Predtým, ako boli zdravé výhody nasýtených tukov úplne pochopené, získavalo si maslo hlavne negatívnu publicitu. Ľudia sa ho skôr obávali a nahrádzali ho margarínmi.
V súčasnosti nás však mnoho štúdií nabáda ku konzumácii tejto starovekej žltej nátierky a upozorňujú na množstvo zdraviu prospešných vlastností, ktorými sa maslo môže popýšiť.
Po toľkých rokoch vnímania masla ako nášho nepriateľa, sa nakoniec ukazuje, že je vlastne veľmi zdravou voľbou a jednoznačne lepšou, ako doteraz uznávané margaríny.
Prečítajte si, prečo je to tak.
1. Maslo je dobrým zdrojom nasýtených tukov
Tie zvyšujú hladinu HDL cholesterolu, ktorý je známe ako „dobrý“ cholesterol. HDL cholesterol znižuje riziko srdcových chorôb a porážky.
Cholesterol z masla, je tiež základom pre rozvoj mozgu a funkcie nervového systému.
Je síce pravda, že nasýtené tuky mierne zvyšujú aj hladinu LDL cholesterolu, no iba vo veľkých časticiach, ktoré sa nespájajú so stavom kardiovaskulárneho systému
2. Maslo je bohaté na kyselinu linolovú (CLA)
Kyselina linolová sa spája s redukovaním telesného tuku u zvierat i ľudí.
CLA je mastná kyselina, ktorá sa nachádza v mäse a mliečnych výrobkoch cicavcov, ktoré prijímajú rastlinnú stravu a disponujú špeciálnym žalúdkom, v ktorom potrava kvasí ešte pred procesom trávenia (prežúvavce).
Štúdia publikovaná v časopise Journal of Nutrition (Žurnál o výžive) podporuje tvrdenie, že CLA dokáže pomôcť pri redukcii telesného tuku u obéznych a ľudí s nadváhou.
Ďalšia štúdia, publikovaná v roku 2004 v The American Jurnal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinickej výživy) skúmala potenciál kyseliny linolovej pri liečbe cukrovky typu 2.
Podľa autorov by CLA mohla byť užitočná pri riadení inzulínovej intolerancie.
3. Maslo je vynikajúci zdroj vitamínu A
Vitamín A potrebujeme pre dobrý zrak, bezproblémové fungovanie endokrinného systému a ostatných telesných funkcií.
Vitamín A je známym anti-oxidantom, ktorý nás chráni pred škodlivými voľnými radikálmi.
28 gramov masla nám dodá 14% dennej doporučenej dávky.
Výživové odporúčania pre Američanov z roku 2010 radia obmedziť príjem nasýtených tukov na menej ako 10% z celkového príjmu kalórií.
Pri stravovaní s približne 2 000 kalóriami na deň, naše telo nepotrebuje viac ako 22 gramov nasýtených tukov.
4. Maslo obsahuje butyrát (známy ako butanoát)
Butyrát je inými slovami kyselina maslová. Ide o tučnú kyselinu, ktorá je dôležitá pre fungovanie tráviaceho systému a bráni vzniku chronických zápalov.
Štúdia publikovaná v zborníku Národnej akadémie vied v roku 2013 sledovala, ako kyselina maslová vyrovnáva imunitný systém, ktorý sa z veľkej časti nachádza práve v črevách.
5. Maslo nám dodáva stigmasterol
Stigmasterol poskytuje ochranu pred kalcifikátmi kĺbov.
Výskum tiež ukázal, že stigmasterol môže byť užitočný aj ak prevencia pri niektorých typoch rakoviny vrátane rakoviny vaječníkov, prostaty, prsníkov a čriev.
6. Maslo je bohaté na vitamín K, D a selén
O prínosoch vitamínov D a K zrejme už každý z vás počul. Písali sme o nich viac krát aj na tejto stránke.
Selénu hrá kľúčovú úlohu pre zdravý metabolizmus.
Mnoho ľudí trpí nedostatkom selénu, takže konzumácia masla by mohla byť tým správnym krokom k náprave.
Záver
Kým mnoho diét neodporúča jedenie masla, pravda je taká, že ho môžete pokojne jesť, no s mierou.
Vyberajte si samozrejme, organické maslo, vyrobené s mlieka kráv, ktoré sú chované voľne na pasienkoch. Môžete ho tiež kúpiť na najbližšej farme či salaši, alebo v špecializovaných obchodoch.
Zdroj: The Surprising Health Benefits of Butter
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
To je dobré,že prišli na to,že je maslo zdravé,ale koľko desaťročia svojím omylným uvážením podporovali výrobu nezdravých výrobkov,ktoré slúžia ako náhrada masla.Keby len maslo.Na našom trhu je veľa takých potravín,ktoré ľuďom vôbec nie sú zdraviu prospešné,ako o nich tvrdia výrobcovia! Preto by ľudia nemali všetkému veriť,čo je publikované v časopisoch!
starí rodočia jedli slaninu,šunku,klobásu,chleba s masťou a dožili sa 85 rokov bez vážnejších zdravotných problémov
ale popri tom sa veľa hýbali a všetku tú energiu spálili 🙂 . Dnes sa ľudia málo hýbu a z toho pramení väčšina dnešných civilizačných chorôb.
