Užívanie vápnika kosti nespevní. Vyliečte osteoporózu a predíďte zlomeninám prírodným spôsobom, ktorý na rozdiel od liekov funguje! Zistiť viac

Celiakia a alergia na lepok majú príznaky a prejavy často podobné


celiakia-crevo

Lepok je druh proteínu nachádzajúci sa v pšenici, raži alebo jačmeni.

Keď je človek alergický na lepok, môže u neho táto bielkovina spôsobovať niekoľko príznakov. Tie sa však po vylúčení lepku zo stravy zvyknú zlepšiť.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Aký je rozdiel medzi celiakiou a alergiou na lepok?

Alergia na lepok sa niekedy zamieňa s celiakiou či dokonca sa používajú tieto termíny ako synonymá.

Správne sa však za alergiu (alebo aj intoleranciu či citlivosť) na lepok považuje alergická rekcia v tráviacom trakte.

Naproti tomu, celiakia je zdedené autoimunitné ochorenie, pri ktorom lepok vyvoláva zápaly v črevách a v dlhodobom horizonte poškodzuje tenké črevo.

Dokonca existujú aj názory, ktoré alergiu na lepok neuznávajú a považujú ju len za psychikou vyvolané ochorenie. Viac sme o tom písali v jednom našom nedávnom článku.

V každom prípade, keďže je lepok spoločný spúšťač oboch ochorení, budú aj prejavy alergie na lepok a celiakie veľmi podobné.

Ľudia, ktorí malú alergiu na lepok trpia po jeho skonzumovaní veľkým množstvom rôznych príznakov.

Tieto príznaky sa môžu objaviť hneď po skonzumovaní jedla a zvyčajne pominú rovnako rýchlo. Avšak niekedy pretrvávajú aj niekoľko dni či dokonca sa môžu stať sa chronickými.

Keďže v súčasnosti neexistujú diagnostické testy na alergiu na lepok, jediným spôsobom ako byť diagnostikovaný, sú testy na celiakiu, ktorá sa následne vylúči ako príčina týchto príznakov.

No a tu už nasleduje 10 najčastejších príznakov a prejavov celiakie a alergie (intolerancie) na lepok.

1. Opakujúce sa bolesti hlavy a migrény

Keď mávate pravidelne sa opakujúce bolesti hlavy alebo migrény v priebehu niekoľkých minút po tom, ako ste zjedli jedlo s obsahom lepku, môže ísť o príznak alergie naň.

Tento fakt potvrdila aj štúdia Americkej akadémie neurológie z roku 2001.

Neskoršia štúdia z roku 2012, publikovaná v denníku Neurológia, ktorý je oficiálnou publikáciou Americkej akadémie neurológie zistila, že ľudia trpiaci na celiakiu, alergiu alebo syndrómom dráždivého čreva, často sužuje migréna.

V uvedenej štúdii bolo vyšetrených 502 pacientov. Zistilo sa, že 30% ľudí s celiakiou, 56% ľudí s alergiou na lepok a 23% ľudí so syndrómom dráždivého čreva trpia chronickými bolesťami hlavy.

Okrem lepku, ďalšími častými spúšťačmi bolesti hlavy sú aj cukor, čokoláda, kofeín, alkohol, syr, mäsové výrobky a umelé sladidlá.

2. Tráviace problémy

Ľudia citlivý na lepok majú neraz tráviace ťažkosti po skonzumovaní lepku v akejkoľvek forme. Tie zahŕňajú vetry, nadúvanie, pálenie záhy, kŕče v brušnej dutine, hnačku či zápchu.

Štúdia z roku 2004 publikovaná v Americkom denníku klinickej výživy spozorovala, že celiakia spôsobuje širokú paletu tráviacich ťažkostí, ktorých sa pacienti dokážu ľahko zbaviť tým, že začnú konzumovať bezlepkovú stravu.

Iná štúdia z roku 2013 publikovaná v denníku Gastroenterológia a hepatológia zistila, že u ľudí postihnutých celiakou a potravinovými alergiami sa často rozvinú rôzne príznaky tráviacej aj netráviacej povahy po tom, čo skonzumujú pšeničné výrobky.

