Pre väčšinu z nás symbolizuje svet hormónov ženy, ktoré sa blížia k menopauze. Hoci je táto predstava čiastočne pravdivá, hormóny hrajú dôležitú úlohu po celý váš život.
Väčšina žien zažíva vedľajšie účinky takej nerovnováhy už v tridsiatke a hlavným dôvodom, ktorý takú nerovnováhu spôsobuje, sú nesprávne životné návyky.
Ak by sme mali hormonálnu nerovnováhu opísať jedným slovom, bol by ním „stres“. Stres môže mať rôznu formu – môže byť emocionálny, stravovací alebo môže ísť o stavy vyvolané fyzickou bolesťou.
Preto je dôležité príčinu stresu správne identifikovať a prijať nevyhnutné opatrenia pre jeho zvládnutie.
Nie je to ťažké, existujú niektoré prírodné spôsoby, ktoré vám môžu pomôcť dostať hormonálnu nerovnováhu pod kontrolu.
Poďme si povedať o niekoľkých faktoroch životného štýlu, ktorých zmena pomôže ženám prirodzeným spôsobom získať kontrolu nad hormonálnou nerovnováhou.
1. Správne jedlo
Vzorec pre výber správneho jedla je prostý, jednoducho len zameňte svoje sacharidy za zdravý tuk.
U žien, ktoré majú problém so štítnou žľazou, adrenálnou únavou a nadbytkom estrogénu, je dôležité vybrať si správnu stravu, ktorá im môže pomôcť uviesť hladiny hormónov do rovnováhy prirodzeným spôsobom.
Zoznam niektorých zdravých mastných kyselín, ktoré môžu potláčať hormonálnu nerovnováhu:
1. Omega-9 mastné kyseliny – sa bežne nachádzajú v avokáde. Avokádo napomáha pri zlepšovaní zdravotného stavu srdca a má veľký prínos pre váš denný príjem vlákniny a dôležitých živín.
2. Mastné kyseliny s krátkym reťazcom – tento typ mastných kyselín sa zväčša nachádza v mliečnych výrobkoch, najmä v masle vyrobenom z mlieka vonku pasených kráv a v syre.
3. Omega-3 – k najlepším potravinám, bohatým na omega-3 mastnú kyselinu patria voľne žijúci losos, ľanové semienka a vlašské orechy.
4. Mastné kyseliny so stredným reťazcom – najbežnejšou potravinou z tejto kategórie je kokos, ktorý má prirodzené antibakteriálne vlastnosti a spaľuje tuk. Navyše tiež stráži hladinu vášho krvného cukru.
5. Kyselina gama-linolénová (GLA) – je typom omega-6 mastnej kyseliny, ktorá sa nachádza v semenách konope. Pomáha hlavne pri udržiavaní vašej hladiny progesterónu.
2. Pravidelné cvičenie
Keď ste si už osvojili správne stravovanie, je čas postarať sa aj o svoje emocionálne zdravie. Emócie strachu, úzkosti a hnevu priamo ovplyvňujú hladiny inzulínu, ktoré potom môžu vychyľovať z rovnováhy vaše hormóny.
Vaše emócie a hormóny sú vo vzájomnom vzťahu, keď teda pracujete na jedných, pôsobíte v skutočnosti na tie druhé.
Bez ohľadu na zložitosť či uponáhľanosť vášho života by ste si mali každý deň nájsť pár minút na precvičenie ktorejkoľvek z nižšie uvedených liečebných metód:
1. Joga – zázračné liečivé účinky jogy sú známe od dávnych čias. Upokojuje telo, myseľ a dušu a dokáže prirodzeným spôsobom liečiť rozličné choroby.
Na začiatok môžete vyskúšať ásany zameriavajúce sa na hlboké dýchanie, ktoré vám dokážu okamžite zlepšiť krvný obeh a celkové fungovanie endokrinných žliaz.
2. Meditácia – cvičenie meditácie môže byť nesmierne prospešné; stačí sa jej venovať len 15 minút denne, kedy sa vymaníte zo svojho uponáhľaného životného štýlu a potlačíte akýkoľvek stres či napätie.
Každodenná meditácia pomáha vášmu telu vytvárať hormóny, ako sú kortizol a adrenalín, čo zasa vo vašom tele vytvára viac sily a väčšiu výdrž.
3. Pridanie výživových doplnkov do vašej stravy
Pre doplnenie výživných látok, ktorých deficit môže vyvolávať hormonálnu nerovnováhu, je potrebné pridať do vašej stravy dôležité doplnky. Najviac odporúčaným doplnkom je:
1. DHEA – ide o veľmi známe prírodné výživové doplnky, ktoré dokážu liečiť hormonálnu nerovnováhu. U žien sa DHEA (dehydroepiandrosterón) mení na estrogén.
Vytvára sa síce prirodzene v nadobličkách, ale dá sa užívať aj ako doplnok na liečbu adrenálnej únavy, spôsobenej stresom.
Záver
Nakoniec, mať zdravé telo a myseľ je pre ženy jediný prírodný spôsob liečby hormonálnej nerovnováhy.
Dodržiavajte preto vyššie uvedené rady a dostaňte sa „do formy“.
Na udržanie kontroly nad hladinou vašich hormónov stačí trocha starostlivosti a bdelosti.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár