Odhaľte príčinu vášho ochorenia štítnej žľazy, vyliečte ju prírodnou cestou za 90 dní a zbavte sa potreby neustáleho užívania liekov! Zistiť viac

Prečo a ako neskoré večerné pojedanie poškodzuje vaše srdce i celkové zdravie


Prečo a ako neskoré večerné pojedanie poškodzuje vaše srdce i celkové zdravie

(Allana Polo, GreenMedInfo) Je možné, že vám neskoré večerné a nočné občerstvenie zväčšuje obvod pásu a poškodzuje srdce? Nová štúdia naznačuje, že je lepšie a hlavne zdravšie jesť počas denných hodín.

Noční maškrtníci, by mali mať na pamäti, že neskoré jedenie škodí vášmu zdraviu, ako to naznačuje nedávna štúdia zo Štátnej univerzity v San Diegu.

Stop Candida

Štúdia síce skúmala ovocné mušky a nie ľudí, no zistenia poskytujú presvedčivé dôvody na ďalší výskum, či existuje príčinná súvislosť medzi neskorým nočným jedením a zdravím srdca, prípadne inými zdravotnými ťažkosťami.

Platí teda, že nejde len o to, ČO jete, ale aj KEDY jete.

Čo zistila štúdia

Dvojtýždňové ovocné mušky boli rozdelené do dvoch skupín: jednej skupine bolo dovolené jesť štandardnú kukuričnú múčku kedykoľvek si to želali a druhá skupina bola obmedzená na jedenie iba počas dvanástich hodín.

Množstvo jedla, ktoré každá skupina zjedla, bolo porovnateľné.

Na konci trojtýždňového obdobia sa každej ovocnej muške zmeralo niekoľko zdravotných parametrov, vrátane hmotnosti a zdravia srdca. Zistilo sa, že ovocné mušky v obmedzenom režime mali silnejšie srdce, lepší spánok a pribrali menej ako ich kolegovia, ktorí jedli kedykoľvek.

Výsledky boli rovnaké pri opakovaní pokusu po piatich týždňoch aj po dokončení štúdie so staršími ovocnými muškami.

Mechanizmy, ktorými nočné jedenie ovplyvňuje zdravie

Čo je teda na nočnom jedení nezdravé a ako ohrozuje naše zdravie, vrátane srdca a obvodu pásu?

1. Regenerácia tráviaceho systému

Tráviaci systém vášho tela každý deň tvrdo pracuje, aby spracoval jedlo, ktoré si vložíte do úst.

Nočný pôst – teda žiadne jedlo po 19:00 – umožňuje vášmu tráviacemu systému zaslúžený odpočinok. Vášmu žalúdku trvá vyprázdnenie niekoľko hodín. Večera alebo občerstvenie po 19:00 hodine pravdepodobne nestihne prejsť systémom skôr, ako zaspíte.

Zbohom vysoký krvný tlak

2. Prerušovaný pôst – detoxikácia, regulácia inzulínu a spaľovanie tuku

Prerušovaný pôst (14 až 18 hodinové okno počas ktorého sa nič nekonzumuje a pije sa iba čistá voda alebo nesladené čaje) je skutočne dobrý pre vaše telo, najmä pre ľudí, ktorí majú nadváhu alebo vysoký krvný tlak.

Naši predkovia bežne prechádzali obdobiami hladu. Je preto prirodzené predpokladať, že fungovanie nášho tela sa prispôsobuje časom nedostatku potravy tým, že pracuje efektívnejšie. Počas prerušovaného pôstu dovolíte svojmu tráviacemu systému „nadýchnuť sa“, telu zregenerovať sa a zároveň podporujete lepší spánok.

Predpokladá sa, že pôst taktiež reguluje telesný hormón hladu (ghrelín), ktorý majú mnohí ľudia čeliaci nadváhe v neporiadku. Funguje tiež ako tlačidlo resetovania vášho tela – dáva vám šancu zbaviť sa toxínov a regulovať hladinu inzulínu.

Na to, aby sa začali spaľovať v tkanivách uložené tuky, musí hladina inzulínu v krvi klesnúť takmer na nulu, nakoľko inzulín blokuje enzým spaľujúci tuky. K takémuto poklesu inzulínu však dochádza až po 10 až 12 hodinách od posledného jedla. Od tohto momentu telo beží nie na cukroch, ale na tukoch.

