Poznáte to: váš kolega zapína klimatizáciu, aby sa schladil a vy sa trasiete od zimy a želáte si byť doma pod svojou obľúbenou hrubou vlnenou dekou.
Všetci pociťujeme chlad a teplo inak, no niektorým z nás je zima stále a vôbec netušíme, prečo máme tak posunuté vnímanie chladu.
Pre tých z vás, ktorým práve pri čítaní nášho článku naskočila husia koža, sme zistili dôvody tohto nezvyčajného stavu a ako sa dá napraviť.
1. Možno vám dobre nefunguje štítna žľaza
Hypotyreóza je stav, keď štítna žľaza nevytvára dostatok hormónu, čo môže viesť k intolerancii chladu.
Hormóny štítnej žľazy pomáhajú regulovať metabolizmus a teplotu, a keď nám chýbajú, začína nám byť stále chladno. K ďalším symptómom hypotyreózy môžu patriť únava a pomalý srdcový tep.
Ako to napraviť: Navštívte lekára. Lekárska prehliadka môže pomôcť zistiť, či máte v tele potrebné množstvo hormónov štítnej žľazy.
2. Možno nepijete dosť vody
Voda vám zlepšuje metabolizmus, pomáha vášmu telu rozkladať potravu a vytvárať energiu a teplo. Keď ste dehydrovaní, možno vám chýba teplo a energia, ktoré vám zohrejú telo.
Ak to napraviť: Dajte si záležať, aby ste pili dostatok vody.
Ak nie ste fanúšikom čistej vody a považujete ju za bez chuti, existuje veľa spôsobov, ako jej chuť pridať: citrón, mäta, bazalka, uhorka a čokoľvek iné, čo vám zíde na um.
3. Možno máte anémiu
Bledá koža na ruke vľavo na obrázku je prejavom anémie.
Anémia je ďalší zdravotný stav, ktorý môže spôsobovať, že v rukách a nohách pociťujete chlad. K anémii dochádza vtedy, keď vášmu telu chýbajú červené krvinky, ktoré dodávajú kyslík vašim orgánom a tkanivám.
Existuje anémia z nedostatku železa, ktorá sa vyskytuje v tehotenstve, počas menštruácie či pri strate krvi alebo z dôvodu zlej absorpcie železa a anémia z nedostatku vitamínov, spôsobená nedostatočnou výživou.
K ďalším príznakom anémie patria bledá koža, zrýchlený pulz, únava a bolesti hlavy.
Ako to napraviť: Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať anémiu, musíte navštíviť lekára a dať si urobiť potrebné testy.
Môžete si tiež pozrieť náš článok, ktorý sa podrobnejšie venuje vhodným potravinám pri anémii.
4. Možno nemáte dostatok spánku
Pre reguláciu telesnej teploty je dobrý spánok nesmierne dôležitý a tak, keď sa stále trasiete od zimy, môže byť dôvod celkom jednoduchý.
Ako to napraviť: Zamyslite sa nad svojím denným rozvrhom a postarajte sa o to, aby ste mali dostatok spánku a mohli si tak dobiť baterky.
5. Môže ísť o Raynaudov jav
Rozpoznať Raynaudov jav (fenomén), alebo skrátene Raynauda, je jednoduché: belejú alebo modrajú vám pri ňom prsty.
Ide o zriedkavú poruchu, ktorá postihuje artérie a znižuje prítok krvi do prstov na nohách a rukách, následkom čoho v nich pociťujete chlad.
Pri záchvate sa zníži prítok krvi, prsty na rukách a nohách zbelejú alebo zmodrajú a keď sa krv vráti, začnú byť znova červené, sú meravé alebo bolia.
Ako to napraviť: Navštívte lekára. Raynaudov jav môže spúšťať nízka teplota, stres, kontakt s niektorými chemikáliami a iné faktory.
Liečba pozostáva z liekov, operácie a zmien životného štýlu, ktoré pomáhajú eliminovať spúšťače ochorenia.
Pravá ruka na obrázku dole patrí človeku s Raynaudom.
6. Možno ste príliš chudí
Keď máte podváhu, tak jednoducho nemáte dostatok tuku, ktorý by vás izoloval pred chladom.