Ak sa aj u vás prejavujú problémy s trávením po zjedení čohokoľvek, čo obsahuje lepok, poraďte sa so svojim lekárom.

3. Chronická alebo dlhotrvajúca únava

Únava, zvlášť vtedy, keď nasleduje po konzumácii vášho jedla, v ktorom sa nachádza lepok, je príznakom alergie.

U ľudí alergických na lepok môže dochádzať k blokovaniu správnej absorpcie živín.

Okrem toho, u ľudí, ktorí si nie sú svojho ochorenia vedomí, dochádza k dlhodobej podvýžive, keď sa viacerým telesným orgánom nedostáva adekvátneho prísunu nutričných látok.

Únavu a letargiu vie spôsobovať aj nadmerná nárazová konzumácia väčšieho množstva jednoduchých cukrov. Dokonca môže vtedy dochádzať k hormonálnym zmenám, ktoré únavu ešte umocňujú.

4. Emocionálne zmeny a duševné problémy

Ľudia alergickí na lepok neraz zažívajú príznaky úzkosti a depresie ako sú:

  • pocity beznádeje
  • nezáujem o veci
  • nízku hladinu energie
  • panické stavy
  • zmeny chuti do jedla
  • pocity straty kontroly
  • problémy so spánkom
  • hnev a iné

Alergia na lepok spôsobuje, že imunitný systém napáda tkanivá, čo následne vedie k zápalom nervového systému. Lepok dokonca narúša absorpciu aminokyseliny tryptofánu, ktorý je zodpovedný za pocity relaxácie.

Štúdia z roku 2014 publikovaná v publikácii Farmakológia a terapie zažívania prišla k poznatku, že lepok dokáže vyvolať depresiu u ľudí s neceliatickou citlivosťou na lepok.

Liečba osteoporózy

Štúdia tiež poukázala na zistenie, že pacienti sa na bezlepkovej diéte cítia lepšie aj napriek pretrvávaniu zažívacích ťažkostí.

5. Kožné problémy

Ľudí alergických na lepok často sužujú rôzne kožné problémy ako sú ekzémy, akné, psoriáza, keratóza pilaris či dermatitída herpetiformis.

Lepok spôsobuje zápal pod vrchnou vrstvou pokožky, čo vedie k vyrážkam, svrbeniu, pocitom pálenia či dokonca k bolestivým pľuzgierom. V skutočnosti, intolerancia na lepok vedie aj k zvýšenej tvorbe bielkoviny kreatínu v koži, čo nie je príliš zdravé.

Okrem toho, lepok má na črevo poškodzujúci účinok – vedie k nedostatku vitamínu A v tele. No a práve vitamín A je veľmi dôležitý pre zdravú pokožku a vlasy.

Štúdia z roku 2006 publikovaná v Európskom denníku dermatológie zistila súvis medzi alergiou na lepok a viacerými kožnými ochoreniami. Uvedená štúdia tiež odhalila, že keď sa zo stravy odstránia jedlá obsahujúce lepok, tak kožné problémy sa následne zvyknú zlepšiť.

6. Bolesti svalov súvisiace s Fibromyalgiou

Fibromyalgia spôsobuje akútne bolesti svalov a spojivového tkaniva. Takéto silné bolesti dokážu ovplyvniť vaše každodenné aktivity.

Ďalšie prejavy fibromyalgie zahŕňajú narušenie spánkových cyklov, únavu, stuhnutosť, pocity mravčenia a zhoršenú ohybnosť kĺbov.

Za tieto problémy je sčasti zodpovedný lepok.

Štúdia z roku 2014 publikovaná v časopise Medzinárodná reumatológia predpokladá, že neceliatická citlivosť na lepok môže byť základnou liečiteľnou príčinou fimromyalgického syndrómu.

Štúdia tiež poukazuje na to, že s bezlepkovou diétou dokážu pacienti dosiahnuť pozoruhodné zlepšenie príznakov.

Lepok v tele spôsobuje zápaly, ktoré vedú k vzplanutiu mnohých telesných problémov a bolestí. Ľudia citliví na lepok často pociťujú bolesti svalov a kĺbov, prípadne zníženú citlivosť v rukách aj nohách.

