Orgány verejného zdravotníctva tvrdia, že každoročné zaočkovanie sa proti chrípke je zaručený spôsob, ako sa tejto chorobe vyhnúť. Ale má toto tvrdenie aj vedecké opodstatnenie?
Ak ste opakovane podľahli tejto každoročnej propagačnej kampani, zrejme vás prekvapí zistenie, že už celú dekádu je podľa lekárskej literatúry oveľa efektívnejší vitamín D.
Doktor John Cannell, zakladateľ Rady pre vitamín D (Vitamin D Council), ako jeden z prvých predstavil myšlienku, že nedostatok vitamínu D môže byť skutočnou PRÍČINOU chrípky.
Jeho hypotéza bola pôvodne uverejnená v časopise Epidemiológia a infekcia v roku 2006. Za ňou nasledovala ďalšia štúdia, ktorú publikoval časopis Virológia v roku 2008.
Nasledujúci rok doteraz najväčšia celoštátna štúdia svojho druhu zistila, že ľudia s najnižšími hladinami vitamínu D skutočne hlásili podstatne viac prechladnutí a chrípkových ochorení. Na záver vedúci autor, doktor Adit Ginde, uviedol:
„Zistenia našej štúdie podporujú významnú úlohu vitamínu D pri prevencii bežných respiračných infekcií, ako sú prechladnutie a chrípka. Jedinci s bežnými pľúcnymi ochoreniami, ako je astma alebo emfyzém, môžu byť obzvlášť náchylní na respiračné infekcie práve pre nedostatok vitamínu D.”
Vitamín D je účinnejší ako vakcína proti chrípke
Odvtedy k podobným záverom došlo už niekoľko štúdií. Len nedávno vedecké hodnotenie 25 randomizovaných kontrolovaných štúdií potvrdilo, že doplnok vitamínu D posilňuje imunitu a znižuje počet prechladnutí a chrípkových ochorení.
Štúdie celkovo zahŕňali takmer 11 000 účastníkov z viac ako 12 krajín. Podľa časopisu Time:
„… ľudia, ktorí denne alebo týždenne užívali doplnkové formy vitamínu D, hlásili výskyt akútnych respiračných infekcií ako chrípka a prechladnutie oveľa menej, ako tí, ktorí vitamín D neužívali…
U ľudí s najvýraznejším nedostatkom vitamínu D (hladiny v krvi nižšie ako 10 ng/mL) užívanie doplnkovej formy vitamínu D viedlo k zníženiu rizika respiračných infekcií na polovicu.
Aj u ľudí s vyšším podielom vitamínu D v krvi došlo k miernemu zníženiu rizika: približne o 10%, čo sa takmer zhoduje s ochranným účinkom injekčnej vakcíny proti chrípke,“ tvrdia výskumníci.
Rovnako ako Cannel, vedci sa domnievajú, že vitamín D zabezpečuje ochranu zvyšovaním antimikrobiálnych peptidov v pľúcach a že „to môže byť príčinou, prečo sú prechladnutie a chrípka také časté v zimnom období, keď sme slnečnému žiareniu vystavení najmenej (a preto máme najnižšiu prirodzenú produkciu vitamínu D)…”
Podľa tohto medzinárodného výskumného tímu by vitamín D mohol zabrániť viac ako 3,25 miliónom prípadov prechladnutí a chrípky za rok len v samotnej Veľkej Británii.
Ďalšou štatistikou, ktorá hovorí, že v boji s chrípkou je vitamín D účinnejší ako vakcína, je „počet ľudí, ktorých treba liečiť“ (number needed to treat = NNT).
Celkovo sa chrípke vyhne jeden človek z 33 ľudí, ktorí by užívali vitamín D v doplnkovej forme (NNT = 33), zatiaľ čo po zaočkovaní 40 ľudí sa zabráni chrípke len u jedného z nich (NNT = 40).
