Prírodné prípravky proti nachladnutiu – Echinacea, Ženšen, Cordyceps, Moringa


Prírodné prípravky proti nachladnutiu – Echinacea, Ženšen, Cordyceps, Moringa

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú celý život zdravotný stav človeka, je jeho imunitný systém.

Imunitný systém zabezpečuje obranu nášho organizmu proti antigénom, či už prichádzajú z nášho okolia, alebo sa priamo nachádzajú v našom tele.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Môže sa jednať o bunky patogénnych organizmov, vírusy alebo nádorové bunky.  Imunitný systém rozozná tieto cudzorodé makromolekulárne látky, snaží sa zabrániť ich preniknutiu do organizmu, a pokiaľ predsa len preniknú, tak ich v tele zlikviduje.

Správne fungujúci imunitný systém predstavuje dobre pripravenú obranu proti všetkým možným infekciám, ktorým sme vystavení.

Na posilnenie imunitného systému je dobré užívať niektoré z rady prírodných látok. Je možné ich užívať ako doplnok celkovej liečby v priebehu ochorenia, ale je dôležitejšie a prínosnejšie tieto látky užívať preventívne.

V tomto článku by som vám chcel predstaviť niekoľko z nich.

Echinacea

Veľmi známa je echinacea (rudbeckie) purpurová, ešte viac známa pod obvyklým obchodným názvom Echinacea (latinsky Echinacea purpurea).

Je to mohutná, vytrvalá rastlina. Jej kvetenstvo pripomína svojimi, povedzme “pichliačmi” pichliače ježka, po ktorom dostala rodové meno Echinacea. Môžete si ju kúpiť tu.

Prírodné prípravky proti nachladnutiu – Echinacea, Ženšen, Cordyceps, Moringa

Vystupujúci stredový terč ich trúbkovitých kvetov ohraničuje prstenec purpurovo sfarbených jazykovitých kvetov (odtiaľ druhá časť mena). Ako rastlinná droga sa z nej používajú koreň, listy i nadzemné časti rastliny.

Hlavné účinné látky v tejto liečivej rastline sú tzv. nenasýtené-N-alkylamid-lipidy (lipidy sú obecne prírodné látky nerozpustné vo vode), tiež označované ako alkylamidy.

Princíp ich pôsobenia na podporu imunity spočíva v tom, že stimulujú fagocytózu (fagocytóza je schopnosť buniek pohlcovať cudzorodé častice, mikróby či poškodené bunky).

Je to dané väzbou na špecifický typ receptorov. Ide o tzv. CB2 receptory (označované ako kanabinoidné), ktoré  sú rozmiestnené prevažne na bunkách imunitného systému.

Avšak ako presne alkylamidy z echinacey pôsobia, zostáva ešte predmetom vedeckého skúmania.

Echinacea je zaraďovaná do skupiny tzv. adaptogénov. Adaptogény, voľne povedané, napomáhajú adaptovať sa na neštandardné podmienky, v ktorých sa človek ocitá.

Môže sa jednať o stres, zvýšenú fyzickú námahu, ale tiež o rekonvalescenciu po nemoci či prípady, kedy sme vystavení zvýšenému riziku napadnutia zo strany vírusovej či bakteriálnej infekcie.

Ženšen

K ďalším veľmi známym prírodným látkam patrí Všehoj ázijský (Panax ginseng), ktorý si môžete zakúpiť tu. Rovnako ako echinacea patrí do skupiny adaptogénov a za jeho priaznivým pôsobením na náš organizmus stoja látky označované ako ginsenoidy.

Prírodné prípravky proti nachladnutiu – Echinacea, Ženšen, Cordyceps, Moringa

Ginsenoidy (tiež niekedy označované ako ginsenosidy) patria medzi saponiny. Štruktúrne pripomínajú steroidy, ale nie sú s nimi totožné.

Je potrebné si uvedomiť, že pôsobenie týchto látok, ak ich užívame ako adaptogény, nastupuje v priebehu niekoľkých hodín až dní, ale nie okamžite.

Stop Candida

Ginsenoidy pomáhajú regulovať energetické zabezpečenie funkcií orgánov a orgánových systémov a zvyšujú adaptačné možnosti centrálneho nervového systému.

