V roku 2011 vyhral hamburgerový šéfkuchár dlhotrvajúcu bitku proti jednému z najväčších fastfoodových reťazcov na svete – spoločnosti McDonald´s.
Po tom, čo Oliver ukázal, ako sa pripravujú hamburgery McDonald´s, franšíza nakoniec oznámila, že svoju receptúru zmení. Mainstreamové, korporáciami vlastnené médiá, však o tom takmer ani nepípli.
Na čo poukázal Jamie Oliver
Oliver verejnosti opakovane niekoľko rokov vysvetľoval – v dokumentárnych filmoch, televíznych programoch a rozhovoroch – že tučné časti hovädzieho boli „prepraté“ v hydroxide amónnom a použité do náplne burgera.
Podľa moderátora, by sa jedlo pred týmto procesom považovalo za nespôsobilé na ľudskú konzumáciu.
Ako tvrdí šéfkuchár a burgerový nadšenec Jamie Oliver, ktorý sa dal na vojnu proti fastfoodovému priemyslu „v podstate dostávame produkt, ktorý by sa čo najlacnejšie predával psom, no po tomto procese sa podáva ľudským bytostiam.“
Odhliadnuc od nízkej kvality mäsa, hydroxid amónny samotný je škodlivý pre naše zdravie. Oliver pre to razí slávne označenie „spracovanie ružového slizu“.
„Prečo by nejaký rozumný človek kládol do úst svojich detí mäso, plné amoniaku?“ opýtal sa Oliver.
Názorná ukážka prípravy mäsa
V jednej zo svojich názorných ukážok Oliver deťom predvádza, ako sa vyrábajú nugetky. Na tieto vyprážané jedlá sa po odobratí najlepších častí kuraťa spracúvajú zvyšky (tuk, koža a vnútorné orgány).
Pozrieť si to môžete na nasledovnom videu (v angličtine):
V odpovedi na všetku Oliverovu kritiku tohto postupu sa spoločnosť Arcos Dorados, prokurista franšízy McDonaldu v Latinskej Amerike, vyjadrila, že v ich regióne sa takýto postup nepoužíva.
Malo by sa tiež uviesť, že to isté platí pre produkt v Írsku či Veľkej Británii (a inde v EÚ), kde používajú mäso od miestnych dodávateľov.
V USA však od používania amoniaku vo svojich výrobkoch už ustúpili spoločnosti Burger Kings a Taco Bell.
Prečo potravinársky priemysel používa amoniak v potravinách
Potravinársky priemysel používa hydroxid amónny v mäsách ako antimikrobiálny prostriedok, čo McDonaldu umožnilo používať inak „nejedlé mäso“.
Najznepokojujúcejšie na tom všetkom je desivý fakt, že konzumenti ani nemusia vedieť, kedy sa chemikália nachádza v ich jedle.
To preto, lebo Ministerstvo poľnohospodárstva USA považuje hydroxid amónny za súčasť „výrobného postupu“.
Oficiálna webová stránka spoločnosti McDonald´s tvrdí, že ich mäso je lacné preto, lebo pri obslúžení takého množstva ľudí denne sú schopní nakupovať od svojich dodávateľov za nižšiu cenu a ponúkať produkty najvyššej kvality.
Ak je ale „ružový sliz“ naozaj tou „najlepšou kvalitou“, akú McDonald´s dokáže v USA dosiahnuť, prečo sú potom schopní počínať si lepšie v Latinskej Amerike a Európe?
Záver
Ešte dôležitejšie je pýtať sa, prečo sú teraz schopní počínať si oveľa lepšie, no až keď na ich praktiky bolo upozornené? Používajú aj iné škodlivé výrobné praktiky, ktoré zatiaľ verejnosť neodhalila?
Tieto otázky zostávajú franšízou nezodpovedané.
Popierajú však, že rozhodnutie na zmenu receptúry nejako súvisí s kampaňou Jamieho Olivera. Na svojej stránke spoločnosť McDonald´s pripustila, že vo svojich hovädzích plackách prestali používať hovädziu výplň.
Zdroj: healthy-holistic-living.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
A čo tie vegánske menu? V poriadku?