Medzi ľuďmi s veľkým nedostatkom vitamínu D na začiatku liečby bol NNT = 4. Inak povedané, ak začínate s nízkou hladinou vitamínu D v krvi, doplnok vitamínu D je pre vás 10x účinnejší ako vakcína proti chrípke.
Optimalizácia vitamínu D je tou najlepšou obranou proti chrípke
Optimalizácia vitamínu D je jedna z najlepších možností prevencie chrípky a dostupných stratégií, ako sa udržať v zdraví. Samozrejme, vaša strava zohráva tiež dôležitú úlohu, pretože je základom správneho fungovania imunitného systému.
Strava s vysokým obsahom cukru je zaručený spôsob, ako znížiť prirodzenú schopnosť ľudského tela bojovať s infekciou akéhokoľvek druhu, pretože radikálne zhoršuje fungovanie imunitného systému.
Nedá sa však povedať, že posilňovanie spracovaných potravín vitamínom D je tým najlepším riešením. Na druhej strane je pravdepodobné, že by aj to mohlo mať pomerne silný účinok u ľudí, ktorí si stále neuvedomujú všeobecné pozitívne účinky slnečného žiarenia na ľudské zdravie.
Rozumné vystavovanie sa slnečnému žiareniu je tá najlepšia cesta, ako si optimalizovať úroveň vitamínu D v tele. Užívanie doplnkového vitamínu D3 sa odporúča v prípadoch, kedy skutočne nie je možné prijať vitamín D zo slnečného žiarenia.
Hlavné médiá ignorujú štúdie „zlatého štandardu“
Zlatý štandard vedeckých analýz, takzvaná Databáza systematických zhodnotení Cochrane, vydal v rokoch 2006 až 2012 niekoľko správ, z ktorých každá podlomila tvrdenie, že najúčinnejšia obrana proti chrípke je zaočkovanie sa.
V roku 2010 spoločnosť Cochrane vydala záver, ktorý hlavné médiá úplne odignorovali:
„Chrípkové vakcíny majú len mierny účinok pri znižovaní symptómov chrípky a straty pracovných dní. Neexistujú dôkazy o tom, že predchádzajú komplikáciám ochorenia ako zápal pľúc alebo prenosu ochorenia.
UPOZORNENIE: Toto systematické zhodnotenie zahŕňa 15 z 36 štúdií financovaných priemyslom (štyri neobsahovali žiadne vyhlásenie o financovaní).
Predchádzajúce systematické zhodnotenie 274 štúdií o chrípkovej vakcinácii, ktoré boli publikované až do roku 2007, zistilo, že štúdie financované z priemyselných zdrojov boli zvyčajne publikované v prestížnych časopisoch a boli aj častejšie citované, bez ohľadu na kvalitu metodológie a ich rozsah.
Výsledky štúdií financovaných z verejných zdrojov hovorili v prospech chrípkových vakcín v podstatne menšej miere…”
Takže i napriek skutočnosti, že 15 z 36 zahrnutých štúdií bolo ovplyvnených záujmami priemyslu, stále nenadobudli potrebné dôkazy, ktoré by podporili tvrdenie, že očkovanie je najlepšou a najúčinnejšou formou prevencie proti chrípke!
Ďalšie potraviny a doplnky, ktoré vás zbavia patogénov
Okrem vitamínu D existuje množstvo ďalších potravín a doplnkov, ktoré pre nás môžu byť pri prechladnutí alebo chrípke veľkým prínosom:
1. Cesnak
Je to prirodzené antivirotikum, antibiotikum aj antimykotikum a už dávno je známy svojimi skvelými účinkami pri posilňovaní imunity.
Databáza spoločnosti Cochrane, ktorá opakovane preukázala, že veda, ktorá podporuje očkovanie proti chrípke, je prinajlepšom povrchná, preskúmala aj štúdie na alternatívne liečby chrípky, vrátane cesnaku.
Bohužiaľ, takýto výskum sa hľadá ťažko, pretože ho nepodnecuje žiadny finančný stimul.
