Vyliečte prírodnou cestou bez antibiotík chronickú kvasinkovú infekciu (candidu), ktorá spôsobuje únavu, depresie, ekzémy, migrénu a nadváhu. Zistiť viac

Veda sa pri cholesterole dlhé roky mýlila. Čo môžete a čo nemôžete jesť?


 

cholesterol

Za posledných 50 rokov bol cholesterol považovaný za hazard. Tuk v jedle s cholesterolom sa zvykli nazývať priam „najsmrteľnejšími“ potravinami, aké ste vôbec mohli konzumovať.

Liečba osteoporózy

Aj v tejto oblasti nastáva konečne zmena. Obmedzenia na cholesterol budú pravdepodobne v roku 2015 odstránené z edície Stravovacích doporučení.

Veď už je aj načase, keďže 60 rokov intenzívneho výskumu neboli schopné preukázať koreláciu medzi vysokým cholesterolom a chorobami srdca.

Nielenže prírodný a nepoškodený cholesterol nespôsobuje ochorenia srdca, ide dokonca o jednu z najdôležitejších molekúl v ľudskom tele. Je nenahraditeľný pre tvorbu buniek, stresových a pohlavných hormónov, ako aj metabolizmus vitamínu D.

Cholesterol je tiež veľmi dôležitý pre činnosť mozgu pri formovaní spomienok.

Nízke hladiny HDL (cholesterolu s vysokou hustotou) sa spájajú so stratou pamäte, Alzheimerovou chorobou, môžu zvyšovať riziko depresie, mŕtvice, násilného správania a dokonca i samovrážd.

Nové stravovacie odporúčania zrejme odstránia limity na cholesterol

Návrh nových stravovacích odporúčaní pre rok 2015 vypracovaný americkou poradnou skupinou hovorí, že „cholesterol nie je nutričná látka, ktorej nadmerná konzumácia spôsobuje obavy“.

Denník Washington Post získal od člena vyššie uvedenej poradnej skupiny informáciu, že táto formulácia neostane len v návrhu, ale dostane sa aj do finálneho dokumentu.

Medicínsky novinár Larry Husten k tomu dodáva:

Navrhovaná zmena zohľadňuje posun v pohľade vedy na cholesterol, ku ktorému sa dospelo v posledných rokoch.

Aj keď cholesterol nachádzajúci sa v krvi je stále považovaný za rizikový faktor, cholesterol konzumovaný v jedle hrá viac-menej nevýznamnú úlohu pre úroveň cholesterolu v krvi.

Treba však pamätať na jednu vec.

Ak prepražíte saturovaný tuk alebo cholesterol, vytvoríte tým veľmi nebezpečné substancie, ktoré s určitosťou zvýšia vaše riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Preto neberte tieto nové odporúčania ako povolenie na konzumáciu akéhokoľvek cholesterolu. Nezabúdajte na to, že trans-tuky sú pre vaše zdravie horšie ako cukor.

Niekdajšie odporúčania ohľadne tukov a cholesterolu nemali byť nikdy vydané

Steve Nissen, primár kardiovaskulárnej medicíny na Clevelandskej klinike potvrdil pre denník USA Today, že ide o správne rozhodnutie. Ako hovorí:

Naše stravovacie odporúčania boli zlé. Boli zlé celé desaťročia. Nikdy sme nemali vydať smernice, že ľudia by mali konzumovať menej tukov.

Nízkotučná diéta sa začala prudko šíriť od roku 1977 bez toho, aby pre ňu existovali vedecké podklady. A čo je ešte horšie, výrobcovia potravín nahradili tuk v ich výrobkoch veľkým objemom cukru.

Prírodná liečba osteoartritídy

Dr. Harcombová neudáva presné odporúčania, koľko tuku by sa malo konzumovať zo stravy. Skôr nabáda k tomu, aby sme jedli „reálne“ potraviny. Ďalej tvrdí:

Čím menej spracovaných potravín skonzumujeme, tým viac hodnotných živín, zdravých tukov, bielkovín a sacharidov sa nášmu telu dostane.

A zároveň, tým menej sa potom musíme zaoberať nejakými špeciálnymi odporúčaniami a či sú alebo nie sú založené na vedeckých základoch.