Prepnutím sa zo spaľovania cukrov na tuky získava telo okrem detoxikácie a chudnutia aj dôležitú metabolickú flexibilitu.

3. Zdravie srdca

Veľmi dôležité je zdôrazniť prínosy pre zdravie srdca. Výskumníci ovocných mušiek však naznačujú, že je dôležité pokračovať v skúmaní.

Ďalšia predbežná štúdia, tentoraz na ľuďoch, zistila, že muži, ktorí jedli neskoro v noci, mali o 55% vyššiu pravdepodobnosť vzniku koronárnej choroby srdca.

Záver

Všetci môžeme mať prospech z obmedzenia konzumácie jedla na denné hodiny. Najlepšia zdravotná rada, ktorú môžeme dať  ľuďom, ktorí hľadajú podporu pri chudnutí, je konzumovať svoje najkalorickejšie jedlá skôr počas dňa.

Následne ku koncu dňa konzumáciu spomaliť, aby si telo oddýchlo. To tiež zabezpečí, že skonzumované kalórie budú mať šancu zásobiť telo energiou a neuložia sa do tuku.

Ešte jedna poznámka na záver – v noci často robíme zlý výber potravín. Únava totiž vytvára žiadostivosť po jedle. Zbavte sa zvyku maškrtiť do neskorých nočných hodín a zlepšite si tak zdravie srdca, obvod pásu i celkové zdravie.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Autor: Allana Polo, Zdroj: greenmedinfo.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Bez jedla pred spánkom nezaspím – a čo s tým spravíš?!

    • Lebo to máte zle načasované. Keď zjete obed, neskôr medzi 18:00 až 20:00 vás zvyčajne chytí hlad (telo si pýta večeru). Vám sa zdá, źe musíte jesť, lebo hlad sa zintenzívňuje. Nejedzte, iba pite vodu, najlepšie bublinkovú, tá zvykne lepšie potlačiť hlad. Postupne sa telo prepne na spaľovanie tukov a hlad ustúpi. Okolo 22:00 už hlad nebudete skoro vôbec cítiť. Skúste to. Aspoň nám to takto funguje.

      Keď sa potom zjedia raňajky na druhý deň, máte 18-19 hodín prerušovaný pôst, čo je dosť. Alternatíva je zjesť večeru o 17:00 a potom raňajky o 8:00 na druhý deň ráno. Takto získate 15 hodín prerušovaného pôstu, čo je síce menej, ale stále to má účinok. Minimum, aby prerušovaný pôst mal aký-taký zmysel, je 12 hodín.

      Kratšie pôsty 12-15 hodinové môžete robiť aj každý deň. Dlhšie, tie 18-19 hodinové, stačí 3-krát do týždňa.

      • Ale ja nemám chuť na pôst – ja mám chuť sa najesť. Kačacinka – nič?

        • Tak si ju dajte na obed alebo o 17:00 a snáď o 22:00 už nebudete taký hladný, že musíte znova jesť.

      • Nechápem, prečo by mal človek sám seba terorizovať kvôli novodobým štúdiám, resp. „poznatkom“. Osobne po 20 hodine nič sýte nejem, ale napríklad jogurt si pred spaním dám (vápnik sa vstrebáva najlepšie v noci). Ba čítal som kedysi, že ísť spať úplne nalačno nie je OK. Tiež som kedysi držal hladovky a počas nich som nič nejedol a pil len čistú vodu (nie minerálku). Od Popolcovej stredy do Veľkej noci som držal pôst každý deň. Napriek tomu nemôžem povedať, že som oveľa zdravší ako tí, ktorí sa nikdy nepostili a aj večer sa najedli, dali si pivo, víno, prípadne pohárik pálenky. Oni tí znalci sa často mýlia. Ako jeden z príkladov môžem uviesť, že ak si človek popálil napríklad ruku, nemal ju dávať do studenej vody. Dnes sa tvrdí opak.

      • zvrhlý deduško večerníček

        Hovoril o problémoch so spánkom bez jedla a nie o pôste. Keď sa človek naje, telo vyplaví nejaké chemikálie ktoré spôsobujú ospalosť. To že nebude mať hlad o 22-hej ešte neznamená že nebude mať problém zaspať. Telo neoebeš ani ty, milá redakcia. Vraj : “ Aspoň nám to takto funguje.“ To čo je, vy ste nejaké pomnožné číslo, nejaké včelie spoločensktvo, nejaký poebaný úľ, či čo ? 😀

      • Záleží aj na somatotype, každý má iný metabolizmus.

