Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

Pozor na ibuprofen: Zvyšuje riziko zástavy srdca o 31%!


Pozor na ibuprofen: Zvyšuje riziko zástavy srdca o 31%!

Nadácia pre náhlu zástavu srdca uvádza, že náhla kardiálna smrť je v USA a mnohých ďalších krajinách najčastejším dôvodom úmrtí dospelých nad 40 rokov.

Ročne dôjde len v samotnej Amerike k zástave srdca (mimo nemocnice) u 326 200 ľudí. 9 z 10 postihnutých na zástavu srdca umiera.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Je prekvapivé, že príčiny náhlej kardiálnej smrti sú aj napriek jej častému výskytu stále pomerne neznáme. Nové vedecké poznatky v tejto oblasti neprichádzajú.

Namiesto toho lekári výstražne dvíhajú prst a upozorňujú na nepresvedčivé rizikové faktory, ako sú rodinná anamnéza, predchádzajúce zdravotné problémy so srdcom alebo zvýšený LDL cholesterol (o ktorom sa už dávno vie, že nie je skutočnou príčinou srdcových ochorení).

Čo ak k zástave srdca prispieva aj užívanie nesteroidných protizápalových liekov, ktorému by sa dalo ľahko predchádzať? Čo ak je to skutočne niečo tak do očí bijúce?

Nedávna štúdia odhalila vedľajšie účinky nesteroidných protizápalových liekov, ktoré spôsobujú zástavu srdca

V tlačových správach, ktoré vyšli v European Society of Cardiology pod názvom „Neškodné“ lieky proti bolesti zvyšujú riziko zástavy srdca, výskumníci varovali ľudí pred liekmi proti bolesti.

Hoci ich široká verejnosť považuje za neškodné, v značnej miere zvyšujú riziko zástavy srdca.

Podkladom pre tieto správy bola štúdia s názvom Nesteroidné protizápalové lieky zvyšujú riziko náhlej zástavy srdca mimo nemocnice: celonárodná štúdia.

Táto štúdia vyšla v marcovom vydaní European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacology.

Profesor Gunnar H. Gisalson, jeden z vedúcich výskumníkov, sa v interview vyjadril:

„To, že sú tieto lieky predávané bez predpisu a bez akýchkoľvek odporúčaní alebo obmedzení, vytvára medzi verejnosťou dojem, že ich užívanie je zaručene bezpečné.”

„Viaceré predchádzajúce štúdie potvrdili, že nesteroidné protizápalové lieky sa spájajú so zvýšeným rizikom zástavy srdca. Je to dôvod na obavy, pretože ľudia tieto lieky užívajú často.”

Štúdia sledovala po dobu 10-tich rokov 28 947 pacientov z Dánska, u ktorých došlo k náhlej zástave srdca mimo nemocnice.

Infarkt sa od zástavy srdca líši v tom, že keď do srdca prestane prúdiť krv, dochádza k jeho poškodeniu (zvyčajne v dôsledku prekážky v krvnom obehu).

Stop Candida

Pri zástave dochádza k poškodeniu srdca práve z dôvodu jeho zastavenia. 3376 pacientov užívalo nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) v rozpätí do 30 dní pred udalosťou.

Najčastejšie užívané NSAID boli ibuprofen (51%) a diclofenac (22%).

Výsledky štúdie odhalili, že užívanie nesteroidných protizápalových liekov zvyšuje riziko zástavy srdca. Ibuprofen zvyšuje toto riziko o 31%, diclofenac až o 50%.

Súvislosť medzi užívaním liekov naproxen, celecoxib a rofecoxib a zvýšeným rizikom zástavy srdca sa nepotvrdila.

Gunnar na tieto zistenia reagoval nasledovne:

„Tieto zistenia nás jasne upozorňujú na skutočnosť, že nesteroidné protizápalové lieky nie sú bezpečné. Diclofenac a ibuprofen, dva bežne používané lieky, sa spájajú so značným rizikom výskytu zástavy srdca.

NSAID by sa mali užívať veľmi obozretne a ich použitie by malo byť opodstatnené. Pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo rizikovými faktormi vzniku kardiovaskulárnych ochorení by sa ich užívaniu mali vyhýbať.”

Nie je to prvý raz, čo sa dozvedáme o kardiotoxicite ibuprofenu. O tejto téme toho už bolo napísaného oveľa viac.

So záverečným vyjadrením Gunnara musíme len súhlasiť:

„To, čo sa o nesteroidných protizápalových liekoch hovorí verejnosti, je klamstvo. Keďže sa dajú zakúpiť v bežných obchodoch, máte dôvod domnievať sa, že sú určite bezpečné.

Výsledky našej štúdie však priniesli dôkazy o tom, že tieto lieky majú škodlivý vplyv na kardiovaskulárny systém. Toto nebezpečenstvo netreba podceňovať a NSAID by ste mali užívať len po konzultácii s lekárom.”

Majte na pamäti, že aj iné bežné lieky od bolesti, ako napríklad aspirín či acetaminofén (Tylenol) majú tiež škodlivé vedľajšie účinky, ktoré bývajú často nenahlásené alebo minimalizované.

Existujú prírodné alternatívny, ktoré neohrozujú vaše zdravie

Dôkazov o škodlivosti farmaceutických liekov od bolesti je neúrekom. Majú silné vedľajšie účinky, ktoré môžu ohroziť aj váš život.

Zamerajte sa preto na ich prírodné alternatívy a začnite používať tie.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*