Ako zlepšiť svoj zrak a obnoviť ostré videnie bez laserovej operácie? Viac info tu

Prečo pri zubnej prehliadke nikdy nesúhlaste s röntgenom zubov


rontgen-zubov

Bez ohľadu na to, či pôjdete na zubnú prehliadku raz za 3 mesiace, 6 mesiacov alebo rok, existuje veľká pravdepodobnosť, že vás zubár bude nútiť vždy do ďalšej sady röntgenových snímkov.

To aj napriek tomu, že v podstate ich ani nepotrebujete. A čo viac, ukázalo sa, že táto procedúra môže vážne ohroziť vaše zdravie.

Zbohom vysoký krvný tlak

Žurnál Cancer (Rakovina) totiž priniesol správu o tom, že dentálne röntgeny viac ako zdvojnásobujú riziko rakoviny mozgu!

V tomto článku sa dozviete viac podrobností o danej problematike, vrátane odpovede na otázku, ako často by ste si mali (ak vôbec) nechať urobiť röntgenové snímky zubov.

Najväčší rizikový faktor rakoviny mozgu

Meningióm je druh rakoviny mozgu, ktorý postihuje membrány obkolesujúce váš mozog.

No a najrizikovejším faktorom pre uvedený typ rakoviny je práve ionizujúce žiarenie, medzi ktoré patrí aj dentálny röntgen.

Toto žiarenie preniká do buniek a poškodzuje v nich DNA.

Časom sa poškodenie akumuluje a postihnuté vlákna DNA môžu vytvárať zmutované gény, ktoré naštartujú rakovinové bujnenie.

V roku 2012 sa vedci podujali presne určiť, nakoľko röntgeny zubov prispievajú ku vzniku rakoviny mozgu meningiómu.

Výsledky boli alarmujúce:

  • Röntgenové snímky záhryzu horných a dolných zubov, robené častejšie ako raz za rok, zvyšujú riziko rakoviny mozgu o 110 až 160%.
  • Panoramatické snímky, ktoré zobrazujú všetky horné aj dolné zuby, vrátane kostí sánky a čeľuste, robené aspoň raz ročne, zvyšujú riziko rakoviny mozgu o 270 až 300%.
  • Dentálne röntgeny, ktoré sa začnú robiť deťom pred 10. rokom života, zvyšujú riziko rakoviny mozgu o takmer 500%!

Ako často by ste si mali nechať spraviť röntgen zubov?

Podľa American Dental Association (ADA – Americkej dentálnej asociácie) existuje len veľmi málo dôkazov, ktoré preukazujú, že röntgeny zubov zvyšujú šance na odhalenie zubných kazov alebo inak pomáhajú predchádzať ochoreniam zubov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Príručky ADA odporúčajú zubárom, aby snímky záhryzov nerobili častejšie ako raz za 2 až 3 roky. Aj to však iba v prípade, že pacient je vo všeobecnosti zdravý.

ADA taktiež uvádza, že nemá význam robiť röntgen zubov u tých pacientov, ktorí pri bežnom vizuálnom vyšetrení nevykazujú známky zubných kazov.

Napriek týmto odporúčaniam, väčšina zubárov je nadmieru dychtivých po röntgene a chcú vám ho robiť súčasne s každou preventívnou prehliadkou alebo počas vykonávania dentálnej hygieny.

Nezabúdajte, je vaše právo povedať „Nie, ďakujem“.

Ak to spravíte, je dosť možné, že tým zubára alebo dentálneho hygienika znechutíte.

Ignorujte ich. Nedajte sa zmanipulovať vyhláseniami typu „Ale veď zubný kaz sa môže skrývať medzi zubami, kam okom nedovidím“.

Pokiaľ nevykazujete známky zubného kazu alebo iného problému, trvajte si na svojom a ochráňte sa pred zbytočným žiarením.

Záver

Dentálne röntgeny sú pre zubárov výborným zdrojom extra príjmu. To je zrejme aj hlavným dôvodom, prečo do nich tak často pacientov tlačia.

Ak to na vás budú skúšať, môžete im taktne pripomenúť oficiálne odporúčania.

Povedzte im ako ste počuli, prípadne čítali o tom, že pri zdravých zuboch a ďasnách sa to má robiť tak maximálne raz za 3 roky.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Fact or Myth: Can Dental X-Rays Cause Cancer?

