Všetci poznáme ľudí, ktorí sa radi neprestajne sťažujú. Bez ohľadu na to, čo sa deje v ich živote, či je to dobré alebo zlé, vždy nájdu spôsob, ako si na niečom vyliať zlosť alebo to ofrflať.
Samozrejme, svoje chvíle zažíva každý, keďže ponosovať sa považujeme za prirodzené a sú pravdepodobne chvíle, kedy sa ponosujete aj vy.
Čo sa stane, ak sa človek často sťažuje
Hoci vám ventilovanie svojej frustrácie môže pripadať ako neškodné, sústavné vyjadrovanie negatívnych postojov sa môže stať podvedomým zlozvykom, vedúcim k istým celkovo škodlivým následkom pre vaše zdravie.
Nejde len o to, že to pôsobí odpudivo na ostatných a úplne kazí náladu vašim blízkym, no neustále ponosovanie môže škodiť aj inak.
Neustále sťažovanie sa môže mať po čase závažný dopad na fungovanie vášho mozgu a vybrať si celkovú daň na vašom fyzickom zdraví.
Čo tak teda vzdať sa ponosovania na celý mesiac?
Projekt Zdržanie sa ponosovania, zavedený Thierrym Blancpainom a Pieterom Pelgrimsom, bol vytvorený na elimináciu negatívnych vyhlásení, ktoré postihujú naše každodenné činnosti.
Myšlienka je rovnako prostá, ako znie… skrátka sa prestaňte sťažovať! Predstava neponosovania po celý mesiac vám môže pripadať ako niečo nemožné a robiť to dokonale aj zrejme nemožné bude.
Možno teda cieľom výzvy nie je len jednoducho sa vzdať ponosovania, ale viac si uvedomovať svoje myšlienky. Keď sa počujeme ponosovať, môže byť posilňujúce zmeniť náš jazyk, aby sme zmenili konverzáciu a svoj uhol pohľadu.
Takže, prečo by ste mali zvážiť nácvik umenia vzdania sa neustáleho sťažovania si, či zvládnutia zmeny vašich negatívnych myšlienok na konštruktívne?
Dôvod je zrejmý: neustále ponosovanie je jednoducho vyčerpávajúce. Prečo inak by človek uvažoval o vzdaní sa niečoho, čo nám pripadá ako druhá prirodzenosť?
Negatívne dôsledky ponosovania
Čím viac sa sťažujete, tým s väčšou pravdepodobnosťou si budete v dlhodobom meradle voliť skôr negatívne než pozitívne zmýšľanie.
Fascinujúce je, že zakaždým, keď sa sťažujete, váš mozog doslova fyzicky prestavuje svoje obvody, aby sa tej reakcii v budúcnosti ľahšie prispôsobil. Výsledky sú zrejmé: negativita plodí ďalšiu negativitu.
Ak vám predstava vytvárania neustálych negatívnych názorov vo vašom mozgu nestačí k tomu, aby ste sa vzdali ponosovania, čo keby ste sa dozvedeli, že môže poškodzovať aj vašu pamäť?
Snímky z magnetickej rezonancie ukazujú, že neustále ponosovanie môže viesť k scvrkávaniu hipokampu, oblasti vášho mozgu, zodpovednej za kognitívne funkcie.
Čím je váš hipokampus menší, tým vám s väčšou pravdepodobnosťou bude slabnúť pamäť, a tiež budete mať problém adaptovať sa na nové situácie.
Nepriaznivé dôsledky sťažovania tu však nekončia. Čím viac sa sťažujete, tým viac vám stúpajú hladiny kortizolu.
Vysoké hladiny kortizolu sa spájajú so zdravotnými problémami, ako sú narastajúca depresia, insomnia, tráviace problémy, vysoký krvný tlak a dokonca aj zvýšené riziko srdcovej choroby.
To, že to nazývajú stresový hormón, má svoj dôvod!
Existuje staré príslovie, ktoré hovorí, že sa stávate takými, akí sú tí, s ktorými trávite najviac času. S ľuďmi, ktorí vás najčastejšie obklopujú, máte spoločné osobnostné znaky, spôsoby a záujmy.
Je síce nepravdepodobné, že sa obklopujete nepríjemnými ľuďmi, no ak ste osoba, ktorá sa neustále sťažuje, možno zistíte, že od vás vaši blízki bočia alebo že sa dokonca začínajú vašim negatívnym návykom prispôsobovať.
Počuť niekoho, ako sa sťažuje, dáva ľuďom okolo vás povolenie pridať sa, či dokonca privolať vlastné negatívne, nešťastné myšlienky, ktoré vašu sebaľútosť len zvyšujú.