Fruktóza ovplyvňuje vaše telo rovnako ako alkohol

Ošiaľ s nízkotučnými potravinami viedol k lavíne spracovaných potravín, ktoré sľubovali prínosy pre obvod vášho pasu a zdravé srdce. Nič však nie je ďalej od pravdy.

Keď sa odstránil tuk a pridal cukor, výsledkom bol dramatický nárast obezity, cukrovky, ochorení srdca a nealkoholických ochorení stukovatelej pečene.

Ukázalo sa, že vaše telo spracováva fruktózu tým istým mechanizmom ako alkohol, vrátane rovnakých toxických efektov. Na rozdiel od glukózy, ktorá môže byť spracovaná ktoroukoľvek bunkou v tele, fruktóza môže byť spracovaná iba pečeňou, pretože len tá disponuje mechanizmom na jej zužitkovanie.

V prípade, že konzumujete západnú stravu bohatú práve na fruktózu, poškodzujete si pečeň rovnako ako alkoholici.

Medzi najčastejšie dôsledky nadmerného množstva fruktózy patria:

  • vysoký krvný tlak
  • infarkt myokardu
  • dyslipidémia
  • pankreatída
  • obezita
  • pečeňová dysfunkcia
  • inzulínová rezistencia
  • návykovosť

Záver

Namiesto tradičných odporúčaní o obmedzovaní tukov a jedál s vysokým obsahom cholesterolu, po novom sa odporúča nasledovné:

1. Neužívať statíny. Robia viac zlého ako dobrého, sú drahé a majú za následok, že z relatívne zdravých ľudí spravia doživotných pacientov.

2. NMR Lipo profilový test. Namiesto klasických testov na LDL, HDL, celkový cholesterol a triglyceridy by ste si mali dať urobiť test na veľkosť molekúl LDL cholesterolu.

Totižto, LDL cholesterol nie je vždy škodlivý. Môže byť buď škodlivý alebo neškodný, čo závisí práve od veľkosti jeho molekúl.

3. Skontrolujte si pomer HDL k celkovému cholesterolu. Tento pomer by mal byť ideálne 24%.

4. Zvýšte príjem HDL cholesterolu a znížte triglyceridy. Vysoké triglyceridy sú rizikom pre srdce. Kombinácia vysokých triglyceridov a nízkeho HDL je ešte horšia.

Ľudia s vysokým pomerom triglycerdov k HDL mali až 16 krát vyššie riziko infarktu ako ľudia s nízkym pomerom. Ideálne by mal byť tento pomer pod úrovňou 2.

Zníženie triglyceridov je pomerne jednoduché: cvičte, vyhýbajte sa obilninám (vrátane pečiva) a cukru.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: New Dietary Guidelines Reverse Flawed Recommendations on Cholesterol

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujeme Vám za všetky články aj dnešným cholesterolom.
    Autor článku zabudol doplniť prečo sa začal cholesterol až tak prísne merať a až také halo bolo a je s nim spájané a tak sa mohli cholesterolu určiť smrtiace hranice,čo tiež pomohlo zvýšiť zisky z liekov proti cholesterolu.
    Podobne je to aj s krvným tlakom.
    Krvný tlak nameraný viac než 80 na 120 medicína začala považovať už za vysoký. Myslím,že predtým bol krvný tlak považovaný do 90 na 140 ešte za normálny.
    Veľa ľudí už dostalo zakódované do vienka žiť normálne s tlakom do 90 a do 140 a je to pre nich normálne,podobne ako u žiráf, ktoré dosahujú hodnoty krvného tlaku 353/300 mm Hg bez toho, aby u nich došlo k poškodeniu ciev mozgu a srdca. B i z n i s je b i z n i s.