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Mária Rusková

    chcem sa spýtať , ja ako zubná asistentka robím veľa rontgenov za deň ako to potom pôsobí na nás?

    • Som rentgenolog. Ako zubná asistentka, ktorá robí veľa rentgenov za deň, by Ste mala mať naštudované aspoň Rentgenologické minimum, o skúške ani nehovorím
      a potom by Ste sa tak hlúpo nepýtala.

  2. MUDr.Ladislav Peregrim

    Som zubný lekár a uráža ma keď čítam také hlúposti. RTG snímka je minimálny zdroj príjmu a o účinku
    RTG viem asi viacej ako Vy. Nemám záľuby v zhotovovaní zbytočných RTG snímkov. Neohlupujte ľudí.

    Ďakujem, L.Peregrim

    • Ono je rozdiel o aky rontgen ide… napr. v USA, kde vznikol tento clanok sa bezne robi rontgen vsetkych zubov na kazdej prehliadke

      ale tak super ze nezhotovujete zbytocne RTG snimky

  3. No já nechci být nějaká chytrá, ale netýká se to přímo rentgenu, ale zatím co jsem se v životě potkala s lidmi co měli rakovinu čehokoliv, tak měli umělý chrup. Nemá to nějakou souvislost? Moje paní MUDr. Zubařka mi vždy říká, že Pusa je branou do těla?? Nemá to nějakou souvislost? Není to tak, že jakmile se do úst dají implantáty že se tělo musí s tím nejen vyrovnat ale i probojovat?

    • Jana, asi nie. Ved kolko mladych ludi ma rakovinu a maju svoje zuby. Okrem toho, osobne som poznala par ludi aj v strednom a vyssom veku s rakovinou a mali svoje zuby. Tak tato teoria asi neplati.

  4. Myrna vedma

    Bohužiaľ niekedy je nutné ten RTG zubov si urobiť keďže lekári nemajú schopnosti tretieho oka ani iné mimozmyslove,takze ak chcete mať dobre opravené zuby,a nie každý zub u každého človeka má rovnaké dispozície znakov ochorenia,poznám veľa ľudí ktorí mali na povrchu zdravé zuby a korene mali mŕtve,takže raz za čas je RtG prospešný,a je na pacientovi či bude s tým snimkovanim súhlasiť alebo nie.a moja rada je pre každého kto sa podrobí RTG snímkovaniu akemukolvek nech pred snimkovanim aspoň deň predtým užíva vysoké dávky vitamínu C ,treba aspoň 2000mg vit.C,a či aspoň 400mg aj po RTG treba užívať a to ochráni bunky pred poškodením,takže rakovina sa takto nikdy nespustí.,to je taká ochrana buniek.kto má problém nejaký zdravotný a si myslí že je chorý z RtG tak nech napíše mi, poradíme čo s tým.

  5. milan varga

    nechápem mudr.ubarte,kožnú lekárku na poliklinike v rožňave kde som ju navštívil s kožnou chorobou,odkázala vyšetrenie na zubného lekára cibuliaka v plešívci on potom na rtg zubou, k diagnoze o kožnej chorobe vyrážky ,vylúčiť fokusy> vo výmennom lístku, tak asi dnes dostanem na rtg v rožňave dávku gama žiarenia a rakovinu mozgu.milan varga dlhá ves nestačil černobiľ v roku 86.

  6. pre MILAN VARGA:od zaklad.skoly som mal mrtvy zub do 33rokov, za to obdobie neustale exemy po tele,kortikoid.masticky boli na p..u,kym som mastil bolo dobre.Za tu dobu 3 resekcie pre loziska pod mrtvym zubom,zapal okostice,….opuchy lymfat.ciest v slabinach,…..po vytrhnuti zuba je exem prec a nemam ziadne ine problemy,ktore som mal pri mrtvom zube.Co je mrtve,nema co robit v tele….

  7. …nakoľko som dlhodobo mala stále nejaký zdravotný problém, tak som si sama vyžiadala u zubárky panaromarický snímok, lebo som chcela vedieť, ako na tom som…a…kto by tomu uveril, mala som v spodnej čeľusti zabudnutý koreň zo zuba…pán doktor – len už neviem ktorý – nevedel počítať do štyroch ! … a bolo to tak asi 15 rokov..,tak mi koreň vysekali a rozjasnil sa mi svet.,..:-)

  8. Rakoviny sposobuje virus HPV, to si treba uvedomit.

Pridajte komentár

*