pastu zo sódy bikarbóny a vody na miesto, kde vás uštipol alebo uhryzol hmyz. Tento úkon účinne zmierni svrbenie. Môžete si tiež votrieť suchý prášok sódy bikarbóny priamo na pokožku.
Táto metóda účinne pôsobí aj v prípade svrbivých vyrážok a po popŕhlení jedovatým brečtanom.
6. Upokojenie bolestivých nôh
Pridajte 3 lyžice sódy bikarbóny do vane plnej teplej vody a nohy sa vám po niekoľkých minútach v roztoku osviežia.
7. Prírodný exfoliátor a čistič pokožky
Pasta vyrobená zo sódy bikarbóny a vody v pomere 3:1 sa dá použiť ako exfoliátor na pokožku tváre a kožu celého tela.
Táto metóda je prirodzená, lacná a dostatočne jemná až natoľko, že ju môžete používať v podstate každý deň.
8. Detoxikačný kúpeľ
Sóda bikarbóna a jablkový ocot poskytnú tak vynikajúci kúpeľ, ako keby ste boli priamo v liečebných kúpeľoch. Efekt bude identický.
Ľahnite si do vane a vaše boľačky a bolesti sa odplavia. Táto metóda prináša aj prirodzený bonus: vyčistí vám to vaňu, aj odtok.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Hocikdo kdo kontroluje vyrobu Peroxida vodika, sody bikarbony, tam namiesa ine pre organizmus nebezpecne chemikalie, a tym padom tie vyrobky sa stanu ozaj nebezpecne, nevhodne na hocjake liecenie. To iste plati aj na vsetky ine vyrobky potravinarskeho charakteru, kde by bolo moznost liecenia.
Aké iné chemikálie, viete spomenúť konkrétne? Pri rozbore sa môžeme na to zamerať.
Detox so sódou bikarbonou: 300 g sódy bikarbony do teplej vody vo vani a poležať si v tom rostoku hodinu možno aj dve, podľa chuti. Človek odtiaľ vyjde ako znovuzrodený. Stará koža hlavne z nôh a hlavy sa odmočí a odstráni.