    • vladimir58

      Zajímalo by mě jak u těch ovocných mušek výzkumníci zjišťovali stav srdce a přírůstky na váze.

      • Srdce zrejme pitvou a pod mikroskopom. A odvážili ich asi ako skupinu – povedzme 1000 mušiek naraz.

        • mariankosnac

          S muškami sa asi nepitvajú, lepšie sú živé, stačí ich podľa mňa niečím presvietiť a pomocou mikroskopu a špeciálnych techník sledovať srdcový rytmus, kontrakcie srdca a prietok krvi. Asi preto to robia na muškách a nie napríklad myšiach, pretože tie by museli zabiť a kondícia mŕtveho srdca sa asi blbo meria.

  2. mariankosnac

    Akurát som okolo druhej v noci zožral konzervu tuniaka, samozrejme Mexiko šalát, čistého tuniaka by som nedal. Až potom som mohol zaspať. Ráno vôbec nemám chuť jesť – žalúdok ešte nie je prebudený. Ale v noci na mňa príde vlčí hlad a akási divná nervozita v tele a nedá sa spať. Niekedy to riešim pohárom mlieka aj keď inak cez deň mlieko vôbec nemusím, už som si v noci robil aj kávu na zasýtenie, plus tableta – dve magnesia na tú nervozitu. Žeby nejaké parazity v tele? Musím si dohľadať ten antiparazitický návod s klinčekami.

  3. Když ten vývoj ve společnosti takto půjde dál, tak brzy budeme řešit spíš čím ten půst přerušit.

  4. Dovolím si doplniť kvôli vyváženiu redakčnej témy tzv. prerušovaného pôstu – ďalší „vedecký“ názor, ktorý podporuje tézu, že neskorá večera pred 22:00 hod. nemusí byť a-priori zdraviu škodlivá a obezitu – podporujúca.

    Citujem:
    „Výskum nedávno zistil, že pokiaľ chodíte spať neskôr a navečeriate sa napríklad až o 21:30 hod., nemusí vám to uškodiť. Avšak za podmienky, že si ďalší deň doprajete aj úmerne k tomu neskoré raňajky.

    Odborník skúmal doby, kedy ľudia jedia a aké veľké je tzv. časové okno, v ktorom sa stravujú, rovnako tak, kedy držia pôst.
    Zistil, že nie je dôležitý čas večere, ale čas raňajok. Teda – ako neskoro sa naraňajkujete po poslednom jedle.

    Je preto lepšia dobrá večera ako nočné hladovanie a následné 1/2-nočné vyjedanie chladničky. Súčasne je dôležité nedávať si raňajky príliš skoro a ísť si ľahnúť najskôr dve hodiny po jedle. Ak dodržíte správny časový harmonogram jedla a pôstu, pokojne zabudnite na to, koľko je hodín.

    Podľa početných štúdií má časovo obmedzené stravovanie pozitívny vplyv nielen na chudnutie, ale môže tiež znižovať riziká vedúce k rozvoju metabolického syndrómu, či kardiovaskulárnych ochorení, zlepšovať črevný mikróbiom, etc..“

    odkaz:
    https://zena.pravda.sk/zdravy-zivot/clanok/665102-skutocne-skodi-neskora-vecera-odbornici-tvrdia-ze-obcas-moze-prospiet/

    P.S: Čiže podstata redakčného článku je zachovaná i v danom odkaze vyššie s tým, že pre ľudí, ktorí radi ponocujú, resp. majú vyššiu tvorčiu produktivitu v nočných hodinách, tak tzv. prerušovaný pôst je po spánku posunutý o niekoľko hodín smerom doprava, t.j. k neskorším raňajkám, ev. lepšie k „desiatovej svačine“..

    • Vlk než niečo uloví, musí preklusať a štvať desiatky km. Najzvláštnejšie na vlkoch sú práve ich labky. Levia svorka loví tak, že levice zver uštvú, strhnú a lev ju dorazí!. Potom sa – podľa hierarchie nažerú a idú spať. Nikto nerieši nejaké srdcové problémy! Nikto nerieši ani televízor!

Pridajte komentár

*