Hoci koronavírus možno vyvolal jednu z najväčších kríz, aké sme v súčasných časoch na planéte zažili, globálna pandémia má aj isté pozitívne účinky na životné prostredie.
V Indii, na pobreží východného štátu Odisha, vyšlo na breh vyše 475 000 ohrozených morských korytnačiek druhu Olive Ridley, na asi 6 km dlhú pláž Rushikulya, aby si vyhrabali hniezda a nakládli vajcia.
Pozitíva plošnej 21-dňovej karantény v Indii pre prírodu
Zavedenie obmedzení pre hrozbu CoViD-19 umožnilo státisícom ohrozených korytnačiek byť chránené pred akoukoľvek ľudskou prítomnosťou – najmä prítomnosťou turistov – čo povedie k ich zrejme najúspešnejšiemu masovému hniezdeniu za celé roky.
Podľa lesnej správy sa len za uplynulý týždeň zúčastnilo na hniezdnej činnosti vyše 250 000 korytnačích matiek, uvádza organizácia Down to Earth.
Udalosť obvykle priláka masy turistov, dychtiacich vidieť zázračné divadlo, čo predstavuje záťaž pre členov lesnej správy, ktorí sa snažia udržať davy na uzde.
Na korytnačky bežne útočia aj vrany a šakaly a potom prichádzajú kradnúť korytnačie vajcia miestni pytliaci, aby ich predávali na miestnych dedinských trhoch.
Avšak obmedzenie pohybu kvôli koronavírusu akémukoľvek takémuto rušeniu pri hromadnom hniezdení zabránilo, uvádza Hindu, čo 25 lesným strážcom a výskumníkom umožnilo zamerať sa na stráženie korytnačiek.
Odhady úradov ohľadne počtu nakladených korytnačích vajíčok
Keďže ďalšie úspešné hniezdenie prebieha aj na pláži Gahirmatha, ktorá sa tiež nachádza v štáte Odisha pri Bengálskom zálive, úrady odhadujú, že tento rok bude celkovo nakladených zhruba 60 miliónov vajec.
Hoci masou korytnačích matiek, kladúcich vajcia navrch hniezd, boli zničené tisícky vajec iných korytnačiek, pri takých masových hniezdeniach, kedy každá matka kladie v priemere 80 až 100 vajec, je to normálne.
Než sa z vajec vyliahnu korytnačky, prejde 45 dní, po ktorých sa objavia malé korytnačky a zamieria na svoju cestu k moru.
Pre korytnačky druhu Olive Ridley, ktoré vlani na pláž na prekvapenie výskumníkov ani neprišli, ide o ohromujúci obrat šťasteny.
Lesná správa vyhlásila, že tento rok videla najväčší počet korytnačiek, aký sa kedy na udalosti zúčastnili.
Vysvetlili:
„Každý druhý rok je buď dobrý alebo zlý. Posledné dva roky sme však boli svedkami fenomenálneho nárastu počtu hniezdení. Odhadujeme, že tohto roku prišlo na pláž Rushikulyia naklásť vajcia najmenej 475 000 korytnačiek.“
K masovému hniezdeniu korytnačiek Olive Ridleyho v Odishi dochádza v čase, keď je celý indický národ v 21-dňovej karanténe.
Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
….všetko zlé je na niečo dobré,
alebo, ked sa nám niečo zlé v živote udeje,
má nás to nasmerovať, príp.naučiť k niečomu lepšiemu….
Tento príbeh s korytnačkami je niečo
ako vyčistená voda v Benátkach….
…a nielen to,
koronavírus nás učí k väčš.pokore,
ako sme boli zvyknutí
a mnohí si začínajú uvedomovať,
že skutočne všetko je riadené prírod.teda Božími zákonmi……..