Ďalej znižujú vyčerpanosť organizmu a zvyšujú odolnosť voči teplotnému stresu (výkyvom teploty) a stimulujú imunitný systém.

Cordyceps

K exoticky znejúcim liečivým hubám patrí Húsenica čínska (Cordyceps sinensis), ktorá si v súčasnosti získava stále väčšiu obľúbenosť nielen medzi priaznivcami prírodnej medicíny. Môžete si ju zakúpiť tu.

Táto huba je vlastne cudzopasník, ktorý sa vyskytuje v horských oblastiach Číny a Tibetu. V letnom období vystreľuje spóry, ktoré napadajú hmyz, na ktorého tele potom cudzopasí.

Húsenica čínska má všeobecne regeneračné pôsobenie a i ona by sa dala vlastne zaradiť medzi adaptogény. Z prírodných látok obsahuje glukány a nukleotidy, ktoré posilňujú imunitný systém.

Prírodné prípravky proti nachladnutiu – Echinacea, Ženšen, Cordyceps, Moringa

Glukány sú oligosacharidy alebo polysacharidy zložené z opakujúcich sa molekúl glukózy. Posilňujú imunitu tým, že podporujú fagocytózu a aktivity fagocytujúcich buniek – granulocytov, monocytov, makrofágov a dendritických buniek.

Glukány môžu tiež zvyšovať počet buniek imunitného systému (imunocytov) tým, že stimulujú vytváranie prekurzových buniek, z ktorých potom vznikajú imunocyty, nové bunky imunitného systému.

Čím je ich viac, tým lepšie sa môže organizmus brániť infekcii („môže si lepšie organizovať prácu“). To je dôležité napríklad pri strese, kedy počet imunocytov v organizme klesá a organizmus je preto viac oslabený proti infekcii z vonkajšieho prostredia.

Glukány týmto spôsobom stimulujú náš imunitný systém v prípade infekcií, ktorých nositeľom môžu byť vírusy, baktérie, plesne, kvasinky alebo parazity. Významné je i to, že môžu zvýšiť účinok antimikrobiálnej liečby (antibiotiká, antivirotiká, antimykotiká).

Obsiahnuté nukleotidy sú dôležité pre správny priebeh imunitnej odpovede. Preto je dôležité zvýšiť ich príjem ako prevenciu v období očakávaných epidémií infekčných ochorení.

Jedná sa o zlúčeniny nukleotidov a kyseliny fosforečnej, ktoré tvoria základné stavebné kamene nukleových kyselín v bunkovom jadre, umožňujú ľudskému organizmu lepšie spracovať vitamíny a stopové prvky.

Ich nedostatok znižuje schopnosť lymfatických buniek likvidovať baktérie a vírusy tým, že sa zníži počet imunitných buniek, a tiež sa naruší imunitná bariéra čreva, slizníc a kože.

Moringa

K menej známejším zdrojom prírodných látok dôležitých pre našu obranyschopnosť patrí moringa, celým menom moringa olejodárna (moringa oleifera). Kúpite ju tu.

Jedná sa o na prvý pohľad nenápadnú rastlinu, ktorá dosahuje výšku až 12 metrov a šírku až 30 centimetrov. Kvety sú menšie, biele a príjemne voňajú.

Prírodné prípravky proti nachladnutiu – Echinacea, Ženšen, Cordyceps, Moringa

Má výrazne veľké a striedavé listy. Plody sú v tvare lusku, ktoré obsahujú semená vo veľkosti až lieskového oriešku.

Listy moringy sú zdrojom mnohých minerálov, vitamínov, bielkovín a proteínov. Obsahujú napríklad vitamín C alebo betakarotén, vápnik, draslík a antioxidanty.

Vitamín C sa podieľa na antioxidačnej obrane bunky, pretože dokáže redukovať tokoferolový radikál. Tým sa  radí k tzv. antioxidantom, ktoré pomáhajú ochrániť náš organizmus proti negatívnemu vplyvu škodlivých voľných radikálov z okolitého prostredia.

Tým prispieva k posilneniu imunitného systému a zvyšuje odolnosť proti infekciám. K antioxidantom patrí i betakarotén.

Zbohom vysoký krvný tlak

Autorom článku je PharmDr. Tomáš Arndt, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*