Napriek tomu v jedinej štúdii, ktorú spoločnosť Cochrane získala, tí, čo cesnak konzumovali denne po dobu 3 mesiacov, prechladli zriedkavejšie ako tí, ktorí užívali placebo. Ak aj ochoreli, dĺžka trvania choroby bola 4,5 dňa oproti 5,5 dňa v skupine užívajúcej placebo.
Možno sa to nezdá príliš pôsobivé, ale je to stále viac, ako môžete dosiahnuť s liekom proti chrípke s názvom Tamiflu!
2. Vitamín C
Vitamín C je veľmi silný antioxidant. Používajte prírodnú formu ako acerola, ktorá obsahuje aj prospešné mikroživiny.
Môžete užívať niekoľko gramov každú hodinu (zaobstarajte si ho v lipozomálnej forme, aby ste sa vyhli riedkej stolici) až do zlepšenia zdravotného stavu. Oplatí sa brávať ho so sebou i na cesty.
3. Zinok
Databáza Cochrane pri zhodnotení lekárskeho výskumu zinku zistila, že ak sa zinok užíva do 24 hodín od spozorovania prvých príznakov, môže znížiť trvanie prechladnutia o jeden celý deň.
Zistilo sa, že zinok zmierňuje závažnosť symptómov. Zinok sa neodporúča ľuďom, ktorí majú závažné zdravotné problémy ako napríklad znížená funkcia imunitného systému, astma alebo nejaké chronické ochorenie.
Neodporúča sa užívať viac ako 50 mg denne, ani užívať zinok denne ako prevenciu, pretože môže znižovať hladinu medi v tele.
4. Oreganový olej
Čím je koncentrácia karvakrolu vyššia, tým má tento olej silnejší účinok. Karvakrol je najúčinnejšia antimikrobiálna zložka v oreganovom oleji.
5. Liečivé huby
Pre posilnenie imunity sú vhodné liečivé huby, ako napríklad shitake, reishi a trúdnikovec pestrý.
6. Extrakt z olivových listov
Extrakt z olivových listov je všeobecne známy ako prírodný, netoxický prostriedok na budovanie imunitného systému.
7. Bylinkové čaje
Na posilnenie imunity je vhodný čaj z bazy, rebríčka, sadca, lipy, mäty a zázvoru.
Na to, aby ste porazili prechladnutie a chrípku, pite ho horúci a často. Spôsobuje potenie, čo pomáha vyplavovať vírus z tela.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
A čo morske ryby?
Pokiaľ som naposledy čítal; tak doporučujú sa len malé ( krátko žijúce ) druhy. Oproti veľkým rybám nestihnú ( údajne ) absorbovať množstvá ťažkých kovov a chemikálii a podob. zo súčastného mora, kde sa pre nás lovia. Napríklad Nórske fjordy, ked ich chovajú pre vývoz sú ryby choré t. j. trpia všemožnými ochoreniami, na kvalite veľmi nezáleží. Veď každá ryba smrdí od hlavy ( v SR tiež; však pán prezident !? )
Dost nemiestna poznamka.. toto je portal o zdravi nie politike .. okrem toho na sk su „ryby“ ktore smrdia niekolkonasobne viac ako prezident
Již řadu let beru v malém množství houbu Reishi+Spirulinu/sladkovodní řasa-také se jí říká zelená krev/+ Cordyceps a všechny epidemie se mi vyhnuli.
Nejvíce vitaminu D obsahuje Spirulina,která je pěstována v oblasti s nejvíce slunečních dnů a zpracována za studena.
Aka znacka? Lebo je ich vela na trhu a aj ceny ok 50 €, vid. ta vulkanico od Dr. Buzga co tu propaguju na badatelovi.
beru D nekolik let ale nepocituji zadnou ochranu proti chřipce, chřipku vzdy dostanu, jakmile mne zacnou bolet svaly, klouby je zle a sup do postele a potit několik dní ….jedine to mi pomaha nic jineho…