(Willow Thoi, Natural News) Pečeň je malý, ale mocný orgán. Denne neúnavne vykonáva viac ako 500 životne dôležitých úloh – od detoxikácie škodlivín až po reguláciu hormónov a produkciu žlče.
Napriek tomu v dnešnom svete čelí bezprecedentným výzvam. Od pesticídov v plodinách až po mikroplasty vo vode a spracované potraviny nabité cukrami, útok na zdravie pečene sa neustále stupňuje.
Pestrec mariánsky (Silybum marianum) je odveký bylinný liek, ktorý v súčasnosti prešiel procesom dôsledného vedeckého overenia svojich účinkov.
Výskum vyzdvihuje hlavne zlúčeninu nazývanú silymarín, ktorý predstavuje účinné riešenie na podporu nadmerne zaťaženej pečene – vďaka nemu je táto rastlina v ére rozšírenej environmentálnej toxicity základným kameňom holistického zdravia.
Staroveká medicína
Pestrec mariánsky sa používa už celé tisícročia – od liečby Dioscoridesom v 1. storočí až po európske ľudové lieky na otravu hubami.
Jeho moderné využitie pramení z objavu silymarínu v roku 1968, ktorý potvrdil jeho dovtedajšie neoficiálne zdravotné prínosy a stal sa katalyzátorom ďalšieho vedeckého výskumu.
Nakoľko toxíny v životnom prostredí a metabolické choroby sú čoraz rozšírenejšie, táto prastará bylinka si získava stále väčšiu popularitu.
Záťaž pečene v toxickom svete
Pečeň, ktorá váži len asi 1,5 kilogramu, prefiltruje dva litre krvi každú minútu, pričom neutralizuje toxíny, metabolizuje lieky a vyživuje telo základnými živinami.
Moderný život však dotlačil tento orgán na až na hranicu jeho kapacity.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že jeden z troch ľudí na celom svete čelí zhoršenej funkcii pečene, pričom záťaž spôsobujú hlavne priemyselné chemikálie, farmaceutické lieky a škodlivé látky v strave, ako napríklad transmastné kyseliny.
Ako vysvetľuje environmentálna vedkyňa Dr. Elena Torres:
„Pečeň je bojovníkom aj obeťou tela. Jej neúnavná detoxikačná práca je dôvodom, prečo príznaky ako únava, nadúvanie a kožné vyrážky často signalizujú jej poškodenie.“
No a tu vstupuje do hry „bodliak“ pestrec mariánsky – prirodzený spojenec na obnovenie rovnováhy tohto životne dôležitého orgánu.
Od staroveku k špičkovej vede: Vyvíjajúce sa dedičstvo pestreca mariánskeho
Prvé zdokumentované používanie pestreca mariánskeho ľudstvom sa datuje do Grécka v 1. storočí, kde ho lekár Dioscorides predpisoval na boj proti psinke pečene, čo je všeobecný termín pre žltačku a zápal.
O stáročia neskôr sa na ňu stredovekí liečitelia spoliehali v boji proti otrave smrteľne jedovatej huby muchotrávky zelenej (Amanita phalloides), ktorej amatoxíny pustošia pečeň.
Napriek tomu až v roku 1968 nemeckí výskumníci izolovali silymarín (komplex flavonoidov) a identifikovali ho ako hlavnú účinnú látku rastliny.
Tento objav znamenal prelomový bod, ktorý podnietil desaťročia štúdií. Tie potvrdili účinnosť pestreca mariánskeho pri ochrane a regenerácii pečene.
Ako sa uvádza v prehľade odborného časopisu Food Science and Nutrition, silymarín dokáže oveľa viac, ako si starí liečitelia dokázali predstaviť – revitalizuje pečeňové bunky, blokuje vstup toxínov do buniek a potláča zápaly poškodzujúce pečeň.
3 účinky silymarínu pri záchrane pečene
Dnes vedci odhalili mnohostranný mechanizmus účinku silymarínu. Klinické štúdie citované v prehľade odhaľujú schopnosti tejto zlúčeniny v troch kritických oblastiach:
1. Priama ochrana pečeňových buniek
Silymarín pôsobí ako „strážca“ na bunkovej úrovni a zabraňuje prenikaniu toxínov, ako sú ťažké kovy a pesticídy, do pečeňových buniek.
