I keď je čaj vo všeobecnosti považovaný za zdravší zdroj kofeínu než káva, nápoje alebo energetické nápoje, ukázalo sa, že bežné čajové značky obsahujú vysoké hladiny toxických látok.
Tieto toxické látky sú fluorid a pesticídy, umelé zložky, pridané arómy a GMO (modifikovaný kukuričný škrob a sójový lecitín).
Úrovne toxických látok, ktoré sa nachádzajú v týchto výrobkoch, sú také vysoké, že z hľadiska spotreby sú považované za nebezpečné.
Rovnako ako u väčšiny výrobkov, ani v prípade čajov neplatí, že všetky sú pripravované rovnako. Väčšina čajov sa pred sušením nepremýva, preto neorganické čaje obsahujú zvyšky pesticídov.
V prípade niektorých značiek čajov (dokonca aj tých, ktoré sú prezentované ako organické alebo neošetrované pesticídmi) sa v poslednom čase zistilo, že obsahujú pesticídy, ktoré sú známymi karcinogénmi, a to v množstvách, ktoré presahujú limity povolené v USA aj v EÚ.
Čajové rastliny do seba vpíjajú pesticídy a ťažké kovy ako špongie.
Výskumom boli odhalené fakty o škodlivinách obsiahnutých v bežných značkách čaju, ale aj v samotných vrecúškach, do ktorých sa čaj dávkuje.
Analytické správy o čajových výrobkoch z Indie a Číny upozorňujú na vysoký obsah nepovolených pesticídov v čajových produktoch. Pritom sa poukazuje na to, že v krajinách, ktoré sú najväčšími exportérmi čajov, absentuje mechanizmus, ktorý by ich donucoval nepoužívať pesticídy.
Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) v USA v dovezenom čaji pravidelne nachádza vysoké úrovne rezíduí nelegálnych chemikálií.
Medzi tieto látky patrí:
- permetrín (syntetický pyretroid spájaný s rakovinou a poškodením endokrinného systému)
- DDE (metabolit DDT, v USA zakázaný od roku 1972)
- heptachlór epoxid (derivát pesticídu heptachlór, ktorý bol v USA zakázaný na použitie v poľnohospodárstve ako termiticíd, ktorý je karcinogénny a nerozložiteľný v životnom prostredí)
- acetamiprid (neonikotinoid toxický pre včely).
Tieto nálezy v bežnom čaji zvyšujú vystavenie ľudí nebezpečnej zmesi pesticídov.
Otázkou je, či pri pití čaju prevažujú NEGATÍVA alebo POZITÍVA? Niektoré čaje sú preplnené pesticídmi spôsobujúcimi rakovinu, GMO a arómami označenými ako prírodné.
Tieto príchute sú prísadami. Takým je napríklad aj kastoreum (látka vylúčená zo žliaz bobra, ktoré sa nachádzajú v blízkosti jeho konečníka a väčšina potravín s malinovou príchuťou sa vyrába práve z týchto sekrétov).
Ďalšou prísadou je karmín-prirodzená červeň č.4 (vyrobená z vysušeného a rozomletého Cochina brouci, chrobáka-článkonožca; čaju a potravinám dodáva červenú farbu).
Mnohé z bežných čajových značiek predávajú svoje výrobky ako zdraviu prospešné, ale neurobia nič pre to, aby skontrolovali toxíny, ktoré sa v ich čajových produktoch nachádzajú.
Sú vaše čajové vrecúška toxické?
Sieťkové čajové vrecúška
Sieťkové vrecúška sú úplný módny výstrelok. Vedeli ste však, že tieto toxické vrecúška na čaj sú vyrobené z plastu a môžu z nich pri vystavení vysokej teplote vytekať toxické chemikálie?
A papierové vrecúška sú zasa trochu iným rizikom, pretože mnohé z nich sú potiahnuté karcinogénnou zmesou! To je to, čo potrebujete vedieť o každom z týchto vrecúšok.
Plastové čajové vrecúška
Plastové vrecúška sú vyrobené z rôznych druhov plastov – syntetického hodvábu, PVC, termoplastu, polypropylénu, ale tie najluxusnejšie sú z potravinového nylónu alebo polyetyléntereftalátu (PET).
