Psychológovia varujú empatických ľudí pred nebezpečenstvom únavy zo súcitu


Psychológovia varujú empatických ľudí pred nebezpečenstvom únavy zo súcitu

Empatia môže znieť mnohým ľuďom len ako trendové, módne slovo, no my, ktorí žijeme svoje životy ako skutoční empatickí ľudia, vieme, že všetko nie je len prechádzka ružovou záhradou.

A hoci mi možno mnohí ľudia neveria, keď to hovorím, dokonca aj psychológovia varujú pred nebezpečenstvami „súcitnej únavy“ (únavy zo súcitu), teda veľmi obvyklým vedľajším účinkom v živote empatického človeka.

Prírodná liečba osteoartritídy

Vplyv emócií druhých na empatických ľudí

My empatickí ľudia všetko tak hlboko preciťujeme. Chápeme iných a cítime s nimi spôsobom, aký je takmer ťažko vysvetliť.

Pri vstupe do miestnosti okamžite cítime hnev, smútok, osamelosť, šťastie, energetické a neurotické vibrácie, ktoré absorbujeme od každej prítomnej osoby. A kvôli tomuto zrkadlovému efektu sú ľudia naším zdanlivo čudným správaním často zmätení či klamaní.

Nechápte ma zle, mať súcit a empatiu k iným, ešte aj v extrémnom prípade, je v mnohých ohľadoch skvelé.

Milujem celým svojím srdcom, mám súcit a pochopenie pre všetky cítiace bytosti, a tie intenzívnosti a senzitivity plynúce z mojej duše zo mňa robia v mnohých ohľadoch zanieteného človeka.

Také hlboké cítenie však aj niečo stojí.

Hoci som donedávna tento oficiálny termín nikdy nepočul, pochopil som, čo je súcitná únava a ako ma ovplyvňovala v minulosti, ba dokonca aj teraz.

Súcitnú únavu zažívajú empatickí ľudia, veľmi senzitívni ľudia, opatrovatelia a väčšina ľudí, ktorých snahou je pomáhať iným. U empatických ľudí je však väčšia pravdepodobnosť, že jej účinky budú zažívať na veľmi škodlivej úrovni.

Príznaky často zrkadlia ľudí, od ktorých doslova absorbujeme negatívnu energiu. Pocity bezmocnosti, utrpenia, či dokonca zástupné prežívanie traumy prostredníctvom iných, to všetko spadá pod súcitnú únavu.

V dôsledku toho môžeme byť často vnímaní ako asociáli, keď sa začneme od ľudí odťahovať vo veľkej snahe chrániť si svoju pohodu. A tak to nie je.

Často si neuvedomujeme, koľko smútku a tragédie sme absorbovali, dokým nás to nezačne ničiť, a tak sa izolujeme, aby sme sa dali do poriadku.

Príznaky únavy zo súcitu

K ďalším symptómom únavy zo súcitu patria:

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

  • strata radosti
  • nespavosť
  • fyzická, duševná a citová únava
  • potláčanie vlastných emócií
  • nočné mory
  • nadmerné užívanie liekov na psychiku
  • a mnohé extrémne príznaky spájajúce sa s intenzívnou chronickou stresovou poruchou

Podľa terapeutov, ktorí sa na stránke HSpersons.com usilujú spoločne pomáhať vysoko senzitívnym jednotlivcom, je medzi ľuďmi s vysoko senzitívnymi vlastnosťami vysoká miera samovrážd.

Keď to rozvedú trochu podrobnejšie, vyslovujú hypotézu, že je to tak kvôli ich nadmernej citlivosti na nesmierne množstvo extrémnych emócií a životných zápasov, ktoré sa okolo nich odohrávajú.

Ďalej vysvetľujú, že empatickí ľudia sa často odťahujú od spoločnosti iných preto, aby sa chránili. Následkom toho sú často považovaní za čudných a mnohých spoločnosť za ich zdanlivo čudné správanie dokonca šikanuje.

Mnohí z nás sa cítia ako cudzie stvorenia neschopné pochopiť neustály chaos, ktorý sa rozlieha v našom vnútri, alebo sa od neho odlíšiť.

Klinická psychologička Bo Forbesová v článku, ktorý vám odporúčam si prečítať – Bo Forbes (v angličtine), cituje jedného zo svojich čitateľov, keď vraví: „Je to akoby som bol cudzinec z inej planéty – nikto mi nerozumie a občas nerozumiem ani sám sebe.“

A ja som nikdy nepočul nič, čo by lepšie vystihovalo, ako sa každý deň cítim. Podrobne sa tiež zaoberá tým, koľkí empatickí ľudia chcú neustále pomáhať ľuďom, ktorých stretnú a ktorí sú naplnení traumou, smútkom a ďalšími bolestnými pocitmi.

Sme skvelými intuitívnymi liečiteľmi a ľudí k sebe nejako priťahujeme – najmä tých, ktorí sú na dne.

Všetkých empatických ľudí však nabáda, aby spravili opatrenia na starostlivosť o seba samých, vrátane rady na stanovenie si jasných hraníc a naučenie sa, kedy by sme mali pomoci či náprave iných povedať nie. Jej radu si môžete prečítať TU.

Záver

Ak máte čo dočinenia so súcitnou únavou, rozhodne existuje nádej! Možno pre vás nastal čas prestať sa na chvíľu snažiť pomáhať iným a dopriať si liečebnú prestávku. Ale neizolujte sa.

Vyhľadajte podporu svojich priateľov, rodiny a ľudí, ktorí vedia pomôcť. Na preskúmanie svojho stavu navštívte stránku HSperson.com a prípadne si aj pohovorte so skúsenými terapeutmi špecializujúcimi sa na súcitnú únavu zažívanú z dôvodu vysokej senzitivity.

Naučte sa stanoviť si zdravé hranice a nájdite si koníčky a záľuby, ktoré vo vašom vnútri vyvolávajú dobrý pocit. A rozhodne pri nich trávte kopu času!

Neočakáva sa od vás, že budete superčlovek, preto si predovšetkým uvedomte, že hoci pomáhať iným a liečiť ich je krásne, existuje MNOŽSTVO situácií, v ktorých pomôcť nevieme a prestaňme hlboko zraňovať sami seba tým, že sa o to budeme stále snažiť.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: awarenessact.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*