Akonáhle je silymarín vnútri pečeňovej bunky, naštartuje regeneráciu posilnením syntézy bielkovín.
„Je to ako opravárenská čata, obnovuje poškodené bunky a zároveň chráni zdravé,“ hovorí autor štúdie Dr. Rajiv Patel.
2. Antioxidačná a detoxikačná sila
Hladina prirodzeného antioxidantu v pečeni, glutatiónu, pod toxickým útokom klesá.
Silymarín pôsobí proti tomu zvýšením produkcie glutatiónu prostredníctvom zvýšenej dostupnosti cysteínu – kľúčovej aminokyseliny. To nielen neutralizuje voľné radikály, ale tiež doplňuje vnútorný detoxikačný aparát pečene.
3. Upokojuje zápaly
Chronický zápal – často vyvolaný mastnými diétami alebo vírusovými infekciami – môže viesť k hepatitíde alebo cirhóze.
Silymarín zasiahne prostredníctvom modulácie cytokínov, ako je napríklad „tumor nekrotizujúci faktor-alfa“, čím upokojí zápal bez nadmerného potlačenia imunitného systému.
Okrem detoxu: Metabolická úloha silymarínu pri potláčaní „stukovatenej pečene“
Okrem svojej detoxikačnej reputácie sa silymarín objavuje aj ako metabolický hráč.
Ako sa zdôrazňuje v prehľade, výskum z roku 2021 ukázal, že 420 mg silymarínu denne znížilo objem brušného tuku a upravilo obvod pásu.
Silymarín teda zohráva úlohu aj pri podpore rozkladu tukov (lipolýza). Toto je kritické, pretože nealkoholické stukovatenie pečene v súčasnosti trápi 25% svetovej populácie a často spojené s metabolickým syndrómom.
„Obezita a ochorenia pečene sú vzájomne prepojené a zdá sa, že pestrec mariánsky ovplyvňuje oboje súčasne,“ poznamenáva hepatologička Dr. Maria Gonzalezová.
Ako vybrať správny doplnok pestreca mariánskeho: bezpečnosť, forma a dávka
Zatiaľ čo pestrec mariánsky je vo všeobecnosti bezpečný, pričom najčastejším vedľajším účinkom sú mierne tráviace ťažkosti, vyžaduje si starostlivý výber.
Rozhodnite sa pre štandardizované extrakty s obsahom 70 až 80% silymarínu, ideálne vo fosfolipidovej forme, ktorá zvyšuje vstrebávanie. Dávka podľa holistických odborníkov je 420 mg denne.
V prípade konzumácie semien pestreca mariánskeho, tie sa nevaria ani inak nevystavujú tepelnej úprave, ale užívajú sa surové a drvené.
Alergici na ambróziu, sedmokrásky alebo nechtík by sa mali pestrecu mariánskemu vyhýbať, pretože môže dôjsť ku skríženej reaktivite. Vždy sa poraďte s vašim lekárom, najmä ak užívate lieky, pretože silymarín môže zmeniť metabolizmus niektorých liekov.
Budúcnosť zdravia pečene vychádza zo starodávnych múdrostí
Keďže vystavenie toxínom prudko stúpa a choroby pečene sa stávajú tichou epidémiou, riešenia zakorenené v tradíciách ponúkajú nádej.
Cesta pestreca mariánskeho od starovekých liekov k laboratórne schváleným doplnkom stravy odráža širšiu pravdu – farmaceutické inovácie často zrkadlia stáročné múdrosti.
Pre moderných spotrebiteľov, ktorí sa pohybujú vo svete presýtenom znečistením, môže byť tento bylinný spojenec práve tým, čo je potrebné na udržanie „čaty na čistenie toxických látok“ (vašej pečene) v špičkovej forme.
„Pečeň neprestáva fungovať ani vtedy, keď je poškodená. Ale s pestrecom mariánskym jej môžeme poskytnúť okamžitú podporu, keď to najviac potrebuje,“ uzatvára Dr. Patel.