Nylon a PET sa považujú za dva z najbezpečnejších plastov. Majú extrémne vysoké teploty tavenia; to znamená menšiu pravdepodobnosť, že by sa plastové chemikálie vylúhovali do vášho čaju.
I keď obe majú veľmi vysokú teplotu tavenia, pre plasty existuje aj ďalší teplotný bod, ktorý je potrebné brať do úvahy: nazýva sa teplota skleného prechodu (Tg).
Je to teplota, pri ktorej sa začínajú molekuly materiálov rozkladať. Tg materiálu je typicky nižšia ako jeho teplota tavenia. Tg PET je asi 76 °C a Tg nylonu je 46,6 °C.
Vzhľadom k tomu, že voda sa varí pri teplote 100 °C, je to obrovský problém. Je to prekročenie Tg PET a nylonu.
Takže kým tieto plasty sú všeobecne považované za najbezpečnejšie, pokiaľ ide o ich potenciál vylúhovania, pri ich ponorení do vriacej vody sa ich molekuly môžu v skutočnosti rozpadnúť a vylúhovať.
Bohužiaľ ani Centrum pre zdravie, životné prostredie a spravodlivosť, ani Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nemajú žiadne informácie o toxicite plastových vrecúšok, v ktorých sa dávkuje čaj, ale ani o hladinách umelohmotných chemikálií, ktoré by sa mohli presunúť do čaju v momente, keď ich ponoríte do horúcej vody.
Papierové čajové vrecúška
Papierové vrecúška na čaj predstavujú úplne iné riziko. Môžu byť ešte omnoho horšie, než tie plastové. Mnohé papierové vrecúška sú ošetrené chemickou zlúčeninou nazývanou epichlórhydrín.
Ten sa používa na výrobu epoxidových živíc a pôsobí ako pesticíd! Epichlórhydrín je umelá hmota, ktorá zabraňuje lámavosti čajových vrecúšok.
Problém je v tom, že epichlórhydrín sa môže vo vode rozpustiť a stane sa tak súčasťou nápoja. Podľa vyjadrenia Agentúry na ochranu životného prostredia (EPA) dlhodobé konzumovanie pitnej vody s vysokým obsahom epichlórhydrínu môže spôsobiť žalúdočné problémy a zvýšené riziko vzniku rakoviny.
Národný inštitút pre bezpečnosť a ochranu zdravia USA pri práci (NIOSH) označuje hypochlórhydrín za potenciálny karcinogén. Zistilo sa, že u zvierat spôsobuje rakovinu, zhoršuje plodnosť a oslabuje imunitný systém.
Čajové vrecúška však nemožno považovať za jediného vinníka! Filtre do kávovarov, črievka klobás a vodné filtre sú takisto ošetrené epichlórhydrínom – chemickou zlúčeninou, ktorá sa používa predovšetkým pri výrobe epoxidových živíc, ale aj ako pesticíd.
Týmto 19 značkám čaju sa vyhýbajte za každú cenu:
1. Lipton (Pure Green Tea)
2. Yellow Label Black Tea
3. Tetley
4. Twinings
5. Red Rose
6. No Name
7. Uncle Lee’s Legends of China. (Green Tea and Jasmine Green Tea)
8. King Cole
9. Signal
10. Allegro
11. Celestial Seasonings
12. Tazo
13. Teavana
14. Bigelow
15. The Republic of Tea
16. Yogi
17. Tea Forte
18. Mighty Leaf
19. Trader Joe’s
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Skôr než si kúpite balenú vodu alebo jedlo v plastovom tégliku, skontrolujte si toto
- 10 potravín vyrobených v Číne, ktoré sú naplnené umelými hmotami, pesticídmi a karcinogénnymi chemikáliami
- Plastové nádoby nás trávia: Čo znamenajú symboly na ich spodku?
- 7 dôvodov, prečo by ste mali prestať používať tento výrobok v domácnosti
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
A čo Popradský čaj?
Tie hore uvedené tu človek snáď ani nekúpi…!!