Ako sa prestať ponosovať
Hoci zhodiť zo svojej hrude niektoré veci, ktoré nás ťažia, môže byť úžasné, dá sa to robiť pozitívnym, zdravým a vzpružujúcim spôsobom.
Na vyjadrení toho, ako sa cítite, nie je nič zlé, dajte si však záležať na tom, aby to bolo konštruktívne a pomohlo vám pohnúť sa vpred, nie zostať uviaznutí či postupne klesať nadol.
Medzi čiernym oblakom negatívnych myšlienok a predstavou, že sa musíte úplne vzdať ventilácie svojej zlosti, môže byť aj stredná cesta.
Ak ste pripravení dať si s ponosovaním prestávku, uvádzam niekoľko tipov, ktoré vás môžu nastaviť na úspech:
1. Definujte ponosovanie
Keď si začnete uvedomovať rozdiel medzi sťažnosťou a pozorovaním, konverzácia sa zmení. Keď poukazujete na to, že vonku je zima, je to pozorovanie.
Vyhlásenie „Vonku je zima a ja zimu neznášam“ je ponosa.
2. Sledujte svoje ponosy
Začať si uvedomovať, ako často sa ponosujete, môže byť šokujúce. Začnite sledovať, koľkokrát denne sa ponosujete.
Prekvapilo by vás zistenie, koľko vašich sťažností sa nazbiera už len po pár hodinách.
3. Držte si odstup od chronických ponosovateľov
Namiesto toho, aby ste sa stali jedným z ponosovateľov, keď počúvate výlevy iných, ponúkajte radšej odpovede, ktoré sú pozitívne alebo veselé, namiesto toho, aby ste k ich výlevom frustrácie prispievali.
Je pravdepodobné, že tí, ktorí sa radšej ďalej sťažujú, si už viac zlosť vylievať nebudú alebo sa nebudú ponosovať vám, lebo ich mozgy nie sú živené negativitou, ktorá by ich tirádu uspokojovala.
4. Postrehnite svoje ponosovanie
Ak sa pristihnete pri tom, že sa ponosujete, môžete sa rozhodnúť okamžite to zvrtnúť.
Napríklad: „Nerád jazdím do práce autom… som ale vďačný, že mám prácu, auto a som schopný šoférovať.“
5. Posunutie z ´musím´ na ´mám možnosť´
Toto by mohol byť jeden z najkľúčovejších spôsobov, ako zadusiť ponosovanie už v zárodku. Tento prostý posun mení vašu ponosu na voľbu.
Napokon, všetko, čo robíme a hovoríme, je v konečnom dôsledku voľbou. Keď teda hovoríte, že niečo MUSÍTE urobiť, pôsobí to ako povinnosť alebo niečo, čo zaťažuje.
Posun rozhovoru k tomu, že niečo MÁTE MOŽNOSŤ urobiť, to však mení na výsadu, právo či príležitosť vyjadriť vďačnosť a uznanie.
Zmeňte napríklad „Dnes musím ísť do telocvične“ na „Dnes mám možnosť ísť do telocvične“.
Záver
Čím viac precvičujete a uvádzate tieto tipy do svojho každodenného života, tým väčšmi sa budú stávať vašou druhou prirodzenosťou.
Ponosovanie pravdepodobne celkom nevymizne, možno však zoslabne vaša nutkavá potreba ventilovať svoje frustrácie. Máte možnosť žiť život bez ponôs.
Aké ďalšie kroky spravíte pre zbavenie sa tohto zlozvyku?
Zdroj: realfarmacy.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dobrý článok, ktorý by si mali prečítať hlavne tí, ktorí sa často na niečo sťažujú. Mám s takými „neborákmi“ vlastné skúsenosti. Ich problémy (zdravotné, finančné, pracovné) boli tie najdôležitejšie na svete. Miesto toho, aby ich riešili, točili sa v bludnom kruhu – veď posťažovať sa niekomu inému je podľa nich v poriadku. Ale vôbec ich nenapadlo, že ten, koho zahŕňajú svojou „pozornosťou“, kto týždne aj mesiace za sebou počúva takmer to isté, že má toho otravovania plné zuby. A keď nič nepomáha, treba od takých nešťastníkov odísť.
Ľudia majú v hlave svoje vychodene cestičky. Stalo sa mi, že keď som skonštatovala, že vonku je zima bez toho, že by som na tú zimu vyjadrila svoj názor, odpoveďou bolo „Tak tam nechoď“. Dotyčný si primyslel môj nevysloveny komentár. Niekedy si nepomôžete. To som sa pekne posťažovala.☺️