    • Farmaceutické firmy zámerne znížili limit pre krvný tlak, cukor…aby sa mohli predpisovať lieky. Pán Dr. Mercola na http://www.mercola.com už roky píše aký vymyslený biznis je vysoký cholesterol, aké nebezpečné sú statíny a že naše telo potrebuje dostatočné množstvo správneho, prirodzeného tuku. Ja by som dodala – dobré tuky – napr. bio kokosový olej lisovaný za studena, bio domáca bravčová masť, bio masť mangalica, bio olivový olej lisovaný za studena…

  2. To vážne nemám jesť ovocie a aj celozrnné obilniny?
    Ďakujem

    • Bledá Tvář

      Musíte užívat „selský rozum“.
      REKLAMY A UTAJENÉ REKLAMY (tzv. komerční sdělení) ŘEKNOU JEN ČÁST, KTERÁ SE JÍM HODÍ. Tvrdí, že celozrnné je zdravé a vynechávají ten nezdravý zbytek!!
      Ovoce s mírou, tam je vláknina, která účinky fruktozy mírní. Já například čtu obaly, půltovému prodeji se vyhýbám a na obalech uzenin vidím dextróza, fruktozo-glukozový sirup aj. to nekupuji!!!! U nás nekoupím bez cukru skoro žádnou uzeninu, a proto je nekupuji, nejenom kvůli NaNO2 – E250.
      Bledá Tvář, absolvent VŠCHT Praha v penzi.

    • Bledá Tvář

      Odpověď na zdravost celozrnných obilnin. Tento týden jsem našel na adrese: http://www.goldfitness.cz/chlorofyl-a-spravna-mira-ph-zapomenuty-objev-nemeckeho-drzitele-nobelovy-ceny.html,rec,86
      Toto: Celozrnné obiloviny: jedinou zásadotvornou obilovinou je proso.
      A proto, že se z prosa nedělá pečivo, tak mi z toho plyne, v souhlasu s článkem, celozrnné pečivo NENÍ ZDRAVÉ.

  3. Krvný tlak 120/80 Torr a nižší je optimálny ale i tlak 135/85 je ešte považovaný za normálny i keď pri takom tlaku už hrozí zvýšené riziko srdcových a cievnych chôrob napr.infarkt,mozgová porážka ,preto je lepšie mať tlak 120/80 Torr a nižší. Nameraný tlak 2x u lekára 140/90 a viac sa už považuje za hypertenziu,čo je zlé pre organizmus. Obilniny konzumujem a ovocie tiež , to patrí k zdravému životnému štýlu. Dôležitá je pestrosť.

  4. jedzte čo vám chutí a nie pýtať sa druhých „nemôžem ovocie?“ veď si daj kus, ale zas vagón ovocia nie je pre tvoje telo dobré, VŠETKO S MIEROU.

  5. jedz na kila ovocia plody ktore su v prirodzenej ( nespracovanej) forme ti neuskodia nikdy. jedz kila ovocia jedz kila zeleniny, zemiaky, ryzu….pretoze cukor telo pouziva ako palivo bez neho nevie fungovat, teraz nehovorim o rafinovanych ale cukroch priamo z plodov ktore prijimas aj s vlakninou. tuky sa ukladaju ako tuky do tela , cukry telo spracuje ako palivo. takze nebat sa cukru, v clanku cukry zovseobecnili co je total somarina. tuky tiez z prirodzenych plodov: avokado, kokos…oleje su somarina. ale tuky ovela menej ako cukry, kedze ludske telo fici na cukre , ja zastavam nazor: pomer 80/10/10 – karbohydraty, tuk, bielkoviny . A co je dolezitejsie VEGAN!!! zivocisne produkty su smrrrrrrrrtttttt a to doslova , pre cloveka aj pre zvierata.

  6. terezkaterka

    Dávno píšem, že vačšina vedcov sú hlupáci. Vajcia, káva, kliešť, farba hmlových svetiel, bravčová masť a iné.

  7. Lekári vo VÚSCCH Košice mi vysvetlili, že na zdravej cieve sa ani LDL cholesterol neuchytí, Avšak uchytí sa na mieste lokálneho zápalu cievy a potom sa v tomto mieste usadzuje efektom „záplata na záplatu“. Vysadenie statínov – nuž tu treba určitú opatrnosť. Mne statíny vysadil lekár a za 3 mesiace mi stúpla hladina cholesterolu z 4,2 na 7,8 a to aj napriek nadmernému pohybu, konzumácii cesnaku, hlohu atď. Moja mama nikdy necvičila, jedla bravčovú masť, maslo, slaninu a tučné mäsá (bôčik, krkovička) a k tomu nadmerne solila. Zomrela na zlyhanie srdca, ale až vo veku vyše 94 rokov. Genetika je genetika a kto ju má zlú, má jednoducho smolu.

Pridajte komentár

*