7. Problémy so zubami

Ak mávate problémy so zubnou sklovinou, ako sú zmeny farby (hnedé, biele alebo žlté škvrny), veľké vertikálne praskliny, pruhy alebo priesvitný povrch, môže isť o znak alergie na lepok.

Keď ľudia citliví na lepok ho skonzumujú, v tele sa objaví alergická reakcia proti jednej z hlavných bielkovín zodpovednej za produkciu zubnej skloviny.

To následne vedie k viacerým zdravotným problémov spojených so zubnou sklovinou.

Okrem toho, intolerancia na lepok spôsobuje v tele už spomenutý nedostatok nutričných látok, čo ovplyvňuje zdravú tvorbu skloviny.

8. Zahmlená myseľ

Ide o ďalší príznak spájaný s celiakiou. Mať zahmlenú myseľ môže spôsobovať problémy s koncentráciou a pozornosťou, ale aj výpadky krátkodobej pamäte.

Intolerancia na lepok totiž vedie v tele k nedostatku vitamínu D, železa a kyseliny listovej. To následne vyvoláva zmeny nálady, správania a tiež útlm kognitívnych schopností.

Okrem toho, keď ľudia alergickí na lepok ho zjedia, dôjde k zníženiu hladiny tryptofánu, ktorý sa mení na serotonín – dôležitý prenášač nervových vzruchov.

9. Autoimunitné choroby

Keď vám bola diagnostikované autoimunitné ochorenie, existuje vysoká šanca, že vaše telo je citlivé či alergické na lepok.

Pri autoimunitných ochoreniach váš imunitný systém napáda vlastné bunky tela.

Existuje vyše 80 druhov autoimunitných ochorení ako sú reumatoidná artritída, vitiligo, skleróza multiplex, Cronova choroba a Ulcerózna kolitída, dermatitída herpetiformis či cukrovka typu 1.

Podľa americkej Asociácie pre autoimunitné ochorenia je dnes autoimunita druhou najčastejšou príčinou chronických ochorení.

Prejdením na bezlepkovú diétu sa vaša kvalita života dokáže dramaticky zlepšiť. Dokonca, neraz vymiznú aj prejavy sprievodných autoimunitných ochorení.

10. Neplodnosť a opakované potraty

Keď nie ste schopná otehotnieť alebo ak ste prekonala niekoľko potratov, aj to môže byť znakom intolerancie na lepok.

V prípade, že osoba alergická na lepok ho konzumuje, dochádza v tele k zápalu, čo potom robí otehotnenie veľmi obtiažnym. Navyše, lepok je známy narúšač hormónov a môže spôsobovať neplodnosť tak u žien, ako aj u mužov.

Preto ešte predtým, než sa podujmete podstúpiť liečbu na zvýšenie fertility, porozprávajte sa so svojim lekárom o možnosti, či nie ste alergická na lepok a o jeho následnom vylúčení zo stravy.

Záverečné tipy pre bezlepkovú stravu

Keď pociťujete niektoré z uvedených príznakov po konzumácií potravín obsahujúcich lepok, vašim najlepším riešením je prejsť na bezlepkovú diétu.

Tu je zopár tipov, ako na to:

  • Vyhýbajte sa pšenici, kuskusu, pšenici, jačmeni a raži. Nahraďte ich ryžou, kukuricou, pohánkou a prosom.
  • Nejedzte chlieb a iné pečivo, ktoré poväčšine obsahuje lepok.
  • Vyhnite sa väčšine cereálií, pretože obsahujú pšenicu. Môžete však jesť ovsené a kukuričné vločky, ryžové sendviče a granolu.
  • Nekonzumujte múku a cestoviny pokiaľ na nich nie je uvedené, že neobsahujú pšenicu alebo, že sú vyrobené zo špaldovej múky.
  • Pri pečení používajte agar-agar, guarovú gumu, rohovníkovú múčku alebo zemiakovú múku.
  • Vždy si prečítajte štítky na potravinách predtým, než ich kúpite.
  • Je lepšie si pripravovať jedlo doma ako sa stravovať v reštauráciách. Doma si ľahšie odkontrolujete zloženie svojho jedla.