Či už chudnete zámerne a obmedzujete príjem kalórií alebo len jednoducho jete menej, než by ste mali, môže vám to narušovať metabolizmus a nepriaznivo vplývať na reguláciu vašej teploty.
Ako to napraviť: Snažte sa konzumovať zdravú a vyváženú stravu, ktorá prislúcha vášmu veku a zdravotnému stavu.
7. Možno máte slabý krvný obeh
Ochorenie periférnej cievy môže spôsobiť, že cievy nedokážu dodávať krv do orgánov a tkanív, následkom čoho pociťujeme chlad.
Keď sa v cievach hromadí plak (ateroskleróza), cievy sa zužujú, čo má nepriaznivý vplyv na tok krvi do rúk a nôh, spôsobujúc tak chlad a necitlivosť.
Ako to napraviť: Navštívte lekára. Liečba ochorenia periférnych ciev sa skladá zo zmien životného štýlu (ako napríklad prestať fajčiť) a liečby liekmi, v niektorých prípadoch aj z operácie.
Sumarizácia
Ako môžete vidieť, keď vám je stále zima, môže to mať niekoľko skrytých zdravotných dôvodov a najlepším riešením je navštíviť lekára.
Než sa k nemu dostanete, prinášame vám niekoľko tipov, ako si zahriať telo:
1. Snažte sa udržiavať si telesnú teplotu a noste niekoľko vrstiev oblečenia. Voľte vnútorné vrstvy látok z vlny a polypropylénu.
2. Pite viac teplých nápojov, ako sú čaj a horúca čokoláda.
3. V chladnom počasí sa vyhýbajte dlhému pobytu vonku, kým nezistíte príčinu svojho stavu.
Zaujímavý fakt: ženy pociťujú väčší chlad než muži
Štúdie dokázali, že ženy zvyknú pociťovať väčší chlad než muži a že príjemná izbová teplota pre ženy je 25 ⁰C, zatiaľ čo u mužov je to 22 ⁰C.
Veda má pre tento jav viacero vysvetlení. Ženský hormón estrogén trochu zhusťuje krv, čo môže viesť k zníženému krvnému toku do kapilár.
Svoju úlohu môže zohrávať aj metabolizmus: ženy ho zvyknú mať pomalší než muži, na zahriatie svojho tela spaľujú menej kalórií. Ak ste teda muž a všímate si, že vaša žena každú chvíľu potajme pridáva kúrenie, tak už viete, prečo.
Záver
Patríte k tým, ktorí sa trasú od zimy, keď je všetkým okolo príjemne? Ako sa zvyčajne zahrievate?
Podeľte sa s nami o svoje tipy v komentároch!
Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Kdo aspoň trochu sportuje a otužuje se (to jste zapomněli připsat, a to je prvořadé) od mládí, pokud mu to zdraví dovolí, nebývá zimomřivý. Takoví lidé bývají odvážní, sebejistí, vyrovnaní a s chladem nemívají potíže. I v tomto případě má fyzično souvislost s psychikou. Je známé např., že Napoleon si vybíral vojáky s dobře prokrvenou pletí v obličeji a po zkoušce: Kdo při stresu víc zčervenal, by vítán, kdo zbledl („ztuhla mu krev v žilách“), byl naprosto nevhodný. Podobně i my můžeme zběžně na potkání usoudit, jaké chování lze čekat. Jen zběžně proto, že jsou i jiné vnější znaky podrobněji naznačující dušeno toho kterého člověka. Na tom je založeno celé pravdivé čínské učení, ale to odbočuji.
Dam pol deci,……kym neje teplo!
Jà som zistila na sebe, ze odkedy robim dietu zalozenu na vacsine proteinov a mineralov, teda maso ryby vajcia orechy a zelenina, nie na skroboch a cukroch, tak niesom zimomravà, nemavam krce noh ako predtym, zmizla mi celulitida, nebolia ma kosti, schudla som 5 kg, mam viac energie a nemavam chripku ani nadchu ako predtym. Ked som jedla chlieb, cestoviny, pizzu ako hlavnu zlozku stravy, tak mi bola stale zima. Takze problem je vacsinou v nespravnej strave. 🙂
deci borvajzu a elektricka deka ta ma vyhreje vzdy ked potrebujem – mam znacku orava, ale videla som aj ine ale tie nemam oskusane, ale alkohol ten to isti 😀