Vo svete, kde 80% plastov končí v pôde a vodných tokoch a priemyselné chemikálie ohrozujú dokonca aj nedotknuté kúty planéty, je skromný pestrec mariánsky nadčasovým majákom nádeje – jedno semienko po druhom.
Autor: Willow Thoi, Zdroj: naturalnews.com, Spracval: Badatel.net
Súvisiace články
- Obyčajná bylinka lieči hepatitídu C, ružienku, bolesti kĺbov a iné ochorenia
- Týchto 5 byliniek vašu pečeň nielen ochráni, ale navyše ju aj zregeneruje
- 6 zložkový nápoj na detoxikáciu pečene, ktorý zabráni ukladaniu toxínov v tuku
- Prečistite si pečeň i obličky a schudnite až 5 kíl s touto detoxikáciou
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Odporúčam kurkumín a nie len na pečeň! A TU ďalší z mnoha varujúcich článočkov:
https://www.ac24.cz/blog/tomanek-kontaminace-dna-ve-vakcinach-casovana-bomba/ .
No ja vám poviem len toľko krátko a múdro pozerám ako u nás je pestovaný Pestrec mariánsky pred zberom úrody ho vždy 2 týždne urobia chemický postrek to iste ako u pšenice postriekaju ho Randapom od monsata abi abi uroroda odumrela a uschla a tak ho vimlatia tak že ten Pestrec čistý neni v skratke popraškovany GMO.
Protože semena ostropestřece dozrávají na rostlině nerovnoměrně,tak se to tím postřikem sjednotí.Dřív jsem si je sama sbírala . Byly krásně tmavá a lesklá .Ty šedivá jsem radši vyhodila .Kupovaná semínka jen na osivo Stejně tak nevěřím ani oleji z něho .
Olej z neho musí byť zoxidovaný (ako všetky nenasýtené oleje) a teda na h*vno. Ale predávať sa bude, a niekomu bude slúžiť ako placebo aspoň „pre ten pocit“…
Ja mám za sebou 13 očíst pečene olivovým olejom a citrónovou šťavou, za čím som potom pil (už si nepamätám presný postup, dá sa to dohľadať) roztok epsomskej soli. Síce robené už pradávno, ale… Mám na mysli ten typ očisty, ktorá prebieha dva dni….
Souhlasím s Markem Košice..ůčinná látka ostropestře mariánského je pouze v čerstvých semenech těsně pod slupkou,které je potřeba rozdrtit a vyvařit.Prodávané šunty,často je to starý a už oxidovaný prášek z rozdrcených semen je neůčinný. Olejová ůčinná látka ( silybum marianum ) žlukne a kazí se,oxiduje a rozkladá se v předem nadrcených,anebo starých semenech,co se prodávají komerčně. Jaterní očisty jsem si taky dělal,chce to znalosti a trochu odbornosti. No a navíc pro naprosté laiky i z vlastních zkušeností. ,,Játra miluje,očisťuje i ozdravuje kořen pampelišky,půpavy lekárske,vyrývané na podzim,anebo brzo na jaro,hořčina Taraxicin z kořene je balzám na játru,dokáže poléčit i zánětlivé klubíčko spolehlivě.“
Dnes jsem obdržel zajímavou info z rus.zpráv. Zástupce presidenta Ruské akademie pro vzdělavání,akademik věd Gennadij Onišenko ( epidemiolog ) zjišťuje,že už existuje 5 % lidí světové populace,která je zcela bez imunitní paměti a dokonce ani po očkování si tito lidé nedokáží imunitu vytvořit ! ( Ale podle řady vědců dnes po celém světě je přirozená imunita udržována a posilována samotnou přírodou,zejména lesem,pobytem v lese,přirozenou místní stravou,kde bydlíme a zdravý životní styl ) Současné ,,zoomery“, TV a mobilčumilové tuto imunitní schopnost omezují a snižují ,ztrácí. Navíc je škodlivé-až velmi škodlivé usínat u zapnutých Vifi,počítačů a mobilních telefonů,dnes s instalací antén 5 G nad svoje hlavy,obytných budov a do blízkosti obytných budov,kde lidé spí.
Nemá to nič s lesom, koľko krát človek prišiel chorý práve z dlhšej prechádzky lesom. Ľudia majú imunitu rozdrbanú prehnaným užívaním antibiotík.