Nezabudnite tiež na to, že mnohé bežne používané lieky obsahujú pšenicu. Preto si ich overte u svojho lekára alebo lekárnika.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Mna by zaujimalo po kom zdedila moja dcera celiakiu ked pisete ze je to dedicne ochorenie lebo rodicia ani stari rodicia celiakiu nemaju.Dakujem za odpoved.

    • 1. Celiakia môže byť dedičná v niektorých prípadoch, nie nutne vo všetkých.

      2. Genetika je trochu zložitejšia ako „Po kom to zdedila, keď ja ani muž to nemá“. Mohla to zdediť napríklad po prarodičoch alebo po pra-prarodičoch. Alebo zdedila recesívny gén po vás aj po manželovi. A tak ochorenie, ktoré sa neprejavovalo ani u vás, ani u manžela, sa prejavilo u nej, keďže mala dva recesívne gény. Je to podobné ako keď má jeden rodič krvnú skupinu „A“, druhý rodič „B“ a dieťa má „O“. Je to možné? Samozrejme!

    • …alebo kedze ide o autoimnne ochorenie mohla to „podedit“ vdaka ockovaniu … to stimulje imunitu,a niekdy aj nezdiaducim sposobom, … myslim ze je blbost, ze nasi prarodicia trpeli na celiakiu, a mohla to podedit po nich, muka sa davala do vsetkeho, bola zakladom kuchyne, ved halusky, zaprazky, chlieb, vsetko muka…, rovnako vyssie popisane priznaky „sedia“ na vatsinu chorob….

  2. nie je nebezpečné bez vyšetrenia prejsť na bezlepkovú dietu? myslím, že to môže organizmu aj poškodiť;

  3. Marta Furmanová

    Pred pár rokmi sa hovorilo, že aj ovos (ovsené vločky) obsahujú lepok. V poslednej dobe sa stretávam s názorom, že ovos ho neobsahuje – je to aj v tomto článku.
    Môžem tomu veriť? Ako celiatička môžem jesť ovsené vločky ???
    Ďakujem za odpoveď.

  4. Ja by som si dovolil reagovat na obavu Mariany o tom,ci prejdenie na bezlepkovu dietu bez predchadzajucej konzultacie s lekarom moze byt pre organizmus nebezpecne. Mam za to,ze ked si clovek na urcite obdobie,povedzme 2tyzdne,sam na sebe vyskusa bezlepkove stravovanie tak mu to moze nemoze uskodit. Sam na sebe clovek uciti pozitivne ci negativne zmeny a na zaklade vnimania vlastneho tela bude vediet vyhodnotit ci je mu bez lepku lepsie,horsie alebo je mu to jedno. Kazdy sme individualny,rovnake pravidla a principy neplatia pre kazdeho rovnako a to treba mat na zreteli.

  5. Zaujimavy a poucny clanok, rad by som vsak upozornil redakciu na jednu zavaznu chybu.
    Konkretne vo vete „Nekonzumujte múku a cestoviny pokiaľ na nich nie je uvedené, že neobsahujú pšenicu alebo, že sú vyrobené zo špaldovej múky“
    Ma to znamenat ze spaldova muka neobsahuje lepok ? Ak ano prosim overte si fakty. Je to velmi velky omyl. Spalda je starsia odroda psenice, a rovnako ako psenica obsahuje protein gliadin ( gluten, lepok ) , ktory je spustacom autoimunnej reakcie u celiatikov.
    Je pravda, ze ludia trpiaci alergiou na psenicu mozu tolerovat spaldu, sami vsak v tomto clanku informujete o rozdieloch medzi alergiou a celiakiou. To iste plati aj pre dalsie odrody psenice ako je napriklad kamut.
    Tiez je dost nepresna informacia o tom ze alergia a intolerancia su jedna a ta ista vec, pricom alergie su specificke IgE reakcie, ktore nastanu okamzite po konzumacii jedla, kdezto intolerancie su IgA a IgG reakcie a mozu sa prejavit az po niekolkych hodinach, dokonca az dnoch. Ale to je na dalsi clanok 🙂

Pridajte komentár

*