Nielen z toho, že máme málo pohybu, ale hlavne z tej chémie, ktorú konzumujeme vo všetkých potravinách a nápojoch.
A najlepšie je jesť bio maslo z nepasterilizovaného mlieka. Doporučuje to aj MUDr. Mercola na svojom webe. Nielen ja ale aj moji známi hovoria, že kvalitné bio maslo alebo domáce maslo im dobré robí na žalúdok (hladká, ukľudňuje žalúdok).
No ako vidim, tato stranka vie len kritizovat medicinu, vseobecne je predsa jasne, ze maslo je zdrave, ale vsetko samozrejme v obmedzenom mnozstve..
Je to ako vo všetkom – platí zlaté pravidlo „všetko s mierou“.
Zlatá stredná cesta – to je vlastne o rovnováhe. A ak popri tej rozumnej konzumácii čohokoľvek pridáte aj pohodu a ste duševne v rovnováhe, dá sa povedať, že ste „nepriestrelní“ 🙂
maslo, syry a ostatne mliecne vyrobky obsahuju hnis a krv z mlieka. navyse koncentracia kaseinu v kravskom mlieku je dost vysoka a ten dokazatelne sposobuje rakovinu u potkanov. v prirode ziadny cicavec nekonzumuje mlieko v dospelosti a uz vobec nie mlieko ineho cicavca. risknete to?
Citujem: „maslo, syry a ostatne mliecne vyrobky obsahuju hnis a krv z mlieka. navyse koncentracia kaseinu v kravskom mlieku je dost vysoka a ten dokazatelne sposobuje rakovinu u potkanov. v prirode ziadny cicavec nekonzumuje mlieko v dospelosti a uz vobec nie mlieko ineho cicavca. risknete to?“.
Kde sa o tom, čo píšete, dá dozvedieť viac?
Zaujíma ma to preto, lebo už dlhší čas konzumujem klasické maslo a zatiaľ s tým nemám žiadne problémy.
Oto pozri si stránku : Lož o mlieku. To neni konšpirácia, ale pravda.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1054&v=GM2zr8aUT88
Hmmm, niekto ti zrejme uveril pamfletu s nazvom Cinska studia :):):)
Pre mna je skor prekvapive ze sa to tu prezentuje ako novy objav – pritom fakty popisane v clanku su (mne) zname 10-15 rokov.. AJ ked je pravda ze do odbornych kruhov prenikaju taketo informacie pomaly, casto po viac ako 10-rocnom testovani – pricom bezny clovek pociti na sebe rozdiel po mesiaci..
Neveriaci nech si pozrú video na stránke https://www.youtube.com/watch?time_continue=1054&v=GM2zr8aUT88 To neni konšpirácia, ale pravda. Prečo by sa človeku neusadzovala nejaká chemikália na niektorom orgáne, keď ju desiatky rokov aj ked v malom množstve užíva v potravinách a nápojoch ? Krave to škodí. Človeku nie ?
A co s tymi co maju jntoleranciu laktozy. Mozu konzumovat kvalitne maslo?
Je to až na pobavenie, keď čítam niektoré príspevky tzv. „zasvätených, odborne zdatných diskutujúcich“. Ako že, naši predkovia jedli klobásy, slaniny, pili slivovicu, fajčili atď. a dožili sa 85-90 rokov. Preto dnešné odporúčania na zdravý životný štýl je podľa nich výplodom šíriteľov pamfletov (napr. Čínska štúdia). Keď niekto chce radiť, alebo fundovane kritizovať a spochybňovať, mal by mať niečo naštudované a najlepšie aj na sebe vyskúšané. Ale ani to nemusí byť smerodajné, lebo sme každý iný. Zaoberám sa touto problematikou už dosť dlho, zhruba 30 rokov, mám množstvo kníh od rôznych (aj zahraničných) autorov modernej (tzv. vedeckej) i alternatívnej (tzv. šarlatánskej) medicíny a zdravého životného štýlu. Nenašiel som doteraz žiadny univerzálny stravovací recept vhodný pre každého. Keď mám niečomu veriť, tak vychádzam zo štatistických údajov a vlastnej skúsenosti. Jedine to je pre mňa smerodajné. O našich štvorkolesových „tátošov“ sa mnohokrát staráme lepšie, ako o vlastné zdravie. Hádžeme do seba bez rozmyslu hlava, nehlava len to, čo nám chutí. S pitím je to isté. Jedno je nám odkiaľ to je, čo to obsahuje, ako to kombinujeme a pod. Účinky toho sú potom vidieť na zdraví dnešnej populácie. Jeden anglický odborník na obezitu predpovedá, že generácia narodená po roku 2000 má veľkú šancu neprežiť svojich rodičov. Kedysi boli ľudia viac hladní, ako sýti. Dnes na rozdiel od minulosti sú ľudia „podvyživení“, ale nie z nedostatku, z blahobytu . Kto si toto včas neuvedomí a nespraví nápravu tam, kde robí chyby, hraje „ruskú ruletu“. Možno bude mať šťastie, ale čo keď nie? Nestrácajú mnohí z nás pomaly, ale isto pud sebazáchovy? Zdá sa mi, že áno, ale bol by som rád, keby som sa mýlil.
Univerzálny stravovací recept – jan kwasniewski – optimálnu dieta